Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Maknight είπε

Καλησπέρα σας, μπορεί να είχατε κάποιες αρνητικές εμπειρίες, και λυπάμαι για αυτό, αλλά αυτές οι εμπειρίες αφορούν εσάς και τα συγκεκριμένα λίγα συνεργεία που είχατε μια κάποια συνεργασία.. Δεν αφορά όλο τον κλάδο. 

Όπως και οι επαγγελματίες αντίστοιχα, επειδή κάποιοι τους έφαγαν λεφτά, πρέπει να βάλουν όλους τους πελάτες στο ίδιο καζάνι.

Επίσης, όσον αφορά το εξοικονομώ, μολονότι παραδέχομαι ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αυτά που αναφέρθηκαν περί 10 φορές τηλέφωνο, έξτρα επισκέψεις κλπ σας διαβεβαιώνω ότι είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. 9 στους 10 πελάτες συμβαίνει αυτό. Δυστυχώς. 

Εγώ τον δικό μου μηχανικό (που τυγχάνει να είναι και φίλος μου ) δεν τον έχω φορτώσει με γραφειοκρατία (τα κάνω όλα μόνος μου ) αλλά τον έχω πάρει τουλάχιστον 40 φορές τηλ για το εξοικονομω. Οι 10 που λες νομίζω είναι το minimum .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι ότι παίζει κάνα ρόλο, αλλά ο πελάτης δικαιούται να σε πάρει τηλέφωνο όσες φορές θέλει

Αυτός που σε ζαλίζει και στο τέλος δε σου δίνει και δουλειά, δε λέγεται πελάτης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μηχανικοί που είναι στο πρόγραμμα - μιλάω από προσωπική πείρα και αφού έχω ολοκληρώσει πια το πρόγραμμα - έχουν όλοι δικά τους συνεργαζόμενα συνεργεία από τα οποία και παίρνουν ποσοστό. 

Εκτός αυτού επειδή είμαστε ένα μπουρδέλο θα βρουν υφιστάμενες αυθαιρεσίες τις οποίες πάνω στην όποια αναβάθμιση της οικίας θα θες να τις διορθώσεις για να ξεμπερδεύεις.  Πάλι από προσωπική πείρα, εγώ πλήρωσα λίγο κάτω από 1.000άρικο γιατί τα σχέδια του σπιτιού ήταν ότι να ναι και μπήκα στην ρύθμιση αυθαιρέτων (μικρό πρόστιμο λόγω παλιού σπιτιού, σε αμοιβές μηχανικού / αρχιτέκτονα έφυγε σχεδόν όλη η χήνα).

Προφανώς και η δουλειά του αμείβεται αστεία από το πρόγραμμα για τον φόρτο που έχει οπότε δικαιολογημένα ψάχνουν άλλους τρόπους για να βγάλουν. Μηχανικοί είναι στο κάτω κάτω, δεν είναι εργατοντελιβεράδες του σωρού. Το παν είναι να πληρωθούν βάσει δουλειάς , ούτε να μας ρίξουν ούτε να τους ρίξουμε και εμείς. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ο μηχανικός μου ξεκαθάρισε οτι για τα συνεργεία είναι δικιά μου υπόθεση η επιλογη,  όπως και η επίβλεψη των εργασιών.  Το μόνο που τον επιβαρυνα είναι να του στείλω τις προσφορές που έλαβα και τελικά αποδεχτηκα για να δώσει το οκ όσον αφορά τα μέτρα και τα  υλικά .  Τον έχω και σύμβουλο έργου βέβαια και θα ανεβάσει και τα χαρτιά στο τέλος,  παρότι προσφέρθηκα να το κάνω εγώ. Από χρήματα ότι ορίζει το πρόγραμμα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Maknight είπε

Καλησπέρα σας, μπορεί να είχατε κάποιες αρνητικές εμπειρίες, και λυπάμαι για αυτό, αλλά αυτές οι εμπειρίες αφορούν εσάς και τα συγκεκριμένα λίγα συνεργεία που είχατε μια κάποια συνεργασία.. Δεν αφορά όλο τον κλάδο. 

Όπως και οι επαγγελματίες αντίστοιχα, επειδή κάποιοι τους έφαγαν λεφτά, πρέπει να βάλουν όλους τους πελάτες στο ίδιο καζάνι.

Επίσης, όσον αφορά το εξοικονομώ, μολονότι παραδέχομαι ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αυτά που αναφέρθηκαν περί 10 φορές τηλέφωνο, έξτρα επισκέψεις κλπ σας διαβεβαιώνω ότι είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. 9 στους 10 πελάτες συμβαίνει αυτό. Δυστυχώς. 

Εφόσον το λέτε, δεν θα αμφισβητήσω ότι 9 στους 10 πελάτες έχουν παράλογες απαιτήσεις από τους μηχανικούς στα πλαίσια του Εξοικονομώ, αλλά μην αμφισβητείτε κι εσείς ότι 9 στα 10 συνεργεία δουλεύουν στην αρπαχτή. Εγώ πάντως και στις δυο περιπτώσεις μιλάω με βάση τις δικές μου εμπειρίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, g_f είπε

Εμένα πάντως ο μηχανικός μου ξεκαθάρισε οτι για τα συνεργεία είναι δικιά μου υπόθεση η επιλογη,  όπως και η επίβλεψη των εργασιών.  Το μόνο που τον επιβαρυνα είναι να του στείλω τις προσφορές που έλαβα και τελικά αποδεχτηκα για να δώσει το οκ όσον αφορά τα μέτρα και τα  υλικά .  Τον έχω και σύμβουλο έργου βέβαια και θα ανεβάσει και τα χαρτιά στο τέλος,  παρότι προσφέρθηκα να το κάνω εγώ. Από χρήματα ότι ορίζει το πρόγραμμα. 

Και εμένα μου έδωσε δυο εναλλακτικές για κάθε μια παρέμβαση που έκανα. Όποια και να επέλεγα ο μηχανικός θα έπαιρνε το κομμάτι της πίτας που είχε κανονίσει.

Πριν ξεκινήσουμε τη συνεργασία μας μου ξεκαθάρισε τον τρόπο που δουλεύει. 

Υπάρχουν και θετικά από μέρους πελάτη έτσι ωστόσο. Π.χ. η μια παρέμβαση μου κόστισε πολύ παραπάνω απ' ότι μου χορηγείτο μέσω προγράμματος. Έπαιξε "τράμπα" μεταξύ των προμηθευτών για να μην έχω να δώσω πολλά μαύρα ιδιωτικά, οι οποίοι θα πάτσιζαν από κάποια άλλη μελλοντική δουλειά. 

9 ώρες πριν, nirennna είπε

Εφόσον το λέτε, δεν θα αμφισβητήσω ότι 9 στους 10 πελάτες έχουν παράλογες απαιτήσεις από τους μηχανικούς στα πλαίσια του Εξοικονομώ, αλλά μην αμφισβητείτε κι εσείς ότι 9 στα 10 συνεργεία δουλεύουν στην αρπαχτή. Εγώ πάντως και στις δυο περιπτώσεις μιλάω με βάση τις δικές μου εμπειρίες.

Συμφωνώ και εγώ περί αρπακολατζίδικης δουλειάς από τα συνεργεία. Σε περίπτωση που έκανα ιδιωτικά τις συγκεκριμένες εργασίες....δεν θα είχαν γίνει έτσι. Στην τελευταία ανακαίνιση που είχα κάνει προ εξοικονομώ ήμουν ένα βήμα πριν με ακούσετε στις ειδήσεις. Τους πέταξα έξω κυριολεκτικά και την ώρα που τους πέταγα έφερα τους επόμενους. Απειλές, ιστορίες, να τους δώσω τα συμφωνηθέντα χωρίς να έχουν καν ολοκληρώσει τις δουλειές, τρελά σκηνικά μέχρι που υπήρξε...divine intervation και ακόμα και σήμερα όποτε με βλέπουν αλλάζουν δρόμο.

Το τίμιο από μέρους όσων συνεργάστηκα στο εξοικονομώ ήταν ότι τα λάθη τους τα διόρθωσαν ακόμα και μετά το πέρας των εργασιών και αφού είχαν εισπράξει το πακέτο. Παράδειγμα κάποιο σημείο στο ταβάνι παρουσίαζε υγρασία ακόμα και μετά τη μόνωση. Παρόλο που είπε ότι μάλλον φταίει η διπλανή οικοδομή - διόλου απίθανο  καθώς πρόκειται για σύνορο με την διπλανή οικοδομή χωρίς μονώσεις - προθυμοποιήθηκε να έρθει να ρίξει ταβάνια γιατί είχε μια γραμμή ο σοβάς να φτιάξει το ταβάνι εκ νέου και να έρθει σε 2ο χρόνο να το ξαναδεί.

Ομοίως άλλο συνεργείο όταν ο ηλεκτρικός μηχανισμός των τεντών δεν δούλεψε ήρθε asap να δει και τον αντικατέστησε πάραυτα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να κάνω μια γρήγορη ερώτηση.

Τα 61 μόρια είναι αρκετά θεωρείτε για να εγκριθεί η αίτηση ;

Γνωρίζω ότι εξαρτάται και από άλλους παράγοντες, όπως ο όγκος των αιτήσεων, καθώς και η παλαιότητα των κτιρίων κλπ.

Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με σχεδόν βάρβαρο κυνισμό πως λειτουργούν αυτοί που αναλαμβάνουν τις εργασίες στο εξοικονομώ και γενικότερα ανακινήσεων;;

Γιατί μέχρι στιγμής είχα μια περίπτωση που μου έλεγε "ναι, ναι" μου είχε δώσει το χέρι του, του έλεγα εγώ "σίγουρα ναι;;" και η απάντηση ήταν "ναι ναι" και μετά όταν έφτασε η στιγμή απλά εξαφανιζολ. Τίποτα, ξαφνικά σιγή ασυρμάτων απλά δεν απάνταγε σε τηλέφωνα και μηνύματα. Νιώθω πως έχω να κάνω με τους πιο ανεύθυνούς ανθρώπους σε όλο το σύμπαν και μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει βγει κάποιος ακόμα (κάποιον τρελό θα έχουν πετύχει αυτοί οι άνθρωποι στη ζωή τους, δεν μπορεί όλοι να είναι υπομονετικοί μαλ... σαν εμένα) απλά να τους κυνηγάει να τους μπιπ.

Νιώθω πως "απλά" παίζουν με π.χ. 10 πελάτες στους οποίους όλους λένε "ναι ναι" μέχρι την στιγμή όπου εξαφανίζονται στις 7 τέτοιες περιπτώσεις επειδή για κάποιο λόγο (είναι λιγότερο μπελαλίδικη, έχει περισσότερο χρήμα;; Συνδυασμός;;) προτιμούν τις άλλες 3;; Καλά τα λέω;;

Πρέπει να κάνω και εγώ το ίδιο αλλιώς παίζω λόττο μέχρι να κάτσει να είμαι ένας απ'τους 3 εκ των 10;; 

Τώρα δηλαδή έχω βρει πάλι έναν αλλά μήπως στην πραγματικότητα πρέπει να βρω 10 και οτι κάτσει;;

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με συνεργεία του εξοικονομώ. Γενικώς μπορεί να συμβεί το παραπάνω σκηνικό. Δεν γνωρίζω πόσο καιρό πριν δώσατε τα χέρια, και κατόπιν εξαφανίστηκε.. εάν είναι αρκετός καιρός τότε μπορεί να έχει συμβεί το οτιδήποτε.

Ίσως να έχει αναλάβει κάποιο μεγάλο έργο, ξενοδοχείο κλπ και να έχει μπλοκάρει.. μερικές φορές σε καθυστερούν αλλά συνεργεία ή βγαίνουν παραπάνω δουλειές και σε καθυστερούν. Οπότε πάνε όλα πίσω. Δεν τον δικαιολογώ, από την στιγμή που δεν σε πήρε από μόνος του τηλ να σε ενημερώσει, είναι Χ αυτόματα.

Προτιμούμε να είναι συστημένο κάποιο συνεργείο και να είναι άνθρωπος.. όχι πάντα τον πιο φθηνό.. 

Από κει και πέρα, καλό κουράγιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sanjuro είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει με σχεδόν βάρβαρο κυνισμό πως λειτουργούν αυτοί που αναλαμβάνουν τις εργασίες στο εξοικονομώ και γενικότερα ανακινήσεων;;

Γιατί μέχρι στιγμής είχα μια περίπτωση που μου έλεγε "ναι, ναι" μου είχε δώσει το χέρι του, του έλεγα εγώ "σίγουρα ναι;;" και η απάντηση ήταν "ναι ναι" και μετά όταν έφτασε η στιγμή απλά εξαφανιζολ. Τίποτα, ξαφνικά σιγή ασυρμάτων απλά δεν απάνταγε σε τηλέφωνα και μηνύματα. Νιώθω πως έχω να κάνω με τους πιο ανεύθυνούς ανθρώπους σε όλο το σύμπαν και μου κάνει εντύπωση πως δεν έχει βγει κάποιος ακόμα (κάποιον τρελό θα έχουν πετύχει αυτοί οι άνθρωποι στη ζωή τους, δεν μπορεί όλοι να είναι υπομονετικοί μαλ... σαν εμένα) απλά να τους κυνηγάει να τους μπιπ.

Νιώθω πως "απλά" παίζουν με π.χ. 10 πελάτες στους οποίους όλους λένε "ναι ναι" μέχρι την στιγμή όπου εξαφανίζονται στις 7 τέτοιες περιπτώσεις επειδή για κάποιο λόγο (είναι λιγότερο μπελαλίδικη, έχει περισσότερο χρήμα;; Συνδυασμός;;) προτιμούν τις άλλες 3;; Καλά τα λέω;;

Πρέπει να κάνω και εγώ το ίδιο αλλιώς παίζω λόττο μέχρι να κάτσει να είμαι ένας απ'τους 3 εκ των 10;; 

Τώρα δηλαδή έχω βρει πάλι έναν αλλά μήπως στην πραγματικότητα πρέπει να βρω 10 και οτι κάτσει;;

Εξήγηση, δεν υπάρχει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Maknight είπε

Προτιμούμε να είναι συστημένο κάποιο συνεργείο και να είναι άνθρωπος.. όχι πάντα τον πιο φθηνό.. 

Από κει και πέρα, καλό κουράγιο..

Συστημένος ήταν. Έχουμε κοινό γνωστό. Κάθε μέρα μιλούσαμε ήμασταν υποτίθεται στα τελευταία στάδια πριν αρχίσουμε.

Ούτε ζήτησε περισσότερα χρήματα ούτε χρόνο μου είπε πως δεν έχει ούτε τίποτα. Μάλιστα εγώ ήμουν ανοιχτά της ιδέας πως όσα χρήματα κοστίσει ας τα κοστίσει φτάνει (α) να προλάβουμε (β) το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατό.

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εξήγηση, δεν υπάρχει ?

Όχι, τίποτα απολύτως. Ήταν μια μέρα να έρθει και δεν ήρθε. Την επόμενη δεν απανταγε στα τηλέφωνα κλπ.

 

Δεν ξέρω. Απλά ρωτάω αν είναι φυσιολογικό.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

Συστημένος ήταν. Έχουμε κοινό γνωστό. Κάθε μέρα μιλούσαμε ήμασταν υποτίθεται στα τελευταία στάδια πριν αρχίσουμε.

Ούτε ζήτησε περισσότερα χρήματα ούτε χρόνο μου είπε πως δεν έχει ούτε τίποτα. Μάλιστα εγώ ήμουν ανοιχτά της ιδέας πως όσα χρήματα κοστίσει ας τα κοστίσει φτάνει (α) να προλάβουμε (β) το αποτέλεσμα να είναι το καλύτερο δυνατό.

Όχι, τίποτα απολύτως. Ήταν μια μέρα να έρθει και δεν ήρθε. Την επόμενη δεν απανταγε στα τηλέφωνα κλπ.

 

Δεν ξέρω. Απλά ρωτάω αν είναι φυσιολογικό.

Ε όχι δεν είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει εγκριθεί από το εξοικονομώ- αυτονομώ που δέχθηκαν την κατοικία μου πριν 10 μηνες ως παρέμβαση, φωτοβολταϊκό net-metering 10Kwp.

Κάναμε αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και μας είπαν ότι λόγω πολλών έργων στην περιοχή δεν μπορούν να δεχτούν την αίτηση μας και την απορρίπτουν. 

Αυτό σημαίνει ότι χάνω επιδότηση τεράστια 70% για να βάλω φωτοβολταϊκά στο σπίτι μου (αξίας €15000). Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τόσο τραγικό και να χάνονται έτσι τόσα λεφτά μπροστά από τα μάτια μου;

Υπάρχει κάποια λύση πριν αυτοκτονήσουμε; 

Έχω τεραστια στενοχώρια γιατί αισθάνομαι ότι χάνω μία ευκαιρία ζωής αντιμετωπίσω το κόστος ενέργειας για τα επόμενα 25 χρόνια. Νόμιζα ότι τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά εγκρίνονταν γενικά.

Βοηθήστε, κλαίω με μαύρο δάκρυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, glenngould είπε

Έχει εγκριθεί από το εξοικονομώ- αυτονομώ που δέχθηκαν την κατοικία μου πριν 10 μηνες ως παρέμβαση, φωτοβολταϊκό net-metering 10Kwp.

Κάναμε αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και μας είπαν ότι λόγω πολλών έργων στην περιοχή δεν μπορούν να δεχτούν την αίτηση μας και την απορρίπτουν. 

Αυτό σημαίνει ότι χάνω επιδότηση τεράστια 70% για να βάλω φωτοβολταϊκά στο σπίτι μου (αξίας €15000). Είναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τόσο τραγικό και να χάνονται έτσι τόσα λεφτά μπροστά από τα μάτια μου;

Υπάρχει κάποια λύση πριν αυτοκτονήσουμε; 

Έχω τεραστια στενοχώρια γιατί αισθάνομαι ότι χάνω μία ευκαιρία ζωής αντιμετωπίσω το κόστος ενέργειας για τα επόμενα 25 χρόνια. Νόμιζα ότι τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά εγκρίνονταν γενικά.

Βοηθήστε, κλαίω με μαύρο δάκρυ 

1ον έκανες γραπτό αίτημα (κατάθεση φακέλου) και πήρες γραπτή απόρριψη; 

2ον αν ναι τοτε θα κάνεις αίτημα πενταετούς διατηρησης της αίτησης σου και θα περιμενεις έστω την τελευταία στιγμή μήπως σου δώσουν γραμμή. (Εγώ έτσι έκανα και την πήρα τα από 2 μήνες).

3ον το θέμα θα συζητηθεί στη Βουλή μετά από σχετική ερώτηση.  Να δούμε τι θα πει ο σκρεκας του μήπως και δώσει κάποια παράταση σε αυτές τις περιπτώσεις. Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος βέβαια.

ΥΓ το 10αρι λίγο μεγάλο δεν είναι; τη κατανάλωση ρευματος έχεις περίπου το χρόνο;

 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Ναι καταθέσαμε φάκελο και μας απάντησαν πρωτοκολλημένα με απόρριψη και επιστροφή του φακέλου λόγω υπέρβασης στάθμης βραχυκυκλωσης στον τοπικό εξοπλισμό του ΔΕΔΔΗΕ.

 

2. Απάντησανε μετά την παρέλευση 2 μηνων (ενώ η νέα νομοθεσία λέει ότι αν δεν σου απαντήσουν εντός 15 ημερών θεωρείται αυτομάτως εγκριτική η απόφαση για αυτά τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά). Δεν τήρησαν δηλαδή την κείμενη νομοθεσία αλλά μου είπαν γενικά ότι αυτό δεν εφαρμόζεται πρακτικά λόγω πλειάδας αιτήσεων (σκέφτομαι μήπως μπορώ να το αξιοποιήσω νομικά).

 

3. Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αίτημα διατήρησης της αίτησης μέχρι να βρεθεί ηλεκτρικός χώρος. Το θέμα είναι ότι σε 2 μήνες λήγει η ετήσια προθεσμία μου για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του εξοικονομώ αυτόνομω. Δεν θέλω να χάσω επιδότηση 15.000 ευρώ.

 

4. Υποτίθεται μας έχουν πιπιλίσει το μυαλό και μας ενθαρρύνουν να βάλουμε όλοι φωτοβολταϊκά. Τι πράγματα είναι αυτά από το κράτος που συμβαίνουν; Γιατί συμβαίνει αυτή η τραγική κατάσταση; Είναι δυνατόν να μην έχουν ισχυρά μηχανήματα να δεχθούν την έγχυση ενέργειας από οικιακούς αυτοπαραγωγους; Κάπου διαβάζω διάφορα σκάνδαλα ότι όλοι οι μεγάλοι καρχαρίες και μεγαλοεργολάβοι έχουν δεσμεύσει όλο το χώρο για την έγχυση ηλεκτρικής ενέργειας για τα φωτοβολταϊκά τους πάρκα. Είναι δυνατόν να εγκρίνονται πάρκα δεκάδων μεγαβάτ και να μην εγκρίνεται ένα μικρό ταπεινό οικιακό φωτοβολταϊκό με 20 panel; Τι αδικία είναι αυτή; πάλι προωθούν τους μεγαλοεργολάβους και αδικούν τους απλούς καταναλωτές και πολίτες;

 

5. Διαβάζω διάφορα άρθρα ότι θα δοθεί ηλεκτρικός χώρος ξεχωριστός για τα μικρά οικιακά φωτοβολταϊκά net metering, ότι θα χτιστεί ειδική πλατφόρμα από τον ΔΕΔΔΗΕ και ότι θα διευκολυνθεί και θα γίνεται άμεσα η διαδικασία για αυτά τα έργα. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ όλα αυτά;;;; Οεο;;;

 

6. Μην το ψάχνεις τώρα για τη διαστασιολόγηση του συστήματος αφού είχα την ευκαιρία να βάλω ένα σύστημα με τεράστια επιδότηση με μηδαμινή συμμετοχή και τώρα κινδυνεύω να το χάσω. Δεν μιλάμε για διαστασιολόγηση πλέον, μιλάμε για μία οικονομική καταστροφή και την απώλεια μιας πρωτόγνωρης ευκαιρίας που εμφανίστηκε στη ζωή μου, αν χάσω την επιδότηση. Ντροπή σε αυτό το κράτος. 

 

7. Κάπου αλλού διάβασα ότι μπορεί να σου δώσουν προσφορά και όρους σύνδεσης για το οικιακό φωτοβολταϊκό αρκεί να μην εγχεεις  στο δίκτυο ενέργεια. Εμείς ούτως ή άλλως έχουμε υβριδικό inverter με αποθήκευση και μπορούμε να το υποστηρίξουμε αυτό το πράγμα να είμαστε αποκομμένοι από το δίκτυο και ποιο λόγο δεν μου επιτρέπουν να το κατασκευάσω χωρίς να εγχεω ενέργεια στο δίκτυο (το οποίο είναι κάτι που προβλέπεται για τις κορεσμένες περιοχές με βάζει και τον πρόσφατο οδηγό που διάβασα στο helapco.gr )

Ειμαι χαλια

Διαβάστε εδώ την κατάντια της μπανανίας μας:

https://news.b2green.gr/16190/κίνδυνος-ανάκλησης-υπαγωγής-ωφελούμ

 

 

 

 

Επεξ/σία από glenngould
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...