Προς το περιεχόμενο

Δουλειές, εμπειρία, γνώσεις και στο τέλος τίποτα. Βαρέθηκα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο προφανές δεν γίνεται. "Καλύτερα χρήματα".

 

Μα η αντήρηση ήταν στο 

 

"θα ζει σαν άνθρωπος με ένα φυσιολογικό μισθό και ωράριο και όχι να τρέχει 20 ώρες την ημέρα για το τίποτα."

 

άρα καταλαβαίνω ότι αυτοί που περνανε χάλια δεν έχουν "ενα φυσιολογικό μισθό και ωράριο ...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και γιατί να φύγω έξω. Δεν είναι μόνο η δουλειά το θέμα. Και δεν είμαι δα και κανένας πυρηνικός φυσικός ο οποίος δεν βρίσκει δουλειά εδώ πέρα και θα πρέπει να φύγει στην ξενιτιά για να βρει.

Εντάξει δεν λέω. Με έχει επηρεάσει πολύ η επαρχία. Βέβαια έχουν συμβεί και αρκετά. Αλλά έχει τα καλά έχει και τα κακά. 

Το θέμα αρχικά είναι πιο πολύ ψυχολογικό.

 

Απο κει και πέρα τόσες γνώσεις αλλά προπάντων το φιλότιμο μου θα πρέπει κάποια στιγμή να το αξιοποιήσω προς όφελος μου. Έχω κουραστεί πλέον να αγχώνομαι στις δουλειές μου ακόμα και για πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητας μου. Και στο τέλος την πληρώνω πάντα εγώ μιας και η προτεραιότητα μου πάντα ήταν να εξυπηρετώ όσο μπορώ τον πελάτη και να βεβαιώνομαι ότι του κάνει το προϊόν. Δεν μπόρεσα ποτέ να δράσω σαν πωλητής και να πω στον πελάτη μέσα στο μισό λεπτό πότε να σας στείλουμε το προϊόν.

 

Τίποτα . Ποτέ δεν είχα σκοπό να κοροϊδέψω κανέναν για να βγάλω λεφτά και πάντα είχα φιλότιμο σε ότι έκανα. Είναι καιρός να το χρησιμοποιήσω υπέρ μου αυτό το πράγμα. Θα δω. Θα ξεκινήσω μια δουλειά που έχω στα σκαριά και στο μυαλό μου, δειλά δειλά μαύρα στην αρχή και θα δω πως θα πάει. Αν δω ότι πάει καλά το σκέφτομαι και κάνω και μια έναρξη από το σπίτι μου.

Θα μου πεις που πας ρε Καραμήτρο...Κρατάω την τωρινή μου δουλειά και αν δω οτι πάνε καλά τα πράγματα προχωράω. 

Πρέπει επιτέλους να κατασταλάξω κάπου μέχρι τα 40 μου. Κουράστηκα πραγματικά να αγχώνομαι για τον ένα και τον αλλο και στο τέλος να χαλιέμαι και να αγχώνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνιστούσα να δεις, για αρχή, κάποιον ψυχολόγο, όχι ψυχίατρο. Καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο έξοδο, ιδίως αν ζορίζεσαι, αλλά υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγείας που είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στον Πύργο, αλλά δεν είναι διόλου απίθανο να υπάρχει κάποιο τμήμα στο νοσοκομείο. Ψάξε το,

 

Στα υπόλοιπα θα σου συνιστούσα να αποφασίσεις τι θέλεις να είσαι. To "Jack of all trades, master of none", δυστυχώς ισχύει, και το ξέρουν και οι εργοδότες, οι σοβαροί τουλάχιστον. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα και πολύ στα σοβαρά κάποιον που θα ερχόταν να πιάσει δουλειά και να μου έλεγε "γνωρίζω να φτιάχνω υπολογιστές, υδραυλικά, ξυλουργικά, ξέρω από αποθήκη, λογιστικά, κτλ κτλ". Άλλο αν μετά μπορέσεις να βοηθήσεις σε αυτούς τους τομείς και να γίνεις απαραίτητος. Δεν σου λέω πως δεν τα γνωρίζεις, μπορεί να είσαι πολύ καλός σε όλα. Σου λέω πώς ακούγεται...

 

Και εκ πείρας: ο επαγγελματίας, πρέπει να φαίνεται και να είναι επαγγελματίας. Όχι θύμα του πελάτη. Να είσαι τυπικός από τη μεριά σου, και το ίδιο να απαιτείς από τους άλλους. Αυστηρός και με εσένα, και με τον πελάτη. Έτσι έχεις μια μικρή ελπίδα να σε σέβονται.

Τα "όχι" χτίζουν καριέρες, και αυτό έχει μεγάλη δόση αλήθειας.

 

Είσαι και στον Πύργο... η καταγωγή μου είναι από Αμαλιάδα, έχω την εντύπωση πως ο Πύργος είναι από τις πιο μίζερες κι καταθλιπτικές επαρχιακές πόλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......................................Απο κει και πέρα τόσες γνώσεις αλλά προπάντων το φιλότιμο μου θα πρέπει κάποια στιγμή να το αξιοποιήσω προς όφελος μου. Έχω κουραστεί πλέον να αγχώνομαι στις δουλειές μου ακόμα και για πράγματα που δεν είναι της αρμοδιότητας μου. Και στο τέλος την πληρώνω πάντα εγώ μιας και η προτεραιότητα μου πάντα ήταν να εξυπηρετώ όσο μπορώ τον πελάτη και να βεβαιώνομαι ότι του κάνει το προϊόν. Δεν μπόρεσα ποτέ να δράσω σαν πωλητής και να πω στον πελάτη μέσα στο μισό λεπτό πότε να σας στείλουμε το προϊόν...........................

 

Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, αφού δεν σε γνωρίζω καν, θα σου πω ότι προσωπικά μου βγάζει κάτι αρνητικό όταν κάποιος πλέκει το εγκώμιο του εαυτού του ή όταν βρίσκει ως μοναδικό του "μειονέκτημα" ότι είναι φιλότιμος, συνεπής και ειλικρινής.

 

Δεν θα μείνω όμως σε αυτό και θα σου απαντήσω στο υπογραμμισμένο.

Η βασική περιγραφή του "φιλότιμου" (κατά Βικιλεξικό καθώς δεν έχω άλλο πρόχειρο αυτή τη στιγμή) είναι ότι είναι "το χαρακτηριστικό εκείνου που είναι συχνά υπέρ το δέον συνεπής προς τις υποχρεώσεις του, που πρόθυμα εκτελεί τα καθήκοντά του, με ευσυνειδησία εκείνου που δεν θέλει να δίνει δικαιώματα........".

Με βάση την παραπάνω ερμηνεία ο μόνος τρόπος να το "αξιοποιήσεις προς όφελός σου" είναι αν θεωρείς "όφελός σου" την όποια ηθική ικανοποίηση.

Σε πιο πεζό επίπεδο ($$$) μάλλον προκοπή δεν θα δεις αφού τον φιλότιμο θα τον "χώσουν" όσοι και όπου μπορούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ μειονέκτημα το φιλότιμο μου και την ειλικρίνεια μου. Ούτε πλέκω το εγκώμιο του εαυτού μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έλεγα ποτέ όχι σε τίποτα. Και την πληρώνω

Δεν είπα ότι θα κόψω το φιλότιμο. Αυτό δεν κόβεται. Είναι αυθόρμητο

Απλά κουράστηκα να είμαι με μια κανάρα και να κάνω τα πάντα χωρίς να βλέπω προκοπή. Θα τα βάλω κάτω και θα προσπαθήσω να βρω τρόπους να βοηθήσω άλλους και τον εαυτό μου

 

Ο Πύργος όντως είναι μια πόλη που δεν με γεμίζει καθόλου. Τα καλά είναι ότι τα έχεις όλα δίπλα σου και όλες οι δουλειές γίνονται με τα πόδια.

Ο καιρός ειναι μουντός, απαίσιος με τεράστια επίπεδα υγρασίας και γενικά με ρίχνει πάρα πολύ

 

Δεν έχω πάει προσωπικά σε δουλειές να τους πω ότι ξέρω να κάνω τα πάντα. Σε όλες τις δουλειές που έχω κάνει με προσέλαβαν γιατί απλά ήξερα να κάνω αυτό που έλεγε πχ η αγγελία. Δοκιμάστηκα σε όλες και σε μικρό χρονικό διάστημα τα καταφέρα σε ότι έκανα. 

Απλά το πρόβλημα με μένα είναι ότι πρέπει να την βρίσκω με την δουλειά για να την κάνω.

 

Και στην δουλειά που είμαι τώρα που έψαχναν διαχειριστή eshop το μόνο που ήξερα να κάνω πριν ενάμιση χρόνο είναι να φτιάχνω απλά site σε joomla Και wordpress. Λίγο κώδικα και αυτά ήταν όλα. Συν τα τεχνικά τα οποία κάνω εδώ.

Έχω μάθει άπειρα πράγματα μέχρι σήμερα από αυτή την δουλειά και έχω προσθέσει πολλές εμπειρίες και γνώσεις στο βιογραφικό μου. Και βοηθάω γενικά και φίλους αφιλοκερδώς να αυξήσουν λίγο την επισκεψιμότητα τους μέσω του διαδικτύου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνιστούσα να δεις, για αρχή, κάποιον ψυχολόγο, όχι ψυχίατρο. Καταλαβαίνω πως είναι μεγάλο έξοδο, ιδίως αν ζορίζεσαι, αλλά υπάρχουν κέντρα ψυχικής υγείας που είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν υπάρχουν στον Πύργο, αλλά δεν είναι διόλου απίθανο να υπάρχει κάποιο τμήμα στο νοσοκομείο. Ψάξε το,

 

Στα υπόλοιπα θα σου συνιστούσα να αποφασίσεις τι θέλεις να είσαι. To "Jack of all trades, master of none", δυστυχώς ισχύει, και το ξέρουν και οι εργοδότες, οι σοβαροί τουλάχιστον. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα και πολύ στα σοβαρά κάποιον που θα ερχόταν να πιάσει δουλειά και να μου έλεγε "γνωρίζω να φτιάχνω υπολογιστές, υδραυλικά, ξυλουργικά, ξέρω από αποθήκη, λογιστικά, κτλ κτλ". Άλλο αν μετά μπορέσεις να βοηθήσεις σε αυτούς τους τομείς και να γίνεις απαραίτητος. Δεν σου λέω πως δεν τα γνωρίζεις, μπορεί να είσαι πολύ καλός σε όλα. Σου λέω πώς ακούγεται...

 

Και εκ πείρας: ο επαγγελματίας, πρέπει να φαίνεται και να είναι επαγγελματίας. Όχι θύμα του πελάτη. Να είσαι τυπικός από τη μεριά σου, και το ίδιο να απαιτείς από τους άλλους. Αυστηρός και με εσένα, και με τον πελάτη. Έτσι έχεις μια μικρή ελπίδα να σε σέβονται.

Τα "όχι" χτίζουν καριέρες, και αυτό έχει μεγάλη δόση αλήθειας.

 

Είσαι και στον Πύργο... η καταγωγή μου είναι από Αμαλιάδα, έχω την εντύπωση πως ο Πύργος είναι από τις πιο μίζερες κι καταθλιπτικές επαρχιακές πόλεις.

Γιατι ψυχολογο και οχι ψυχιατρο?

Δεν θεωρώ μειονέκτημα το φιλότιμο μου και την ειλικρίνεια μου. Ούτε πλέκω το εγκώμιο του εαυτού μου. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έλεγα ποτέ όχι σε τίποτα. Και την πληρώνω

Δεν είπα ότι θα κόψω το φιλότιμο. Αυτό δεν κόβεται. Είναι αυθόρμητο

Απλά κουράστηκα να είμαι με μια κανάρα και να κάνω τα πάντα χωρίς να βλέπω προκοπή. Θα τα βάλω κάτω και θα προσπαθήσω να βρω τρόπους να βοηθήσω άλλους και τον εαυτό μου

 

Ο Πύργος όντως είναι μια πόλη που δεν με γεμίζει καθόλου. Τα καλά είναι ότι τα έχεις όλα δίπλα σου και όλες οι δουλειές γίνονται με τα πόδια.

Ο καιρός ειναι μουντός, απαίσιος με τεράστια επίπεδα υγρασίας και γενικά με ρίχνει πάρα πολύ

 

Δεν έχω πάει προσωπικά σε δουλειές να τους πω ότι ξέρω να κάνω τα πάντα. Σε όλες τις δουλειές που έχω κάνει με προσέλαβαν γιατί απλά ήξερα να κάνω αυτό που έλεγε πχ η αγγελία. Δοκιμάστηκα σε όλες και σε μικρό χρονικό διάστημα τα καταφέρα σε ότι έκανα.

Απλά το πρόβλημα με μένα είναι ότι πρέπει να την βρίσκω με την δουλειά για να την κάνω.

 

Και στην δουλειά που είμαι τώρα που έψαχναν διαχειριστή eshop το μόνο που ήξερα να κάνω πριν ενάμιση χρόνο είναι να φτιάχνω απλά site σε joomla Και wordpress. Λίγο κώδικα και αυτά ήταν όλα. Συν τα τεχνικά τα οποία κάνω εδώ.

Έχω μάθει άπειρα πράγματα μέχρι σήμερα από αυτή την δουλειά και έχω προσθέσει πολλές εμπειρίες και γνώσεις στο βιογραφικό μου. Και βοηθάω γενικά και φίλους αφιλοκερδώς να αυξήσουν λίγο την επισκεψιμότητα τους μέσω του διαδικτύου

Αν εχεις καποια αγχωδη διαταραχη (και ειδικα ιδεοψυχ διαταραχή που σε ωθει στο να εισαι τερμα αντιπαραγωγικος) κανε μια χαρη στον εαυτο σου και βρες εναν σωστο γιατρο να σε βοηθησει, προτου κανεις οτιδηποτε αλλο. Πραγματικα πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο, ενω ειναι ενα σχετικα απλο θεμα - με δυσμενεις επιπτωσεις γιαντη ζωη σου ομως αν συνεχισεις να το κρυβεις κατω απο το χαλι.

 

Υ.γ εχω φιλο με ΙΔΨ Και με τημ καταλληλη θεραπεια τα παει περιφημα επαγγελματικα σε επαγγελμα με πολυ περισσοτερο αγχος κ ευθυνες απ το δικο σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο ο επαγγελματικός τομέας. Είναι και το σπίτι, τα παιδιά, οι ευθύνες , οι εκκρεμότητες, το οικονομικό θέμα. Έχουν τύχει αναποδιές στο οικονομικό κομμάτι, λάθος υπολογισμοί , περιττά έξοδα τα οποία τα βρήκαμε μπροστά μας. Θέματα υγείας του γιου μου (διαβήτης και αλλεργικό άσθμα) , διαβήτη έχει και η γυναίκα μου.

Κλεισμένοι σε ένα σπίτι . Δουλειά σπίτι , σπίτι δουλειά

 

Είμαι στην δουλειά και σκέφτομαι συνέχεια το σπίτι. Παω σπίτι και είμαι γεμάτος ανασφάλειες μη γίνει κάτι

 

Να ήταν μόνο η δουλειά το πρόβλημα θα ήμουν καλά. Έχω δουλέψει στο παρελθόν σε δουλειές με μεγάλη πίεση χρόνου . Την πάλευα τότε. Απλά έχουν έρθει όλα μαζεμένα , δεν ξέρω πως να τα διαχωρίσω και φυσικά δεν έχω πλέον ισορροπίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά που μας γράφεις εδώ στο φόρουμ τα έχεις συζητήσει με την γυναίκα σου;

Γιατί αν σ'αυτόν τον κόσμο δεν σε στηρίξει η σύντροφός σου, ποιός περιμένεις να σε στηρίξει;

Βγάλτα από μέσα σου, κάνε συζήτηση και από κοινού κάποια λύση θα βρείτε.

 

Επίσης, διάβασα πιο πριν κάτι του στυλ ότι δεν θες να φας την δουλειά κάποιου άλλου και δεν το πίστευα!

Αυτός ο άλλος νομίζεις σε σκέφτεται;

Όλοι να ζήσουμε προσπαθούμε και προσφέρουμε τις δεξιότητές μας στην τιμή που κρίνουμε ότι αξίζουν. Χώσου λοιπόν κι εσύ στην αγορά και πρόσφερε τις υπηρεσίες σου χωρίς τύψεις λες και κλέβεις την δουλειά κάποιου.

Ο ικανότερος επαγγελματίας θα επιβιώσει στο τέλος. Και αν βλέπουν οι υπόλοιποι ότι χάνουν τις δουλειές εξ'αιτίας σου, ε ας βελτιώσουν κι αυτοί τις παροχές τους, τιμές τους κλπ.

 

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...