Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/12/2021 στις 11:52 ΜΜ, AristidisZ είπε

Και καλά κάνουν 

Απο ποτέ είναι υποχρέωση του ενεργειακού επιθεωρητή η αίτηση ;

Υποχρέωσή του δεν είναι. Αλλά αποκτά έναν πελάτη στον οποίο εκδίδει ενεργειακό πιστοποιητικό σε μια πολύ καλή τιμή, αυτήν που ορίζει ως μάξιμουμ αποζημίωσης σε περίπτωση ένταξης το πρόγραμμα, 350 ευρώ για 113 τμ ας πούμε, καθόλου άσχημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αμειφθεί επιπλέον για το enter στην αίτηση. Δεν πηγαίνει στην Πολεοδομία να βρει την άδεια, του την δίνω εγώ από το αρχείο μου, δεν πηγαίνει στο Κτηματολόγιο, του δίνω επίσης εγώ το απόσπασμα κλπ. Αν η αίτησή μου εγκριθεί και τον προσλάβω ως σύμβουλο έργου - που προφανώς θα χρειαστώ σύμβουλο έργου, δεν είμαι εργολήπτης εγώ - τότε ζητά την αμοιβή του (200 ευρώ ζήτησε σε μένα, που το θεωρώ εύλογο και δίκαιο) για να αναλάβει την γραφειοκρατία (άδεια μικρής κλίμακας ή ό.τι) και να κυνηγάει τα μαστόρια, εγώ είμαι σε ηλικία κρίσιμη για έμφραγμα και με δυο ανακαινίσεις σπιτιών μέχρι τώρα, έχω εξαντλήσει πλέον την υπομονή μου με τη μαστοράντζα. Και φυσικά γνωρίζω ότι θα έχει και προμήθειες από τους προμηθευτές, το οποίο επίσης θεωρώ εύλογο και δίκαιο, αφού αυτός θα πάθει το έμφραγμα.

Σημείωση: Να διευκρινίσω ότι 200 ζητούν τα γραφεία στη Θεσσαλονίκη, όχι 400 που διάβασα πιο πάνω, μην παίρνουν τα μυαλά σας αέρα γιατί έτσι φτάσαμε στα μνημόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 6/12/2021 στις 6:11 ΜΜ, GeG είπε

Καλησπερα παιδια , συγγενης μου εχει στο σπιτι του θερμοσυσσωρευτές και αν και θελει να δοκιμασει την τυχη του με το προγραμμα, φοβαται πως μπορει να απαιτηθει να αλλαξει τροπο θερμανσης και  να του περασουν καλοριφερ αφηνοντας του πολυ μερεμετι και ανακατοσουρα στο σπιτι. Τι γινεται σε αυτην την περιπτωση ; τι θα του προτεινατε αν εισασταν στην θεση μου ; μπορει να γινει απλα αντικατασταση των συσκευων αυτων με ποιο αποδοτικες (αυτες ειναι 30ετιας) απο το προγραμμα;

Ευχαριστω παιδια για καθε απαντηση, εγω εστειλα δικαιολογιτικα ,ελπιζω να μην το μετανιωσω με κυνηγι μαστορων και ελαχιστου τελικου κερδους 🙃

Άλλαξα θερμοσυσσωρευτή το 2016 με νέας τεχνολογίας, μάλλον ο 30ετίας απέδιδε καλύτερα. Από αυτή την άποψη δεν αξίζει, απλώς γλυτώνεις τον πετροβάμβακα αλλά το κόστος ενός καινούριου σώματος είναι από 1000 έως 1700 ευρώ. Αλλά έτσι κι αλλιώς, και με την παρούσα κατάσταση, θερμοσυσσωρευτή δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Υπολόγισε ότι ένας 6αρης καταναλώνει περίπου 1000 κβω τον μήνα και η επιδότηση από την ΔΕΗ είναι μαξ για 300 κβω τον μήνα. Τις υπόλοιπες κβω τις αγοράζεις σε τιμή μάρκετ. Με έναν πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, με συμφέρει περισσότερο να κάψω το σπίτι  για να το θερμάνω αντί να θέσω σε λειτουργία το θηρίο.

Στις 6/12/2021 στις 7:38 ΜΜ, ikucic είπε

Σώματα και εργασία για τοποθέτηση με ίδια κεφάλαια.

Μέχρι τις σωληνώσεις καλύπτει το πρόγραμμα. 

Αυτό ισχύει και για το υπερτιμημένο και μαφιόζικα σχεδόν επιβλημένο φυσικό αέριο; Δηλαδή δεν σου καλύπτει τα σώματα, μόνον τις σωληνώσεις και υποθέτω και τον λέβητα; Δηλαδή ΚΑΙ κάνεις το σπίτι circo medrano με τις σωληνώσεις ΚΑΙ αλλοιώνεις την εξωτερική όψη  με λέβητες και σωλήνες λες και οσονούπω θα εκτοξευθεί το challenger από το μπαλκόνι και μισές δουλειές πληρώνονται; Και έχει και την απαίτηση ο ενεργειακός επιθεωρητής βου να έχουν ξηλωθεί θερμοσυσσωρευτές αξίας χιλιάδων ευρώ χωρίς να είναι σε θέση να μου πει σε τι τιμή θα αγοράζω στα επόμενα χρόνια το φυσικό αέριο, το τέλειο καύσιμο; Αχ, δεν θα πάρω, ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2021 στις 10:44 ΜΜ, energy52 είπε

κι οταν εκταμιευτει η πληρωμη απ το κρατος μου τα δινει πισω.

Δηλαδή το ποσό της επιδότησης θα πιστωθεί σε λογαριασμό του αλουμινά ενώ έχει καταβληθεί από εσάς; Και τι εγγύηση έχετε ότι θα σας επιστρέψει το ποσό; Είναι διαφορετικό αν το ποσό της επιδότησης πιστώνεται στον ωφελούμενο, οπότε ναι, να τον ξοφλήσω με την παράδοση του έργου. Πάντως να σημειωθεί ότι αυτά τα προγράμματα γίνονται ΚΑΙ για να κινηθεί ο κλάδος της οικοδομής, ο συστηματικά φοροδιαφεύγων κλάδος της οικοδομής, που σε άλλη περίπτωση θα σκότωνε μύγες, οπότε ας μην είμαστε και εντελώς αχάριστοι, ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nirennna είπε

Δηλαδή το ποσό της επιδότησης θα πιστωθεί σε λογαριασμό του αλουμινά ενώ έχει καταβληθεί από εσάς; Και τι εγγύηση έχετε ότι θα σας επιστρέψει το ποσό; Είναι διαφορετικό αν το ποσό της επιδότησης πιστώνεται στον ωφελούμενο, οπότε ναι, να τον ξοφλήσω με την παράδοση του έργου. Πάντως να σημειωθεί ότι αυτά τα προγράμματα γίνονται ΚΑΙ για να κινηθεί ο κλάδος της οικοδομής, ο συστηματικά φοροδιαφεύγων κλάδος της οικοδομής, που σε άλλη περίπτωση θα σκότωνε μύγες, οπότε ας μην είμαστε και εντελώς αχάριστοι, ναι;

Δεν υπαρχει καμια εγγυηση..εμπιστευεσαι εναν προμηθευτη που τον ξερεις χρονια κι αυτο ειναι...Απο κει και περα αναλαμβανεις το ρισκο αν μπορεις..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 4:55 ΜΜ, GeG είπε

μισο ανεβαζω δυο φωτο να δεις τα κοστοι που μου εβγαλαν. Ως συμβουλος εργου επιδοτει 250ευρω. Αλλα μου ζητανε ουσιαστικα και αλλο ενα 250 ευρω για συμβουλο εργου αυτη την φορα απο την τσεπη μου καθως και αλλα τοσα για υποβολη της αιτησης. Το δευερο 250αρι του συμβουλου εργου μπορω να αποφυγω αν τα αναλαβω μονος μου.Επισης αναφερθηκε πιο πανω οτι και την υποβολη μπορω να κανω μονος μιας και δεν ειναι τιποτα τρομερο. Αρα το κερδος τους ειναι α,β πεα και τα 250 επιδοτουμενα για συμβουλο εργου ;

1.PNG

 

3.PNG

Και μόνον για τα 4,25 εξτρά που χρεώνει θα πήγαινα στον απέναντι. Πόσο τσίπης δηλαδή!

Στις 3/1/2022 στις 7:35 ΜΜ, jsi είπε

η τιμή είναι +25% επειδή τα λεφτά τα παίρνουν μετά απο 1 χρόνο. 

Το οποίο το λες και τοκογλυφικό επιτόκιο. Έχουν εντελώς αποθρασυνθεί. Και επίσης πιστεύω ότι το 25% το ζητούν γιατί έχουν συνηθίσει να δουλεύουν μαύρα και η όλη ιστορία με τα νόμιμα παραστατικά τους ξενίζει και τους ξυνίζει. Φυσικά και δεν είναι λογικό να πληρωθείς για την εργασία σου έναν χρόνο μετά, αλλά κι εγώ όταν δίδασκα στα ΤΕΙ έτσι πληρωνόμουν. Παρόλα αυτά άτοκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2022 στις 4:30 ΜΜ, Maknight είπε

Εγώ έχω πληρωθεί.

15/10 ολοκλήρωση εργασιών.

16/11 ανεπιτυχής έλεγχος, ΥΔ ασυμβίβαστο ενεργειακων επιθεωρητών, και μικροδιορθωσεις στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβασεων.

30/11 2ος ανεπιτυχής έλεγχος. Πάλι διόρθωση στο παράρτημα ολοκλήρωσης παρεμβάσεων, λογαριασμός ΔΕΗ του 2020, όχι του 2021 που είχα ανεβάσει.

9/12 επιτυχής έλεγχος

17/12 πληρωμή. 

Αν για οποιονδήποτε λόγο, και μπορώ να σκεφτώ μερικούς, ο λογαριασμός ΔΕΗ μετά την ολοκλήρωση της ενεργειακής αναβάθμισης δείχνει σημαντικά περισσότερες κβω από το αντίστοιχο διάστημα πριν την ενεργειακή αναβάθμιση, αυτό μπορεί να δημιουργήσει αμφισβήτηση της ενεργειακής αναβάθμισης;

Στις 15/1/2022 στις 8:37 ΠΜ, LillyLo είπε

Καλημέρα, καλή χρονιά. Ξέρετε αν θα δοθεί παράταση για υποβολή αιτήσεων για το εξοικονομώ; Εχω μόνο 3 μέρες που το ψάχνω, και πιέζομαι χρονικά γιατί τελικά δεν ξέρω αν στο ποσοστό επιδότησης 40% ειναι οκ για διαμέρισμα 80μ² στην Αθήνα με κεντρική θέρμανση φυσικό αέριο, χωρίς δυνατότητα ηλιακού,μει παλιά κουφώματα. Κάποιοι μου λένε πως αν ήταν 60-70% δεν το συζητούν, αλλά στο 40% ούτε η επιλεξιμότητα είναι σίγουρη, ούτε το αν συμφέρει. 

Γιατί χωρίς δυνατότητα ηλιακού;

Στις 17/1/2022 στις 8:48 ΜΜ, energy52 είπε

Το προγραμμα σου δινει μεχρι 55 ευρω/τ.μ. (θερμομονωση δωματος εξωτερικα, ετσι το αναφερει)Αν εσυ φτιαξεις πχ 60τμ κανεις 55Χ60=3300

Απ αυτα τα 3300 αν δικαιουσαι επιδοτηση 70%, τοτε εσυ πληρωνεις τα 990,00 και τα υπολοιπα 2310,00 το κρατος!

Γνωρίζουμε αν η θερμομόνωση ταράτσας, πυλωτής και πρόσοψης (κάθετης επιφάνειας) έχουν την ίδια επιδότηση και επί του πρακτέου το ίδιο κόστος ανεξάρτητα από προγράμματα και επιδοτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nirennna είπε

Υποχρέωσή του δεν είναι. Αλλά αποκτά έναν πελάτη στον οποίο εκδίδει ενεργειακό πιστοποιητικό σε μια πολύ καλή τιμή, αυτήν που ορίζει ως μάξιμουμ αποζημίωσης σε περίπτωση ένταξης το πρόγραμμα, 350 ευρώ για 113 τμ ας πούμε, καθόλου άσχημα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αμειφθεί επιπλέον για το enter στην αίτηση. Δεν πηγαίνει στην Πολεοδομία να βρει την άδεια, του την δίνω εγώ από το αρχείο μου, δεν πηγαίνει στο Κτηματολόγιο, του δίνω επίσης εγώ το απόσπασμα κλπ. Αν η αίτησή μου εγκριθεί και τον προσλάβω ως σύμβουλο έργου - που προφανώς θα χρειαστώ σύμβουλο έργου, δεν είμαι εργολήπτης εγώ - τότε ζητά την αμοιβή του (200 ευρώ ζήτησε σε μένα, που το θεωρώ εύλογο και δίκαιο) για να αναλάβει την γραφειοκρατία (άδεια μικρής κλίμακας ή ό.τι) και να κυνηγάει τα μαστόρια, εγώ είμαι σε ηλικία κρίσιμη για έμφραγμα και με δυο ανακαινίσεις σπιτιών μέχρι τώρα, έχω εξαντλήσει πλέον την υπομονή μου με τη μαστοράντζα. Και φυσικά γνωρίζω ότι θα έχει και προμήθειες από τους προμηθευτές, το οποίο επίσης θεωρώ εύλογο και δίκαιο, αφού αυτός θα πάθει το έμφραγμα.

Σημείωση: Να διευκρινίσω ότι 200 ζητούν τα γραφεία στη Θεσσαλονίκη, όχι 400 που διάβασα πιο πάνω, μην παίρνουν τα μυαλά σας αέρα γιατί έτσι φτάσαμε στα μνημόνια.

Ειμαι στο εξοικονομω 2020.

Εχω ολοκληρώσει 4 παρεμβάσεις.

Μου έχουν στείλει 3 φορές πίσω την κλεισμένη αίτηση με αιτιολογία "ελλιπή στοιχεία " . Πολλά από αυτά που ζητάνε τα έχω στείλει ήδη!!!  Και τα ξαναστείλα! Συνολικά έχω αναρτήσει 51 δικαιολογητικά!!!! Αλλά επειδή τα περισσότερα τα εχω ανεβάσει και επιμεληθεί μόνος μου ο μηχανικός μου δεν μου έχει ζητήσει αλλά χρήματα. Αν τα ανεβαζε όλα μόνος του δεν θα νομιμοποιουνταν να μου ζητήσει κάποια χρήματα για τις εργατωρες αυτές; Αφού θεωρείς ότι είναι ζήτημα μόνο ενος enter τοτε να το κάνουν όλοι μόνοι τους. Εμείς ένα πεα αγοράζουμε.  Σε υψηλή τιμή βέβαια αλλά θα πληρωθεί του Αγίου.... 

Να μην είμαστε λοιπόν υπερβολικοι. Δεν θα είναι οι μηχανικοί η αιτία για το επόμενο μνημόνιο. Για πάρτε συμβουλή από κράτος προηγμένo (χωρίς μνημόνια) από μηχανικό, λογιστή, νομικό να δούμε φτάνουν τα 200 ευρώ;

ΥΓ τα δικαιολογητικά που μου ζητούσαν δεν ήταν μόνο ανέβασμα αρχείων που είχα. Μου ζήτησαν ακόμη και energy label των φβ πράγμα που ούτε ο οδηγός το γράφει ούτε και υπάρχει μιας και τα φβ παράγουν ενέργεια και δεν καταναλωνουν . Προσωπικά έφαγα 2 μέρες να το λύσω το θέμα και να συνταξω σχετική βεβαίωση με τον ηλεκτρολόγο μηχανικό που έβαλε τα φβ. Δηλ αν το έκανε αυτό ο μηχανικός - συμβούλος δεν θα έπρεπε να πληρωθει;

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nirennna είπε

Αν για οποιονδήποτε λόγο, και μπορώ να σκεφτώ μερικούς, ο λογαριασμός ΔΕΗ μετά την ολοκλήρωση της ενεργειακής αναβάθμισης δείχνει σημαντικά περισσότερες κβω από το αντίστοιχο διάστημα πριν την ενεργειακή αναβάθμιση, αυτό μπορεί να δημιουργήσει αμφισβήτηση της ενεργειακής αναβάθμισης;

Γιατί χωρίς δυνατότητα ηλιακού;

Γνωρίζουμε αν η θερμομόνωση ταράτσας, πυλωτής και πρόσοψης (κάθετης επιφάνειας) έχουν την ίδια επιδότηση και επί του πρακτέου το ίδιο κόστος ανεξάρτητα από προγράμματα και επιδοτήσεις;

Όχι.. δεν ελέγχονται οι κβω. Στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει τον λόγο που ανεβάζουμε τον λογαριασμό..

 

Επίσης όσον αφορά το ερώτημα σας σχετικά με τις μονώσεις, εννοείται ότι δεν έχει καμία σχέση το κόστος μόνωσης δώματος, με την μόνωση πυλωτης. Όπως επίσης και με την θερμοπροσοψη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ikucic είπε

Ειμαι στο εξοικονομω 2020.

Εχω ολοκληρώσει 4 παρεμβάσεις.

Μου έχουν στείλει 3 φορές πίσω την κλεισμένη αίτηση με αιτιολογία "ελλιπή στοιχεία " . Πολλά από αυτά που ζητάνε τα έχω στείλει ήδη!!!  Και τα ξαναστείλα! Συνολικά έχω αναρτήσει 51 δικαιολογητικά!!!! Αλλά επειδή τα περισσότερα τα εχω ανεβάσει και επιμεληθεί μόνος μου ο μηχανικός μου δεν μου έχει ζητήσει αλλά χρήματα. Αν τα ανεβαζε όλα μόνος του δεν θα νομιμοποιουνταν να μου ζητήσει κάποια χρήματα για τις εργατωρες αυτές; Αφού θεωρείς ότι είναι ζήτημα μόνο ενος enter τοτε να το κάνουν όλοι μόνοι τους. Εμείς ένα πεα αγοράζουμε.  Σε υψηλή τιμή βέβαια αλλά θα πληρωθεί του Αγίου.... 

Να μην είμαστε λοιπόν υπερβολικοι. Δεν θα είναι οι μηχανικοί η αιτία για το επόμενο μνημόνιο. Για πάρτε συμβουλή από κράτος προηγμένo (χωρίς μνημόνια) από μηχανικό, λογιστή, νομικό να δούμε φτάνουν τα 200 ευρώ;

ΥΓ τα δικαιολογητικά που μου ζητούσαν δεν ήταν μόνο ανέβασμα αρχείων που είχα. Μου ζήτησαν ακόμη και energy label των φβ πράγμα που ούτε ο οδηγός το γράφει ούτε και υπάρχει μιας και τα φβ παράγουν ενέργεια και δεν καταναλωνουν . Προσωπικά έφαγα 2 μέρες να το λύσω το θέμα και να συνταξω σχετική βεβαίωση με τον ηλεκτρολόγο μηχανικό που έβαλε τα φβ. Δηλ αν το έκανε αυτό ο μηχανικός - συμβούλος δεν θα έπρεπε να πληρωθει;

Όλα αυτά που μου αναφέρετε δεν αφορούν την αρχική αίτηση αν κατάλαβα καλά αλλά ''δικαιολογητικά'' που απαιτούνται καθώς προχωρά το έργο, στάδιο κατά το οποίο έχετε προσλάβει τον μηχανικό/σύμβουλο έργου με εύλογη αμοιβή βεβαίως και ο οποίος, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο μηχανικός που ανέλαβε την έκδοση του πεα, τη σύνταξη των προτάσεων και την υποβολή της αίτησης. Ε, αυτό το αρχικό τρίπτυχο (πέα, προτάσεις, enter) θεωρώ ότι καλύπτεται ως τεχνική γνώση και εργατοώρα από τα 350 ευρώ έξοδα πεα για 113 τμ για παράδειγμα. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε οι δικές μου επιστημονικές εργατοώρες αμείβονται περισσότερο. Όσο για το κόστος της ''συμβουλής σε προηγμένο κράτος'' που αναφέρατε, θεωρώ την αναλογία ατυχή. Εσείς, σε ''προηγμένο κράτος'' τι μισθό θα είχατε; Και επαναλαμβάνω, αν δεν έχει γίνει αντιληπτό, ότι θεωρώ την αμοιβή για την εργασία, ακόμη και αν είναι απλή συμβουλή, δεδομένη, Από εκεί και πέρα ο καθένας καθορίζει τις τιμές του και το πώς πουλάει τα πακέτα του και ο καθένας επίσης, συνεκτιμώντας, από πού αγοράζει.

4 ώρες πριν, Maknight είπε

Όχι.. δεν ελέγχονται οι κβω. Στον οδηγό του προγράμματος αναφέρει τον λόγο που ανεβάζουμε τον λογαριασμό..

 

Επίσης όσον αφορά το ερώτημα σας σχετικά με τις μονώσεις, εννοείται ότι δεν έχει καμία σχέση το κόστος μόνωσης δώματος, με την μόνωση πυλωτης. Όπως επίσης και με την θερμοπροσοψη.

Γνωρίζετε να μου πείτε συγκεκριμένα τα κόστη για των 3 ειδών μονώσεων ξεχωριστά; Ποιο είναι ακριβότερο;

Ο λογαριασμός για ποιον λόγο επισυνάπτεται; Δεν θυμάμαι κάτι να αναφέρεται στον οδηγό.

Επεξ/σία από nirennna
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nirennna είπε

Όλα αυτά που μου αναφέρετε δεν αφορούν την αρχική αίτηση αν κατάλαβα καλά αλλά ''δικαιολογητικά'' που απαιτούνται καθώς προχωρά το έργο, στάδιο κατά το οποίο έχετε προσλάβει τον μηχανικό/σύμβουλο έργου με εύλογη αμοιβή βεβαίως και ο οποίος, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο μηχανικός που ανέλαβε την έκδοση του πεα, τη σύνταξη των προτάσεων και την υποβολή της αίτησης. Ε, αυτό το αρχικό τρίπτυχο (πέα, προτάσεις, enter) θεωρώ ότι καλύπτεται ως τεχνική γνώση και εργατοώρα από τα 350 ευρώ έξοδα πεα για 113 τμ για παράδειγμα. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε οι δικές μου επιστημονικές εργατοώρες αμείβονται περισσότερο. Όσο για το κόστος της ''συμβουλής σε προηγμένο κράτος'' που αναφέρατε, θεωρώ την αναλογία ατυχή. Εσείς, σε ''προηγμένο κράτος'' τι μισθό θα είχατε; Και επαναλαμβάνω, αν δεν έχει γίνει αντιληπτό, ότι θεωρώ την αμοιβή για την εργασία, ακόμη και αν είναι απλή συμβουλή, δεδομένη, Από εκεί και πέρα ο καθένας καθορίζει τις τιμές του και το πώς πουλάει τα πακέτα του και ο καθένας επίσης, συνεκτιμώντας, από πού αγοράζει.

Γνωρίζετε να μου πείτε συγκεκριμένα τα κόστη για των 3 ειδών μονώσεων ξεχωριστά; Ποιο είναι ακριβότερο;

Ο λογαριασμός για ποιον λόγο επισυνάπτεται; Δεν θυμάμαι κάτι να αναφέρεται στον οδηγό.

Το ανέβασμα του λογαριασμού παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας είναι σε όλα τα τελευταία εξοικονομω και αφορά το έτος του εκάστοτε εξοικονομω. Πχ στο εξοικονομω 2020 θέλει αντίγραφο λογαριασμού του έτους 2020. Τυπικό είναι το θέμα και κυρίως γίνεται για διασταύρωση του δικαιούχου και των τετραγωνικών μέτρων.  Αν διαβάσετε οποιονδήποτε οδηγό από τα τρία τελευταία εξοικονομω θα το δείτε. Προφανώς και δεν γίνεται για διασταύρωση καταναλωσεων μιας και δεν αποδεικνύεται έτσι η εξοικονόμηση ενέργειας.

Επίσης να σας ενημερώσω ότι προφανώς όλοι οι ιδιοκτήτες δεν είναι σαν και σας ή σαν και μένα.  Να έχουν δηλαδή ψηφιοποημενα τα πάντα στο υπολογιστή τους (άδειες, συμβόλαια) ή να έχουν τη δυνατότητα να τα τυπώσουν αμέσως (βεβαίωση υδε, ε9 κα). Δηλ όταν πάνε στο λογιστή της γειτονιάς και τους παίρνει από 5 ευρώ για εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης, ο μηχανικός γιατί πρέπει να τα κάνει όλα δωρεάν; επιμένω ότι για σας και για μένα μπορεί να είναι ένα enter όμως για τους πολλούς δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikucic είπε

Το ανέβασμα του λογαριασμού παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας είναι σε όλα τα τελευταία εξοικονομω και αφορά το έτος του εκάστοτε εξοικονομω. Πχ στο εξοικονομω 2020 θέλει αντίγραφο λογαριασμού του έτους 2020. Τυπικό είναι το θέμα και κυρίως γίνεται για διασταύρωση του δικαιούχου και των τετραγωνικών μέτρων.  Αν διαβάσετε οποιονδήποτε οδηγό από τα τρία τελευταία εξοικονομω θα το δείτε. Προφανώς και δεν γίνεται για διασταύρωση καταναλωσεων μιας και δεν αποδεικνύεται έτσι η εξοικονόμηση ενέργειας.

Επίσης να σας ενημερώσω ότι προφανώς όλοι οι ιδιοκτήτες δεν είναι σαν και σας ή σαν και μένα.  Να έχουν δηλαδή ψηφιοποημενα τα πάντα στο υπολογιστή τους (άδειες, συμβόλαια) ή να έχουν τη δυνατότητα να τα τυπώσουν αμέσως (βεβαίωση υδε, ε9 κα). Δηλ όταν πάνε στο λογιστή της γειτονιάς και τους παίρνει από 5 ευρώ για εκτύπωση περιουσιακής κατάστασης, ο μηχανικός γιατί πρέπει να τα κάνει όλα δωρεάν; επιμένω ότι για σας και για μένα μπορεί να είναι ένα enter όμως για τους πολλούς δεν είναι.

Ναι, έχετε δίκιο. Πάντα ξεχνώ ότι είναι και αυτοί που ενώ είναι μισθωτοί ας πούμε όπως εγώ, πάνε στον λογιστή για να τους κάνει μια απλούστατη φορολογική δήλωση!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nirennna είπε

Γνωρίζετε να μου πείτε συγκεκριμένα τα κόστη για των 3 ειδών μονώσεων ξεχωριστά; Ποιο είναι ακριβότερο;

Ο λογαριασμός για ποιον λόγο επισυνάπτεται; 

Ο λογαριασμός επισυνάπτεται, κυρίως για την απόδειξη ηλεκτροδότησης της κατοικίας, διεύθυνση κατοικίας κλπ. Όχι για κβω.

Όσον αφορά τα κόστη των 3 ειδών μονώσεων, εννοείτε πως τα κοστολογεί το πρόγραμμα; Ή το κόστος των υλικών;

Στο πρόγραμμα πιο ακριβή είναι:

Α) θερμοπροσοψη 63€ 

Β) μόνωση δώματος 55€

Γ) μόνωση πυλωτης με ελαφρά πετάσματα 40€

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nirennna είπε

Όλα αυτά που μου αναφέρετε δεν αφορούν την αρχική αίτηση αν κατάλαβα καλά αλλά ''δικαιολογητικά'' που απαιτούνται καθώς προχωρά το έργο, στάδιο κατά το οποίο έχετε προσλάβει τον μηχανικό/σύμβουλο έργου με εύλογη αμοιβή βεβαίως και ο οποίος, κατά πάσα πιθανότητα είναι ο μηχανικός που ανέλαβε την έκδοση του πεα, τη σύνταξη των προτάσεων και την υποβολή της αίτησης. Ε, αυτό το αρχικό τρίπτυχο (πέα, προτάσεις, enter) θεωρώ ότι καλύπτεται ως τεχνική γνώση και εργατοώρα από τα 350 ευρώ έξοδα πεα για 113 τμ για παράδειγμα. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά ούτε οι δικές μου επιστημονικές εργατοώρες αμείβονται περισσότερο. Όσο για το κόστος της ''συμβουλής σε προηγμένο κράτος'' που αναφέρατε, θεωρώ την αναλογία ατυχή. Εσείς, σε ''προηγμένο κράτος'' τι μισθό θα είχατε; Και επαναλαμβάνω, αν δεν έχει γίνει αντιληπτό, ότι θεωρώ την αμοιβή για την εργασία, ακόμη και αν είναι απλή συμβουλή, δεδομένη, Από εκεί και πέρα ο καθένας καθορίζει τις τιμές του και το πώς πουλάει τα πακέτα του και ο καθένας επίσης, συνεκτιμώντας, από πού αγοράζει.

Γνωρίζετε να μου πείτε συγκεκριμένα τα κόστη για των 3 ειδών μονώσεων ξεχωριστά; Ποιο είναι ακριβότερο;

Ο λογαριασμός για ποιον λόγο επισυνάπτεται; Δεν θυμάμαι κάτι να αναφέρεται στον οδηγό.

Και γιατί να πάτε στον μηχανικό. για το enter.Η όλη διαδικασία γίνεται με τους κωδικούς taxisnet του ωφελουμενου.

Εισαγωγή 5 στοιχείων και enter.Τοσο απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Και γιατί να πάτε στον μηχανικό. για το enter.Η όλη διαδικασία γίνεται με τους κωδικούς taxisnet του ωφελουμενου.

Εισαγωγή 5 στοιχείων και enter.Τοσο απλα...

Ναι, δεν υπάρχει δέσμευση να γίνει η αίτηση από μηχανικό, μπορεί να την κάνει ο ωφελούμενος. Στον μηχανικό πήγα για το πιστοποιητικό , δεν πήγα για την αίτηση, αυτή την έκανα η ίδια γιατί δεν ήθελα να δώσω τους κωδικούς μου taxisnet σε τρίτο πρόσωπο, καθαρά δική μου ιδιοτροπία.

Ο μηχανικός πάντως που ετοίμασε το πιστοποιητικό μου διευκρίνισε ότι δεν θα χρέωνε την αίτηση ξεχωριστά, μόνον εφόσον  επιλεγώ θα υπάρξει χρέωση 200 ευρώ, προφανώς η αμοιβή του ως σύμβουλος ή επιβλέπων, κάτι που μου φάνηκε αρκετά τίμιο και πάντως περισσότερο από άλλους που ζητούσαν συν 100 ευρώ (συν ΦΠΑ, δηλαδή αρχικά τα ζητούσαν μαύρα) για να καταθέσουν την αίτηση. Ή άλλος 50 ευρώ για την αυτοψία. Προσωπικά μου είναι δυσάρεστο να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και μια έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, κυρίως όχι τις μύγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nirennna είπε

Ναι, δεν υπάρχει δέσμευση να γίνει η αίτηση από μηχανικό, μπορεί να την κάνει ο ωφελούμενος. Στον μηχανικό πήγα για το πιστοποιητικό , δεν πήγα για την αίτηση, αυτή την έκανα η ίδια γιατί δεν ήθελα να δώσω τους κωδικούς μου taxisnet σε τρίτο πρόσωπο, καθαρά δική μου ιδιοτροπία.

Ο μηχανικός πάντως που ετοίμασε το πιστοποιητικό μου διευκρίνισε ότι δεν θα χρέωνε την αίτηση ξεχωριστά, μόνον εφόσον  επιλεγώ θα υπάρξει χρέωση 200 ευρώ, προφανώς η αμοιβή του ως σύμβουλος ή επιβλέπων, κάτι που μου φάνηκε αρκετά τίμιο και πάντως περισσότερο από άλλους που ζητούσαν συν 100 ευρώ (συν ΦΠΑ, δηλαδή αρχικά τα ζητούσαν μαύρα) για να καταθέσουν την αίτηση. Ή άλλος 50 ευρώ για την αυτοψία. Προσωπικά μου είναι δυσάρεστο να συνεργάζομαι με ανθρώπους που θέλουν να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι και μια έρευνα αγοράς δεν έβλαψε ποτέ κανέναν, κυρίως όχι τις μύγες.

Να έχουμε στο νου μας ότι όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες.

Πχ υπάρχουν σπίτια που ενώ φτιάχτηκαν με κανονισμό που ήταν υποχρεωτική η μόνωση δεν το έκαναν. Εκεί πρέπει να γίνει αυτοψία για να αποτυπωθεί στο πεα. Αλλιώς ο μηχανικός θα γράψει ότι υπάρχει μόνωση και όλα οκ.

Υπάρχουν σπίτια που λειτουργούν ως οριζόντιες ιδιοκτησίες αλλά συμβολαιογραφικά δεν υπαρχει κάτι. Εκεί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα με την ητκ. Ο μηχανικός πρέπει να μελετήσει για να το βρει.

Υπάρχουν σπίτια που έχουν αυθαιρεσίες και οι ιδιοκτήτες (επειδή υπάρχει οικοδομική άδεια) δεν το έχουν καταλάβει ή κάνουν ότι δεν το καταλαβαίνουν. Και αυτό θέλει μελέτη, μέτρημα αρα εργατωρες.

Οι υποπεριπτώσεις είναι δεκάδες. Αβλεψίες ή αυθαιρεσίες των ιδιοκτητών δεν μπορούν να φορτώνονται στους ενεργειακούς επιθερωητες.

Και που να δείτε τι θα γίνει με το β πεα μετα την κλήρωση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...