Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλά είναι περισσότερο ψυχολογικό, ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον με τις νεότερες κάρτες που με στοκ ρυθμίσεις κλείνουν τελείως οι ανεμιστήρες όταν είσαι idle και μπορεί να δεις 45-50 βαθμούς χωρίς να κάνεις τίποτα το απαιτητικό, εμένα αυτό με ξένιζε περισσότερο 

 

και στο κάτω κάτω από το να φθαρεί ο ανεμιστήρας και εκεί είναι που θα έχεις το φοβερό πρόβλημα να τον αλλάξεις καλύτερα να τον έχεις στο χαλαρό και να τον χρησιμοποιείς εκεί που πραγματικά πρέπει

 

τελοσπάντων ας μην βγαίνουμε πολύ off, εγώ πάντως δέχομαι απόλυτα το 60αρι τον χειμώνα και το 70αρι το καλοκαίρι, γιατί μένουμε σε ζεστή χώρα πώς να το κάνουμε.. ποτέ μου δεν έπαιρνα σοβαρά θερμοκρασίες που διάβαζα στο internet από μέρη που δεν βλέπουν ποτέ τους ήλιο ώστε να το θεωρήσω νορμάλ, ούτε έχω όρεξη να μου παίρνουν τα αυτιά τα φουρφούρια, έχω το ps4 για αυτή τη δουλειά που και αυτό το έχω χωμένο να μη με ενοχλεί 

 

βέβαια όταν ο καιρός είναι κόλαση ανάβω το a/c γιατί πρώτα δεν αντέχω εγώ και μετά το hw, και εκεί πιάνω θερμοκρασίες χαμηλότερες του χειμώνα (αν το βάλω να φυσάει 16αρια, γιατί αν το ανάψω θα το ανάψω στο τέρμα :P

 

επίσης μην παραμελούμε και τα ξεσκονισματάκια μας, προχθές φύσηξε φίλος που δεν είχε καθαρίσει ποτέ και έπιανε 80+ και βγήκε κόλαση από το κουτί του, και 2-3 μήνες να έχεις αφήσει το κουτί με σκόνη μπορεί να κερδίσεις 5-6 βαθμούς μόλις το καθαρίσεις (τουλάχιστον στο haf που έχω εγώ που μαζεύει άπειρη σκόνη και δεν έχει φίλτρα) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ναι αλλά είναι περισσότερο ψυχολογικό, ειδικά αν σκεφτείς ότι πλέον με τις νεότερες κάρτες που με στοκ ρυθμίσεις κλείνουν τελείως οι ανεμιστήρες όταν είσαι idle και μπορεί να δεις 45-50 βαθμούς χωρίς να κάνεις τίποτα το απαιτητικό, εμένα αυτό με ξένιζε περισσότερο 

και στο κάτω κάτω από το να φθαρεί ο ανεμιστήρας και εκεί είναι που θα έχεις το φοβερό πρόβλημα να τον αλλάξεις καλύτερα να τον έχεις στο χαλαρό και να τον χρησιμοποιείς εκεί που πραγματικά πρέπει

τελοσπάντων ας μην βγαίνουμε πολύ off, εγώ πάντως δέχομαι απόλυτα το 60αρι τον χειμώνα και το 70αρι το καλοκαίρι, γιατί μένουμε σε ζεστή χώρα πώς να το κάνουμε.. ποτέ μου δεν έπαιρνα σοβαρά θερμοκρασίες που διάβαζα στο internet από μέρη που δεν βλέπουν ποτέ τους ήλιο ώστε να το θεωρήσω νορμάλ, ούτε έχω όρεξη να μου παίρνουν τα αυτιά τα φουρφούρια, έχω το ps4 για αυτή τη δουλειά που και αυτό το έχω χωμένο να μη με ενοχλεί 

βέβαια όταν ο καιρός είναι κόλαση ανάβω το a/c γιατί πρώτα δεν αντέχω εγώ και μετά το hw, και εκεί πιάνω θερμοκρασίες χαμηλότερες του χειμώνα (αν το βάλω να φυσάει 16αρια, γιατί αν το ανάψω θα το ανάψω στο τέρμα :P

επίσης μην παραμελούμε και τα ξεσκονισματάκια μας, προχθές φύσηξε φίλος που δεν είχε καθαρίσει ποτέ και έπιανε 80+ και βγήκε κόλαση από το κουτί του, και 2-3 μήνες να έχεις αφήσει το κουτί με σκόνη μπορεί να κερδίσεις 5-6 βαθμούς μόλις το καθαρίσεις (τουλάχιστον στο haf που έχω εγώ που μαζεύει άπειρη σκόνη και δεν έχει φίλτρα) 

Ψυχολογικό είναι αλλά επειδή δουλεύει 24/7 θέλω α ελλατωσω όσο γίνεται τις φθορές. Σε idle είναι 0 οι ανεμιστήρες ναι για αυτό κάνουμε fan curve που σε idle μένουν στο 25% και μολις πάει πχ 45 α ανεβαίνουν στο 30 κοκ. 55 βαθμούς έχω με 50% ανεμιστήρες που δεν παθαίνουν τίποτα έτσι. Στο 80 90% στα 2 3 χρόνια μπορεί να χαλάσουν. Ήσυχα είναι πάντως μέχρι 45% και όταν παίζεις παιχνίδι δεν ακούς τίποτα λόγω του ήχου του παιχνιδιού. Με ακουστικά δε και στο 80% πάλι τίποτα δεν ακούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανένα curve καλύτερα που κλείνουν τελείως μου αρέσει, μάλιστα επειδή η gpu μου έχει και 2 4pin έβαλα πάνω και τους 2 από τους 3 200mm του κουτιού και κλείνουν και αυτοί μαζί της (και ανάβουν αν ζεσταθεί, δηλαδή παίζω) και την ώρα που απλά χαζεύω στο pc έχει γίνει σούπερ ήσυχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

κανένα curve καλύτερα που κλείνουν τελείως μου αρέσει, μάλιστα επειδή η gpu μου έχει και 2 4pin έβαλα πάνω και τους 2 από τους 3 200mm του κουτιού και κλείνουν και αυτοί μαζί της (και ανάβουν αν ζεσταθεί, δηλαδή παίζω) και την ώρα που απλά χαζεύω στο pc έχει γίνει σούπερ ήσυχο 

Ανάλογα την κάρτα μέχρι 30 35% δεν ακούς τίποτα. Fan curve βάζω παντού και έχω και ησυχία και καλές θερμοκρασίες όταν ζορίζουν τα πράγματα. Περισσότερο θόρυβο κάνει ο hdd από όλα τα άλλα αλλά θα πάω σε nvme μόλις πέσουν ακόμα λίγο. Σε idle νομίζεις ότι δεν δουλεύει ο υπολογιστής χωρίς τον hdd μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και κανένας hdd.. μόνο για αποθήκη, αυτό το χρούκου χρούκου είναι το χειρότερο

 

αλλά για παιχνίδια ο,τι πιο φθηνό βρεις σε ssd  και sata μια χαρά είναι, είναι ήδη πολυτέλεια 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

και κανένας hdd.. μόνο για αποθήκη, αυτό το χρούκου χρούκου είναι το χειρότερο

αλλά για παιχνίδια ο,τι πιο φθηνό βρεις σε ssd  και sata μια χαρά είναι, είναι ήδη πολυτέλεια 

Ναι ρε συ o HDD θα μπει σε εξωτερικό και ένας 500αρης nvme μαζί με τον 250gb 850evo φτάνουν για τα πάντα. 970evo σκέφτομαι μόλις πέσει από τα 200 ξενοιάζεις για 10 χρόνια σίγουρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Φημες λενε οτι θα ειναι Ελλαδα, υπαρχουν παμπολα αρθρα online.

Μακάρι. Και να το κάνουν τεράστιο για να βάλουν τους πάντες μέσα. Φυσικά και θα πρέπει να βάλουν και την Θήβα με τους βασιλιάδες τους (όλους !!!!).

Επίσης, στο 3 βρίσκομαι από την σειρά αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει δράση των θεών μέσα στο παιχνίδι εκτός από τις ταινίες. Δεν θα ήταν γαμάτο να βλέπαμε και θέους μέσα στην όλη υπόθεση;

Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα. Είναι δυνατόν να μην έχουν βγει παιχνίδια με την θεματολογία της αρχαίας Ελλάδας; Τόσο στόκοι και καθυστερημένοι είναι οι Αμερικάνοι τελικά. Για κανά Avengers και πολύ τους πέφτει μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GreekMonkey είπε

 Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα. Είναι δυνατόν να μην έχουν βγει παιχνίδια με την θεματολογία της αρχαίας Ελλάδας; Τόσο στόκοι και καθυστερημένοι είναι οι Αμερικάνοι τελικά. Για κανά Avengers και πολύ τους πέφτει μου φαίνεται.

έχουν βάλει αρκετή ελληνική θεματολογία μην είμαστε υπερβολικοί

 

και κωνσταντινούπολη έχουν βάλει, αλλά και το origins πρακτικά ήταν σε ελληνιστικό βασίλειο με ελληνική δυναστεία, έστω και στα τελειώματα, τι μας ενόχλησε ότι δεν έβαλαν κλασική περιόδο;

ίσως δεν πάει και τόσο πίσω, αν θεωρήσουμε το origins την αρχή.. αν δηλαδή γίνει μετά και ελλάδα να είναι (αυτό που σήμερα είναι η ελλάδα, γιατί στο origins και η αίγυπτος ελλάδα είναι..) θα μιλάμε για ρωμαϊκή περίοδο 

 

εγώ προσωπικά θα ήθελα ιαπωνία πάντως, να φύγουμε λίγο από τον δυτικό πολιτισμό 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GreekMonkey είπε

Μακάρι. Και να το κάνουν τεράστιο για να βάλουν τους πάντες μέσα. Φυσικά και θα πρέπει να βάλουν και την Θήβα με τους βασιλιάδες τους (όλους !!!!).

Επίσης, στο 3 βρίσκομαι από την σειρά αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει δράση των θεών μέσα στο παιχνίδι εκτός από τις ταινίες. Δεν θα ήταν γαμάτο να βλέπαμε και θέους μέσα στην όλη υπόθεση;

Και κάτι άλλο που μου ήρθε τώρα. Είναι δυνατόν να μην έχουν βγει παιχνίδια με την θεματολογία της αρχαίας Ελλάδας; Τόσο στόκοι και καθυστερημένοι είναι οι Αμερικάνοι τελικά. Για κανά Avengers και πολύ τους πέφτει μου φαίνεται.

Total war, God of war, Titan quest μερικά από τα πιο διάσημα με πολλές εκδόσεις.
Γενικά αυτή την περίοδο που αναπαριστά, υπήρχε η Ρωμαιοκρατία. Κάποιες πόλεις ήταν για τους τύπους ελεύθερες μόνο. Βασιλιάδες είχαν στην ανατολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, GreekMonkey είπε

 Επίσης, στο 3 βρίσκομαι από την σειρά αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει δράση των θεών μέσα στο παιχνίδι εκτός από τις ταινίες. Δεν θα ήταν γαμάτο να βλέπαμε και θέους μέσα στην όλη υπόθεση;

 

η ιστορία και το όποιο ενδιαφέρον εκτός animus σταματάει στο 3, μετά το 3 δεν υπάρχει τίποτα έξω από αυτό και γενικά η ποιότητα των σεναρίων πέφτει κατακόρυφα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logistoulis said:

η ιστορία και το όποιο ενδιαφέρον εκτός animus σταματάει στο 3, μετά το 3 δεν υπάρχει τίποτα έξω από αυτό και γενικά η ποιότητα των σεναρίων πέφτει κατακόρυφα 

ελληνική μυθολογία λέγεται η λύση !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αλλά εδώ και πολλά χρόνια η Ubi δεν το έχει με το θέμα σενάριο, δε μου μένει τίποτα από την ιστορία των παιχνιδιών της

 

γενικά τα δυτικά παιχνίδια έχουν πιο αδιάφορα και επιφανειακά σενάρια και χαρακτήρες (σε σχέση με τα τζαπώνια που αν και μελλοδραματικά έχουν άψογο character development τουλάχιστον), αλλά η ubi έχει πάει σε άλλα επίπεδα αυτή την αδιαφορία

 

και είναι κρίμα όπως έχω ξαναπεί, γιατί κάνει καλές προσπάθειες αλλού

 

το origins με ένα πιο καλογραμμένο σενάριο θα κοιτούσε witcher 3 στα μάτια, αλλά δεεεεν... 

 

σεναριακά περισσότερο μου έμεινε το far cry 5 που ήταν τρέλα, αλλά δεν πάω να το πάρω σοβαρά έτσι κι αλλιώς, παρά το origins με τους τελείως ψεύτικους χαρακτήρες και την μεταξύ τους σχέση 

 

σε ο,τι αφορά τους εξωγήινους θεούς-δημιουργούς μας το έχουν παρατήσει σου λέω, βάλε και τα επόμενα παιχνίδια και θα καταλάβεις.. 

είχαν σεναριάρα πολύ περισσότερο έξω από το animus και απλά το πέταξαν στα σκουπίδια και πιο μετά σου λένε ότι δουλεύεις σε εταιρεία βιντεοπαιχνιδιών.. έλεος δηλαδή.. 

 

και πέρα από ezio και altair τους υπόλοιπους δεν θυμάμαι καν πώς τους λένε και τί έκαναν και ποιοι ήταν οι κακοί.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...