Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αλλαγή κουφωματων(2 μπαλκόνοπόρτες και 2 παράθυρα κουζίνας και. Μπανιου) μόνο αυτά, αξίζει να ασχοληθώ με το πρόγραμμα? Η κατοικία είναι του 70 και έχω εισόδημα. Κατω απο 10.000

δεν πιανεις ενεργειακο στοχο οποτε δεν μπαινεις το προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

θα μπορω να υποβαλλω αιτηση για ακινητο το οποιο εχω δωρεαν παραχωρησει στην κορη μου? ενω εγω ειμαι φιλοξενουμενος στον αδερφο μου

πρεπει να φαινεσαι στην δηλωση της εφοριας η τελως παντων στα συμβολαια, αυτος που κανει την αιτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, tornado είπε

πρεπει να φαινεσαι στην δηλωση της εφοριας η τελως παντων στα συμβολαια, αυτος που κανει την αιτηση.

Στα συμβόλαια ανήκει σε εμένα το σπίτι κανονικά απλά το έχω κάνει δωρεάν παραχώρηση,τεσπα γενικά εγώ δεν έχω καταλάβει τι κερδίζει κανείς με την ένταξη του στο πρόγραμμα? Άτοκο δάνειο η επιδότηση χρημάτων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι για αλλαγή κουφωματων(2 μπαλκόνοπόρτες και 2 παράθυρα κουζίνας και. Μπανιου) μόνο αυτά, αξίζει να ασχοληθώ με το πρόγραμμα? Η κατοικία είναι του 70 και έχω εισόδημα. Κατω απο 10.000

Μόνο με αυτά, δεν μπαίνεις στο πρόγραμμα. Αν έβαζες και ηλιακό, θα έμπαινες. 

Επίσης αν μπεις στο πρόγραμμα πρέπει να αφιερώσεις άπειρες ώρες προσωπικού χρόνου.

Οπότε είναι καθαρά θέμα δικών σου προτεραιοτήτων

*Χονδρικά αυτά που θες σε καλή σειρά αλουμινίου έχουν 3000-4000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μόνο με αυτά, δεν μπαίνεις στο πρόγραμμα. Αν έβαζες και ηλιακό, θα έμπαινες. 

Επίσης αν μπεις στο πρόγραμμα πρέπει να αφιερώσεις άπειρες ώρες προσωπικού χρόνου.

Οπότε είναι καθαρά θέμα δικών σου προτεραιοτήτων

*Χονδρικά αυτά που θες σε καλή σειρά αλουμινίου έχουν 3000-4000€

O k ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μόνο με αυτά, δεν μπαίνεις στο πρόγραμμα. Αν έβαζες και ηλιακό, θα έμπαινες. 

Επίσης αν μπεις στο πρόγραμμα πρέπει να αφιερώσεις άπειρες ώρες προσωπικού χρόνου.

Οπότε είναι καθαρά θέμα δικών σου προτεραιοτήτων

*Χονδρικά αυτά που θες σε καλή σειρά αλουμινίου έχουν 3000-4000€

Δεν μπορεί να αναλάβει κάποιος ενεργειακός σύμβουλος όλη τη διαδικασία ή είναι τοσο μεγάλη η αμοιβή του που δεν αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, yannis27gr είπε

Δεν μπορεί να αναλάβει κάποιος ενεργειακός σύμβουλος όλη τη διαδικασία ή είναι τοσο μεγάλη η αμοιβή του που δεν αξίζει;

Ο συμβουλος εργου πληρωνεται απο το προγραμμα, αλλα συνηθως δεν θα σε βοηθησει στο να επιλεξεις προμηθευτη, Αν σε βοηθησει να εισαι βεβαιως οτι θα σου φερει προμηθευτη με φουσκωμενα τιμολογια οπου εκει παλι δεν θα εχεις κερδος θα ειναι σαν να κανεις τις παρεμβασεις εκτος εξοικονομω.
Κατα την αποψη μου , για να εχεις κεροδς πρεπει μονος σου να βρεις προμηθευτες και να συγκρινεις τιμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yannis27gr είπε

Δεν μπορεί να αναλάβει κάποιος ενεργειακός σύμβουλος όλη τη διαδικασία ή είναι τοσο μεγάλη η αμοιβή του που δεν αξίζει;

Και η αμοιβή θα είναι >500€ (που δεν καλύπτει το πρόγραμμα) και θα σου βρει προμηθευτές ότι γουστάρει, με ότι τιμές γουστάρει.

Ναι το πρόγραμμα αξίζει αν ασχοληθείς μόνος σου. Ουσιαστικά έτσι, φτιάχνεις το σπίτι σου σε εξαιρετικές τιμές και παράλληλα πληρώνεσαι καλά για τις ώρες που έφαγες. Αν πληρώσεις άλλον, μικρό έως ανύπαρκτο το όφελος (άσε που δεν έχω ακούσει κανέναν να το κάνει). 

*Κάποια στιγμή έλεγε το praktiker ότι αναλαμβάνει την όλη διαδικασία με δικους του συνεργάτες. Δεν ξέρω αν ασχολήθηκε κανείς.

**Υπενθυμίζω ότι για να πάρει κάποιος μέρος στο πρόγραμμα πρέπει να κάνει αίτηση τις πρώτες ώρες για να πάρει σειρά. Για να κάνει άιτηση πρέπει να έχει στα χέρια του το ακριβό Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης. Αν δεν ενταχθεί, αυτό το πληρώνει απο την τσέπη του. Δεδομένου του ότι το πρόγραμμα λογικά ξεκίνησε απο σήμερα, ίσως είναι ήδη αργά αν αρχίζει να το ψάχνει κάποιος τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ρόλος του συμβούλου δεν είναι να παίρνει προσφορές και να κάνει διαπραγματεύσεις για τον τρόπο πληρωμής για λογαριασμό του πελάτη, μη μπλέκουμε τα πράγματα 

Ο ρόλος του είναι να βοηθήσει στην αίτηση (ή να την κάνει ο ίδιος), να αξιολογεί ίσως τις προσφορές και να βοηθήσει για την ολοκλήρωση του φακέλου 

Αν θεωρείτε ότι η αμοιβή των 200€ δεν αξίζει (την οποία εξάλλου δε πληρώνουν οι ωφελούμενοι, πάει απευθείας από το πρόγραμμα στο μηχανικό), απλά μην βάζετε σύμβουλο, βγάλτε απλά το ΠΕΑ

Εξάλλου ακόμα και αν συστήσεις μάστορες για να βοηθήσεις, βλέπεις ότι το μυαλό όλων πάει απευθείας στην μίζα (βλ. την απάντηση του @adreas195)

Εγώ ποτέ μα ποτέ δεν έχω συστήσει μάστορα ούτε στη μάνα μου (που λέει ο λόγος) παρόλο που ξέρω πολύ κόσμο, ακριβώς για τον παραπάνω λόγο

Ποτέ κανείς δε θα σου πει ευχαριστώ, ενώ αν γίνει έστω και η παραμικρή στραβή, είσαι εσύ υπόλογος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω στην αρχη δουλευε μια χαρα, επρεπε να το αφησω 1 ωρα γιατι επεσε δουλεια στο καταστημα που δουλευω, και τωρα δεν μπαινει με τιποτα για να τελειωσω την αιτηση μου. Ελεος με τα τριτοκοσμικα συστηματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, StormGr είπε

Ενω στην αρχη δουλευε μια χαρα, επρεπε να το αφησω 1 ωρα γιατι επεσε δουλεια στο καταστημα που δουλευω, και τωρα δεν μπαινει με τιποτα για να τελειωσω την αιτηση μου. Ελεος με τα τριτοκοσμικα συστηματα τους.

Είναι γνωστό. Όποιος προλάβει το πρώτο 30λεπτο και ολοκληρώσει. Μετά όλοι οι χρήστες ψάχνονται (κλασικά καθυστερημένοι) και στο τέλος μπλοκάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, StormGr είπε

Ενω στην αρχη δουλευε μια χαρα, επρεπε να το αφησω 1 ωρα γιατι επεσε δουλεια στο καταστημα που δουλευω, και τωρα δεν μπαινει με τιποτα για να τελειωσω την αιτηση μου. Ελεος με τα τριτοκοσμικα συστηματα τους.

Θα έχουν μπει πολλοι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Είναι γνωστό. Όποιος προλάβει το πρώτο 30λεπτο και ολοκληρώσει. Μετά όλοι οι χρήστες ψάχνονται (κλασικά καθυστερημένοι) και στο τέλος μπλοκάρει.

Γιεπ...έγω την ολοκλήρωσα :)

Αναμονή απ'τη τράπεζα πλεον, για την έγκριση του δανείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...