Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 Τέλος όπως και πριν, συνόψισα στο ακόλουθο για αυτόν που δεν θέλει να ασχοληθεί: θα πληρώσεις περισσότερα για χαμηλότερης ποιότητας υλικά και τελικά το κέρδος θα είναι 0 μιας και τα ίδια θα πλήρωνες αν τα έκανες με επαγγελματίες που θα έβρισκες μόνος σου εκτός προγράμματος

Αρκεί να έχεις να πληρώσεις βέβαια... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Διάβασε εδώ, από σελίδα 14 και κάτω

Ερώτηση: 

Ξέρει κάποιος γραφείο που να αναλαμβάνει εξ' ολοκλήρου εξοικονομώ χωρίς να ζητάει χρήματα από τον ωφελούμενο ; 

Εάν ναι, θα εκτιμούσα πληροφορίες σε pm (μηνύματα από users που δεν έχουν ποστάρει ποτέ θα αγνοούνται :P

Εκτός απο τον μισθό, που καθορίζει και το ποσοστό επιδότησης, δεν βλέπω κάποιο άλλο περιοριστικό ορο.

Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 4:34 ΜΜ, sphinxgr είπε

Όχι. Ήδη είναι καλά τα λεφτά που του δικαιολογούν 

 Είχα την εντύπωση ότι τα παίρνει απευθείας από το πρόγραμμα.  Ο μηχανικός μου είπε ότι θα του τα δώσω με κατάθεση και μετά θα τα πάρω πίσω από το εξοικονομώ. Ισχύει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 Είχα την εντύπωση ότι τα παίρνει απευθείας από το πρόγραμμα.  Ο μηχανικός μου είπε ότι θα του τα δώσω με κατάθεση και μετά θα τα πάρω πίσω από το εξοικονομώ. Ισχύει αυτό;

δεν νομιζω, το πιο πιθανο ειναι δικο του σεναριο.

Το προγραμμα προβλεπει Κόστος Συμβούλου Έργου το οποιο πληρωνεται απο το ιδιο το εξοικονομω προς τον συμβουλο εργου.

Εσυ απο που θα τα παρεις πισω?

 

edit: μολις θυμηθηκα, οτι τα μονα λεφτα που προβλεπονται να παρεις πισω ειναι

τα δυο ΠΕΑ που θα γινουν κατα την διαρκεια του εργου. Περαν τουτου σκοτος.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, The_Judas είπε

 Είχα την εντύπωση ότι τα παίρνει απευθείας από το πρόγραμμα.  Ο μηχανικός μου είπε ότι θα του τα δώσω με κατάθεση και μετά θα τα πάρω πίσω από το εξοικονομώ. Ισχύει αυτό;

Ο σύμβουλος έργου τα παίρνει κατευθείαν από το πρόγραμμα. Δεν του τα δίνεις προκαταβολικά. Κόβει απόδειξη επί πιστωσει και την επισυνάπτετε στην τελική αίτηση. Κανείς δεν διαβάζει τον οδηγό?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.   Αληθεύει οτι ΔΕΝ  καλύπτει το πρόγραμμα  ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?

Θα τοποθετηθεί για ΖΝΧ Ηλιακός θερμοσίφωνας  και  για θέρμανση Αντλία Θερμότητας.

* Βόρεια Ελλάδα

* Η  Α.Θ.  δεν  βγάζει και ΖΝΧ.

Δηλαδή  ο νομοθέτης λέει οτι τους χειμερινούς μήνες, ο Ηλιακός Θερμοσίφωνας καλύπτει τις ανάγκες για ΖΝΧ  κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kounga είπε

Καλημέρα σας.   Αληθεύει οτι ΔΕΝ  καλύπτει το πρόγραμμα  ηλεκτρικό θερμοσίφωνα?

Θα τοποθετηθεί για ΖΝΧ Ηλιακός θερμοσίφωνας  και  για θέρμανση Αντλία Θερμότητας.

* Βόρεια Ελλάδα

* Η  Α.Θ.  δεν  βγάζει και ΖΝΧ.

Δηλαδή  ο νομοθέτης λέει οτι τους χειμερινούς μήνες, ο Ηλιακός Θερμοσίφωνας καλύπτει τις ανάγκες για ΖΝΧ  κανονικά?

Σαφέστατα και δεν καλύπτει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Το πρόγραμμα έχει στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση των σπιτιών ~ να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια , όχι την ενεργειακή υποβάθμιση!!!

 

Ο ηλεκτρικός θερμοσιφωνας καίει άπειρο ρεύμα για μικρή απόδοση 

53 λεπτά πριν, takaros31 είπε

Καλύπτει κανονικά φίλε μου, εμενα μου τον καλυψαν

Εσύ δηλαδή κατέθεσες στο πρόγραμμα απόδειξη για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα δηλαδή....? Και πληρωθηκες κ από το πρόγραμμα μετά ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σαφέστατα και δεν καλύπτει ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Το πρόγραμμα έχει στόχο την ενεργειακή αναβάθμιση των σπιτιών ~ να καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια , όχι την ενεργειακή υποβάθμιση!!!

Ο ηλεκτρικός θερμοσιφωνας καίει άπειρο ρεύμα για μικρή απόδοση 

Εσύ δηλαδή κατέθεσες στο πρόγραμμα απόδειξη για ηλεκτρικό θερμοσίφωνα δηλαδή....? Και πληρωθηκες κ από το πρόγραμμα μετά ... 

Ααααα σορρυ παιδιά διάβασα ηλιακό όχι ηλεκτρικό. Τον ηλιακο μου καλυψαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kounga είπε

Δηλαδή  ο νομοθέτης λέει οτι τους χειμερινούς μήνες, ο Ηλιακός Θερμοσίφωνας καλύπτει τις ανάγκες για ΖΝΧ  κανονικά?

Ο ηλιακός λειτουργεί και ως ηλεκτρικός. Ο νομοθέτης έχει ως στόχο την προστασία του περιβάλλοντος και για αυτό σε χρηματοδοτεί! Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ή να το πω διαφορετικά, μπορούμε να τα έχουμε με το ανάλογο κόστος...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Havik είπε

Αντί να παραθέσουν το pdf κάθονται και κάνουν copy-paste το pdf με αποτέλεσμα να σκίσουν λίγο και τη μορφοποίηση του κειμένου.

(Αναφέρομαι στο site)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τζάμι λετε να βάλω αν θέλω να μην μπορεί να σπάσει απο κάποιο κλέφτη; (Π.χ. σταθερο τζαμι σε μπαλκόνι ή σκάλα)

Τα triplex δεν μου φαινονται να αντέχουν σε μια επίθεση, νομίζω ειναι κυρίως για προστασία απο τραυματισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dvs είπε

Τι τζάμι λετε να βάλω αν θέλω να μην μπορεί να σπάσει απο κάποιο κλέφτη; (Π.χ. σταθερο τζαμι σε μπαλκόνι ή σκάλα)

Τα triplex δεν μου φαινονται να αντέχουν σε μια επίθεση, νομίζω ειναι κυρίως για προστασία απο τραυματισμό

Και τα αλεξίσφαιρα βάσει της ίδιας λογικής κατασκευάζονται. Οπότε δεν ισχύει πως είναι μόνο για τραυματισμό. Τα τζάμια αυξημένης ασφάλειας είναι σαντουιτς τζαμιών. Ούτως ή άλλως ο κλέφτης το πλάισιο σπάει, όχι το τζάμι. Το πλαίσιο ανοίγει σχετικά εύκολα λόγω των ιδιοτήτων του αλουμινίου.

*σε κάθε περίπτωση με μια βαριοπούλα σε 1 λεπτό, ότι και να βάλεις, σπάει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Και τα αλεξίσφαιρα βάσει της ίδιας λογικής κατασκευάζονται. Οπότε δεν ισχύει πως είναι μόνο για τραυματισμό. Τα τζάμια αυξημένης ασφάλειας είναι σαντουιτς τζαμιών. Ούτως ή άλλως ο κλέφτης το πλάισιο σπάει, όχι το τζάμι. Το πλαίσιο ανοίγει σχετικά εύκολα λόγω των ιδιοτήτων του αλουμινίου.

*σε κάθε περίπτωση με μια βαριοπούλα σε 1 λεπτό, ότι και να βάλεις, σπάει. 

Οπότε θα πρέπει να βάλω και σίδερα (έστω ανοιγομενα) ώστε να έχω κάποια προστασία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...