Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Απλά σημειώνω πως για τη σωστή εγκατάσταση τα 9-14.000 θέλουν 3 μέτρα σωλήνες και τα μεγαλύτερα 5 μέτρα σωλήνες. Αυτές χρεόνονται εξτρά πάνω απο τα 2 ή 3 μέτρα , κατά 20€ / μέτρο. Οπότε με ΦΠΑ ένα 24αρί κοστίζει να μπει, 80+3*20 = 140*1,24= 173€. 

Κάτσε, γιατί μου κοψες τα πόδια τώρα... Εγκατέστησα 24ρι και ο μάστορας μου ειπε για 2μ. Επειδή μάλιστα ηταν σχεδόν "μπρος-πισω" το έκανε κάπως σα κουλούρα.

Υ.Γ. αισίως συμπληρώνουμε σχεδόν 1 μηνα απ'την αιτηση και ουτε φωνή ούτε ακρόαση απ'τις τράπεζες για την αίτηση δανείου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά έχει γίνει viral το θέμα, ξέρω άπειρα μεγάλα κλιματιστικά που λειτουργούν άψογα και ζήτημα να έχουν ένα ενάμιση μέτρο σωλήνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Κάτσε, γιατί μου κοψες τα πόδια τώρα... Εγκατέστησα 24ρι και ο μάστορας μου ειπε για 2μ. Επειδή μάλιστα ηταν σχεδόν "μπρος-πισω" το έκανε κάπως σα κουλούρα.

Υ.Γ. αισίως συμπληρώνουμε σχεδόν 1 μηνα απ'την αιτηση και ουτε φωνή ούτε ακρόαση απ'τις τράπεζες για την αίτηση δανείου.

Κουλούρα γίνεται κανονικά και αν θέλει να είναι τυπικός και σωστός το κάνει με κουρμπαδόρο. 

14 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καλά έχει γίνει viral το θέμα, ξέρω άπειρα μεγάλα κλιματιστικά που λειτουργούν άψογα και ζήτημα να έχουν ένα ενάμιση μέτρο σωλήνα 

Σε όλα τα σεμινάρια για ψυκτικούς αναφέρουν τα μέτρα που έγραψα. Επίσης τα manuals των εταιριών κλιματιστικών αναφέρουν ελάχιστη σωλήνωση και προτεινόμενη/μήκος που γίνονται οι δοκιμές, που σχεδόν πάντα συμπίπτει με αυτά που λέω.

Το ότι οι ψυκτικοί δεν βάζουν σωλήνα μεγάλη, είναι σαφές γιατί η σωλήνες κοστίζουν χονδρική κάπου 5-10€. Γιατί να τα χαρίσει στον πελάτη , όταν μάλιστα ο πελάτης είναι άσχετος και δεν θα το εκτιμήσει και απλά ψάχνει τον πιο φθηνό εγκαταστάτη?

Φωτό απο οδηγούς εγκατάστασης τυχαίων κλιματιστικών που googlαρα:

image.png.2ec9db154f5c38c5fd020a0c262a2278.png

image.png.d52df4baadb2c82422b796e866a5db6f.png

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σε όλα τα σεμινάρια για ψυκτικούς αναφέρουν τα μέτρα που έγραψα. Επίσης τα manuals των εταιριών κλιματιστικών αναφέρουν ελάχιστη σωλήνωση και προτεινόμενη/μήκος που γίνονται οι δοκιμές, που σχεδόν πάντα συμπίπτει με αυτά που λέω.

Το ότι οι ψυκτικοί δεν βάζουν σωλήνα μεγάλη, είναι σαφές γιατί η σωλήνες κοστίζουν χονδρική κάπου 5-10€. Γιατί να τα χαρίσει στον πελάτη , όταν μάλιστα ο πελάτης είναι άσχετος και δεν θα το εκτιμήσει και απλά ψάχνει τον πιο φθηνό εγκαταστάτη?

Φωτό απο οδηγούς εγκατάστασης τυχαίων κλιματιστικών που googlαρα:

Δεν είπα ότι δεν είναι σωστό αυτό που λες, είπα ότι στην πράξη εγκαταστάσεις με μικρότερο μήκος σωλήνωσης λειτουργούν κανονικά 

Αν πας για νέα εγκατάσταση το ζητάς, σε υφιστάμενη προσωπικά δε βρίσκω λόγο να κάνεις μετατροπή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν καθόλου υποψιασμένος προσωπικά. 

Και σίγουρα δε πήγα σε φθηνό εγκαταστατη. 

Θα ψάξω το μανουαλ του κλιματιστικού μήπως και αναφερθεί μίνιμουμ μήκος σωλήνωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό για τα μέτρα.

Απλά είναι ρίσκο και για  τον εγκαταστάτη να πει "πρέπει να βάλουμε 5 μέτρα σωλήνα" τη στιγμή που το μέσα μηχάνημα είναι σε απόσταση ενός μέτρου από το έξω γιατί προφανώς θα ακούσει ότι πάει να κλέψει, αφού δεν χρειάζονται (κατά τον πελάτη) τόσα μέτρα τα οποία μάλιστα θα τα κάνει κουλούρα πίσω από το μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρντασια επειδη ειμαι άσχετος με τη φάση. Μπορεί καποιος να με κατατοπισει λιγο περιληπτικά τι και πως για να εκμεταλλευτώ το προγραμμα για να περασω air conditioning στο σπιτι της γιαγιάς μου. Κατα 99% θεωρω οτι πληρεί ολα τα κριτήρια, θελω να πω ανηκει στις ευπαθεις ομαδες πληθυσμού και γενικά είναι αρκετα χαμηλοσυνταξιουχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2019 στις 1:49 ΜΜ, sphinxgr είπε

Ο ιδιοκτήτης μπορεί να κάνει αίτηση σε διαμέρισμα που διαμένει και είναι δηλωμένο ως πρώτη κατοικία.

Αν κάποιος ιδιοκτήτης νοικιάζει διαμέρισμα σε άλλον, μπορεί να κάνει αίτηση για το νοικιασμένο Διαμέρισμα, μόνο εφόσον το έχει δηλωμένο ως πρώτη κατοικία ο ενοικιαστής.  Για την επιδότηση εντάσσεται σε κατηγορία βάσει των εισοδημάτων του ιδιοκτήτη και όχι του ενοικιαστή

Απλά σημειώνω πως για τη σωστή εγκατάσταση τα 9-14.000 θέλουν 3 μέτρα σωλήνες και τα μεγαλύτερα 5 μέτρα σωλήνες. Αυτές χρεόνονται εξτρά πάνω απο τα 2 ή 3 μέτρα , κατά 20€ / μέτρο. Οπότε με ΦΠΑ ένα 24αρί κοστίζει να μπει, 80+3*20 = 140*1,24= 173€. 

Οπότε ναι ο Κωτσόβολος , θέλει πολλά, αλλά κανείς δεν θα θέλει να ενταχθεί στο πρόγραμμα μόνο για εγκατάσταση κλιματιστικών και εκεί πατάει ο Κωτσόβολος (take it or leave it).

Με μπέρδεψες. Είναι ένα σπίτι που η μάνα έχει την επικαρπία και η κόρη την υψηλή κυριότητα. Στο σπίτι αυτό όμως ζει ο γιος της οικογένειας μόνος του. Η κόρη νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Θεσσαλονίκη και η μάνα νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Κρήτη. Δικαιούνται 'εξοικονομω' για αυτο το σπίτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

Καρντασια επειδη ειμαι άσχετος με τη φάση. Μπορεί καποιος να με κατατοπισει λιγο περιληπτικά τι και πως για να εκμεταλλευτώ το προγραμμα για να περασω air conditioning στο σπιτι της γιαγιάς μου. Κατα 99% θεωρω οτι πληρεί ολα τα κριτήρια, θελω να πω ανηκει στις ευπαθεις ομαδες πληθυσμού και γενικά είναι αρκετα χαμηλοσυνταξιουχα.

χιλιοαπαντημενα τα κριτηρια

https://exoikonomisi.ypen.gr/katoikies-pou-epidotountai

https://exoikonomisi.ypen.gr/opheloumenoi

επισης με ενα γκουγκλαρισμα θα δεις οτι δεν αρκει να βαλεις μονο κλιματιστικα, πρεπει συνολικα η κατοικια να αναβαθμιστει κατα 40% ενεργειακα για να ικανοποιηθουν τα κριτηρια.

7 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Με μπέρδεψες. Είναι ένα σπίτι που η μάνα έχει την επικαρπία και η κόρη την υψηλή κυριότητα. Στο σπίτι αυτό όμως ζει ο γιος της οικογένειας μόνος του. Η κόρη νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Θεσσαλονίκη και η μάνα νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Κρήτη. Δικαιούνται 'εξοικονομω' για αυτο το σπίτι? 

εχω την εντυπωση γιατι δεν εχω ασχοληθει με τετοιες περιπτωσεις οτι το σπιτι πρεπει να ειναι δηλωμενο ως πρωτη κατοικια για να ειναι επιλεξιμο. αλλα θα απαντηθει και απο πιο γνωστες στην πραξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Με μπέρδεψες. Είναι ένα σπίτι που η μάνα έχει την επικαρπία και η κόρη την υψηλή κυριότητα. Στο σπίτι αυτό όμως ζει ο γιος της οικογένειας μόνος του. Η κόρη νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Θεσσαλονίκη και η μάνα νοικιάζει και δηλώνει κατοικία στη Κρήτη. Δικαιούνται 'εξοικονομω' για αυτο το σπίτι? 

Το ιδιοκτησιακό είναι λυμένο συνεπώς.

Τα τινά:

Εφόσον η μητέρα νοικιάζει με συμβόλαιο, άρα κυρία κατοικία Κρήτη.

Εφόσον η κόρη νοικιάζει με συμβόλαιο, άρα κυρία κατοικία Θέσνικη.

Εφόσον αμφότερες έχουν κάνει "δωρεάν παραχώρηση" το ακίνητο τούς στον υιό/αδελφό, τότε κυρία κατοικία δική του,

Συνεπώς, ναι...να επισκεφθείς ένα μηχανικό για να είσαι έτοιμος για το επόμενη πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostass__ είπε

χιλιοαπαντημενα τα κριτηρια

https://exoikonomisi.ypen.gr/katoikies-pou-epidotountai

https://exoikonomisi.ypen.gr/opheloumenoi

επισης με ενα γκουγκλαρισμα θα δεις οτι δεν αρκει να βαλεις μονο κλιματιστικα, πρεπει συνολικα η κατοικια να αναβαθμιστει κατα 40% ενεργειακα για να ικανοποιηθουν τα κριτηρια.

εχω την εντυπωση γιατι δεν εχω ασχοληθει με τετοιες περιπτωσεις οτι το σπιτι πρεπει να ειναι δηλωμενο ως πρωτη κατοικια για να ειναι επιλεξιμο. αλλα θα απαντηθει και απο πιο γνωστες στην πραξη.

Αρα άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ForeignOffice είπε

Αρα άκυρο.

φυσικά άκυρο. Το πρόγραμμα δεν ειναι για να γλυτώσει ο καθένας το 60-70% απο ένα κλιματιστικό ή ένα λέβητα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostass__ είπε

επισης με ενα γκουγκλαρισμα θα δεις οτι δεν αρκει να βαλεις μονο κλιματιστικα, πρεπει συνολικα η κατοικια να αναβαθμιστει κατα 40% ενεργειακα για να ικανοποιηθουν τα κριτηρια.

Sorry, αλλά καλό θα είναι πριν γράψουμε κάτι να ξέρουμε λίγο το αντικείμενο 

Ποιος σου λέει εσένα ότι η προσθήκη 3 καλών A/C δεν μπορεί να καταστήσει ένα σπίτι επιλέξιμο για το Εξοικονομώ ; 

Επίσης το κριτήριο του 40% αφορά σε εξοικονόμηση του κτιρίου αναφοράς, όχι της υφιστάμενης κατάστασης, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω τι σημαίνει αυτό (δε το λέω κακοπροαίρετα)

@ForeignOffice, υπό προϋποθέσεις, ενδέχεται να μπορεί να υπαχθεί το σπίτι της γιαγιάς

22 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Το πρόγραμμα δεν ειναι για να γλυτώσει ο καθένας το 60-70% απο ένα κλιματιστικό ή ένα λέβητα.

Ναι ενώ τα 10χιλιαρα στους αλουμινάδες είναι καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Sorry, αλλά καλό θα είναι πριν γράψουμε κάτι να ξέρουμε λίγο το αντικείμενο 

Ποιος σου λέει εσένα ότι η προσθήκη 3 καλών A/C δεν μπορεί να καταστήσει ένα σπίτι επιλέξιμο για το Εξοικονομώ ; 

Επίσης το κριτήριο του 40% αφορά σε εξοικονόμηση του κτιρίου αναφοράς, όχι της υφιστάμενης κατάστασης, αν θες μπορώ να σου εξηγήσω τι σημαίνει αυτό (δε το λέω κακοπροαίρετα)

@ForeignOffice, υπό προϋποθέσεις, ενδέχεται να μπορεί να υπαχθεί το σπίτι της γιαγιάς

Ναι ενώ τα 10χιλιαρα στους αλουμινάδες είναι καλύτερα...

 Αριστείδη αν δε σου κάνει κοπο θα ηθελα καποιες περαιτερω πληροφορίες. Ειμαι απο Έδεσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σε δω τώρα AristidisZ να γράφεις ότι έχει γραφτεί 583.000^16 φορές, και στο τέλος να καταλήγεις πως τελικά τα έγραψες εγκυκλοπαιδικά γιατί ούτως ή άλλως δεν πρόκειται να προχωρήσει 😛

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...