Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανά δοκίμασε βάλτο στον παλιό τον δίσκο. Κάνε uninstall, καθάρισε registry και ξανά κατεβασε το.

Όταν άλλαξες δισκους, το έκανες uninstall από τον αρχικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, tonkpils είπε

Ξανά δοκίμασε βάλτο στον παλιό τον δίσκο. Κάνε uninstall, καθάρισε registry και ξανά κατεβασε το.

Όταν άλλαξες δισκους, το έκανες uninstall από τον αρχικό;

Δεν έκανα clone δίσκους... φορμάτ και καθαρή εγκατάσταση τα πάντα από το μηδέν....

Στο "νέο" σύστημα, έβαλα Xbox game app και κατέβασα 2 άλλα παιχνίδια (Senua, Dishonored2) πριν κατεβάσω το Μέτρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τελος και απο μενα με το εν λογω παιχνιδι.

Τι μου αρεσε

+Γραφικα/τεχνικος τομεας

+μουσικη

+crafting συστημα

+τα 2 διαφορετικα τελη με περισσοτερο νοημα απο οτι πριν

+ποικιλια σε διαφορετικες περιοχες

+το crafting συστημα(απλο και ευκολο στην χρηση)

+κλασσικα ο μηχανισμος με την μασκα που ειναι το αγαπημενο μου πραγμα της σειρας

+ωραιο συστημα εναλλαγης καιρου και η επιλογη που σου δινει να διαλεγεις μεταξυ μερας και νυχτας(με αναλογους αντιπαλους)σε καποιες περιοχες

+καλη συνολικη διαρκεια.

+ωραια η προσθηκη/συνεργασια των υπολοιπων μελων

Τι δεν μου αρεσε

-η ιστορια εξακολουθει να μην ειναι απο τα δυνατα σημεια του παιχνιδιου.Για αλλου ξεκιναει το πληρωμα να παει και αλλου παει τελικα στο τελος

-δεν υπαρχει συνοχη στις διαφορετικες περιοχες,δεν ειναι δηλαδη ενιαιο το παιχνιδι. 

-ακομα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο δεν μιλαει ο Artyom. Πολυ σπαστικο αυτο το κουσουρι που κρατανε απο τα παλιοτερα παιχνιδια.Σου μιλανε οι αλλοι απο το ραδιο ή απο κοντα χωρις να τους δινεις απαντηση.

-το gunplay του ακομα θελει δουλεια

-παραδοξως δεν υπαρχουν σχεδον καθολου side quests.Με λιγα λογια σε καθε περιοχη που σταματας,δεν κανεις πολλα πραγματα.

-το ΑΙ των αντιπαλων επισης θελει δουλεια

-ο τροπος που ξεκλειδωνει το καλο τελος ειναι οτι να ναι.Αν δεν δεις καποιο οδηγο,απλα δεν υπαρχει περιπτωση ποτε να το ξεκλειδωσεις.

-το τελευταιο chapter αν και ειναι το καλυτερο απο πλευρας ατμοσφαιρας(φερνει περισσοτερο στα προηγουμενα παιχνιδι)το τραβηξαν παρα πολυ ας το πουμε απο πλευρας σεναριου.

Αυτος ο Artyom με τοση ραδιενεργεια που εχει τραβηξει,επρεπε να εχει γινει σκονη εδω και καιρο.

-θα ηθελα λιγο μεγαλυτερη ποικιλια σε οπλα.

Γενικα ισως ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι της σειρας αλλα εξακολουθει να κουβαλαει κουσουρια απο τα προηγουμενα παιχνιδια που χτυπανε καπως,μιας και δεν μιλαμε για indie παραγωγη προφανως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Fulgore είπε

η ιστορια εξακολουθει να μην ειναι απο τα δυνατα σημεια του παιχνιδιου.Για αλλου ξεκιναει το πληρωμα να παει και αλλου παει τελικα στο τελος

Αυτό χαλάει αρκετούς, κ συμφωνώ σε αυτό. Δεν γνωρίζω τι γίνεται στα βιβλία και αν είναι εύκολη πλέον η αλλαγή για το επόμενο κεφάλαιο της ιστορίας χωρίς να αλλοιωθεί η φόρμουλα η οποία έχει καθιερωθεί στα παιχνίδια μέχρι τώρα. Αλλά αφού πλέον ο συγγραφέας αποφάσισε να μην κυκλοφορήσει άλλο βιβλίο* στο σύμπαν του Μετρο ίσως είναι και πιο εύκολη η οποιαδήποτε αλλαγή θαρρώ στο παιχνίδι. 

 

*θα χει ενεργό ρόλο στη δημιουργία των επομενων βημάτων της συνεχείας του παιχνιδιού μην φοβάστε γι'αυτό, το χει επιβεβαιώσει

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μιας και είναι στο Xbox pass είπα να το βάλω να το παίξω μιας και τα 2 πρώτα μου άρεσαν πολύ. Δεν πρόλαβα να παίξω πολύ ειμαι ακόμα στην αρχή που προσπαθούμε να φτιάξουμε το τρένο για να φύγουμε.

Μέχρι στιγμής μου φαίνεται πολύ καλό και το RT πραγματικά το κάνει άλλο παιχνίδι με τα settings  στα ultra το RT στο high και όλα τα αλλά ενεργοποιημένα εκτός του dlss μέχρι στιγμής ειμαι παντού πάνω από 60 fps αλλά ρε παιδιά τα textures μου φαίνονται πραγματικά από άλλη χρονιά παιχνιδι δεν μπορώ να πω ότι μ αρέσουν μου φαίνονται θολά και το βλέπω και στο ab ότι το παιχνίδι τρώει  μόνο 4gb  μνήμης. Δεν ξέρω αν το είχε κανένας άλλος αυτό η μόνο σε μένα φαίνεται έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκανε πραγματικά εντύπωση δεν το περίμενα στην αρχή νόμιζα ότι έχω on το dlss. Επίσης θεωρώ τελείως χαζό παιχνίδι αυτής της χρονολογίας να μην μιλάει ο χαρακτήρας και στα stettings απλά να υπάρχει preset που απλά το βάζεις ultra,high κλπ. Μένει να δω αν θα με αποζημιώσει το story του και το gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τα πρώτα έτσι ήταν. Πρέπει να γίνει προσεχτική δουλειά εάν στο επόμενο μιλά. Γιατί η ιστορία και το gameplay ακολουθούν ένα συγκεκριμένο μοτίβο από το πρώτο παιχνίδι και φυσικά από τα βιβλία που βασίζεται. Στο επόμενο δεν θα έχουν την πίεση των βιβλίων, καθώς ο συγγραφέας ανακοίνωσε το καλοκαίρι ότι δε θα εκδοθεί κάποιο άλλο, αλλά θα έχει ενεργό ρόλο στη συνέχεια του επομένου παιχνιδιού όπως και στη κινηματογραφική μεταφορά η οποία ετοιμάζεται.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το τερμάτισα και μπορώ να πω πως μου άρεσε πιο πολύ από τα υπόλοιπα. Για γραφικά δεν θα πω πολλά όλοι τα ξέρουμε.

Η μουσική του παιχνιδιού για μένα ήταν άριστη και βοήθησε να φτιάξει την ατμόσφαιρα πάρα πολύ ειδικά στα 2 τελευταία κεφάλαια το όλο  feeling ήταν συγκλονιστικό και σε έπιανε η ψυχή σου με αυτά που έβλεπες με αποκορύφωμα

Spoiler

η σκηνή πριν το τέλος που οδηγάς το βανακι με το παιδί και τον νεκρό μέσα Miller   πριν σε βρουν οι δικοί σου.

Το crafting system μου άρεσε πάρα πολύ απλό λιτό και γρήγορο όπως και η διάρκεια του παιχνιδιού ήταν αρκετά καλή.

Spoiler

Είχα το τέλος που πεθαίνει και ο artyom οπότε μάλλον ήταν το κακό τέλος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς προβλήματα με το παιχνίδι μέσω του Game Pass?

Είναι η δεύτερη φορά που το κάνω εγκατάσταση και μου ξανάκανε ακριβώς το ίδιο:

Πάγωμα -> Desktop -> Αρνείται πεισματικά να ξαναφορτώσει ότι και να δοκίμασα! (Μετά τα 2 πρώτα Logos και το εισαγωγικό video, τίποτα, μαυρίλα σκέτη, μένει εκεί!)

Το pc μου είναι

Ryzen 7 1700, 16gb ram/2400, Msi x370 carbon, rtx 2060 super, 2x m.2 nvme, 1xssd, Coolermaster 600w 80+ bronze

(το παιχνίδι εγκατεστημένο σε m.2 nvme)

όλα stock, δεν ασχολούμαι καθόλου με overclocking

Ευχαριστώ

 

 

Επεξ/σία από new_order
info
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μέσω του Xbox Game Pass μπορείς να παίξεις και τα δυο dlc, ή μόνο το base game; 

Βλέπω gold edition (base game + dlc) στο epic store, εξ ου η ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...