Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκδοθηκαν οι αρχικοι πινακες καταταξης για το εξοικονομω 2021

https://exoikonomo2021.gov.gr/apotelesmata-axiologeses

Θεσσαλονικη σφαγη η τελευταια επιλεξιμη με 60,674 μορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, alex2011 είπε

OK, θα προσπαθήσω να πάρω γραπτή απάντηση. Εσύ έστειλες email στο [email protected] ή συμπλήρωσες τη φόρμα στο https://exoikonomo2020.gov.gr/epikoinonia ?

 

Στείλε σε όλα και όποιο απαντήσει πρώτο.  Εγώ έτσι έκανα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι στον δευτερο πινακα Εισοδηματικής κατηγορίας 2 - 5 και μου γραφει Καταρχήν Eπιλέξιμη προς ΗΤΚ

τι σημαίνει για διαφωτίστε με

14 λεπτά πριν, geartech είπε

Εγω ειμαι στον δευτερο πινακα Εισοδηματικής κατηγορίας 2 - 5 και μου γραφει Καταρχήν Eπιλέξιμη προς ΗΤΚ

τι σημαίνει για διαφωτίστε με

ενταξει με διαφωτησε ενας φιλος μαλλον μπηκα και στα δικα σας παιδια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά δηλαδή οι επιλαχόντες τον ήπιαμε κανονικά ?  ωραία πράγματά και φέτος  ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ  62,9 μόρια κατηγορία 2 -5  και κατηγορία 1  66,8 όλα  τα  λεφτά σ εμάς πέσανε  χαχαχαχχ , κουράγιο τ μήνυμα τ λάβαμε όποιος έχει λεφτά ν τ φτιάξει μόνος του  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μία ερώτηση για τους παλαιότερους...

Πήρα σήμερα μερικά τηλέφωνα για να πάρω προσφορές για μόνωση και παράθυρα, στα πλαίσια του νέου εξοικονομώ.

Προσπερνώντας πως όλοι μου έδωσαν τιμές ΠΟΛΥ πάνω από τον επιλέξιμο προϋπολογισμό, όλοι μου είπαν πως πληρώνω εγώ όλο το ποσό μπροστά και μετά θα πάρω πίσω το 70% όταν μου τα δώσει το κράτος. Εγώ νόμιζα πως θα πλήρωνα το 30% από την τσέπη μου και θα έπαιρναν το 70% αφού κατέθετα στην πλατφόρμα τα τιμολόγια. Δεν είχα σκοπό να πάρω δάνειο, μιλάμε για μετρητά. Είχα καταλάβει λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Dawnbringer είπε

Παιδιά, μία ερώτηση για τους παλαιότερους...

Πήρα σήμερα μερικά τηλέφωνα για να πάρω προσφορές για μόνωση και παράθυρα, στα πλαίσια του νέου εξοικονομώ.

Προσπερνώντας πως όλοι μου έδωσαν τιμές ΠΟΛΥ πάνω από τον επιλέξιμο προϋπολογισμό, όλοι μου είπαν πως πληρώνω εγώ όλο το ποσό μπροστά και μετά θα πάρω πίσω το 70% όταν μου τα δώσει το κράτος. Εγώ νόμιζα πως θα πλήρωνα το 30% από την τσέπη μου και θα έπαιρναν το 70% αφού κατέθετα στην πλατφόρμα τα τιμολόγια. Δεν είχα σκοπό να πάρω δάνειο, μιλάμε για μετρητά. Είχα καταλάβει λάθος; 

Καλα έχεις καταλάβει.

Απλά, ο άλλος δεν μπορεί να περιμένει πότε θα του δώσει το κράτος τα λεφτά.

Οπότε, προτιμά δουλειές με άμεση πληρωμή.

Ρεκόρ συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Στο 218% οι συμμετοχές. 

Δεν το λες και λίγο.

ΥΓ. Κάποιοι ΕΔΩ έκαναν 'διαγνώσεις' ότι θα είναι ελάχιστοι !!!!

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, TheoV είπε

Καλησπέρα παιδιά δηλαδή οι επιλαχόντες τον ήπιαμε κανονικά ?  ωραία πράγματά και φέτος  ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ  62,9 μόρια κατηγορία 2 -5  και κατηγορία 1  66,8 όλα  τα  λεφτά σ εμάς πέσανε  χαχαχαχχ , κουράγιο τ μήνυμα τ λάβαμε όποιος έχει λεφτά ν τ φτιάξει μόνος του  

Κάποιοι φωνάζουν πάλι για μαγείρεμα.  Προφανώς και έγιναν στα πρώτα πεα. Ομως το πρόβλημα των υψηλών βάσεων εισαγωγής στο νέο εξοικονομω είναι πάλι ο προϋπολογισμός.  Να δώσω ένα απλό παράδειγμα:  ο νόμος Θεσπρωτίας είναι ευνοημενος στο εξοικονομω διότι παρότι ο πληθυσμό του είναι το 5% του ελληνικού πληθυσμού, στο εξοικονομω λαμβάνει κοντά στο 10% των κονδυλίων.  Ε λοιπόν στη Θεσπρωτία η βάση εισαγωγής είναι τα 28750 μόρια. και μπήκαν 335 σπίτια (στην 2η κατηγορία) απ τις 405 αιτήσεις.αντιθετα στο νομό Θεσσαλονίκης είναι 60600 η βάση και μπήκαν 2231 σπίτια από τις συνολικά 7410 αιτήσεις!!!! 

Στη θήρα στην Ιθάκη στην Ικαρία και αλλού μπήκαν όλες.

Γενικά στους μεγάλους νόμους με μεγάλο πληθυσμό (και άρα και δομικό δυναμικό) οι βάσεις ήταν στα ύψη λόγω ελιπους χρηματοδότησης. Σε μικρούς νόμους ή νησιά όσοι έκαναν αίτηση σχεδόν όλοι μπήκαν.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ikucic είπε

Κάποιοι φωνάζουν πάλι για μαγείρεμα.  Προφανώς και έγιναν στα πρώτα πεα. Ομως το πρόβλημα των υψηλών βάσεων εισαγωγής στο νέο εξοικονομω είναι πάλι ο προϋπολογισμός.  Να δώσω ένα απλό παράδειγμα:  ο νόμος Θεσπρωτίας είναι ευνοημενος στο εξοικονομω διότι παρότι ο πληθυσμό του είναι το 5% του ελληνικού πληθυσμού, στο εξοικονομω λαμβάνει κοντά στο 10% των κονδυλίων.  Ε λοιπόν στη Θεσπρωτία η βάση εισαγωγής είναι τα 28750 μόρια. και μπήκαν 335 σπίτια (στην 2η κατηγορία) απ τις 405 αιτήσεις.αντιθετα στο νομό Θεσσαλονίκης είναι 60600 η βάση και μπήκαν 2231 σπίτια από τις συνολικά 7410 αιτήσεις!!!! 

Στη θήρα στην Ιθάκη στην Ικαρία και αλλού μπήκαν όλες.

Γενικά στους μεγάλους νόμους με μεγάλο πληθυσμό (και άρα και δομικό δυναμικό) οι βάσεις ήταν στα ύψη λόγω ελιπους χρηματοδότησης. Σε μικρούς νόμους ή νησιά όσοι έκαναν αίτηση σχεδόν όλοι μπήκαν.

Τα νούμερα που αναφέρεις είναι σωστά.

Μήπως όμως έλαβαν υπόψη ότι η ήπειρος είναι η πιο φτωχή περιφέρεια στην Ελλάδα ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Καλα έχεις καταλάβει.

Απλά, ο άλλος δεν μπορεί να περιμένει πότε θα του δώσει το κράτος τα λεφτά.

Οπότε, προτιμά δουλειές με άμεση πληρωμή.

Ρεκόρ συμμετοχής στο πρόγραμμα.

Στο 218% οι συμμετοχές. 

Δεν το λες και λίγο.

ΥΓ. Κάποιοι ΕΔΩ έκαναν 'διαγνώσεις' ότι θα είναι ελάχιστοι !!!!

Ναι, αλλά εγώ αν του δώσω τα λεφτά από την τσέπη μου, όταν καταθέσω το τιμολόγιό του, τα λεφτά το κράτος δεν τα καταθέτει πάλι σε αυτόν απευθείας; Θα κάνω τον σταυρό μου να μου τα δώσει ο έμπορος πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dawnbringer είπε

Ναι, αλλά εγώ αν του δώσω τα λεφτά από την τσέπη μου, όταν καταθέσω το τιμολόγιό του, τα λεφτά το κράτος δεν τα καταθέτει πάλι σε αυτόν απευθείας; Θα κάνω τον σταυρό μου να μου τα δώσει ο έμπορος πίσω;

ΝΑΙ.

ΑΝ τα δίνει το πρόγραμμα σε αυτόν, θα κάνεις τον σταυρό σου!

Γιατί ότι χαρτί και να κάνετε, πως θα τον δέσεις !!

ΥΓ. Θα ψάξεις να βρεις κάποιον που δέχεται, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τα νούμερα που αναφέρεις είναι σωστά.

Μήπως όμως έλαβαν υπόψη ότι η ήπειρος είναι η πιο φτωχή περιφέρεια στην Ελλάδα ?

Δεν νομίζω. Αλλωστε η θήρα που είχε 100% επιτυχία δεν είναι και φτωχή.  Αλλωστε τα λεφτά μοιράστηκαν βάσει νoμου όχι περιφερειών. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ.

ΑΝ τα δίνει το πρόγραμμα σε αυτόν, θα κάνεις τον σταυρό σου!

Γιατί ότι χαρτί και να κάνετε, πως θα τον δέσεις !!

ΥΓ. Θα ψάξεις να βρεις κάποιον που δέχεται, δεν υπάρχει άλλη λύση.

Με ρίσκο να μη ξέρεις αν κάνει σωστά την δουλειά και όταν στην παραδώσει πόση θα είναι η διάρκεια ζωής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2022 στις 11:44 ΜΜ, alex2011 είπε

Το παρακάτω ερώτημα αφορά στο πρόγραμμα «ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ – ΑΥΤΟΝΟΜΩ».
Έχω υπογράψει δανειακή σύμβαση με την τράπεζα.
Η τρέχουσα κατάσταση της αίτησής μου είναι «07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών».
Δεν έχω ακόμα αποφασίσει ποιος/ποιοι θα είναι οι προμηθευτές μου. 
Από τις πληροφορίες του πίνακα προθεσμιών δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποιος περιορισμός στο χρόνο που θα πρέπει να εισάγω τους προμηθευτές μου ή αν μπορώ να τους εισάγω ανά πάσα στιγμή πριν την ολοκλήρωση του έργου (5/9/2022 λήγει η 3μηνη αυτόματη παράταση που έχω πάρει).
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πει μέχρι πότε πρέπει να εισάγω τους προμηθευτές μου στο σύστημα; 
Επισυνάπτω screenshot από τον πίνακα προθεσμιών.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

Prothesmies.jpg

 

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το τμήμα εξυπηρέτησης. Μου είπαν ότι από τη στιγμή που η αίτηση είναι "σε υπαγωγή" και η κατάσταση προθεσμίας είναι "ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ", όπως δηλαδή το σχετικό screenshot, ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία για την εισαγωγή των  προμηθευτών μου. Μπορώ να τους εισάγω ανά πάσα στιγμή (ή να τους αλλάξω) μέχρι την ολοκλήρωση του έργου (η οποία και έχει συγκεκριμένο deadline).

Δεν πήρα απάντηση σε γραπτό ερώτημα που έστειλα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alex2011 είπε

 

Επικοινώνησα τηλεφωνικά με το τμήμα εξυπηρέτησης. Μου είπαν ότι από τη στιγμή που η αίτηση είναι "σε υπαγωγή" και η κατάσταση προθεσμίας είναι "ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ", όπως δηλαδή το σχετικό screenshot, ΔΕΝ υπάρχει συγκεκριμένη προθεσμία για την εισαγωγή των  προμηθευτών μου. Μπορώ να τους εισάγω ανά πάσα στιγμή (ή να τους αλλάξω) μέχρι την ολοκλήρωση του έργου (η οποία και έχει συγκεκριμένο deadline).

Δεν πήρα απάντηση σε γραπτό ερώτημα που έστειλα! 

Πάντως και γω αυτό ήξερα. Το γραπτό μήνυμα κάποια στιγμή θα στο στείλουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...