Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Γενικά ο τρόπος υπολογισμού του ΚΕΝΑΚ έχει κάποια στερεότυπα με τα οποία προσωπικά διαφωνώ 

Long story short, πραγματικά οικονομικό θα χαρακτήριζα ένα σπίτι στο οποίο έχει γίνει ΣΩΣΤΗ θερμομόνωση, και μετά μπορούμε να πούμε και για τα Η/Μ συστήματα 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, προσωπικά παίζει να μην έχω δει ποτέ σπίτι που να έχει εφαρμοστεί πλήρως η μελέτη θερμομόνωσης, ακόμα και με τον παλιό ΚΘΚ, ο οποίος ήταν σε ισχύ από το 1982 αν θυμάμαι καλά 

Αν βρεις εσύ σπίτι του 1985 να έχει 5-6 πόντους μόνωση στα μπετά και μόνωση στους τοίχους προς ΜΘΧ, δε θα πω ότι θα κάτσω να με "βαφτισουνε", (γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει), πάντως θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα 

Τα περισσοτερα δεν τα καταλαβαινω και δεν τα γνωριζω που γραφεις απλα το ερωτημα ηταν περισσοτερο για την ενεργειακη κατηγορια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Τα περισσοτερα δεν τα καταλαβαινω και δεν τα γνωριζω που γραφεις απλα το ερωτημα ηταν περισσοτερο για την ενεργειακη κατηγορια.

Γ είναι οκ, Β είσαι καλά,  Β+ σούπερ 

Α και πάνω αν δεις να ξέρεις ότι 99.9% είναι μούφα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

 

Α και πάνω αν δεις να ξέρεις ότι 99.9% είναι μούφα 

Φανταζομαι οτι στην Ελλαδα Α πλας παιζει να ειναι 10-20 σπιτια και αυτα απο βιτζιοζους τυπους.

Στην ευρωπη (ιδιως Γερμανια ισως και Σουηδια) τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tornado είπε

Φανταζομαι οτι στην Ελλαδα Α πλας παιζει να ειναι 10-20 σπιτια και αυτα απο βιτζιοζους τυπους.

Στην ευρωπη (ιδιως Γερμανια ισως και Σουηδια) τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα.

Α+ θέλει απίστευτα πράματα για να φτάσει 

Έχω κάνει μελέτη για κτήριο γραφείων στο Α και ο προϋπολογισμός έφτασε στον Θεό 

Πρακτικά νομίζω ότι αν δεν έχεις φωτοβολταϊκά δε παίζει να πας πάνω από Β+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Α+ θέλει απίστευτα πράματα για να φτάσει 

Έχω κάνει μελέτη για κτήριο γραφείων στο Α και ο προϋπολογισμός έφτασε στον Θεό 

Πρακτικά νομίζω ότι αν δεν έχεις φωτοβολταϊκά δε παίζει να πας πάνω από Β+

αυτα που σε εμας φαινονται απιστευτα, στο εξωτερικο ειναι για πλακα, και το Α+ ειναι ξεπερασμενο...

δες εδω

http://www.oamk.fi/epooki/2015/sustainable-buildings-high-north-energy-performance-technologies-and-challenges-new-buildings-russia-and-scandinavia/

Στα συμπερασματα (5) εχει συγκριτικο πινακα ευρωπης, ελλαδα και κυπρο, βρες μαντηλι να κλαψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω πως μετράνε σε κάθε χώρα 

Μη ψαρώνεις, έχω μείνει σε σπίτια στο εξωτερικό, δεν έχουν τίποτα τρελλά συστήματα, ούτε έχουν μισό μέτρο μόνωση στους τοίχους (από ένα πάχος και μετά εξάλλου δεν αξίζει)

Μπες σε σπίτι που έχει γίνει μια σωστή θερμοπροσοψη και θα καταλάβεις ότι το "ταπεινό" Β ή έστω Β+, είναι υπεραρκετό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Γ είναι οκ, Β είσαι καλά,  Β+ σούπερ 

Α και πάνω αν δεις να ξέρεις ότι 99.9% είναι μούφα 

Εγω απο κατηγορια Η πηγα τωρα που βγηκε το ενεργειακο πιστοποιητικο προχθες στην κατηγορια Β+.

Οποτε ειμαι πολυ καλα συμφωνα με τα λεγομενα σου.

Το καταλαβαινω ηδη να σου πω την αληθεια λες και ζω αλλου.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Εγω απο κατηγορια Η πηγα τωρα που βγηκε το ενεργριακο πιστοποιητικο προχθες στην κατηγορια Β+.

Οποτε ειμαι πολυ καλα συμφωνα με τα λεγομενα σου.

Το καταλαβαινω ηδη να σου πω την αληθεια λες και ζω αλλου.

Β+ σημαίνει μόνωση 6-7 εκατοστά, κουφώματα με θερμοδιακοπη, μεγάλο ηλιακό, αέριο, καλά Α/C και πάλι στο όριο είσαι 

Τα έκανες όλα αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Β+ σημαίνει μόνωση 6-7 εκατοστά, κουφώματα με θερμοδιακοπη, μεγάλο ηλιακό, αέριο, καλά Α/C και πάλι στο όριο είσαι 

Τα έκανες όλα αυτά;

Ναι 7 εκατοστα μονωση περιμετρικα,10 εκατοστα στο δωμα(δυο 5αρια πετροβαμβακα σταυρωτα),φυσικο αεριο και παρα πολυ καλο κλιματιστικο.

Δεν μου εφταναν τα χρηματα για τεντες αλλα εχω σκοπο να βαλω σε 2 σημεια στο μελλον(δεν θα καλυψω και ολο το σπιτι γυρω γυρω με τεντες) στα οποια θα με βοηθησουν ακομη περισσοτερο πιστευω.

Στο ενεργειακο πιστοποιητικο σαν σεναριο εξοικονομησης αναφερει βεβαια για ηλιακο αλλα δεν θελω να βαλω μιας κι εχω το αεριο τωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ενεργειακή κλάση έχει ως στόχο να ξέρεις πόση ενέργεια εξοικονομείς και είναι σχετική με το που βρίσκεσαι. 

Αν είσαι για παράδειγμα στο κέντρο της Αθήνας και το Γ είναι εξαιρετικό που η ελάχιστη θερμοκρασία είναι 8 βαθμοί στη διάρκεια του έτους (αν πιάσει λίγο πιο κάτω, θα είναι για ελάχιστες ημέρες). 

Η ενεργειακή κατηγορία Γ όμως μπορεί να είναι λίγη για τη Βόρεια Ευρώπη όπου οι θερμοκρασίες είναι αρκετά χαμηλότερες . 

Τέλος υπάρχει ένα παράδοξο. Για να έχεις ενεργειακή κατηγορία πχ Α και να την εκμετάλλευεσαι, δεν πρέπει να ανοίγεις ποτέ το σπίτι ώστε να φεύγει / μπαίνει ζέστη / κρύο. Αυτο για την Ελλάδα είναι αδύνατον. Οπότε και μετά από κάποιο σημείο οι ενεργειακές κατηγορίες δεν έχουν καμία ουσία για την Ελλάδα και προφανώς δεν αποσβενουν την επένδυση τους. Πόσο μάλλον όταν έχουν γίνει εκτός εξοικονομώ 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Τέλος υπάρχει ένα παράδοξο. Για να έχεις ενεργειακή κατηγορία πχ Α και να την εκμετάλλευεσαι, δεν πρέπει να ανοίγεις ποτέ το σπίτι ώστε να φεύγει / μπαίνει ζέστη / κρύο. Αυτο για την Ελλάδα είναι αδύνατον. 

Yπάρχει και η λύση του τεχνητού αερισμού.

Αλλά νομίζω πως πηγαίνουμε σε άλλα επίπεδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 λύσεις υπάρχουν, μην γινόμαστε υπερβολικοί ρε παιδιά 

Το έγραψα και πριν, όλα ξεκινάνε από τη θερμομόνωση 

Εάν ο ΚΕΝΑΚ είχε εφαρμοστεί μια δεκαετία πριν, από το 2000, τα περισσότερα σπίτια που χτίστηκαν από το 2000 - 2008 (κάπου εκεί σταμάτησε ουσιαστικά η οικοδομή) θα ήταν σε πολύ καλύτερη (ενεργειακή) μοίρα από ότι είναι σήμερα

Όταν όμως η μόνωση που έχει η πλειοψηφία των σπιτιών είναι ένα 3άρι dow ανάμεσα στα τούβλα και τίποτα άλλο, λογικό είναι να είμαστε πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A/A+ νομιζω γίνονται κάποια καινούργια σπίτια γιατι κερδίζουν 10% στον συντελεστή δόμησης. Ισχύει;

Γιατι να μην μπαινει αέρας στο σπίτι; Αυτα γίνονται μόνο στην Ευρώπη, και όχι παντού, που καλοκαίρι πιάνουν μαξ 20 βαθμούς (και το λένε καλοκαίρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dvs είπε

A/A+ νομιζω γίνονται κάποια καινούργια σπίτια γιατι κερδίζουν 10% στον συντελεστή δόμησης. Ισχύει;

Γιατι να μην μπαινει αέρας στο σπίτι; Αυτα γίνονται μόνο στην Ευρώπη, και όχι παντού, που καλοκαίρι πιάνουν μαξ 20 βαθμούς (και το λένε καλοκαίρι)

Για να πάρεις 10% πρέπει να πας σε σπίτι κατανάλωσης κάτω από 10 kWh / m2 

Στο Α+ παίρνεις 5%

Βέβαια με τα λεφτά που θα δώσεις για να πας σε αυτά τα νούμερα παίρνεις το δίπλα οικόπεδο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Για να πάρεις 10% πρέπει να πας σε σπίτι κατανάλωσης κάτω από 10 kWh / m2 

Στο Α+ παίρνεις 5%

Βέβαια με τα λεφτά που θα δώσεις για να πας σε αυτά τα νούμερα παίρνεις το δίπλα οικόπεδο... 

Ενα νουμερο που γραφει στην υπολογιζομενη ετησια καταλανωση πρωτογενους ενεργειας στο ενεργειακο πιστοποιητικο αυτο τι ειναι το νουμερο και πως μεταφραζεται?

Επισης παλι στο ενεργειακο πιστοποιητικο ποια η διαφορα απο την υπολογιζομενη ετησια καταλανωση πρωτογενους ενεργειας κτιριου αναφορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...