Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας φίλοι μου. Ανοίκω στο Εξοικονομω - Αυτονομώ 2020 και μου ήρθε μνμ ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς ο έλεγχος και ο Δικαιούχος του προγράμματος θα προχωρήσει στην εκταμίευση ωφεληματων για την αίτηση σας.
Μπήκα έκανα αποδοχή όπως το έλεγε και μου έχει πάει στο Η αίτηση σας βρίσκεται σε αναμονή τελικής εκταμιευσης κτλ. Στα παραγόμενα έγγραφα στην εξουσιοδότηση εξόφλησης δαπανών προς την Τράπεζα φαίνονται κανονικά τα ποσά χωρίς να φαίνονται κάπου τα ΠΕΑ (κόστος που πρέπει να αποδοθεί στον ωφελουμενο.) Είναι φυσιολογικό αυτό?
Επίσης μια δεύτερη ερώτηση από το 9 στο 9α πάει αυτόματα? Και σε πόσο καιρό γίνεται αυτό συνήθως?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, oasisAthens είπε
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Ανοίκω στο Εξοικονομω - Αυτονομώ 2020 και μου ήρθε μνμ ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς ο έλεγχος και ο Δικαιούχος του προγράμματος θα προχωρήσει στην εκταμίευση ωφεληματων για την αίτηση σας.
Μπήκα έκανα αποδοχή όπως το έλεγε και μου έχει πάει στο Η αίτηση σας βρίσκεται σε αναμονή τελικής εκταμιευσης κτλ. Στα παραγόμενα έγγραφα στην εξουσιοδότηση εξόφλησης δαπανών προς την Τράπεζα φαίνονται κανονικά τα ποσά χωρίς να φαίνονται κάπου τα ΠΕΑ (κόστος που πρέπει να αποδοθεί στον ωφελουμενο.) Είναι φυσιολογικό αυτό?
Επίσης μια δεύτερη ερώτηση από το 9 στο 9α πάει αυτόματα? Και σε πόσο καιρό γίνεται αυτό συνήθως?

Αυτό που ρωτά δεν το ξέρω.

Να σε ρωτήσω εγώ κάτι. Από το 8 στο 9 ποσό καιρό έκανες; σου έστειλαν παρατηρήσεις για ελλιπή στοιχεία; και αν ναι πόσες φορές;

Εμένα ο αξιολόγησης μου μου έχει βγάλει το λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ikucic είπε

Αυτό που ρωτά δεν το ξέρω.

Να σε ρωτήσω εγώ κάτι. Από το 8 στο 9 ποσό καιρό έκανες; σου έστειλαν παρατηρήσεις για ελλιπή στοιχεία; και αν ναι πόσες φορές;

Εμένα ο αξιολόγησης μου μου έχει βγάλει το λάδι.

Ναι την πρώτη φορά έκανε 25 μερες περίπου με κάποιες παρατηρήσεις και όταν τις διόρθωσα σε 3 μέρες είχα απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθομαι και σκέφτομαι έτσι φιλοσοφικά ποιος φταίει που είναι τόσο μπουκωμένο το δίκτυο του ηλεκτρισμού.

1. Έχουμε μια κυβέρνηση που προωθεί με μανία τις ΑΠΕ και την πράσινη ενέργεια

2. Έχουμε ένα κορεσμένο δίκτυο που δεν μπορεί να δεχθεί αυτά τα έργα

Είναι θέμα ελλιπών επενδύσεων στο δημόσιο δίκτυο;

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά ΌΛΗ η στήλη φαίνεται κόκκινη και με ελάχιστα περιθώρια σύνδεσης νέων φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων. 

https://deddie.gr/Documents2/ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ/ΔΠΚΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pdf

 

Και η λογική μου ερώτηση σε αυτή την ΠΑΡΑΛΟΓΗ χώρα είναι:

Γιατί δεν επεκτείνεται η χωρητικότητα του δικτύου;

Όταν βλέπουν ότι η ισχύς των έργων πλησιάζει την δυνατότητα του δικτύου, γιατί δεν κάνουν τις απαιτούμενες ενέργειες να αυξηθεί η χωρητικότητα; Είναι οικονομικά θέμα; Είναι ανοργανωσία; Είναι θέμα πολιτικής;

Απλά δεν μπορώ να ερμηνεύσω αυτό που συμβαίνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, glenngould είπε

Κάθομαι και σκέφτομαι έτσι φιλοσοφικά ποιος φταίει που είναι τόσο μπουκωμένο το δίκτυο του ηλεκτρισμού.

1. Έχουμε μια κυβέρνηση που προωθεί με μανία τις ΑΠΕ και την πράσινη ενέργεια

2. Έχουμε ένα κορεσμένο δίκτυο που δεν μπορεί να δεχθεί αυτά τα έργα

Είναι θέμα ελλιπών επενδύσεων στο δημόσιο δίκτυο;

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, αλλά ΌΛΗ η στήλη φαίνεται κόκκινη και με ελάχιστα περιθώρια σύνδεσης νέων φωτοβολταϊκών εγκαταστάσεων. 

https://deddie.gr/Documents2/ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ/ΔΠΚΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ.pdf

 

Και η λογική μου ερώτηση σε αυτή την ΠΑΡΑΛΟΓΗ χώρα είναι:

Γιατί δεν επεκτείνεται η χωρητικότητα του δικτύου;

Όταν βλέπουν ότι η ισχύς των έργων πλησιάζει την δυνατότητα του δικτύου, γιατί δεν κάνουν τις απαιτούμενες ενέργειες να αυξηθεί η χωρητικότητα; Είναι οικονομικά θέμα; Είναι ανοργανωσία; Είναι θέμα πολιτικής;

Απλά δεν μπορώ να ερμηνεύσω αυτό που συμβαίνει.

 

Αυτό είναι θέμα πολιτικής οικονομίας. 

Ο κλάδος της ενεργειας τα τελευταια 20 χρόνια στην Ελλάδα απορρυθμιστηκε, απελευθερώθηκε και ιδιωτικοποιηθηκε . Οι νέοκλασικές καλένδες έλεγαν ότι θα έχουμε άφθονο φθηνό ρεύμα λόγω ανταγωνισμού. 

Ασφαλώς και δεν έγιναν έτσι τα πράγματα. Πώς άλλωστε να γίνουν έτσι όταν το κέρδος είναι αυτό που οδηγεί την αγορά... Ολα αυτά σε επίπεδο παροχων...  Με το δίκτυο τι γίνεται; το δίκτυο είναι μερικώς ακόμη κρατικό.  Και αυτό γιατί κανένας ιδιώτης δεν μπορεί να αναλάβει αποκλειστικά  τέτοιας κλίμακας έργα.  Η λογική είναι:  τα φτιάχνει το κράτος (δηλ εμείς) και τα δίνουμε κοψοχρονιά στους ιδιώτες. Στο δίκτυο γίνονται κάποια έργα αλλά περισσότερο για να εξυπηρετήσουν τους μεγάλους παραγωγούς απε. Για μας δεν υπάρχει και πολύς χώρος...

Αλλωστε οι ΑΠΕ δεν προωθούνται για να κάνουν καλύτερο το περιβάλλον (ελεος) αλλά γιατί είναι πολύ επικερδής επενδυση.

Τελείως εκτός θέματος το ποστ μου.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου εκτός θέματος κατά τη γνώμη μου. Πρέπει να γνωρίζουμε το γενικότερο περιβάλλον μέσα στο οποίο προκηρύσσονται όλα αυτά τα προγράμματα εξοικονομώ.

Προσωπικα θεωρώ ότι οι τελευταίες εξελίξεις θα οδηγήσουν τα πράγματα ώστε να ξανά ενταχθούν έργα ΑΠΕ στους κύκλους του εξοικονομώ μέχρι το 2030.

Οπότε αν κάποιον τον ενδιαφέρει να βάλει φωτοβολταϊκό στο σπίτι του ίσως δεν πρέπει να συμμετάσχει στους κύκλους που δεν αποτελεί επιλέξιμη δαπάνη αλλά να περιμένει τον πρώτο κύκλο του προγράμματος που θα προσφέρει φωτοβολταϊκά για να επιδοτηθεί για αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν μπορούν να συνδεθούν με τον ΔΕΔΔΗΕ και κινδυνεύουν να χάσουν επιδότηση χιλιάδων ευρώ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ, την οποία δικαιούνται για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού τους, παρακαλώ να μου στείλουν PM, γιατί υπάρχει ένα παράθυρο για πολιτική ή νομική λύση του θέματος ομαδικά.

Δεν θα αναφερθούν λεπτομέρειες εδώ σε κοινή θέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, glenngould είπε

Όσοι δεν μπορούν να συνδεθούν με τον ΔΕΔΔΗΕ και κινδυνεύουν να χάσουν επιδότηση χιλιάδων ευρώ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΤΑΙΝΕ, την οποία δικαιούνται για την εγκατάσταση του φωτοβολταϊκού τους, παρακαλώ να μου στείλουν PM, γιατί υπάρχει ένα παράθυρο για πολιτική ή νομική λύση του θέματος ομαδικά.

Δεν θα αναφερθούν λεπτομέρειες εδώ σε κοινή θέα.

Υπάρχουν και χιλιάδες ιδιοκτήτες που έχουν κάνει αίτηση για ΦΒ net metering χωρίς να είναι στο εξοικονομω (μόνο ίδια κεφάλαια) και έχουν φάει και αυτοί άκυρο. Προσωπικά γνωρίζω άνθρωπο στην περιοχή μου που έχει αγοράσει μόνος του τον εξοπλισμό και έφαγε άκυρο πριν ένα μήνα.

Η ένσταση που έχω σε αυτό που λες είναι η εξής:  γιατί να υπάρξει νομικη ή πολιτική λύση μόνο για όσους είναι στο εξοικονομω;  με ποια νομική πρωτεραιοποιοηση . Αλλωστε το εξοικονομω το έχει "λύσει" το θέμα δίνοντας 2 σενάρια . Το δεύτερο είναι με φβ και είναι ουσιαστικά προαιρετικό.

Τις επισημάνσεις αυτές στις κάνω για ένα μόνο λόγο. Για να μην σου φάνε τα λεφτά οι δικηγόροι. Θέλει καλή μελέτη το θέμα. Πολιτικά νομίζω μπορεί να δοθεί κάποια λύση μέσω παράτασης ολοκλήρωσης του έργου. Για να αλλάξουν από net metering σε αυτόνομο το θεωρώ απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεωργιάδης: Έρχεται δράση ΕΣΠΑ για αυτοπαραγωγή ενέργειας

 

 

 

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2123331/georgiadhs-erhetai-espa-gia-aytoparagogh-energeias.html

Επεξ/σία από mik100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mik100 είπε

Γεωργιάδης: Έρχεται δράση ΕΣΠΑ για αυτοπαραγωγή ενέργειας

 

 

 

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2123331/georgiadhs-erhetai-espa-gia-aytoparagogh-energeias.html

ΜΜΜΜ καταλαβα, καμια χρηματοδοτηση σε βιομηχανους θα κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ikucic,

 

Αυτός που κάνει μόνος του τον φάκελο για φωτοβολταϊκό ΕΚΤΟΣ εξοικονομώ, μπορεί να υποβάλλει μια αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και να γνωρίζει αν υπάρχει έγκριση ή απόρριψη και τελειώνει εκεί η δουλειά. Στην χειρότερη περίπτωση χάνει €200? για την μελέτη του φακέλου, και η ζημιά περιορίζεται εκεί (επί απορριπτικής απόφασης).

Για αυτόν που κάνει τον φάκελο για φωτοβολταϊκό όμως ΕΝΤΟΣ του εξοικονομώ, χάνει πολλές χιλιάδες ευρώ επιδότησης (νόμιμης κρατικής επιδότησης που του έχει ήδη υπολογιστεί από τον ενεργειακό επιθεωρητή που υποβάλλει τον φάκελο μήνες πιο πριν).

Αυτή η διαφορά δεν αρκεί;

 

Στη μία περίπτωση χάνεις π.χ. €200 (από την μελέτη του φακέλου που απορρίφθηκε)

Στην άλλη (όπως εγώ) χάνεις π.χ. €15000 από πραγματική / εγκεκριμένη επιδότηση που δικαιούσαι και θα την απωλέσεις άνευ υπαιτιότητάς σου.

 

4 ώρες πριν, ikucic είπε

Για να αλλάξουν από net metering σε αυτόνομο το θεωρώ απίθανο.

Γιατί το θεωρείς απίθανο; Αφού ήδη προβλέπεται από το νόμο η κατασκευή φωτοβολταϊκού χωρίς έγχυση ενέργειας στο δημόσιο δίκτυο, πράγμα που είναι ο άριστος συμβιβασμός γιατί:

α) αναβαθμίζει το σπίτι, β) δεν χάνονται επιδοτήσεις, γ) δεν επιβαρύνονται οι μετασχηματιστές του ΔΕΔΔΗΕ, δ) δεν ζημιώνεται ο συνολικός σχεδιασμός που κάνει ο πολίτης για το σπίτι του, ε) ευοδώνεται ο πράσινος μετασχηματισμός που είναι πιο σημαντικός από ποτέ.

 

Φωτοβολταϊκά χωρίς έγχυση ενέργειας στο δίκτυο - Σύνδεση στην χαμηλή τάση ως 250 Kv , σε 2 εβδομάδες η συνδεση για τα φ/β στην στέγη

https://www.worldenergynews.gr/ανανεώσιμες/articles/531831/fotovoltaika-xoris-egxysi-energeias-sto-diktyo-syndesi-stin-xamili-tasi-os-250-kv-se-2-evdomades-i-syndesi-gia-ta-f-v-stin-stegi

και

Επίσης, στα κορεσμένα δίκτυο δίνεται, υπό συνθήκες, η δυνατότητα σε επιχειρήσεις να εγκαταστήσουν φωτοβολταϊκό σταθμό χωρίς να εγχέουν την παραγόμενη ενέργεια στο σύστημα, αλλά μόνο να την καταναλώνουν. Κατά τη λειτουργία ενός σταθμού παραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό, η παραγόμενη ενέργειας θα μπορεί να διατίθεται για την τροφοδότηση των φορτίων του αυτοπαραγωγού ή να εγχέεται στο δίκτυο. Ωστόσο, προκειμένου η ενέργεια που παράγεται να καταναλώνεται αποκλειστικά από τον ίδιο τον αυτοπαραγωγό και ο σταθμός να μην εγχέει ενέργεια στο Δίκτυο οφείλει να εγκαταστήσει έναν ειδικό «αισθητήρα κατεύθυνσης». Όταν λόγω αυξημένης παραγωγής υπάρχει περίσσια παραγόμενης ενέργειας, η οποία θα πρέπει να «πέσει» στο δίκτυο, τότε ο αισθητήρας θα δίνει εντολή στον σταθμό παραγωγής για μείωση ή παύση της παραγωγής του, ώστε να μην εγχυθεί ενέργεια στο κορεσμένο δίκτυο.

https://www.ot.gr/2022/02/09/energeia/fast-track-diadikasies-gia-ta-oikiaka-fotovoltaika/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2022 στις 7:18 ΜΜ, oasisAthens είπε
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Ανοίκω στο Εξοικονομω - Αυτονομώ 2020 και μου ήρθε μνμ ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς ο έλεγχος και ο Δικαιούχος του προγράμματος θα προχωρήσει στην εκταμίευση ωφεληματων για την αίτηση σας.
Μπήκα έκανα αποδοχή όπως το έλεγε και μου έχει πάει στο Η αίτηση σας βρίσκεται σε αναμονή τελικής εκταμιευσης κτλ. Στα παραγόμενα έγγραφα στην εξουσιοδότηση εξόφλησης δαπανών προς την Τράπεζα φαίνονται κανονικά τα ποσά χωρίς να φαίνονται κάπου τα ΠΕΑ (κόστος που πρέπει να αποδοθεί στον ωφελουμενο.) Είναι φυσιολογικό αυτό?
Επίσης μια δεύτερη ερώτηση από το 9 στο 9α πάει αυτόματα? Και σε πόσο καιρό γίνεται αυτό συνήθως?

Εγώ είμαι από 8/2 στο βήμα 9 και μετά από 33 μέρες δεν έχει πάει στο 9.α ... Αργούν πολύ να πληρώσουν αν πάει 9.α μετά από 15 μέρες η τράπεζα κάνει την εκταμίευση. Μίλησα με ετεαν χελπ ντεσκ και μου είπαν πως δεν υπάρχουν πόροι για κεντρική Μακεδονία, αλλά τους έχουν εξασφαλίσει από περιφέρεια κεντρικής Μακεδονίας  και να κάνουμε υπομονή. Σε άλλη περίπτωση ενός πελάτη πριν κάνα δίμηνο από 9 πήγε 9.α μέσα σε 6 μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τα φωτοβολταϊκά έφτασε στην Βουλή για όσους δεν πίστευαν πιο πάνω. Στείλτε μου με PM τα στοιχεία σας όσοι θίγεστε για να προχωρήσουμε χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση σας σε ομαδικές ενέργειες. 

https://energypress.gr/news/syriza-ziteitai-lysi-gia-ta-fotovoltaika-toy-exoikonomo-poy-den-mporoyn-na-syndethoyn

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, glenngould είπε

Φίλε ikucic,

 

Αυτός που κάνει μόνος του τον φάκελο για φωτοβολταϊκό ΕΚΤΟΣ εξοικονομώ, μπορεί να υποβάλλει μια αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ και να γνωρίζει αν υπάρχει έγκριση ή απόρριψη και τελειώνει εκεί η δουλειά. Στην χειρότερη περίπτωση χάνει €200? για την μελέτη του φακέλου, και η ζημιά περιορίζεται εκεί (επί απορριπτικής απόφασης).

Για αυτόν που κάνει τον φάκελο για φωτοβολταϊκό όμως ΕΝΤΟΣ του εξοικονομώ, χάνει πολλές χιλιάδες ευρώ επιδότησης (νόμιμης κρατικής επιδότησης που του έχει ήδη υπολογιστεί από τον ενεργειακό επιθεωρητή που υποβάλλει τον φάκελο μήνες πιο πριν).

Αυτή η διαφορά δεν αρκεί;

 

Στη μία περίπτωση χάνεις π.χ. €200 (από την μελέτη του φακέλου που απορρίφθηκε)

Στην άλλη (όπως εγώ) χάνεις π.χ. €15000 από πραγματική / εγκεκριμένη επιδότηση που δικαιούσαι και θα την απωλέσεις άνευ υπαιτιότητάς σου.

 

Γιατί το θεωρείς απίθανο; Αφού ήδη προβλέπεται από το νόμο η κατασκευή φωτοβολταϊκού χωρίς έγχυση ενέργειας στο δημόσιο δίκτυο, πράγμα που είναι ο άριστος συμβιβασμός γιατί:

α) αναβαθμίζει το σπίτι, β) δεν χάνονται επιδοτήσεις, γ) δεν επιβαρύνονται οι μετασχηματιστές του ΔΕΔΔΗΕ, δ) δεν ζημιώνεται ο συνολικός σχεδιασμός που κάνει ο πολίτης για το σπίτι του, ε) ευοδώνεται ο πράσινος μετασχηματισμός που είναι πιο σημαντικός από ποτέ.

 

Φωτοβολταϊκά χωρίς έγχυση ενέργειας στο δίκτυο - Σύνδεση στην χαμηλή τάση ως 250 Kv , σε 2 εβδομάδες η συνδεση για τα φ/β στην στέγη

https://www.worldenergynews.gr/ανανεώσιμες/articles/531831/fotovoltaika-xoris-egxysi-energeias-sto-diktyo-syndesi-stin-xamili-tasi-os-250-kv-se-2-evdomades-i-syndesi-gia-ta-f-v-stin-stegi

και

Επίσης, στα κορεσμένα δίκτυο δίνεται, υπό συνθήκες, η δυνατότητα σε επιχειρήσεις να εγκαταστήσουν φωτοβολταϊκό σταθμό χωρίς να εγχέουν την παραγόμενη ενέργεια στο σύστημα, αλλά μόνο να την καταναλώνουν. Κατά τη λειτουργία ενός σταθμού παραγωγής με ενεργειακό συμψηφισμό, η παραγόμενη ενέργειας θα μπορεί να διατίθεται για την τροφοδότηση των φορτίων του αυτοπαραγωγού ή να εγχέεται στο δίκτυο. Ωστόσο, προκειμένου η ενέργεια που παράγεται να καταναλώνεται αποκλειστικά από τον ίδιο τον αυτοπαραγωγό και ο σταθμός να μην εγχέει ενέργεια στο Δίκτυο οφείλει να εγκαταστήσει έναν ειδικό «αισθητήρα κατεύθυνσης». Όταν λόγω αυξημένης παραγωγής υπάρχει περίσσια παραγόμενης ενέργειας, η οποία θα πρέπει να «πέσει» στο δίκτυο, τότε ο αισθητήρας θα δίνει εντολή στον σταθμό παραγωγής για μείωση ή παύση της παραγωγής του, ώστε να μην εγχυθεί ενέργεια στο κορεσμένο δίκτυο.

https://www.ot.gr/2022/02/09/energeia/fast-track-diadikasies-gia-ta-oikiaka-fotovoltaika/

 

Εύχομαι πραγματικά να γίνει κάτι καλό για όλους σας και να συνδεθείτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ. Το ξέρω ότι το εννοείς.

Είναι μια πράξη που εξασφαλίζει αυτονομία, ασφάλεια, ελάχιστους λογαριασμούς ΔΕΗ για 25 χρόνια, άνετες συνθήκες διαβίωσης (ψύξη/θέρμανση), αναβάθμιση της αξίας του σπιτιού. Το διακύβευμα είναι μεγάλο.

Θα σας κρατώ ενήμερους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...