Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nirennna είπε

Ναι, δεν υπάρχει δέσμευση να γίνει η αίτηση από μηχανικό, μπορεί να την κάνει ο ωφελούμενος. Στον μηχανικό πήγα για το πιστοποιητικό , δεν πήγα για την αίτηση, αυτή την έκανα η ίδια γιατί δεν ήθελα να δώσω τους κωδικούς μου taxisnet σε τρίτο πρόσωπο, καθαρά δική μου ιδιοτροπία.

Ο μηχανικός πάντως που ετοίμασε το πιστοποιητικό μου διευκρίνισε ότι δεν θα χρέωνε την αίτηση ξεχωριστά, μόνον εφόσον  επιλεγώ θα υπάρξει χρέωση 200 ευρώ, προφανώς η αμοιβή του ως σύμβουλος ή επιβλέπων, κάτι που μου φάνηκε αρκετά τίμιο και πάντως περισσότερο από άλλους που ζητούσαν συν 100 ευρώ (συν ΦΠΑ, δηλαδή αρχικά τα ζητούσαν μαύρα) για να καταθέσουν την αίτηση. Ή άλλος 50 ευρώ για την αυτοψία. Προσωπικά μου είναι δυσάρεστο να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και μια έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, κυρίως όχι τις μύγες.

Εννοείται. Σε όλα τα πράγματα χρειάζεται έρευνα αγοράς. Απλά  μην προσπαθούμε να αγοράσουμε 1 πράγμα, μια υπηρεσία και να έχουμε την απαίτηση να μας κάνουν και άλλα 5 επειδή θεωρούμε εμείς ότι τους δίνουμε τα λεφτά και άρα μπορούμε να κάνουμε και άλλα πράγματα. Ξεκάθαρα ο οδηγός λέει ότι τα χρήματα είναι για την επιθεώρηση, για το ΠΕΑ,  για την σύνταξη σωστών προτάσεων και για το ανέβασμα τους στο σύστημα. 

Μεγάλη προσοχή στις προτάσεις.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, nirennna είπε

Ναι, δεν υπάρχει δέσμευση να γίνει η αίτηση από μηχανικό, μπορεί να την κάνει ο ωφελούμενος. Στον μηχανικό πήγα για το πιστοποιητικό , δεν πήγα για την αίτηση, αυτή την έκανα η ίδια γιατί δεν ήθελα να δώσω τους κωδικούς μου taxisnet σε τρίτο πρόσωπο, καθαρά δική μου ιδιοτροπία.

Ο μηχανικός πάντως που ετοίμασε το πιστοποιητικό μου διευκρίνισε ότι δεν θα χρέωνε την αίτηση ξεχωριστά, μόνον εφόσον  επιλεγώ θα υπάρξει χρέωση 200 ευρώ, προφανώς η αμοιβή του ως σύμβουλος ή επιβλέπων, κάτι που μου φάνηκε αρκετά τίμιο και πάντως περισσότερο από άλλους που ζητούσαν συν 100 ευρώ (συν ΦΠΑ, δηλαδή αρχικά τα ζητούσαν μαύρα) για να καταθέσουν την αίτηση. Ή άλλος 50 ευρώ για την αυτοψία. Προσωπικά μου είναι δυσάρεστο να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και μια έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, κυρίως όχι τις μύγες.

Δεν υπήρχε λόγος να δώσεις τους κωδικούς σου.
Εγω άνοιξα μόνος μου την αίτηση και τον έβαλα σαν σύμβουλο έργου.
Μπήκε μετά με τους κωδικούς του, έβαλε τις παρεμβάσεις και οτιδήποτε αλλο χρειαζόταν και μπήκα εγω ξανά στο τέλος, έκανα τον τελικό έλεγχο και την οριστικοποίηση της αίτησης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nirennna είπε

Ναι, δεν υπάρχει δέσμευση να γίνει η αίτηση από μηχανικό, μπορεί να την κάνει ο ωφελούμενος. Στον μηχανικό πήγα για το πιστοποιητικό , δεν πήγα για την αίτηση, αυτή την έκανα η ίδια γιατί δεν ήθελα να δώσω τους κωδικούς μου taxisnet σε τρίτο πρόσωπο, καθαρά δική μου ιδιοτροπία.

Ο μηχανικός πάντως που ετοίμασε το πιστοποιητικό μου διευκρίνισε ότι δεν θα χρέωνε την αίτηση ξεχωριστά, μόνον εφόσον  επιλεγώ θα υπάρξει χρέωση 200 ευρώ, προφανώς η αμοιβή του ως σύμβουλος ή επιβλέπων, κάτι που μου φάνηκε αρκετά τίμιο και πάντως περισσότερο από άλλους που ζητούσαν συν 100 ευρώ (συν ΦΠΑ, δηλαδή αρχικά τα ζητούσαν μαύρα) για να καταθέσουν την αίτηση. Ή άλλος 50 ευρώ για την αυτοψία. Προσωπικά μου είναι δυσάρεστο να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και μια έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, κυρίως όχι τις μύγες.

Επειδή έχεις πάρει φόρα, και γράφεις διάφορα 

Όταν πας στον γιατρό για να σε εξετάσει, δεν τον πληρώνεις ; 

Τον μηχανικό που θα έρθει στον χώρο σου για αυτοψία, γιατί να μην τον πληρώσεις ; 

Έχετε καταλάβει ότι για να βρει κάποιος τις απαιτούμενες παρεμβάσεις που πρέπει να γίνουν σε ένα ακίνητο πρέπει να ουσιαστικά να κάνει το ΠΕΑ ;

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, επειδή τελευταία στιγμή τώρα παλεύω να μάθω πληροφορίες για το εξοικονομώ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Το σπίτι που είναι να φτιαχτεί πρπεει να είναι πρώτη κατοικία υποχρεωτικά η υπάρχουν και άλλες επιλογές ! Όσο γνωρίζω στα υπόλοιπα κριτήρια είμαι καλά, απλά δεν είναι σε πρώτη κατοικία το σπίτι και πιθανόν να πρπεει να γίνει μεταβιβαση ακινήτου, που αυτή την χρονική στιγμή είναι αδύνατον να γίνει γιατί σε έναν μήνα λήγει η προθεσμία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, paraskevas013 είπε

Καλησπέρα παιδιά, επειδή τελευταία στιγμή τώρα παλεύω να μάθω πληροφορίες για το εξοικονομώ,θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση! Το σπίτι που είναι να φτιαχτεί πρπεει να είναι πρώτη κατοικία υποχρεωτικά η υπάρχουν και άλλες επιλογές ! Όσο γνωρίζω στα υπόλοιπα κριτήρια είμαι καλά, απλά δεν είναι σε πρώτη κατοικία το σπίτι και πιθανόν να πρπεει να γίνει μεταβιβαση ακινήτου, που αυτή την χρονική στιγμή είναι αδύνατον να γίνει γιατί σε έναν μήνα λήγει η προθεσμία! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Το σπίτι πρέπει να είναι κυρία κατοικία (δεν υπάρχει πρώτη κατοικία).  Μεταβίβαση και τώρα να κάνεις νομίζω δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Αλλά το αν θα είναι κύρια κατοικία δεν έχει να κάνει με μεταβίβαση.  Θα πρέπει να δηλώνεται κύρια κατοικία στο ε1 του 2021. Αν είναι πρόσφατη αποκτηση αφορά τα (νομίζω) μεταβίβαση εντός του 2021 (που δεν θα φαίνεται στο ε1). Αν μας πεις λεπτομέρειες ίσως βοηθήσουμε γιατί τα στοιχεία που δίνεις είναι γενικά

Πιο συγκεκριμένα: 

Σε ποιον ανήκει το σπίτι (ποιοι είναι οι δικαιούχοι; και τι δικαίωμα έχουν;  πλήρη κυριότητα, επικαρπία, ψιλή κυριότητα)

Το σπίτι τώρα τι είναι;  κλειστό; και τι ήταν και το έτος 2020 (δηλ στο ε1 του 2021); κλειστό,  κυρίως κατοικία,  δευτερεύουσα κατοικία;

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, ikucic είπε

Το σπίτι πρέπει να είναι κυρία κατοικία (δεν υπάρχει πρώτη κατοικία).  Μεταβίβαση και τώρα να κάνεις νομίζω δεν πληροί τις προϋποθέσεις. Αλλά το αν θα είναι κύρια κατοικία δεν έχει να κάνει με μεταβίβαση.  Θα πρέπει να δηλώνεται κύρια κατοικία στο ε1 του 2021. Αν είναι πρόσφατη αποκτηση αφορά τα (νομίζω) μεταβίβαση εντός του 2021 (που δεν θα φαίνεται στο ε1). Αν μας πεις λεπτομέρειες ίσως βοηθήσουμε γιατί τα στοιχεία που δίνεις είναι γενικά

Πιο συγκεκριμένα: 

Σε ποιον ανήκει το σπίτι (ποιοι είναι οι δικαιούχοι; και τι δικαίωμα έχουν;  πλήρη κυριότητα, επικαρπία, ψιλή κυριότητα)

Το σπίτι τώρα τι είναι;  κλειστό; και τι ήταν και το έτος 2020 (δηλ στο ε1 του 2021); κλειστό,  κυρίως κατοικία,  δευτερεύουσα κατοικία;

Δική μου λάθος έκφραση κύρια κατοικία ήθελα να πω;) το σπίτι το νοικιαζαμε αλλά τα τελευταία τουλάχιστον 5 χρόνια δεν μένει κάνεις και απλά κάθεται(έρχονται κανονικά όμως λογαριασμοί ρεύματος - νερού) ! Εγώ που θέλω να το φτιάξω μένω τώρα με τους γονείς μου, δηλ είμαι φιλοξενούμενος στα χαρτιά! Το σπίτι που είναι για ανακαίνιση ανήκει στους γονείς μου! Και σκεφτόμουν να προχωρήσουμε σε διαδικασία μεταβίβασης ώστε να έρθει στην κυριαρχία μου για να μπει στα κριτήρια το εισόδημα το δικό μου που είναι χαμηλότερο για να παρθεί μεγαλύτερη επιδότηση και παει λέγοντας! 

ΥΓ:Μπορεί να μην τα λέω και σωστά γιατί είναι πρώτη εμπειρία μου με κάτι τέτοιο και είμαι ακόμα στην περισυλλογή στοιχείων και πληροφοριών! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, paraskevas013 είπε

Δική μου λάθος έκφραση κύρια κατοικία ήθελα να πω;) το σπίτι το νοικιαζαμε αλλά τα τελευταία τουλάχιστον 5 χρόνια δεν μένει κάνεις και απλά κάθεται(έρχονται κανονικά όμως λογαριασμοί ρεύματος - νερού) ! Εγώ που θέλω να το φτιάξω μένω τώρα με τους γονείς μου, δηλ είμαι φιλοξενούμενος στα χαρτιά! Το σπίτι που είναι για ανακαίνιση ανήκει στους γονείς μου! Και σκεφτόμουν να προχωρήσουμε σε διαδικασία μεταβίβασης ώστε να έρθει στην κυριαρχία μου για να μπει στα κριτήρια το εισόδημα το δικό μου που είναι χαμηλότερο για να παρθεί μεγαλύτερη επιδότηση και παει λέγοντας! 

ΥΓ:Μπορεί να μην τα λέω και σωστά γιατί είναι πρώτη εμπειρία μου με κάτι τέτοιο και είμαι ακόμα στην περισυλλογή στοιχείων και πληροφοριών! 

Το εμπράγματο δικαίωμα (πλήρης κυριότητα / επικαρπία / ψιλή κυριότητα) του αιτούντα 
θα πρέπει να υφίσταται κατά το έτος αναφοράς του Προγράμματος (φορολογικό έτος 
2020) όπως και κατά την υποβολή της αίτησης.

Εάν η κατοικία έχει αποκτηθεί μετά 
τις 31.12.2020 (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου), θα ζητηθεί έγγραφη δέσμευση για την 
κύρια χρήση της κατοικίας.

Τα πανω αναφέρονται στον οδηγό.

Εσύ δεν είσαι σε κάποια τέτοια περίπτωση.  Νομίζω ότι όταν λέει νέα απόκτηση ακινήτου εννοεί από 1/1/21 μέχρι 31/12/21. Αλλά και να σε αφήνει να το κάνεις δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μεταβίβαση μέσα σε λιγότερο από ενα μήνα. Οι γονείς σου μπορούν να κάνουν αίτηση αν κάνουν τροποποιητική δήλωση ε1 (να δηλώσουν ότι το 2020 διέμεναν εκεί ως κύρια κατοικία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikucic είπε

Το εμπράγματο δικαίωμα (πλήρης κυριότητα / επικαρπία / ψιλή κυριότητα) του αιτούντα 
θα πρέπει να υφίσταται κατά το έτος αναφοράς του Προγράμματος (φορολογικό έτος 
2020) όπως και κατά την υποβολή της αίτησης.

Εάν η κατοικία έχει αποκτηθεί μετά 
τις 31.12.2020 (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου), θα ζητηθεί έγγραφη δέσμευση για την 
κύρια χρήση της κατοικίας.

Τα πανω αναφέρονται στον οδηγό.

Εσύ δεν είσαι σε κάποια τέτοια περίπτωση.  Νομίζω ότι όταν λέει νέα απόκτηση ακινήτου εννοεί από 1/1/21 μέχρι 31/12/21. Αλλά και να σε αφήνει να το κάνεις δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις μεταβίβαση μέσα σε λιγότερο από ενα μήνα. Οι γονείς σου μπορούν να κάνουν αίτηση αν κάνουν τροποποιητική δήλωση ε1 (να δηλώσουν ότι το 2020 διέμεναν εκεί ως κύρια κατοικία).

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα ενημερωθώ και από τον μηχανικό μου και αναλόγως θα πράξω και αν με παίρνει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2022 στις 9:51 ΠΜ, AristidisZ είπε

Επειδή έχεις πάρει φόρα, και γράφεις διάφορα 

''Επειδή έχω πάρει φόρα και γράφω διάφορα'', θα μου την κόψεις εσύ;

Τον φασιστοειδή αυτόν λόγο στο σπίτι σου, όχι σε δημόσια φόρα και πάντως όχι μαζί μου.

Τον γιατρό δεν τον πληρώνω ξεχωριστά για να με εξετάσει και για να συνταγογραφήσει.

Όσο για την χρέωση της αυτοψίας, εσύ να υποθέσω ότι συντάσσεις πιστοποιητικά χωρίς να επισκεφθείς τον χώρο, οπότε για την επίσκεψη χρεώνεις εξτρά. Το κάνουν του σιναφιού σου και για τα ηλεκτρολογικά σχέδια ΔΕΗ, δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον.

(Όπως διαπίστωσες, απαξιωτικά μπορούμε να μιλήσουμε και όσοι επιλέγουμε να συνδιαλεγόμαστε πολιτισμένα, δοκίμασε κι εσύ τώρα το αντίστροφο.)

 

Στις 14/2/2022 στις 9:28 ΠΜ, @pnea1973 είπε

Απλά  μην προσπαθούμε να αγοράσουμε 1 πράγμα, μια υπηρεσία και να έχουμε την απαίτηση να μας κάνουν και άλλα 5 επειδή θεωρούμε εμείς ότι τους δίνουμε τα λεφτά και άρα μπορούμε να κάνουμε και άλλα πράγματα

Σε ποιο σημείο το υπαινίχθηκα αυτό; Ο μηχανικός προσφέρθηκε να υποβάλει την αίτηση χωρίς έξτρα αμοιβή κι εγώ προτίμησα να το κάνω μόνη μου για δικούς μου λόγους. Ότι εκτίμησα την κίνησή του εννοείται. Ότι θα το ανταποδώσω, προσλαμβάνοντας τον  ως σύμβουλο εννοείται επίσης. Άλλωστε δεν νομίζω ότι το έκανε επειδή είναι καλός άνθρωπος, θεμιτή σκοπιμότητα υπήρχε την οποία δεν αντιλαμβάνεται κάποιος που χρεώνει την αυτοψία ας πούμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nirennna είπε

''Επειδή έχω πάρει φόρα και γράφω διάφορα'', θα μου την κόψεις εσύ;

Τον φασιστοειδή αυτόν λόγο στο σπίτι σου, όχι σε δημόσια φόρα και πάντως όχι μαζί μου.

Τον γιατρό δεν τον πληρώνω ξεχωριστά για να με εξετάσει και για να συνταγογραφήσει.

Όσο για την χρέωση της αυτοψίας, εσύ να υποθέσω ότι συντάσσεις πιστοποιητικά χωρίς να επισκεφθείς τον χώρο, οπότε για την επίσκεψη χρεώνεις εξτρά. Το κάνουν του σιναφιού σου και για τα ηλεκτρολογικά σχέδια ΔΕΗ, δεν με εκπλήσσει τίποτα πλέον.

όταν γράφεις ανακρίβειες, να περιμένεις και τον αντίλογο

ήδη δε μπήκα στη διαδικασία να σχολιάσω το προηγούμενο μήνυμά σου, όπου νομίζεις ότι ο ρόλος του συμβούλου έργου είναι να κάνει τον επιβλέποντα στην αίτηση του καθενός

Ιδού τι έγραψες προχτές:

Στις 13/2/2022 στις 6:18 ΠΜ, nirennna είπε

. Αν η αίτησή μου εγκριθεί και τον προσλάβω ως σύμβουλο έργου - που προφανώς θα χρειαστώ σύμβουλο έργου, δεν είμαι εργολήπτης εγώ - τότε ζητά την αμοιβή του (200 ευρώ ζήτησε σε μένα, που το θεωρώ εύλογο και δίκαιο) για να αναλάβει την γραφειοκρατία (άδεια μικρής κλίμακας ή ό.τι) και να κυνηγάει τα μαστόρια

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου 

Αν μου αναθέσεις ΠΕΑ, θα σου πω τηλεφωνικά τι χρειάζομαι από χαρτιά, θα συμφωνήσουμε τηλεφωνικά σε ένα ποσό, και κατόπιν θα κάνω την αυτοψία και την δουλειά μου 

Αν ψάχνεσαι για εξοικονομώ, θα με πάρεις 10 φορές τηλέφωνο, θα με κουβαλήσεις άλλες 2 σπίτι σου, θα με βάλεις να σου κάνω τσάμπα δουλειά (γιατί το ξαναλέω για πολλοστή φορά, αν δε γίνει το ΠΕΑ, έστω και χονδροειδώς, δε μπορεί κανένας ενεργειακός επιθεωρητής εκ των προτέρων να ξέρει αν με έναν ηλιακό, 5 παράθυρα και μια αντλία θερμότητας μπαίνεις στο εξοικονομώ) και στο τέλος, υπάρχει ένα 70-80% πιθανότητα να κάνεις πίσω (εμένα η εμπειρία μου αυτό έχει δείξει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα)

Και όλα αυτά για 200€ ένα ΠΕΑ και άλλα 200€ του συμβούλου ; 

Πλάκα κάνουμε τώρα ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/2/2022 στις 6:18 ΠΜ, nirennna είπε

200 ευρώ ζήτησε σε μένα, που το θεωρώ εύλογο και δίκαιο) για να αναλάβει την γραφειοκρατία (άδεια μικρής κλίμακας ή ό.τι) και να κυνηγάει τα μαστόρια, 

200€ για να κυνηγάει τα μαστορια ?

Η άδεια μικρής κλίμακας πληρώνεται από το πρόγραμμα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

όταν γράφεις ανακρίβειες, να περιμένεις και τον αντίλογο

ήδη δε μπήκα στη διαδικασία να σχολιάσω το προηγούμενο μήνυμά σου, όπου νομίζεις ότι ο ρόλος του συμβούλου έργου είναι να κάνει τον επιβλέποντα στην αίτηση του καθενός

Ιδού τι έγραψες προχτές:

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα στο μυαλό σου 

Αν μου αναθέσεις ΠΕΑ, θα σου πω τηλεφωνικά τι χρειάζομαι από χαρτιά, θα συμφωνήσουμε τηλεφωνικά σε ένα ποσό, και κατόπιν θα κάνω την αυτοψία και την δουλειά μου 

Αν ψάχνεσαι για εξοικονομώ, θα με πάρεις 10 φορές τηλέφωνο, θα με κουβαλήσεις άλλες 2 σπίτι σου, θα με βάλεις να σου κάνω τσάμπα δουλειά (γιατί το ξαναλέω για πολλοστή φορά, αν δε γίνει το ΠΕΑ, έστω και χονδροειδώς, δε μπορεί κανένας ενεργειακός επιθεωρητής εκ των προτέρων να ξέρει αν με έναν ηλιακό, 5 παράθυρα και μια αντλία θερμότητας μπαίνεις στο εξοικονομώ) και στο τέλος, υπάρχει ένα 70-80% πιθανότητα να κάνεις πίσω (εμένα η εμπειρία μου αυτό έχει δείξει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα)

Και όλα αυτά για 200€ ένα ΠΕΑ και άλλα 200€ του συμβούλου ; 

Πλάκα κάνουμε τώρα ;

Δυστυχώς ο κόσμος νομίζει οτι το εξοικονομώ είναι ένα απλό χαρτί. Ο κάθε μηχανικός ξέρει καλά οτι, οι αμοιβές του είναι σε βάθος 1 έτους. Προσωπικά ξέρω μηχανικούς που φέτος και πέρισυ δεν έκαναν κάν, στο κόπο να ασχοληθούν.

Και επίσης μην ξεχνάμε φέτος, ότι εχει άλλον ενεργειακό στο 2ο Πεα. Εκεί να δούμε τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Προσωπικά ξέρω μηχανικούς που φέτος και πέρισυ δεν έκαναν κάν, στο κόπο να ασχοληθούν.

Μόλις έκανες παράθεση σε έναν από αυτούς 😂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Αν ψάχνεσαι για εξοικονομώ, θα με πάρεις 10 φορές τηλέφωνο, θα με κουβαλήσεις άλλες 2 σπίτι σου, θα με βάλεις να σου κάνω τσάμπα δουλειά (γιατί το ξαναλέω για πολλοστή φορά, αν δε γίνει το ΠΕΑ, έστω και χονδροειδώς, δε μπορεί κανένας ενεργειακός επιθεωρητής εκ των προτέρων να ξέρει αν με έναν ηλιακό, 5 παράθυρα και μια αντλία θερμότητας μπαίνεις στο εξοικονομώ) και στο τέλος, υπάρχει ένα 70-80% πιθανότητα να κάνεις πίσω (εμένα η εμπειρία μου αυτό έχει δείξει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα)

Εξακολουθείς να υποτιμάς εμένα που δεν με ξέρεις (από πού προκύπτουν όλα αυτά που λες ότι θα κάνω, να σε κουβαλήσω άλλες δυο φορές σπίτι μου και να σε βάλω να κάνεις δουλειά τζάμπα;) αλλά και να δείχνεις σε τι εκτίμηση έχεις τους πελάτες σου. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση, ξεκινάς με λάθος παραδοχές και φουλ αρνητισμό και προκατάληψη.

 

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

200€ για να κυνηγάει τα μαστορια ?

Το διατύπωσα κάπως χοντροκομμένα ομολογώ.

Επειδή έχω ανακαινίσει δυο διαμερίσματα και έχω απαυδήσει με την αφερεγγυότητα και τον αντιεπαγγελματισμό τους (από την άλλη βέβαια, τη συμβουλή ''δεν θα εξοφλείς ποτέ τα μαστόρια πριν τελειώσουν'' πλακάς μου την έδωσε), προτιμώ τα συνεργεία να συνεννοούνται απευθείας με έναν επιβλέποντα μηχανικό. Ως κόρη μηχανικού ξέρω ότι αυτοί έχουν άλλους κώδικες μαζί τους και είναι πιο αποτελεσματικοί, εγώ μπορεί να βρεθώ στα δικαστήρια για μια αθέτηση χρονοδιαγράμματος, ειδικά αν ξέρω ότι το συνεργείο δουλεύει παράλληλα αλλού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nirennna είπε

Εξακολουθείς να υποτιμάς εμένα που δεν με ξέρεις (από πού προκύπτουν όλα αυτά που λες ότι θα κάνω, να σε κουβαλήσω άλλες δυο φορές σπίτι μου και να σε βάλω να κάνεις δουλειά τζάμπα;) αλλά και να δείχνεις σε τι εκτίμηση έχεις τους πελάτες σου. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση, ξεκινάς με λάθος παραδοχές και φουλ αρνητισμό και προκατάληψη.

 

Το διατύπωσα κάπως χοντροκομμένα ομολογώ.

Επειδή έχω ανακαινίσει δυο διαμερίσματα και έχω απαυδήσει με την αφερεγγυότητα και τον αντιεπαγγελματισμό τους (από την άλλη βέβαια, τη συμβουλή ''δεν θα εξοφλείς ποτέ τα μαστόρια πριν τελειώσουν'' πλακάς μου την έδωσε), προτιμώ τα συνεργεία να συνεννοούνται απευθείας με έναν επιβλέποντα μηχανικό. Ως κόρη μηχανικού ξέρω ότι αυτοί έχουν άλλους κώδικες μαζί τους και είναι πιο αποτελεσματικοί, εγώ μπορεί να βρεθώ στα δικαστήρια για μια αθέτηση χρονοδιαγράμματος, ειδικά αν ξέρω ότι το συνεργείο δουλεύει παράλληλα αλλού.

Καλησπέρα σας, μπορεί να είχατε κάποιες αρνητικές εμπειρίες, και λυπάμαι για αυτό, αλλά αυτές οι εμπειρίες αφορούν εσάς και τα συγκεκριμένα λίγα συνεργεία που είχατε μια κάποια συνεργασία.. Δεν αφορά όλο τον κλάδο. 

Όπως και οι επαγγελματίες αντίστοιχα, επειδή κάποιοι τους έφαγαν λεφτά, πρέπει να βάλουν όλους τους πελάτες στο ίδιο καζάνι.

Επίσης, όσον αφορά το εξοικονομώ, μολονότι παραδέχομαι ότι η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, αυτά που αναφέρθηκαν περί 10 φορές τηλέφωνο, έξτρα επισκέψεις κλπ σας διαβεβαιώνω ότι είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση. 9 στους 10 πελάτες συμβαίνει αυτό. Δυστυχώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...