Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μου αρέσει πάντως που κάνουμε συζήτηση για κατάταξη διαμερισμάτων με το μάτι, "α, αν είναι του 80 θα βγει Ε, αν είναι του 97 θα βγει Δ και κάτι ψιλά" κ.ο.κ., χωρίς να έχουμε το παραμικρό στοιχείο για τα κτήρια 

Από κάτι τέτοιες κουβέντες έχουν φτάσει να νομίζουν κάποιοι ότι το ΠΕΑ πρέπει να πληρώνεται κάνα 20ρικο...

(Πολύ) Χονδρική εκτίμηση κάνουμε, δεν παριστάνουμε τους ειδικούς. Μια χονδρική εκτίμηση ήθελε και ο φίλος για να πάρει μια πρώτη γεύση αν αξίζει να ασχοληθεί παραπάνω. Με τα βασικά στοιχεία που έδωσε έκανα μια εκτίμηση. Κτήριο του 80 (άρα λογικά χωρίς μόνωση), παλαιά κουφώματα, χωρίς ηλιακό δεν μπορεί να είναι πάνω από 'Δ. Αυτό σημαίνει ότι (λογικά) μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα άρα αξίζει να ασχοληθεί. Αυτό του είπα. Τώρα για το αν με τις παρεμβάσεις που σκέφτεται μπορεί να πιάσει το στόχο και εγώ στον ειδικό τον έστειλα (που θα πάει έτσι και αλλιώς αν αποφασίσει να το προχωρήσει)

Πάντως δεν είμαι από αυτούς που νομίζουν ότι το ΠΕΑ πρέπει να πληρώνεται 20€ (ούτε 40€, ούτε 60€, ούτε 80€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Προσωπικά δεν έχω κανένα καημό με τέτοιες κουβέντες / εκτιμήσεις, εξάλλου ευτυχώς πλέον δεν ασχολούμαι με τη δουλειά του ΕΕ μηχανικού, και ούτε είχα διάθεση να την πω σε κανέναν 

Το σχόλιό μου ήταν γενικό και δε πήγαινε επί προσωπικού :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν παρεξηγήθηκα :). Σαν γενική ιδέα πολύ καλά τα λες.

Τα φόρουμ δεν μπορούν και δεν πρέπει να αντικαταστήσουν τους ειδικούς. Μια πρώτη επαφή ή μια γενική ιδέα μπορούν όμως να δώσουν. Σε αυτά τα πλαίσια ήταν και η ερώτηση του φίλου και η εκτίμηση μου ότι αξίζει να το κυνηγήσει το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vasilk said:

Δεν τα υπολόγισες σωστά. Για την μπαλκονόπορτα 1,40μ * 2,20μ * 490€/τμ δεν είναι 1050€ αλλά 1500€. Και για ένα παράθυρο 1,4μ * 1,1μ * 580€/τμ είναι 890€.

Δεν είναι λίγα, μια χαρά είναι. Μπορείς να βάλεις καλές σειρές σε αυτά τα λεφτά. Υπ 'όψιν σε αυτά τα λεφτά δεν περιλαμβάνεται σήτα που δεν επιδοτείται και πρέπει να την πληρώσεις από την τσέπη σου.

Φυσικά αν θέλεις να βάλεις ότι πιο καλό και ακριβό δεν φτάνουν αλλά φτάνουν να βάλεις κάτι πολύ καλό.

Πιο πολύ για 'Ε (ίσως και 'Ζ) σε κόβω. Λογικά είσαι μέσα στα προαπαιτούμενα και με αυτά που περιγράφεις λογικά πιάνεις το στόχο του 40% για τις κατηγορίες 1 & 2. Αν είσαι κατηγορία 3+ τότε θέλει ειδικό (και ΠΕΑ) να σου τα υπολογίσει.

Είπα σαν παράδειγμα 3τμ*350 που είναι η μπαλκονόπορτα.....τα παράθυρα είναι 440/m2 οχι 490.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gaspazet είπε

Είπα σαν παράδειγμα 3τμ*350 που είναι η μπαλκονόπορτα.....τα παράθυρα είναι 440/m2 οχι 490.

Υπολογίζεις χωρίς παντζούρια;

Για τα παράθυρα είναι 440€/τμ + 140€τμ = 580€/τμ και για τις μπαλκονόπορτες είναι 350€/τμ + 140€/τμ = 490€/τμ

Στην τιμή ανά τετραγωνικό προστίθεται η τιμή για τα κουφώματα + η τιμή για τα παντζούρια. Συνολικά για ένα παράθυρο (με παντζούρι) είναι 580€/τμ και για μια πόρτα (με παντζούρι) είναι 490€/τμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, vasilk said:

Υπολογίζεις χωρίς παντζούρια;

Για τα παράθυρα είναι 440€/τμ + 140€τμ = 580€/τμ και για τις μπαλκονόπορτες είναι 350€/τμ + 140€/τμ = 490€/τμ

Στην τιμή ανά τετραγωνικό προστίθεται η τιμή για τα κουφώματα + η τιμή για τα παντζούρια. Συνολικά για ένα παράθυρο (με παντζούρι) είναι 580€/τμ και για μια πόρτα (με παντζούρι) είναι 490€/τμ.

Σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμιά σύσταση σε αλουμίνια (συρταρωτά). Όχι απαραίτητα βάσει των 250€/m2. Θερμο-ηχομόνωση πάντα :) 

Είχα βάλει σε έναν συνoικιακό μια τζαμόπορτα και είναι χειρότερα από να την έχω ανοιχτή.

Θα τα σκάσω που θα τα σκάσω, ας πάει και κάτι παραπάνω.

Επεξ/σία από mavericksama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 14/2/2018 στις 11:12 ΠΜ, thodoris1985 είπε

edit: Από ότι έχω καταλάβει και σε συζητήσεις στο michanikos.gr με 100 ευρώ ΠΕΑ....δύσκολο

Προφανώς και δεν θα σου έδιναν χαμηλή τιμή σε μια ιστοσελίδα μηχανικών.

Μπες στο ιντερνετ και κοίταξε τις τιμές online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΠΕΑ εξοικονομώ, όντως δύσκολο

Εξάλλου πλέον πρέπει να συνοδεύεται η αίτηση με παραστατικό πληρωμής του ΠΕΑ σε τράπεζα 

Για όσα πρέπει να βγουν για ενοικίαση, εύκολο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, GenesisX said:

Προφανώς και δεν θα σου έδιναν χαμηλή τιμή σε μια ιστοσελίδα μηχανικών.

Μπες στο ιντερνετ και κοίταξε τις τιμές online.

Κακά τα ψέματα τα "φτηνά" ΠΕΑ είναι για ενοικίαση κι ετσι. Όταν θες να γίνει σωστό ΠΕΑ δεν θα είναι τόσο φτηνό...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, AristidisZ said:

Για ΠΕΑ εξοικονομώ, όντως δύσκολο

Εξάλλου πλέον πρέπει να συνοδεύεται η αίτηση με παραστατικό πληρωμής του ΠΕΑ σε τράπεζα 

Για όσα πρέπει να βγουν για ενοικίαση, εύκολο ;) 

 

1 hour ago, ThReSh said:

Κακά τα ψέματα τα "φτηνά" ΠΕΑ είναι για ενοικίαση κι ετσι. Όταν θες να γίνει σωστό ΠΕΑ δεν θα είναι τόσο φτηνό...

 

Ακριβώς αυτό.

Έχω βρει άκρη με μια μηχανικό, μέσα στην εβδομάδα θα έχω και τη μελέτη λογικά

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, GeorgeHellas said:

Την αίτηση την κάνει ο μηχανικός ή ο ιδιώτης;

Αυτό που ξέρω να σου πω σίγουρα είναι ότι την τελική υποβολή την κάνεις εσύ.
Τα υπόλοιπα, ό,τι συμφωνήσετε. Αφού τα επιχορηγεί το πρόγραμμα, δώστα στον μηχανικό ως σύμβουλο έργου και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, AristidisZ said:

Υπόψη ότι η αίτηση γίνεται με κωδικούς taxis, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό 

Στην ουσία γίνεται εξουσιοδότηση στο taxis του συμβουλου.

Το θέμα όμως είναι να μην φαίνονται τα Ε1 κτλ κτλ στον σύμβουλο...Θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβλεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...