Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ForeignOffice είπε

 Αριστείδη αν δε σου κάνει κοπο θα ηθελα καποιες περαιτερω πληροφορίες. Ειμαι απο Έδεσσα.

Περαιτέρω πληροφορίες καλύτερα σε έναν μηχανικό από την περιοχή σου που ασχολείται με εξοικονομώ 

Αν το σπίτι είναι παλιό, και δεν έχει κάποιο μόνιμο σύστημα θέρμανσης, θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ πιθανόν να είναι επιλέξιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Sorry, αλλά καλό θα είναι πριν γράψουμε κάτι να ξέρουμε λίγο το αντικείμενο 

Ποιος σου λέει εσένα ότι η προσθήκη 3 καλών A/C δεν μπορεί να καταστήσει ένα σπίτι επιλέξιμο για το Εξοικονομώ ; 

Επίσης το κριτήριο του 40% αφορά σε εξοικονόμηση του κτιρίου αναφοράς, όχι της υφιστάμενης κατάστασης, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω τι σημαίνει αυτό (δε το λέω κακοπροαίρετα)

@ForeignOffice, υπό προϋποθέσεις, ενδέχεται να μπορεί να υπαχθεί το σπίτι της γιαγιάς

Ναι ενώ τα 10χιλιαρα στους αλουμινάδες είναι καλύτερα...

Εάν θέλεις να κάνουμε εγκυκλοπαιδική κουβέντα, θεωρώ προσωπικά το στήσιμο του προγράμματος λάθος.

Κι εξηγούμαι: το πρόγραμμα ΘΑ έπρεπε να απευθύνεται στις πιο ενεργοβόρες οικίες. Θα έπρεπε δηλ να υπάρχει σειρά προτεραιότητας με βάση την ενεργειακή κατανάλωση και μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος.

Δηλαδή, θα έπρεπε να εχει προτειραιότητα ένα σπίτι με μηδενική μόνωση, ξύλινα κουφώματα, παλαιό σύστημα θέρμανσης. Και όχι εγώ για παράδειγμα που εχω διπλό τοίχο με 5εξ εξηλασμένη, κουφώματα αλουμινίου χωρις θερμοδιακοπή μεν, 4εκ εξηλασμένη στο δώμα και λέβητα αερίου. 

Εννοώ πως το 1ο παράδειγμα εχει μεγαλύτερη ανάγκη για βελτιώση απο εμένα. Φυσικα και το δικό μου επιδέχεται βελτίωσης, προς Θεού.

Ελπίζω να κατανοείς το σκεπτικό μου.

Υ.Γ. να σημειώσω, πως δεν ειναι ολοι οι αλουμινάδες απατεώνες και κατα δεύτερο, μπορεί να βάλει συνθετικα και το 10ρικο να γινει 6άρι και 7ρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εάν θέλεις να κάνουμε εγκυκλοπαιδική κουβέντα, θεωρώ προσωπικά το στήσιμο του προγράμματος λάθος.

Κι εξηγούμαι: το πρόγραμμα ΘΑ έπρεπε να απευθύνεται στις πιο ενεργοβόρες οικίες. Θα έπρεπε δηλ να υπάρχει σειρά προτεραιότητας με βάση την ενεργειακή κατανάλωση και μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος.

Δηλαδή, θα έπρεπε να εχει προτειραιότητα ένα σπίτι με μηδενική μόνωση, ξύλινα κουφώματα, παλαιό σύστημα θέρμανσης. Και όχι εγώ για παράδειγμα που εχω διπλό τοίχο με 5εξ εξηλασμένη, κουφώματα αλουμινίου χωρις θερμοδιακοπή μεν, 4εκ εξηλασμένη στο δώμα και λέβητα αερίου. 

Εννοώ πως το 1ο παράδειγμα εχει μεγαλύτερη ανάγκη για βελτιώση απο εμένα. Φυσικα και το δικό μου επιδέχεται βελτίωσης, προς Θεού.

Ελπίζω να κατανοείς το σκεπτικό μου.

Υ.Γ. να σημειώσω, πως δεν ειναι ολοι οι αλουμινάδες απατεώνες και κατα δεύτερο, μπορεί να βάλει συνθετικα και το 10ρικο να γινει 6άρι και 7ρι.

Κοίτα να δεις, η ιστορία με τα κουφώματα είναι πολύ πονεμένη 

Εάν έχεις ασχοληθεί με ΠΕΑ ή/και μελέτες απωλειών θα ξέρεις ότι ενεργειακά είναι πρακτικά η χαμηλότερη ενεργειακή αναβάθμιση που μπορεί να γίνει σε ένα σπίτι, όμως 99/100 που έρχονται στο εξοικονομώ, ζητάνε να "αλλάξουν τα αλουμίνια"

Δεν είπα ότι οι αλουμινάδες είναι απατεώνες, προς Θεού, απλά λέω ότι το όφελος π.χ. της θερμομόνωσης ή είναι πολλαπλάσιο σε σχέση με την αλλαγή κουφωμάτων

Από κει και πέρα, ενώ θεωρητικά έχεις δίκιο για τις ενεργοβόρες κατοικίες, στη πράξη καλώς δεν εφαρμόζεται τέτοιο κριτήριο, γιατί ένας μηχανικός που ξέρει, μπορεί πάρα πολύ απλά να κάνει manipulate μια ιδιοκτησία και να την στείλει στα ενεργειακά Τάρταρα, ούτως ώστε να εξασφαλίσει την υπαγωγή στο πρόγραμμα 

Μη μπω σε περαιτέρω τεχνικές λεπτομέρειες, θα κουράσω :)

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Και εδώ έγκειται ο έλεγχος που ζητάμε παντού για τα πάντα. 

Διότι με σοβαρό έλεγχο δε θα μπαλαμουτιάζει κανείς τα προ διαδικασίας ΠΕΑ. Βέβαια, θα μου πεις, δύσκολο, γιατι θα πρεπει κάποιος να ελέγξει την υφιστάμενη κατάσταση. 

Κι ακριβως επειδή ΔΕΝ είναι εύκολο, και μαλλον απίθανο να γινει, έχουμε οικίες ΜΗ κατοικήσιμες στη πράξη, δηλωμένες μεν, χωρίς κουφώματα, αλλά με φωτογραφίες κουφωματων φωτοσοπ και λοιπά τέτοια.

Και φυσικά θα συμφωνήσω, πως τα κουφώματα ειναι η ενεργειακή αναβάθμιση με το χειρότερο value for money. Εδώ φταίμε οι μηχανικοί, που δεν τα αναλύουμε στους πελάτες και το μάρκετινγκ των "αλουμινάδων" που ντελαλούν οτι πρωτα αλλάζουμε τα κουφώματα και έπειτα οτιδήποτε άλλο... (τη δουλειά τους κάνουν αυτοι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εδώ φταίμε οι μηχανικοί,

Εμείς δε φταίμε αδερφέ σε τίποτα, γιατί κανείς δε μας ακούει 

Όταν σε έχει καταντήσει το κράτος διεκπεραιωτή αυθαιρέτων και "χαρτιών για νοίκιασμα", πως να πουλήσεις την επιστήμη / γνώση / εμπειρία σου ; 

Πονεμένη ιστορία, δυστυχώς 

Υ.Γ. Για τα άλλα που λες, συμφωνώ απόλυτα, προφανώς την ίδια άποψη έχουμε...

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Εάν θέλεις να κάνουμε εγκυκλοπαιδική κουβέντα, θεωρώ προσωπικά το στήσιμο του προγράμματος λάθος.

Κι εξηγούμαι: το πρόγραμμα ΘΑ έπρεπε να απευθύνεται στις πιο ενεργοβόρες οικίες. Θα έπρεπε δηλ να υπάρχει σειρά προτεραιότητας με βάση την ενεργειακή κατανάλωση και μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος.

Δηλαδή, θα έπρεπε να εχει προτειραιότητα ένα σπίτι με μηδενική μόνωση, ξύλινα κουφώματα, παλαιό σύστημα θέρμανσης. Και όχι εγώ για παράδειγμα που εχω διπλό τοίχο με 5εξ εξηλασμένη, κουφώματα αλουμινίου χωρις θερμοδιακοπή μεν, 4εκ εξηλασμένη στο δώμα και λέβητα αερίου. 

Εννοώ πως το 1ο παράδειγμα εχει μεγαλύτερη ανάγκη για βελτιώση απο εμένα. Φυσικα και το δικό μου επιδέχεται βελτίωσης, προς Θεού.

Ελπίζω να κατανοείς το σκεπτικό μου.

Υ.Γ. να σημειώσω, πως δεν ειναι ολοι οι αλουμινάδες απατεώνες και κατα δεύτερο, μπορεί να βάλει συνθετικα και το 10ρικο να γινει 6άρι και 7ρι.

Συμφωνώ σε όλα!! 8-)
(και εδω μπροστά μου θα σε πετυχαίνω ρε κουφάλα?   :P :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Sorry, αλλά καλό θα είναι πριν γράψουμε κάτι να ξέρουμε λίγο το αντικείμενο 

Ποιος σου λέει εσένα ότι η προσθήκη 3 καλών A/C δεν μπορεί να καταστήσει ένα σπίτι επιλέξιμο για το Εξοικονομώ ; 

Επίσης το κριτήριο του 40% αφορά σε εξοικονόμηση του κτιρίου αναφοράς, όχι της υφιστάμενης κατάστασης, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω τι σημαίνει αυτό (δε το λέω κακοπροαίρετα)

@ForeignOffice, υπό προϋποθέσεις, ενδέχεται να μπορεί να υπαχθεί το σπίτι της γιαγιάς

Ναι ενώ τα 10χιλιαρα στους αλουμινάδες είναι καλύτερα...

Καταρχάς αυτα που ξέρω λεω, δεν το παίζω ούτε ειδήμονας ούτε τιποτα, κανεις δεν μου λεει αυτο που αναφερεις απλα πρωτον το παιδι ανεφερε οτι θελει να εκμεταλευτει το προγραμμα (και καλα κανει) οχι για να αναβαθμισει το σπιτι ενεργειακα αλλα για να τοποθετησει κλιματιστικα, ε αυτο δεν ειναι το προγραμμα. ξερεις πιθανολογω τι ακριβως προσφερει και ζητα το προγραμμα πιθανα και καλυτερα απο εμενα.

επισης 3 a/c ενεργειακα συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου που μιλαω προσφερουν λιγοτερη αναβαθμιση σε σχεση με εναν ηλιακο η μια θερμοπροσωψη πχ. οποτε ειτε το σπιτι εχει ηδη μια υπαρχουσα ενεργειακη αποδοση και για χ ψ λογους την ανεβαζουμε η αναφερουμε στο πεα οτι ειναι χαμηλοτερη και με τα υπαρχοντα + τα a/c πιανουμε τον στοχο η κατι αλλο που δεν γνωριζω οποτε ειμαι αδιαβαστος. και για να ειμαι ειλικρινής δεν εχω ακουσει υπαγωγη μονο με κλιματιστικα.

προφανως και αν θες εξηγησε την υφισταμενη κατασταση να δω αν ειναι αυτο που λεω απο πανω η κατι αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Pr3D@t0R είπε

Συμφωνώ σε όλα!! 8-)
(και εδω μπροστά μου θα σε πετυχαίνω ρε κουφάλα?   :P :P )

πάντα μπροστά !!! τι τα είχαμε τα άλογα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostass__ είπε

Καταρχάς αυτα που ξέρω λεω, δεν το παίζω ούτε ειδήμονας ούτε τιποτα, κανεις δεν μου λεει αυτο που αναφερεις απλα πρωτον το παιδι ανεφερε οτι θελει να εκμεταλευτει το προγραμμα (και καλα κανει) οχι για να αναβαθμισει το σπιτι ενεργειακα αλλα για να τοποθετησει κλιματιστικα, ε αυτο δεν ειναι το προγραμμα. ξερεις πιθανολογω τι ακριβως προσφερει και ζητα το προγραμμα πιθανα και καλυτερα απο εμενα.

επισης 3 a/c ενεργειακα συμφωνα με τα λεγομενα του μηχανικου που μιλαω προσφερουν λιγοτερη αναβαθμιση σε σχεση με εναν ηλιακο η μια θερμοπροσωψη πχ. οποτε ειτε το σπιτι εχει ηδη μια υπαρχουσα ενεργειακη αποδοση και για χ ψ λογους την ανεβαζουμε η αναφερουμε στο πεα οτι ειναι χαμηλοτερη και με τα υπαρχοντα + τα a/c πιανουμε τον στοχο η κατι αλλο που δεν γνωριζω οποτε ειμαι αδιαβαστος. και για να ειμαι ειλικρινής δεν εχω ακουσει υπαγωγη μονο με κλιματιστικα.

προφανως και αν θες εξηγησε την υφισταμενη κατασταση να δω αν ειναι αυτο που λεω απο πανω η κατι αλλο!

Πολύ χοντρικά, ένα διαμέρισμα ανάλογα με την επιφάνειά του, τον προσανατολισμό του, τα ανοίγματά του, και την επιφάνεια των εξωτερικών τοίχων του, έχει βάσει ΚΕΝΑΚ μια ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας κτιρίου αναφοράς, έστω 100 kwh /m2

Ανάλογα με την πραγματική κατάσταση, αυτό το 100 μπορεί να είναι είτε χαμηλότερο, είτε ψηλότερο, προφανώς στα παλιά κτήρια το νούμερο είναι μεγαλύτερο, έστω 200  kwh /m2

image.png.bba376c6a7e4ceea18c730f9dfad6058.png

 

Ο λόγος του 200/100 = 2, είναι το νούμερο που κατατάσσει το κτήριο ενεργειακά σε Α, Β, Γ κλπ κλπ κλπ 

Στον οδηγό του εξοικονομώ γίνεται λόγος για εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 40% του κτηρίου αναφοράς, άρα αν δεις π.χ. στο παραπάνω παράδειγμα που ανέβασα, το σπίτι πρέπει να εξοικονομήσει το 40% του 82.7 για να υπαχθεί, και όχι του 291.9 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα λοιπόν, σου λέω εγώ βάσει της εμπειρίας μου ότι αφενός το σπίτι 100% μπαίνει μόνο με 3 A/C στο πρόγραμμα, αφετέρου ότι αυτή η επέμβαση (τοποθέτηση κλιματιστικών) είναι ενεργειακά πολύ πιο αποδοτική από την προσθήκη ηλιακού 

Βέβαια κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Πολύ χοντρικά, ένα διαμέρισμα ανάλογα με την επιφάνειά του, τον προσανατολισμό του, τα ανοίγματά του, και την επιφάνεια των εξωτερικών τοίχων του, έχει βάσει ΚΕΝΑΚ μια ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας κτιρίου αναφοράς, έστω 100 kwh /m2

Ανάλογα με την πραγματική κατάσταση, αυτό το 100 μπορεί να είναι είτε χαμηλότερο, είτε ψηλότερο, προφανώς στα παλιά κτήρια το νούμερο είναι μεγαλύτερο, έστω 200  kwh /m2

image.png.bba376c6a7e4ceea18c730f9dfad6058.png

Ο λόγος του 200/100 = 2, είναι το νούμερο που κατατάσσει το κτήριο ενεργειακά σε Α, Β, Γ κλπ κλπ κλπ 

Στον οδηγό του εξοικονομώ γίνεται λόγος για εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 40% του κτηρίου αναφοράς, άρα αν δεις π.χ. στο παραπάνω παράδειγμα που ανέβασα, το σπίτι πρέπει να εξοικονομήσει το 40% του 82.7 για να υπαχθεί, και όχι του 291.9 

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα λοιπόν, σου λέω εγώ βάσει της εμπειρίας μου ότι αφενός το σπίτι 100% μπαίνει μόνο με 3 A/C στο πρόγραμμα, αφετέρου ότι αυτή η επέμβαση (τοποθέτηση κλιματιστικών) είναι ενεργειακά πολύ πιο αποδοτική από την προσθήκη ηλιακού 

Βέβαια κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα

Δηλαδή με 3 κλιματιστικά θα έχει εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 40% του κτηρίου αναφοράς, οπότε ισχύει το :

a) στο (82,7-40%) = η τελική κατανάλωση κτιρίου θα είναι 49,6 kWh/m2 ?

ή

b) 291,9 - (82,7-40%) = 291,9 - 33 = η τελική κατανάλωση κτιρίου θα είναι  258.9 kWh/m2 ?

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Δηλαδή με 3 κλιματιστικά θα έχει εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας 40% του κτηρίου αναφοράς, οπότε ισχύει το :

a) στο (82,7-40%) = 49,6 kWh/m2 ?

ή

b) 291,9 - (82,7-40%) = 291,9 - 33 = 258.9 kWh/m2 ?

Μη μπλεκόμαστε, αρκεί να επιτευχθεί εξοικονόμηση 40%*82.7 = 33.08 kWh, άρα το Β

Σου παραθέτω και το απόσπασμα από τον οδηγό 

image.png.e0f2e995cc602480a850fbff82c6af27.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Το ιδιοκτησιακό είναι λυμένο συνεπώς.

Τα τινά:

Εφόσον η μητέρα νοικιάζει με συμβόλαιο, άρα κυρία κατοικία Κρήτη.

Εφόσον η κόρη νοικιάζει με συμβόλαιο, άρα κυρία κατοικία Θέσνικη.

Εφόσον αμφότερες έχουν κάνει "δωρεάν παραχώρηση" το ακίνητο τούς στον υιό/αδελφό, τότε κυρία κατοικία δική του,

Συνεπώς, ναι...να επισκεφθείς ένα μηχανικό για να είσαι έτοιμος για το επόμενη πρόγραμμα.

Άρα η κατάθεση χρημάτων στην τράπεζα σε ποιανού λογαριασμό θα γίνει; Ποια εισοδηματικά κριτήρια θα κοιτάξουν; Της μάνας, της κόρης ή του γιου;

Από τα παρακάτω καταλαβαίνω ότι το διαμέρισμα δε μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα επειδή αυτοί που έχουν την κυριότητα ή την επικαρπία δεν το δηλώνουν και ως πρώτη κατοικία. Κατάλαβα κάτι λάθος;

2.1.2.  Γενικές  Προϋποθέσεις  Επιλεξιμότητας  Κατοικίας

Μία  κατοικία,  προκειμένου  να  κριθεί  επιλέξιμη,  πρέπει  να  πληροί  τις  ακόλουθες προϋποθέσεις  : 

Χρησιμοποιείται  ως  κύρια  κατοικία,  όπως  προκύπτει  από  τα  στοιχεία  της  δήλωσης φορολογίας  εισοδήματος  (Ε1)  του  προσώπου  που  τη  χρησιμοποιεί,    για  το  έτος βάσει  των  εισοδημάτων  του  οποίου  γίνεται  η  κατάταξη  του  Ωφελούμενου  στις κατηγορίες  του  πίνακα  2.2.1.   

 

2.2  Ωφελούμενοι  –  Εισοδηματικές  Κατηγορίες  -  Επιχορήγηση Δικαίωμα συμμετοχής  στο  Πρόγραμμα έχουν  μόνο  φυσικά  πρόσωπα  που:   α.  έχουν  δικαίωμα κυριότητας  (πλήρους  ή  ψιλής)  ή  επικαρπίας  σε  επιλέξιμη  κατοικία.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eνεργειακα σε ποια κατηγορια(Α+,Α,Β+,Β κλπ.) θεωρειται οτι ενα σπιτι κανει αρκετα καλη οικονομια?

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το ερωτημα αλλα το κανω με βαση το εξοικονομω και για σπιτια που στην ουσια πριν τις παρεμβασεις ηταν σε χαμηλη κατηγορια.

π.χ. εγω ημουν στην κατηγορια Η για παραδειγμα η οποια ειναι η χαμηλοτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Άρα η κατάθεση χρημάτων στην τράπεζα σε ποιανού λογαριασμό θα γίνει; Ποια εισοδηματικά κριτήρια θα κοιτάξουν; Της μάνας, της κόρης ή του γιου;

Από τα παρακάτω καταλαβαίνω ότι το διαμέρισμα δε μπορεί να ενταχθεί στο πρόγραμμα επειδή αυτοί που έχουν την κυριότητα ή την επικαρπία δεν το δηλώνουν και ως πρώτη κατοικία. Κατάλαβα κάτι λάθος;

2.1.2.  Γενικές  Προϋποθέσεις  Επιλεξιμότητας  Κατοικίας

Μία  κατοικία,  προκειμένου  να  κριθεί  επιλέξιμη,  πρέπει  να  πληροί  τις  ακόλουθες προϋποθέσεις  : 

Χρησιμοποιείται  ως  κύρια  κατοικία,  όπως  προκύπτει  από  τα  στοιχεία  της  δήλωσης φορολογίας  εισοδήματος  (Ε1)  του  προσώπου  που  τη  χρησιμοποιεί,    για  το  έτος βάσει  των  εισοδημάτων  του  οποίου  γίνεται  η  κατάταξη  του  Ωφελούμενου  στις κατηγορίες  του  πίνακα  2.2.1.   

2.2  Ωφελούμενοι  –  Εισοδηματικές  Κατηγορίες  -  Επιχορήγηση Δικαίωμα συμμετοχής  στο  Πρόγραμμα έχουν  μόνο  φυσικά  πρόσωπα  που:   α.  έχουν  δικαίωμα κυριότητας  (πλήρους  ή  ψιλής)  ή  επικαρπίας  σε  επιλέξιμη  κατοικία.   

Φίλε, μου πόσο πιο απλά να τα γράψω;

ΕΦΟΣΟΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΟ ΓΙΟ ΚΑΙ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥ-ΑΥΤΟΥ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΣΕΤΑΙ.

Για τον ωφελούμενο, το έχει κάνεις μονος σου παράθεση. ΟΠΟΙΟΣ σε βολεύει εισοδηματικά, εφόσον δίνει ο οδηγός το δικαίωμα επιλογής φυσικού προσώπου πλήρους ή ψιλής ή επικαρπίας.

Αρα διαλέγεις όποιον εχει το εισόδημα που βολεύει για να παρεις 60% επιδότηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Eνεργειακα σε ποια κατηγορια(Α+,Α,Β+,Β κλπ.) θεωρειται οτι ενα σπιτι κανει αρκετα καλη οικονομια?

Δεν ξερω αν ειναι σωστο το ερωτημα αλλα το κανω με βαση το εξοικονομω και για σπιτια που στην ουσια πριν τις παρεμβασεις ηταν σε χαμηλη κατηγορια.

π.χ. εγω ημουν στην κατηγορια Η για παραδειγμα η οποια ειναι η χαμηλοτερη.

Γενικά ο τρόπος υπολογισμού του ΚΕΝΑΚ έχει κάποια στερεότυπα με τα οποία προσωπικά διαφωνώ 

Long story short, πραγματικά οικονομικό θα χαρακτήριζα ένα σπίτι στο οποίο έχει γίνει ΣΩΣΤΗ θερμομόνωση, και μετά μπορούμε να πούμε και για τα Η/Μ συστήματα 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, προσωπικά παίζει να μην έχω δει ποτέ σπίτι που να έχει εφαρμοστεί πλήρως η μελέτη θερμομόνωσης, ακόμα και με τον παλιό ΚΘΚ, ο οποίος ήταν σε ισχύ από το 1982 αν θυμάμαι καλά 

Αν βρεις εσύ σπίτι του 1985 να έχει 5-6 πόντους μόνωση στα μπετά και μόνωση στους τοίχους προς ΜΘΧ, δε θα πω ότι θα κάτσω να με "βαφτισουνε", (γιατί ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να σου ξημερώσει), πάντως θα είναι κάτι πρωτόγνωρο για μένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...