Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα denuvo είπαμε, αλλά θέμα VMProtect.

 

Οτι ειναι ρε διπλο με πιτα το ενα πανω στο αλλο  ξερω εγω δεν το εψαξα γιατι δεν με επηρεασε προσωπικα καθολου σε θεμα αποδοσης/stuttering, αλλα προφανως για να το ισχυριζεται τοσος κοσμος θα ισχυει..

Μy point is οτι μπορει να μην ευθυνεται αυτο αποκλειστικα οπως ειπα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι που βγενετε και λετε οτι τρεχει καλα και εχετε επεξεργαστη των 800 και 1000 ευρω χαιρω πολυ, αν ειναι να πρεπει να ξοδεψεις 1500 ευρω για workstation επεξεργαστη και να κλαταρει επεξεργαστες 6700k που ειναι ανεπιτρεπτο λυπαμαι αλλα θεωρω πως το παιχνιδι ειναι ενα σκουπιδι τεχνικα απο μονο του οπως μας εχει σηνυθησει η ubisoft εξαλλου, και 6950X να ειχα παλι σκουπιδι θα το θεωρουσα τεχνικα γιατι παλι θα ανεβαζε τον cpu παραπανω απο οσο θα ηταν το φυσιολογικο για τον συγκεκριμενο, αυτο δεν ειναι ''παμε μπροστα'' αλλα παμε πισω σε εποχες syndicate που και εκει υπηρχαν θεματα, γνωριζω εξισου καλα παιχνιδια και πολυ καλυτερα σε γραφικα και ολους τους τομεις που το πατανε κατω το ac origins και δεν τον φτανουν σε τετοια σημεια τον cpu, σε αυτα τα παιχνιδια δηλαδη τι κανανε μαγικα ξορκια ή μαυρη μαγεια?

 

Ποσο πισω δηλαδη θα μας παει αυτη η εταιρεια που μετα απο τοσο καιρο αναπτυξης κυκλοφορει ενα ΑΑΑ τιτλο σε φουλ εκδοση που εχει περισοτερα προβληματα απο οσα ειχε το PUBG day one που ειναι και early access που σε συγκριση με το origins σημερα τρεχει βουτηρο.

 

Απο μενα ενα μεγαλο X η ubisoft, νομιζω πως σαν καταναλωτης της εδωσα ηδη παραπανω ευκαιριες απο οσο αξιζε, και επειδη μερικοι ρωτατε αν αξιζει να το παιξετε με τον ταδε επεξεργαστη κτλπ η προσωπικη μου συμβουλη ειναι να μεινετε μακρυα απ το συγκεκριμενο game μεχρι τουλαχιστον να λυσουν με καποιο update το προβλημα γιατι για την ωρα το μονο που κανει ειναι να επυβαρινει και να υπερθερμενει το hardware, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισοτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αφαιρέσουν το denuvo + vmprotect με patch δεν θα μάθουμε ποτέ στα σίγουρα. Η εταιρεία πάντως δεν πρόκειται να έλεγε ''Ξέρετε το μπουρδο-DRM που βάλαμε σας μπιπ το PC''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αφαιρέσουν το denuvo + vmprotect με patch δεν θα μάθουμε ποτέ στα σίγουρα. Η εταιρεία πάντως δεν πρόκειται να έλεγε ''Ξέρετε το μπουρδο-DRM που βάλαμε σας μπιπ το PC''.

 

Iσως αργοτερα ξερω εγω οταν βγαλει οτι ειναι να βγαλει τωρα που ειναι φρεσκαδουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι που βγενετε και λετε οτι τρεχει καλα και εχετε επεξεργαστη των 800 και 1000 ευρω χαιρω πολυ, αν ειναι να πρεπει να ξοδεψεις 1500 ευρω για workstation επεξεργαστη και να κλαταρει επεξεργαστες 6700k που ειναι ανεπιτρεπτο λυπαμαι αλλα θεωρω πως το παιχνιδι ειναι ενα σκουπιδι τεχνικα απο μονο του οπως μας εχει σηνυθησει η ubisoft εξαλλου, και 6950X να ειχα παλι σκουπιδι θα το θεωρουσα τεχνικα γιατι παλι θα ανεβαζε τον cpu παραπανω απο οσο θα ηταν το φυσιολογικο για τον συγκεκριμενο, αυτο δεν ειναι ''παμε μπροστα'' αλλα παμε πισω σε εποχες syndicate που και εκει υπηρχαν θεματα, γνωριζω εξισου καλα παιχνιδια και πολυ καλυτερα σε γραφικα και ολους τους τομεις που το πατανε κατω το ac origins και δεν τον φτανουν σε τετοια σημεια τον cpu, σε αυτα τα παιχνιδια δηλαδη τι κανανε μαγικα ξορκια ή μαυρη μαγεια? Ποσο πισω δηλαδη θα μας παει αυτη η εταιρεια?

 

Απο μενα ενα μεγαλο X η ubisoft, νομιζω πως σαν καταναλωτης της εδωσα ηδη παραπανω ευκαιριες απο οσο αξιζε, και επειδη μερικοι ρωτατε αν αξιζει να το παιξετε με τον ταδε επεξεργαστη κτλπ η προσωπικη μου συμβουλη ειναι να μεινετε μακρυα απ το συγκεκριμενο game μεχρι τουλαχιστον να λυσουν με καποιο update το προβλημα γιατι για την ωρα το μονο που κανει ειναι να επυβαρινει και να υπερθερμενει το hardware, τιποτα λιγοτερο τιποτα περισοτερο.

 

Δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα θέμα με τον 6700K, ο οποίος είναι καλύτερος απ' τον 6950X στα παιχνίδια ή έστω εφάμιλλος. Δυνατότερος CPU για gaming από αυτόν που έχεις μόνο ο 8600/8700K είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχασα καποιο επεισοδιο;

 

https://www.youtube.com/watch?v=V5ZuhuDIYXU

 

 

Περαν αυτου δηλαδη τοσα καλα βαριδια παιχνιδια που ειχαν βγει στο παρελθον καιεγραψαν ιστορια παροτι ετρεχαν απαραδεκτα στον Καιαδα ολα ετσι; Η ιστορια επαναλαμβανεται με τον καιρο μαθαινουν ολοι το τροπαριο και πως παει η δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις κονσόλες cpu και gpu έχουν πρόσβαση σε κοινόχρηστη ram. Αυτή η πολύ σημαντική διαφορά αρχιτεκτονικής μπορεί να οδήγησε την ubi  στην εύκολη λύση να κάνει emulation πράγματα τα οποία στις κονσόλες γίνονται απολύτως φυσικά. Ακόμα και το Watch Dogs 2 σε σκηνές ΕΚΤΟΣ πόλης είχε αδικαιολόγητα υψηλό cpu usage. Ποιός ξέρει, μπορεί να τρέχουν tasks της GPU μέσα από τη CPU.

 

Αυτά να τα βλέπουν πάντως όσοι έλεγαν ότι τα pc ports θα είναι "τέλεια" λόγω της x86 αρχιτεκτονικής. Και με βάση αυτή τη λογική πρότειναν i5 γιατί "σιγά μωρέ οι κονσόλες έχουν ψόφιους Jaguar".

Δεν μόνο ένα σετ εντολών η αρχιτεκτονική. Ούτε έχουν όλες οι x86 cpu το ίδιο arch(π.χ. FX 8350 με kaby lake, η μέρα με τη νύχτα στον τρόπο λειτουργίας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα θέμα με τον 6700K, ο οποίος είναι καλύτερος απ' τον 6950X στα παιχνίδια ή έστω εφάμιλλος. Δυνατότερος CPU για gaming από αυτόν που έχεις μόνο ο 8600/8700K είναι.

Δεν ειχα θεμα μεχρι ακριβως αυτο εδω το σημειο που βαρεσε και σε μενα 99αρι και ξαφνικα επεσα 40fps κατω και πραγματικα δεν ηθελα να δω κατι αλλο αυτο μου αρκουσε.

 

Δεν ξερω αν παιζει ρολο που εχω απενεργοποιησει το turbo mode ή οτι εχω βαλει offsets στα ρευματα για να εχω μεχρι 1.23 maximum vcore στα 4Ghz αλλα δεν ειχα σε κανενα αλλο game τοσο χαοτικο framedrop, usage και προβλημα οσο σε αυτο

 

Απλα με προβληματιζει για το μελλον του pc gaming και το γεγονος πως υποτιθετε ενω εχουμε προχωρησει τεχνολογικα και εχουμε παει μπροστα, βαδιζουμε 2018 και βλεπω εικονες σαν αυτη που μιλανε απο μονες τους.

Μονο προβληματισμο μπορει να σου γεννησουν τετοιες εικονες.

post-391493-0-75899900-1510267829_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά βλέπω 70+ FPS από πάνω στο σημείο που λες ότι έχασες αβέρτα fps. Κάτι κάνεις λάθος.

Το οτι δεν εγινε σε εκεινη ακριβως τη στιγμη σε εκεινο ακριβως το σημειο δεν σημαινει οτι δε θα γινει ποτε, μπορω να σου παραθεσω χιλιαδες site και forums και αλλα τοσα βιντεο με ανθρωπους που αντιμετωπιζουν σοβαροτερα προβληματα απο εμενα με το συγκεκριμενο game με πολυ υψηλοτερα συστηματα απ το δικο μου.

 

Ναι οκ μην ακους τη λεει ο καθενας συμφωνω αλλα οταν εχει γινει τοσος ντορος ε δεν το εβγαλε και ο καθενας απο το μυαλο του επειδη ξυπνησε ενα πρωι και ειπε να κραξει χωρις λογο ενα ac origins.

 

Δε χρειαζετε να εχω ΚΑΙ framedrop για να πειστω οτι το παιχνιδι τεχνικα ειναι garbage, το οτι δουλευουν ολοι οι πυρινες σε εναν 6700k στο 100% τη στιγμη που σε πιο βαρια και αρτια παιχνιδια με χιλια δυο πραγματα στην οθονη καθετε και "πινει καφε" και ξυπναει που και που, μου ειναι αρκετο αν με πιανεις οποτε μαλλον η ubisoft το εχει το προβλημα κατα τη ταπεινη μου αποψη και θελει λιγο practice στο optimization.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ο ντόρος με κάνει και εμένα να μην το αγοράζω. Και τα βίντεο δείχνουν ότι απλά η κάρτα μου είναι ικανή και ο επεξεργαστής μου όχι για το συγκεκριμένο game. Τώρα αν φταίνε τα DRM ή το optimization, δεν το γνωρίζω.

 

Απλά επειδή είπες για το συγκεκριμένο σημείο και έχεις ίδιο setup με το βίντεο, μου φαίνεται περίεργο. (μίλησες για 40fps κάτω)

Αυτό που βλέπω σε χαμηλότερους επεξεργαστές, ακόμη και από τα βίντεο, είναι μπόλικο stuttering. Δεν θα με ενοχλούσαν τα Framedrops τόσο, όσο το stuttering που βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παιχνιδαρα εχουνε φτιαξει εδω τα παλικαρια, επαθα πλακα το ποσο ωραια τρεχει σε συνδιασμο με αυτα τα γραφικα.

Tο 60αρι ανετα στο συστημα μου τουλαχιστον λιγο που εβαλα να παιξω και επιπλεον ειναι χαρμα οφθαλμων, σε καποια σημεια παντως το χτυπαει το 80+ usage o cpu και με το 1.03 patch αλλα ουτε 1 fps κατω στην αποδοση, μονο το οτι το antialiasing στα very high θολωνει λιγο παραπανω την εικονα με χαλασε.

 

Oπτικα θεωρω πως ειναι το καλυτερο assassins creed της σειρας, για να μη πω πως θα το εβαζα και κοντα στο witcher 3 σε θεμα visuals, ελπιζω το ιδιο καλο να ειναι και το gameplay.

 

Και ενα benchmark που εκανα

 

Edit: Μετα απο καμια ωρα ενασχόληση το εχει κανονικότητα το stuttering του μαξαρισμενο, καποιες φορες λόγω CPU αλλά κάποιες αλλες και GPU, με το dynamic resolution στρώνει η κατασταση στο 100% αν και δε ξερω τι ειναι αυτο τρέχει βουτηρο όταν το έχω ενεργοποιημένο χωρίς καμια οπτική αλλαγή τουλαχιστον στο ματι μου και στην αναλυση που παιζω.

 Στα cutscenes παρατηρησα οτι πεφτουν κατακορυφα τα fps και εχει συγκλονιστικο stuttering αλλα παρολα αυτα μου γραφει 60fps στο osd. Ελπιζω θα φτιαξουν αυτα με μελλοντικα updates.

 

 

 

 

 

 

Μισω ρε παιδια καλα κραζετε ενα παιχνιδι γιατι σε καποια σημεια πεφτεουν τα fps και κανει χρηση cpu 99%. Μηπως εχετε χασει λιγο τη μπαλα. Τι νομιζετε οτι εναι τα παιχνιδια καμια κωλοεφαρμογη android που εχει δυο task και ολα κομπλε.

Αν ειναι να κρινετε, κρινετε overall το παιχνιδι, τι κατιφια ειναι αυτη δηλαδη επειδη καποιος εχει ενα pc τουμπανου και εχει σκασει 3000€ να το φτιαξει πρεπει ντε και καλα ολα να τρεχουν 60fps αψεγαδιαστα. ΕΛΕος με αυτη τη γκρινια.

Εσυ giorgosmcmc το εκθιαζες το παιχνιδι καποια post πιο πισω και τωρα το κραζεις για fps. Δηλαδη αυτη που εχουν μια συμβατικη καρτα των 200-300 € και cpu των 200€ και εχουν μαθει να παιζουν στα 30 fps κολημενα σε αλλα παιχνιδια τι πρεπει να κανουν με το origins χαρακιρι.

 

Για ανασυγκροτηστε τη σκεψη σας, και τελος αν πραγματικα θελει καποιος ενα παιχνιδι του 2017 να του τρεχει αψεγαδιαστα τοτε ας παει να σκασει τοσα φραγκα ωστε να παρει τεχνολογια hardware του 2017. Τωρα βγαινει η καινουργια nvidia  Titanx θα κανει κανα 2000€ τραβατε και παρτε τη να παιζετε origins στα 120 fps.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...