Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Όντως μπορεί να γίνει αυτό. Βέβαια μπορεί να μην περάσει ποτέ ΦΑ και επίσης πιθανότατα πρέπει να τραβήξεις νέες εξωτερικές σωλήνες σε όλο το σπίτι (που δεν νομίζω να καλύπτει το πρόγραμμα) εφόσον πριν είχε κεντρική θέρμανση. 

Αν ειναι εντος αττικης καποια στιγμη θα μπει, τωρα αν ειναι στη κορφη του ολυμπου, εχεις δικαιο, θα παει ακλαυτο.

Εξωτερικες οχι δεν καλυπτει, καλυπτει ομως τις εσωτερικες μετατροπες για να γινει η εγκατασταση του συστηματος και συνδεση με ΖΝΧ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο!

Tornado, εξαιρετική ιδέα αυτή με το αέριο! Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, βάζεις φιάλες στο μπαλκόνι σου, συν λεβητάκι και καμινάδα, και περνάς σωληνώσεις μόνο στο διαμέρισμα. Όταν στο μέλλον έρθει τότε περνάς νέες σωληνώσεις μέχρι τον μετρητή, σωστά; Θα έρθει και πιο οικονομικά έτσι. Πάλι όμως χρειάζεσαι συναίνεση για την καμινάδα, καθότι θα διέρχεται από κοινόχρηστη όψη (εγώ έχω μόνο έναν ακόμη όροφο από πάνω και είμαι στον ακάλυπτο/ σε τυφλή όψη άρα μπορεί και να την βγάλω στα μουλωχτά) και επιπλέον συναίνεση στο μέλλον για τις σωλήνες μέχρι το δρόμο κλπ εργασίες στους κοινόχρηστους..

Θερμοσιφωνάκι στην ακρούλα του μπαλκονιού δεν είναι αντίστοιχη πατέντα; Ελέγχεται να υποθέσω και ο προσανατολισμός τοποθέτησής του; Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με ενεργειακά/ κενακ οπότε συγχωρέστε με αν γράφω κουταμάρες..

Ώστε τεντάδες δεν συμμετέχουν; Έχω ένα γνωστό που φέρνει Ten Cate, θα μπορεί να συμμετάσχει one off για μένα ή θέλει διαδικασία και δεν αξίζει για μία φορά; Πάντως η σκίαση είναι στις επιλέξιμες δαπάνες δεν είναι; Μήπως για σταθερά σκίαστρα από αυτά που βάζουν τα σύγχρονα κτίρια γραφείων θα ήταν πιο εύκολο να βρεθεί προμηθευτής; Λογικά δεν θα προσθέτει και τίποτα αξιόλογο από ενεργειακή άποψη, οπότε τσάμπα κάνουμε την κουβέντα (σ.σ. ανατολικό προσανατολισμό έχει το δικό μου, γωνία με τυφλό βορινό τοίχο).

@stormgr: Εξαρτάται την περιοχή δεν είναι έτσι; 23/9 νομίζω για Αττική

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σπιτι που εχω κανει δωρεαν παραχωρηση στην κορη μου γινεται να ενταχθει στο προγραμμα? εγω ειμαι φιλοξενουμενος σε αλλη κατοικια της αδερφης μου

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Balrog είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους δύο!

Tornado, εξαιρετική ιδέα αυτή με το αέριο! Δηλαδή αν καταλαβαίνω καλά, βάζεις φιάλες στο μπαλκόνι σου, συν λεβητάκι και καμινάδα, και περνάς σωληνώσεις μόνο στο διαμέρισμα. Όταν στο μέλλον έρθει τότε περνάς νέες σωληνώσεις μέχρι τον μετρητή, σωστά; Θα έρθει και πιο οικονομικά έτσι. Πάλι όμως χρειάζεσαι συναίνεση για την καμινάδα, καθότι θα διέρχεται από κοινόχρηστη όψη (εγώ έχω μόνο έναν ακόμη όροφο από πάνω και είμαι στον ακάλυπτο/ σε τυφλή όψη άρα μπορεί και να την βγάλω στα μουλωχτά) και επιπλέον συναίνεση στο μέλλον για τις σωλήνες μέχρι το δρόμο κλπ εργασίες στους κοινόχρηστους..

 

Το πρόγραμμα απαιτεί να λειτουργεί το σύστημα, όχι απο που θα παίρνεις εσύ ενέργεια, απλα όταν έρθει το φα στην περιοχή σου θα χρεωθείς ένα ανταπτορα σύνδεσης με το σωλήνα φα, και σωλήνες απο το μπαλκόνι σου μέχρι την είσοδο που θα είναι το ρολοι σου.

Γιατί χρειάζεσαι συναίνεση για τη καμιναδα? Όταν λέμε καμινάδα είναι μια σωλήνα κάτι παραπάνω απο μισο μετρό και πες πάχος πέντε ίντσες, γιατί να θέλει συναίνεση κάτι τετοιο? Καμινάδα ψησταριας ειναι? Ισα ισα που φαίνεται δηλαδή... Το μπαλκόνι σου δεν είναι κοινοχρηστη οψη, είναι σαν να μου λες ότι για να βάλεις τέντες θες την έγκριση της πολυκατοικίας....

Για τη ολη εγκατάσταση δεν χρειάζεται καμια συναινενη απο κανένα, μόνο να ενημερώσεις τους ενοικους σε συνέλευση τι προτιθεσαι να κανεις ένα μηνα πριν αυτο και τέλος.

 

Κατα τα αλλά, οι συμβουλές απο εδώ είναι χρήσιμες αλλά βρες κάποιον πολιτικο μηχανικο για να οργανωθεις όμορφα και σωστά, εμείς εδώ ούτε αυτοψία κάναμε ούτε ειδικοί είμαστε για να σου απαντάμε εγκυρα.

8 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Σπιτι που εχω κανει δωρεαν παραχωρηση στην κορη μου γινεται να ενταχθει στο προγραμμα? εγω ειμαι φιλοξενουμενος σε αλλη κατοικια της αδερφης μου

Φαίνεται κάπου στα συμβολαια? Σε ταξις?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, tornado είπε

Το πρόγραμμα απαιτεί να λειτουργεί το σύστημα, όχι απο που θα παίρνεις εσύ ενέργεια, απλα όταν έρθει το φα στην περιοχή σου θα χρεωθείς ένα ανταπτορα σύνδεσης με το σωλήνα φα, και σωλήνες απο το μπαλκόνι σου μέχρι την είσοδο που θα είναι το ρολοι σου.

Γιατί χρειάζεσαι συναίνεση για τη καμιναδα? Όταν λέμε καμινάδα είναι μια σωλήνα κάτι παραπάνω απο μισο μετρό και πες πάχος πέντε ίντσες, γιατί να θέλει συναίνεση κάτι τετοιο? Καμινάδα ψησταριας ειναι? Ισα ισα που φαίνεται δηλαδή... Το μπαλκόνι σου δεν είναι κοινοχρηστη οψη, είναι σαν να μου λες ότι για να βάλεις τέντες θες την έγκριση της πολυκατοικίας....

Για τη ολη εγκατάσταση δεν χρειάζεται καμια συναινενη απο κανένα, μόνο να ενημερώσεις τους ενοικους σε συνέλευση τι προτιθεσαι να κανεις ένα μηνα πριν αυτο και τέλος.

Κατα τα αλλά, οι συμβουλές απο εδώ είναι χρήσιμες αλλά βρες κάποιον πολιτικο μηχανικο για να οργανωθεις όμορφα και σωστά, εμείς εδώ ούτε αυτοψία κάναμε ούτε ειδικοί είμαστε για να σου απαντάμε εγκυρα.

Φαίνεται κάπου στα συμβολαια? Σε ταξις?

Στο taxis στην φορολογικη δηλωση ειναι δωρεαν παραχωρηση στην κορη το συμβολαιο ειναι σε εμενα ολο το σπιτι η ιδιοκτησια

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eidikos33 είπε

Στο taxis στην φορολογικη δηλωση ειναι δωρεαν παραχωρηση στην κορη το συμβολαιο ειναι σε εμενα ολο το σπιτι η ιδιοκτησια

αφου ειναι ολο σε εσενα, πρεπει να αποδειξεις οτι μενεις και εκει αλλιως δεν βλεπω μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, StormGr είπε

Στις 16/9 δηλαδη τη δευτερα υποτίθεται ότι θα ανοίξει για αιτήσεις το πρόγραμμα. Έχει κανείς καμία ιδέα τι ώρα? Δευτέρα πρωί πρέπει να πάω για δουλειά οπότε καλό θα ήταν να ξέραμε. Ειδικά Αφού θα είναι όποιος προλάβει πρόλαβε.

Το προηγούμενο άνοιγε 08.00. Για να μην υπάρχει επίσημη ανακοίνωση έναρξης, μάλλον θα μεταφερθεί σε νέα ημερομηνία πάντως.

https://www.b2green.gr/el/post/72673/pithani-i-nea-anavoli-enarxis-tou-v-kyklou-tou-exoikonomo-ii

13 ώρες πριν, tornado είπε

Αν ειναι εντος αττικης καποια στιγμη θα μπει φυσικό αέριο, τωρα αν ειναι στη κορφη του ολυμπου, εχεις δικαιο, θα παει ακλαυτο.

Το κάποτε, ίσως είναι σε 50 χρόνια.

Για να περάσει φυσικό αέριο, πληροφοριακά, πρέπει να μαζευτούν αιτήσεις πολλών 100.000 θερμίδων ανά δρόμο. Αν δεν μαζευτούν, δεν γίνεται επέκταση. Αρκετές εταιρίες, βάζουν πωλητές και πάνε και μαζευουν υπογραφές απο όλες τις οικίες του δρόμου, ότι όντως θέλουν αέριο και μετά προωθούν τις υπογραφές (συνολικές θερμίδες δηλαδή) για έγκριση και δρομολόγηση κατασκευής.

Μην έχετε στο μυαλό σας ότι κάποια ιδιωτική εταιρία, θα κάνει έργα σε όλη την Αττική για την ψυχή της μάνας της. Θα κάνει μόνο εφόσον υπάρχει επιβεβαιωμένη απόσβεση και κέρδος και μόνο εφόσον κάποιος ασχοληθεί (πωλητές ή κάτοικοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Το προηγούμενο άνοιγε 08.00. Για να μην υπάρχει επίσημη ανακοίνωση έναρξης, μάλλον θα μεταφερθεί σε νέα ημερομηνία πάντως.

Πολύ πιθανό όντως γιατί δεν βγήκε ούτε ακούστηκε τίποτα καινούριο από την τελευταία αναβολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρακαλώ όποιος έχει τρέξει το εξοικονομώ και βρήκε προμηθευτή για κλιματιστικά και ηλιακό να με ενημερώσει και με pm αν θέλετε για να μην θεωρηθεί διαφημιση... εχω αρχίσει να απογοητευομαι οτι δεν θα βρώ 😨

Επεξ/σία από adreas195
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StormGr είπε

Πολύ πιθανό όντως γιατί δεν βγήκε ούτε ακούστηκε τίποτα καινούριο από την τελευταία αναβολη

Είναι οριστικό! Ανοίγει τη Δευτέρα! 

https://www.b2green.gr/el/post/72693/synecheia-sto-‘exoikonomo-apofasise-to-ypen

2 ώρες πριν, adreas195 είπε

Παρακαλώ όποιος έχει τρέξει το εξοικονομώ και βρήκε προμηθευτή για κλιματιστικά και ηλιακό να με ενημερώσει και με pm αν θέλετε για να μην θεωρηθεί διαφημιση... εχω αρχίσει να απογοητευομαι οτι δεν θα βρώ 😨

Όντως είναι τραγικοί οι πελάτες και οι επαγγελματίες έχουν αρχίσει να μην τους θέλουν. Για να τρέξει το πρόγραμμα θέλει συνεχή ενασχόληση και κυνηγητό από τον πελάτη και δεν το έχουν οι περισσότεροι. 

Δοκίμασε αυτούς, ίσως παίρνουν μέρος στο Β κύκλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Είναι οριστικό! Ανοίγει τη Δευτέρα! 

https://www.b2green.gr/el/post/72693/synecheia-sto-‘exoikonomo-apofasise-to-ypen

Όντως είναι τραγικοί οι πελάτες και οι επαγγελματίες έχουν αρχίσει να μην τους θέλουν. Για να τρέξει το πρόγραμμα θέλει συνεχή ενασχόληση και κυνηγητό από τον πελάτη και δεν το έχουν οι περισσότεροι. 

Δοκίμασε αυτούς, ίσως παίρνουν μέρος στο Β κύκλο 

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα , χρειάζεται παρα πολυ τρέξιμο απο (εμενα) τον πελάτη , εγω το ψάχνω αρκετά γιατι και ο μηχανικός/συμβουλος έργου ... δεν..
Αν ήξερα πόσο τρέξιμο ειχε δεν θα ειχα ασχοληθεί καν , δεν αξίζει τον κόπο για το τρέξιμο. 
Κατι επιπλέον ειναι οτι σίγουρα θα κάνεις παρεμβάσεις τις οποίες δεν θα τις έκανες σε άλλη περίπτωση μόνο και μόνο επειδή επιδοτούνται.

Ο προβληματισμός μου ειναι οτι αν πάω σε κάποιον προμηθευτή για κλιματιστικά που θα μου ζητήσει να πληρώσω εγώ όλο το ποσό και να μου τα δώσει μόλις τα πάρει απο το πρόγραμμα, κατα πάσα πιθανότητα θα τον κυνηγάω συνέχεια για να μου δώσει πιστοποιητικά, υπ. δηλώσεις κτλπ όμως δεν θα έχει καθόλου κίνητρο και δεν ειναι σίγουρο ότι θα ανταποκρηθεί.

Επίσης χρειάζεται να τον κιυνηγίσω για να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα και να πληρωθεί και ο αλουμινάς...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Είναι οριστικό! Ανοίγει τη Δευτέρα! 

https://www.b2green.gr/el/post/72693/synecheia-sto-‘exoikonomo-apofasise-to-ypen

 

η μηπως οχι?

https://www.cretalive.gr/polites/thema-antisyntagmatikothtas-toy-programmatos-eksoikonomhsh-kat-oikon-ii-1042231

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adreas195 είπε

Ακριβώς έτσι έχουν τα πράγματα , χρειάζεται παρα πολυ τρέξιμο απο (εμενα) τον πελάτη , εγω το ψάχνω αρκετά γιατι και ο μηχανικός/συμβουλος έργου ... δεν..
Αν ήξερα πόσο τρέξιμο ειχε δεν θα ειχα ασχοληθεί καν , δεν αξίζει τον κόπο για το τρέξιμο. 
 

Ναι, σε αντίστοιχο συμπέρασμα κατέληξα και γω. Πολύ τρέξιμο και πολλά νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adreas195 είπε



Ο προβληματισμός μου ειναι οτι αν πάω σε κάποιον προμηθευτή για κλιματιστικά που θα μου ζητήσει να πληρώσω εγώ όλο το ποσό και να μου τα δώσει μόλις τα πάρει απο το πρόγραμμα, κατα πάσα πιθανότητα θα τον κυνηγάω συνέχεια για να μου δώσει πιστοποιητικά, υπ. δηλώσεις κτλπ όμως δεν θα έχει καθόλου κίνητρο και δεν ειναι σίγουρο ότι θα ανταποκρηθεί.

Επίσης χρειάζεται να τον κιυνηγίσω για να ολοκληρωθεί το πρόγραμμα και να πληρωθεί και ο αλουμινάς...

 

Εύκολο αυτό. Επιλέγεις κλιματιστικά που έχουν αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και ζητάς ότι έγγραφα θες, με Mail. Την επόμενη μέρα στα έχουν στείλει. 

Τις υπεύθυνες δηλώσεις και αυτές τις φτιάχνεις εσύ και του ζητάς απλά να τις πάει σε κεπ. 

Αν περιμένεις από τους μαστορους καληνύχτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αλλαγή κουφωματων(2 μπαλκόνοπόρτες και 2 παράθυρα κουζίνας και. Μπανιου) μόνο αυτά, αξίζει να ασχοληθώ με το πρόγραμμα? Η κατοικία είναι του 70 και έχω εισόδημα. Κατω απο 10.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...