Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε μανια με τα ultra.. Κατεβαστε το λιγο ρε παιδια. Δεν θα πεθανετε

 

Το ζητημα δεν ειναι μονο τα ultra αδελφε. Το ζητημα ειναι να θες ΚΑΙ ultra ΚΑΙ με καρτες που ειναι φτιαγμενες για μικροτερες απαιτησεις ΚΑΙ μετα απο χρονια. Δεν καταλαβαινω ειλικρινα..

Αρκετα με τα o/t 

 

 

Το game το τελειωσα. Καλα οι λατρεις της σειρας το εχουν ηδη στην κατοχη τους και φανταζομαι απο συζητησεις που βλεπω γενικοτερα οτι ειναι ευχαριστημενοι. 

Εγω το μονο που εχω να πω ειναι καποια στιγμη ολοι πρεπει να το παιξουν. 

Η κωλοεταιρεια που μας εχει φαει τα συκωτια απο παλια γιατι ειναι απο τις πιο αρχαιες εταιρειες στο κουρμπετι εδειξε οτι οταν θελει μπορει. Και οτι οταν ακουει τους χρηστες που δεν ζητανε προχειροτητες και τρεχουν να προλαβουν παραθυρα για launch και βαζουν σωστα timetables μπορει να βγαλει πολυ καλα παιχνιδια. Αν δεν υπηρχαν και τα θεματα με τις προστασιες που ταλαιπωρουν κοσμο θα ηταν αριστο αλλα για αυτο και μονο καταλαβαινω πολλους που παραμενουν σκεπτικοι στην αγορα του ακομη.

Απλα καποια στιγμη παιξτε το. Αξιζει :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγω 2-3 φορες διαπιστωσα framedrop αλλα οπως και να το κανουμε δε μπορω να δεχτω οτι εχω δωσει τοσα λεφτα και να συμβαινουν τετοια πραγματα, ειναι αδιανοητο αν και πιστευω οτι συμβαινει και για το γνωστο λογο, να πουλησουν hardware θελουνε μη γελιομαστε, παντα ετσι ηταν στα pc, αν ειναι οπως λες και στο μελλον ολα τα game τρεχουν ετσι, το καλο το παλικαρι ξερει και αλλα μονοπατια, κονσολα και παλι κονσολα, με τρια τεσσερα εκατοσταρικακια καθαρισες και τωρα με xbox one x που θα παιζεις και 60αρια & 4κ με (πεντε) εκατοσταρικα που τοσα θες για καρτα γραφικων σκετη στο pc, τζαμπα πραμα και ποιοτητα ισαξια υπολογιστη χωρις settings και πολλα πολλα.

Πλεον το εχουν παει αλλου οι κονσολες δεν ειναι οπως παλια.

 

 

EDIT: Για να καταλαβετε μερικοι για τη καταντια μιλαω, στην αρχη στην αποστολη ''oasis'' μεσα στο χωριο, ενω γενικα τρεχει ''μια χαρα'' καθε φορα μα καθε φορα που περναω απο καποια συγκεκριμενα σημεια 20 fps κατω λες και το κανει επιτιδες οταν περνας ειδικα απο κει, κανει μπαμ το framedrop και χωρις να βλεπετε το osd. Kαι το τραγικοτερο ολων ειναι οτι δοκιμασα και με κλειστο το sync, κλειστα osd & rivatuner, με very low και μαντεψτε... ξανα 20 fps κατω!!!

 

https://youtu.be/Bf6e3MvsvOk

Για το boldαρισμένο.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Για το video.

Φαίνεται να παίζεις με Vsync... Am I right? Αυτό που έχεις είναι stuttering αν κατάλαβα καλά. 

Anyway.

 

 

Δεν πρόκειται να διορθώσουν τίποτα το ιδιαίτερο. Αν όντως το VM Protect είναι ο λόγος που το παιχνίδι τερματίζει τους επεξεργαστές, εμείς με 7700Κ και κάτω δεν θα δούμε καμμία απολύτως βελτίωση. Εγώ δεν έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα . 2-3 φορές παρατήρησα απότομο framedrop (ίσως να ήταν και θέμα σκληρού διότι έκανε read εκείνη τη στιγμή). Γενικά με όλα Ultra σε 1070 και 1080p με O/Ced 6700K 4.5Ghz παίζει καλά αν και τερματίζει ο επεξεργαστής. Και κάτι μου λέει πως όλα τα μελλοντικά παιχνίδια θα έχουν παρόμοια θέματα λόγω του νέου κλειδώματος. Κρίμα όμως γιατί δε μιλάμε για φθηνιάρικα συστήματα.

Το VMProtect δεν είναι νέο κλείδωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://in.ign.com/assassins-creed-next/115263/video/assassins-creed-origins-graphics-comparison-xbox-one-x-vs-ps

 

Μία σύγκριση σε όλες τις πλατφόρμες. Σχεδόν πανομοιότυπα γραφικά για ps4 pro, one X και PC. Aκόμα και στο draw distance(φαίνεται κάπου στη μέση) και στα shadows. Και να σκεφτεί κανείς ότι μιλάμε για ultra(απλά μια εύηχη ονομασία) γραφικά στο pc. Δηλαδή οι κάρτες των 800€(800 για φέτος μόνο) πάνε καθαρά για καλύτερο frame rate. Τίποτε άλλο. Αυτό είναι το λεγόμενο bleeding edge technology.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ισχύει εδώ και χρόνια καθώς το τελευταίο true PC game ήταν το Crysis 1. Όταν έσκαγες 700άρια για next-gen visuals, όχι για console visuals με super-duper frame-rate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα shadows και στο LoD ιδια εντάξει καταλαβα τώρα.. Παμε παρακάτω τα εχω πει δεν θα πω τα ιδια. Οτι βλεπει (απο compressed video) και οτι καταλαβαίνει καθενας.

 

Edit

 

Και οτι χρειαστεί για να πειθουμε τους εαυτούς μας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το boldαρισμένο.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Για το video.

Φαίνεται να παίζεις με Vsync... Am I right? Αυτό που έχεις είναι stuttering αν κατάλαβα καλά.

Anyway.

 

 

 

Το VMProtect δεν είναι νέο κλείδωμα.

Δε ξερω πως λέγετε και πως δε λέγετε, ξερω οτι γίνετε κάθε φορά αν περασω απο αυτο το μερος, και χωρίς vsync που δοκιμασα 80 fps βουτηρο μεχρι να περάσω απο αυτο το μπ.....ο, τεσπα επειδή πεισμωσα το ξεκίνησα τελικα το game και εχω παίξει κάνα 2ωρο με κάποιες υποχωρήσεις στις ρυθμησεις βρήκα τη χρηση τομή επιτέλους, πραγματικά ειναι ειναι κρίμα να εχει προβλήματα μια παιχνιδαρα σαν αυτή, ελπίζω να χαμπαριαστουν και να το αφαιρέσουν το VM protect να μπορέσουμε κι εμείς με την low range 1070 και τον very low range i7 6700K(όπως κατάντησε το PC gaming πλεον) να το τρέξουμε πιο αξιοπρεπώς χωρίς να αναγκαστουμε να χαλασουμε 7.000.000 ευρώ γιατι καμποσα μυρια θα θες μελοντικα πανω κατω για να παιζεις ultra 60 fps 1080p όλα τα games.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι low range. Είναι mid range η 1070 και είναι υπερ αρκετή. Επειδή 1-2 παιχνίδια είναι για τα ανάθεμα από optimization ,δε χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα shadows και στο LoD ιδια εντάξει καταλαβα τώρα.. Παμε παρακάτω τα εχω πει δεν θα πω τα ιδια. Οτι βλεπει (απο compressed video) και οτι καταλαβαίνει καθενας.

 

Edit

 

Ούτε ίχνος flickering στα shadows του ps4 pro και του One X. Αυτό που συμβαίνει συνήθως όταν ρίχνεις την ποιότητα.

Όσα μακρινά δέντρα έχουν σκιές στην pc έκδοση έχουν και στην έκδοση του One X. Μόνο το ps4 pro χάνει κάποια. Ίδια ποιότητα ambient occlusion επίσης. 

Το μόνο ξεκάθαρο προβάδισμα που έχει η pc έκδοση είναι η λίγο καλύτερη ευκρίνεια εκεί που κάνει ζουμ η κάμερα(1:01). Αληθινή 4Κ ανάλυση με άλλα λόγια. Για 800€ κάθε χρόνο φυσικά, μείον την πώληση μεταχείρο. Αλλιώς πέφτεις κάτω από τα δήθεν ultra.

 

 

Και οτι χρειαστεί για να πειθουμε τους εαυτούς μας..

 

Ταυτίζομαι απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε ίχνος flickering στα shadows του ps4 pro και του One X. Αυτό που συμβαίνει συνήθως όταν ρίχνεις την ποιότητα.

Όσα μακρινά δέντρα έχουν σκιές στην pc έκδοση έχουν και στην έκδοση του One X. Μόνο το ps4 pro χάνει κάποια. Ίδια ποιότητα ambient occlusion επίσης. 

Το μόνο ξεκάθαρο προβάδισμα που έχει η pc έκδοση είναι η λίγο καλύτερη ευκρίνεια εκεί που κάνει ζουμ η κάμερα(1:01). Αληθινή 4Κ ανάλυση με άλλα λόγια. Για 800€ κάθε χρόνο φυσικά, μείον την πώληση μεταχείρο. Αλλιώς πέφτεις κάτω από τα δήθεν ultra.

 

 

Ταυτίζομαι απόλυτα.

 

Φανταζομαι οτι εχεις και 4k μονιτορ για να το δεις σε 4k.. One word.. High resolution shadows.. Μονο αυτο και πως περιμενεις να το δεις σε compressed video ενω ακομη και οταν παιζεις πρεπει να σταματησεις για να δεις διαφορα στο ποσο diffused γινονται τα soft shadows με ρεαλιστικοτατο τροπο και ποσο ρεαλιστικοτερες και πιο ευκρινεις ειναι.. Μπορεις να συνειδητοποιησεις τι tank τρωει το performance για να κανει calculate κατι τετοιο; Να μου πεις δεν το βλεπεις οταν παιζεις να σου πω ναι αλλα οτι δεν υπαρχει διαφορα αστο.. Δεν συζηταω καν για να δεις την ευκρινεια των υφων σε πραγματικη 4k αναλυση. 

Επισης ξεχνας το οτι ακομη και αν υποθεσουμε οτι σε tessellation,AO,distance scaling,post fx ειναι ιδια που ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι σε ultra settings, στο παιχνιδι στο PC μπορω να προσθεσω οτι μορφης AA θελω να εχω AF πραγματικο, να βαλω sweet fx κτλ.. Και μπορω να παιξω φυσικα με framerate παρα πολυ καλυτερο απο το να επαιζα το ιδιο πραγμα σε μια κονσολα..

 

Πρεπει καποια στιγμη να συνειδητοποιησουμε οτι τις τεραστιες διαφορες που βλεπαμε απο τα πρωτογονα γραφικα του dx και του OpenGL στις πρωτες εκδοσεις πρεπει να τις ξεχασουμε. Πλεον οι διαφοροποιησεις ειναι πιο subtle και δυστυχως στοιχιζουν πολυ σε επιδοσεις. 

Το οτι ομως καποιος δεν τις βλεπει ή θεωρει οτι δεν αξιζουν δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν. 

Εγω κρινω οτι αξιζει για εμενα εσυ οχι. Επετρεψε μου να εχω ολοκληρωμενη αποψη προσωπικη για το τι αξιζει και τι οχι για εμενα εχοντας παρακολουθησει αρκετα χρονια απο την εξελιξη της 3D ιστοριας σε βαθος χρονου.

Τελευταιο ποστ συνεχιστε ελευθερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μολις βρηκα αυτο απο καποια λιιιιγοοο πιο ευυποληπτα site απο το ... ign με λιιιγο καλυτερη τεχνικη αναλυση..But what do I know? Carry on..

 

https://www.youtube.com/watch?v=hm1NsxHKgVA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cutscenes γιατι ειναι τοσο σπασμένα τιγκα στο stutter, φτιαχνετε αυτό κάπως? Ενω το εχω ισορροπήσει με τα settings και τρέχει μια χαρα in game, όταν μπαίνει cutscene πονανε τα ματια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεφύγουμε και λιγο απ το τεχνικό τομεα ομολογώ πως έχει πολυ δυνατό gameplay, και μου αρέσει που δεν ειναι talking simulator όπως το witcher 3 αλλά pure action τουλαχιστον στα quest που εχω βγαλει μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...