Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω μέσα στις επόμενες ημέρες τα προσωρινά.

Μετά θα χρειαστεί χρόνος (κάτι είχα ακούσει για ενα μήνα) για τις ενστάσεις κλπ μέχρι να βγουν τα οριστικά.

Στη συνέχεια ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια μάλλον χαζη ερωτηση, συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει αλλα στις 367 σελιδες εψαξα οσο μπορουσα.

Ήρθε στην κατοχη μου ακίνητο 30 χρονια ακατοικητο αλλα πολυ καλη κατασκευή που με το εξοικονομω θα γλιτωνα το 50% της ανακαινισης. Τι κάνω τωρα που εληξε? Περιμένω για το επόμενο? Αν ναι , πως ξέρει κανείς πότε θα βγει το επόμενο?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκινήσω τις εργασίες και να τις εντάξω στο πρόγραμμα οταν προκυρηχθεί ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kostantine87 είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω μια μάλλον χαζη ερωτηση, συγχωρεστε με αν εχει απαντηθει αλλα στις 367 σελιδες εψαξα οσο μπορουσα.

Ήρθε στην κατοχη μου ακίνητο 30 χρονια ακατοικητο αλλα πολυ καλη κατασκευή που με το εξοικονομω θα γλιτωνα το 50% της ανακαινισης. Τι κάνω τωρα που εληξε? Περιμένω για το επόμενο? Αν ναι , πως ξέρει κανείς πότε θα βγει το επόμενο?

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεκινήσω τις εργασίες και να τις εντάξω στο πρόγραμμα οταν προκυρηχθεί ξανά;

Έχει μια προεργασία για να ενταχθεί στο εξοικονομώ . Βασικά θα πρέπει να είναι Κύρια κατοικία , και να μη έχει αυθαιρεσίες (ή να έχουν τακτοποιηθεί) και να είναι ηλεκτροδοτουμενο , και να είναι εντάξει σε Ε9, Ε1.

Μετά πρέπει να βρεις κάποιο μηχανικό , να κάνει αυτοψία και να σου βγάλει ένα ΠΕΑ( Πιστοποιητικό Ενεργειακής απόδοσης) , πως έχει η κατάσταση τώρα . Για να ενταχθεί στο πρόγραμμα πρέπει να ανέβει τουλάχιστον 3 ενεργειακά επίπεδα. Οπότε εκεί συζητάτε τι παρεμβάσεις θα βάλετε. .

Οπότε περιμένεις για του χρόνου που θα ξανά τρέξει το προγραμμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτά που μου περιγράφεις είναι στην χειρότερη 2 μήνες υπόθεση. Αυτό το "του χρονου που θα τρέξει ξανά" ξέρουμε ποτε θα είναι? Δηλαδή το 2023?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, kostantine87 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτά που μου περιγράφεις είναι στην χειρότερη 2 μήνες υπόθεση. Αυτό το "του χρονου που θα τρέξει ξανά" ξέρουμε ποτε θα είναι? Δηλαδή το 2023?

Κοίτα το εξοικονομω 2021 ήδη έχει πάει 2022 και απ ότι φαίνεται θα τρέξει καλοκαίρι του 2022 στην καλύτερη περίπτωση (μετα δηλ τις εντάξεις τις ενστάσεις και τις οριστικές εντάξεις). Εχουν εξαγγείλει ότι θα κάνουν και άλλο εξοικονομω.  Ισως το 2023 ίσως το 2024 κάνεις δεν ξέρει αυτή τη στιγμή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kostantine87 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Αυτά που μου περιγράφεις είναι στην χειρότερη 2 μήνες υπόθεση. Αυτό το "του χρονου που θα τρέξει ξανά" ξέρουμε ποτε θα είναι? Δηλαδή το 2023?

Κανείς δε γνωρίζει . Μπορεί το 2023 . Τώρα με τη όλη κατάσταση , και το τρεχον εξοικονομώ πήγε πίσω ,πήρε παράταση .

Εσύ πρέπει να δεις αρχικά αυτά που σου ανέφερα , εάν αποφασίσεις να το εντάξεις στο πρόγραμμα . Άλλωστε και ΠΕΑ να βγάλεις λήγει εντός 10 ετών . 

Εσύ τι ακριβώς ήθελες να αλλάξεις και πως έχει η τώρα κατάσταση του σπιτιού ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπιτι εχει παλια ξυλινα κουφωματα, μονα παραθυρα,θερμανση με κλιματιστικα. Κατα τ αλλα είναι ΟΚ με ενα βαψιμο.

Γι ' αυτο με ενδιέφερε να δω αν μπορουν να γινουν οι αλλαγές και να ενταχθούν σε κάποιο επόμενο προγραμμα.

Το πιο προβληματικο ειναι τα ξυλινα παραθυρα γιατι εκτος απο ενεργειακα ασυμφορο , καθιστουν το σπιτι και ευκολο στοχο διαρρηκτων.. κι είναι και σε άσχημη κατασταση έτσι κι αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostantine87 είπε

Το σπιτι εχει παλια ξυλινα κουφωματα, μονα παραθυρα,θερμανση με κλιματιστικα. Κατα τ αλλα είναι ΟΚ με ενα βαψιμο.

Γι ' αυτο με ενδιέφερε να δω αν μπορουν να γινουν οι αλλαγές και να ενταχθούν σε κάποιο επόμενο προγραμμα.

Το πιο προβληματικο ειναι τα ξυλινα παραθυρα γιατι εκτος απο ενεργειακα ασυμφορο , καθιστουν το σπιτι και ευκολο στοχο διαρρηκτων.. κι είναι και σε άσχημη κατασταση έτσι κι αλλιως.

Θα σε συμβουλέψει και ο μηχανικός που θα το αναλάβει . Να ξέρεις μόνο με μια παρέμβαση (π.χ. κουφώματα) δε θα ανέβεις 3 ενεργειακές κλάσεις και δεν μπαίνεις στο πρόγραμμα.

Πρέπει να βάλεις και μόνωση , και ηλιακό &ΖΝΧ  και θέρμανση αναλόγως τη κατηγορία θα βγει στη αυτοψία .

Γενικά το εξοικονομώ καλύπτει: κουφώματα , μόνωση , τέντες , ηλιακός , αναβάθμιση θέρμανσης .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, teo1288 είπε

Καλησπέρα σας, 

Γνωρίζει κανείς κάποιον ΔΙΚΗΓΟΡΟ που να έχει ασχοληθεί  με το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ?

Ευχαριστώ πολύ

Δηλ σε ποιο επίπεδο;

Να κάνει αγωγή κατά του φορέα υλοποίησης του προγράμματος; 

Η εναντίον προμηθευτών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω για το κομμάτι του smart home διάφορα shelly αλλά η αγορά θα γίνει από το επίσημο site, οπότε θα αγοραστούν από Βουλγαρία. Φυσικά θα αγοραστούν με τιμολόγιο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν το τιμολόγιο αυτό γίνεται δεκτό στο εξ οικονομώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, livadaki είπε

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω για το κομμάτι του smart home διάφορα shelly αλλά η αγορά θα γίνει από το επίσημο site, οπότε θα αγοραστούν από Βουλγαρία. Φυσικά θα αγοραστούν με τιμολόγιο. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν το τιμολόγιο αυτό γίνεται δεκτό στο εξ οικονομώ.

ΠΟΙΟΣ θα υποβάλει το τιμολόγιο στο πρόγραμμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, livadaki είπε

Τις συνολικές εργασίες έχει αναλάβει ένας εργολάβος

Άρα ας αγοραστούν με τιμολόγιο στο όνομα του εργολάβου, και θα σου κόψει αυτός μια συνολική απόδειξη λιανικής για υλικά και εργασία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους .

Έχω ενταχθεί στο εξ οικονομω του  2020.

Τον Ιούνιο του 2021 είχα ολοκλήρωση τις εργασίες παραδίδοντας τα τιμολόγια  των προμηθευτών στον σύμβουλο έργου.

Από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει  καμία ενέργεια (να εκδώσει 2ο πεα, ανεβάσει τα τιμολόγια στο σύστημα κ.α.) ώστε να προχωρήσει η διαδικασία και να πληρωθούν οι προμηθευτές.

Έχει συμβεί σε κάποιον τέτοια καθυστέρηση από τον σύμβουλο έργου; 

Μπορώ να αλλάξω σύμβουλο έργο τώρα γιατί και προμηθευτές έχουν αρχίσει την γκρίνια, 9 μήνες να έχουν δουλέψει και να μην έχει κατατεθεί ακόμη ο φάκελος για εξόφληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...