Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, marten είπε

Γνωριζεται αν βγει νέο πρόγραμμα εξ οικονομω στο 2019?

https://www.michanikos.gr/index.html/articles/επικαιρότητα/νέα-πρόσκληση-του-εξοικονομώ-κατ-οίκον-ιι-σχεδιάζει-το-υπεν-για-το-2019-r7623/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/2/2019 στις 5:47 ΜΜ, takaros31 είπε

Εμένα επιτέλους προχώρησε κανονικά η αίτηση που είχε χαρακτηριστεί ως ειδική περίπτωση... Βέβαια με τρία mail και απειλές περί συνηγόρου του καταναλωτή. Αλλα με το τελευταίο mail με αναφορά στο συνήγορο σε δέκα λεπτά έγινε η δουλειά 

Που στείλατε μέιλ? Επίσης πιστεύετε ότι ο συνήγορος θα φέρει αποτέλεσμα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chris_k21 είπε

Που στείλατε μέιλ? Επίσης πιστεύετε ότι ο συνήγορος θα φέρει αποτέλεσμα?

[email protected]

Δεν ξέρω αν έπαιξε κάποιο ρόλο η αναφορά στο συνήγορο αλλά εγώ αν δεν προχώραγε θα απευθυνόμουν. Η αίτηση ήταν σε εκκρεμότητα απο τον 4/2018

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Έκανα θερμοπροσοψη γύρω γύρω από την κατοικία μου. Πήγα σε μηχανικό και μου έβγαλε αδεια μικρής κλίμακας. Τώρα ο μηχανικός που θα μου βγάλει το δεύτερο ΠΕΑ μου λέει ότι πιθανόν για την εργασία αυτή έπρεπε να έχω βγάλει κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας. Έχει κάνει κανείς θερμοπροσοψη σε όλο το σπίτι του και όχι μόνο μπρος πίσω για να μου πει τι έκανε; ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Xander είπε

Καλησπέρα. Αν ξέρει κανείς να μου απαντήσει. Έκανα θερμοπροσοψη γύρω γύρω από την κατοικία μου. Πήγα σε μηχανικό και μου έβγαλε αδεια μικρής κλίμακας. Τώρα ο μηχανικός που θα μου βγάλει το δεύτερο ΠΕΑ μου λέει ότι πιθανόν για την εργασία αυτή έπρεπε να έχω βγάλει κανονική άδεια και όχι μικρής κλίμακας. Έχει κάνει κανείς θερμοπροσοψη σε όλο το σπίτι του και όχι μόνο μπρος πίσω για να μου πει τι έκανε; ευχαριστώ 

Εγώ έβγαλα μικρής κλίμακας σε διαμέρισμα. Ωστόσο επειδή υπάρχουν και άλλοι κάτοικοι στη πολυκατοικία ( 3 διαμερίσματα) ήθελε συγκατάθεση και των υπολοίπων υπογεγραμμένη καθώς θεωρείται παρέμβαση στη πρόσοψη του κτιρίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, takaros31 said:

Εγώ έβγαλα μικρής κλίμακας σε διαμέρισμα. Ωστόσο επειδή υπάρχουν και άλλοι κάτοικοι στη πολυκατοικία ( 3 διαμερίσματα) ήθελε συγκατάθεση και των υπολοίπων υπογεγραμμένη καθώς θεωρείται παρέμβαση στη πρόσοψη του κτιρίου 

Εγώ μένω σε μονοκατοικία οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Και εγώ ήξερα ότι μικρής κλίμακας χρειάζεται απλά με έχει αγχώσει ο άλλος μηχανικός και τώρα περιμένουμε απάντηση από το εξοικονομώ αν καλύπτομαι από την μικρή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Xander είπε

Εγώ μένω σε μονοκατοικία οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Και εγώ ήξερα ότι μικρής κλίμακας χρειάζεται απλά με έχει αγχώσει ο άλλος μηχανικός και τώρα περιμένουμε απάντηση από το εξοικονομώ αν καλύπτομαι από την μικρή

Δεν ξέρω νομίζω κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι σε περίπτωση που μπουν σκαλωσιές κτλ περιμετρικά του κτιρίου χρειάζεται κανονική άδεια σε κάθε άλλη περίπτωση παίρνεις μικρής κλίμακας αλλά δεν το λέω με σιγουριά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, takaros31 said:

Δεν ξέρω νομίζω κάποια στιγμή είχα ακούσει ότι σε περίπτωση που μπουν σκαλωσιές κτλ περιμετρικά του κτιρίου χρειάζεται κανονική άδεια σε κάθε άλλη περίπτωση παίρνεις μικρής κλίμακας αλλά δεν το λέω με σιγουριά 

Σκαλωσιές μπήκαν μόνο μπρος και πίσω. Στα πλάγια έγινε εσωτερικά η μόνωση και δεν χρειάστηκε. Θα δείξει υποθέτω. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, takaros31 είπε

Εγώ έβγαλα μικρής κλίμακας σε διαμέρισμα. Ωστόσο επειδή υπάρχουν και άλλοι κάτοικοι στη πολυκατοικία ( 3 διαμερίσματα) ήθελε συγκατάθεση και των υπολοίπων υπογεγραμμένη καθώς θεωρείται παρέμβαση στη πρόσοψη του κτιρίου 

 δλδ εγω που ειμαι σε πολυκατοικια 23 διαμερισματα, θελω υπογραφη και απο τα 23 για να βαλω? ε?

σκεφτομουν να το κανω εξωτερικα  σε εναν τοιχο μονο που ειναι βορινος και παντα παγωμενος

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία τυχόν ανακύκλωσης των παλιών παραθύρων + κουφωμάτων αλλουμινίου?  Το ότι ανακυκλώνεται το αλλουμίνιο είναι σίγουρο.

 1) Αλλά στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει αν δίνοντας τα σε εταιρία ανακύκλωσης, θα πάρω κάτι.

 2) Ο αλλουμινάς που θα μου βάλει τα καινούρια με το πρόγραμμα, μου είπε πως το πολύ πολύ να με απαλλάξει απλά φορτώνοντας τα παλιά, για να τα πετάξει !  Πράγμα που φυσικά δεν πιστεύω...

 3) Φίλος μου είπε πως απο την εταιρία ανακλύκλωσης πολύ πιθανό να μου ζητήσουν να τους τα πάω, και μάλιστα με καθαρισμένα τα παράθυρα + κουφώματα!  Έχετε ακούσει κάτι?

 4) Γνωστός μου τα ζήτησε για να τα βάλει στο δικό του σπίτι υποτίθεται, έναντι τιμήματος.   Σε αυτή την περίπτωση τι να ζητήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kounga είπε

Έχει κανείς εμπειρία τυχόν ανακύκλωσης των παλιών παραθύρων + κουφωμάτων αλλουμινίου?  Το ότι ανακυκλώνεται το αλλουμίνιο είναι σίγουρο.

 1) Αλλά στην παρούσα φάση με ενδιαφέρει αν δίνοντας τα σε εταιρία ανακύκλωσης, θα πάρω κάτι.

 2) Ο αλλουμινάς που θα μου βάλει τα καινούρια με το πρόγραμμα, μου είπε πως το πολύ πολύ να με απαλλάξει απλά φορτώνοντας τα παλιά, για να τα πετάξει !  Πράγμα που φυσικά δεν πιστεύω...

 3) Φίλος μου είπε πως απο την εταιρία ανακλύκλωσης πολύ πιθανό να μου ζητήσουν να τους τα πάω, και μάλιστα με καθαρισμένα τα παράθυρα + κουφώματα!  Έχετε ακούσει κάτι?

 4) Γνωστός μου τα ζήτησε για να τα βάλει στο δικό του σπίτι υποτίθεται, έναντι τιμήματος.   Σε αυτή την περίπτωση τι να ζητήσω?

Ένα πολύ γρήγορο googlάρισμα μου έβγαλε πολλά αποτελέσματα όπως πχ αυτό ή αυτό

Γενικά αυτοί που παίρνουν το σκραπ θέλουν καθαρό μέταλο. Άρα πρέπει να έχεις ξηλώσει τζάμια, πατζούρια, κλειδαριές, χερούλια, κλπ. Και φυσικά να τους τα πας αφού δεν παίζει να έρθουν να σου πάρουν 6-7 πορτοπαράθυρα.

Ζυγίζεις το αλουμίνιο αλλά και τον χρόνο που θα χρειαστείς να κάνεις τη δουλειά όπως και την απόστασή σου από αυτούς (βενζίνες, διόδια, κλπ) και βλέπεις αν αξίζει τον κόπο να το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σκεφτομαι να κανω νεα εγκατασταση με φυσικο αεριο στο σπιτι (η πολυκατοικια δεν εχει καθολου θερμανση)

Αξιζει να περιμενω λιγο ακομα μηπως ανοιξει καποια επιδοτηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Επειδη σκεφτομαι να κανω νεα εγκατασταση με φυσικο αεριο στο σπιτι (η πολυκατοικια δεν εχει καθολου θερμανση)

Αξιζει να περιμενω λιγο ακομα μηπως ανοιξει καποια επιδοτηση ?

Κάθε καλοκαίρι δεν δίνουν;  Δες τι προυποθέσεις έχει και αν σε καλύπτουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dvs είπε

Κάθε καλοκαίρι δεν δίνουν;  Δες τι προυποθέσεις έχει και αν σε καλύπτουν

Το θεμα ειναι εαν θα ξαναδωσουν ...

Τις προυποθεσεις τις εχω αλλα η εταιρια που εκανε την μελετη μου ειπε οτι προς το παρων μονο 450€ για την συνδεση υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...