Προς το περιεχόμενο

ΕΕΤΤ: Μόλις το 7,6% των ευρυζωνικών συνδέσεων με ταχύτητες πάνω από 30 Mbps


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και άργησε να έρθει στην περιοχή μου, Γαλάτσι.

 

Nova VDSL 50 down, 5 up με 22 ευρώ το μήνα μετά από πιέσεις και συζητήσεις. Πλήρως ικανοποιημένος. 

Πολυ καλή τιμή σου έκαναν. να σε ρωτήσω μαζί με λεπτά προς σταθερά κ κινητά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροιδευετε ετσι?
Ειμαι στο καρακεντρο της αθηνας, αμπελοκηπους- πανορμου, διπλα στο εφετειο, στα δικαστηρια ευελπιδων να πουμε, και καμμια εταιρεια δν εχει ερθει να σκαψει ουτε για πλακα.
Εχω ΟΤΕ πληρωνω 24αρα και κλειδωνω στα 12 και με ζορι και εσεις μας λετε για VDSL.
Εγινε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροιδευετε ετσι?

Ειμαι στο καρακεντρο της αθηνας, αμπελοκηπους- πανορμου, διπλα στο εφετειο, στα δικαστηρια ευελπιδων να πουμε, και καμμια εταιρεια δν εχει ερθει να σκαψει ουτε για πλακα.

Εχω ΟΤΕ πληρωνω 24αρα και κλειδωνω στα 12 και με ζορι και εσεις μας λετε για VDSL.

Εγινε...

Δικός μου είσαι εσύ.

 

Δεν μαζευόμαστε να τους ρίξουμε κανένα χεστήρι μπας και κουνήσουν τον κώλο τους;

 

Αν και εδώ που φτάσαμε, μέχρι να πάρουν απόφαση να καλύψουν το Κεντρο της Αθήνας θα έχει έρθει η vodafone με οπτική ίνα (από ότι είδα αυτή αναλαμβάνει το κέντρο της Αθήνας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροιδευετε ετσι?

Ειμαι στο καρακεντρο της αθηνας, αμπελοκηπους- πανορμου, διπλα στο εφετειο, στα δικαστηρια ευελπιδων να πουμε, και καμμια εταιρεια δν εχει ερθει να σκαψει ουτε για πλακα.

Εχω ΟΤΕ πληρωνω 24αρα και κλειδωνω στα 12 και με ζορι και εσεις μας λετε για VDSL.

Εγινε...

Απο οτι φαινεται απο το ΥΠΕΡΙΩΝ η περιοχη σου ποναει, βεβαια απο την αλλη η INALAN εχει φτασει μερικα τετραγωνα απο την ευελπιδων... ισως μερικα μαζεμενα αιτηματα να φερουν το δικτυο της προς τα εκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πρεπει να ανηκω στους πολυ τυχερους. Και το λεω γιατι η πολυκατοικια που μενω και η καλωδιωση ειναι 40+ ετων.

 

uc?export=download&id=0ByEIgjTmHVj-VGFma

ναι οντως αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι. Οκ η πολυκατοικια παλια, τα καλωδια παλια αλλα αν η καμπινα ειναι εξω απο το σπιτι δεν εχεις μεγαλες απωλειες για τον λογο οτι ο χαλκος απο την καμπινα μεχρι την πολυκατοικια εχει μικρο μηκος. Βεβαια αν στην πολυκατοικια ειχες καινουργια ή εστω 5-6ετιας και ισως 10ετιας καλωδια θα επιανες λιγο παραπανω. Στο ουκλα δεν ειναι και τοσο ακριβης οι μετρησεις. Δες στο ρουτερ τι ερχεται. Αρα εισαι πολυ κοντα στην καμπινα και γιαυτο ειναι σχετικα καλη η γραμμη (τουμπανο σε σχεση με adsl βεβαια). Προφανως και εχεις fastpath με αποτελεσμα χαμηλο ping, που ειναι ιδανικο για online υπηρεσιες. Ενδεχομενως για το fastpath να εχει κοψει ελαχιστα αν η καμπινα δεν ειναι τοσο κοντα οσο φανταζομαι. Εμενα η καμπινα ειναι στα 150μετρα, γυρισα fastpath και δεν εκοψε καθολου για παραδειγμα. 49999 με 4999. Αν ο χαλκος απο την καμπινα ηταν καλυτερος (γιατι ειναι ρημαδι και το ξερω, απλα ειναι μικρο το μηκος) ή π.χ ειχα οπτικη μεχρι το σπιτι θα τερματιζα, οπως και ολοι αλλωστε. Λογικα μεχρι τελος 2018 θα καλυφθει το μεγαλυτερο κοματι της Αθηνας σε VDSL για να γυρισει και η τηλεφωνια σε VOIP. Βεβαιως και θα ειμαστε παλι πισω σε σχεση με τον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο και μονο για τον λογο οταν οι αλλοι ειχαν VDSL εμεις ανακαλυπταμε την πυριτιδα. Οσο για τις τιμες ειναι ακομα ακριβες και ποσο μαλλον στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο που πολυς κοσμος αδυνατει να εχει και τα προς το ζειν.Αρα ειναι λογικο πολλοι να μην γυριζουν σε VDSL. Ε πρεπει να βγουν και τα εξοδα του OTE αλλιως............. :) :-D.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Να βάλουμε στο τραπέζι της συζητήσεως μας και το γεγονός ότι η τεχνολογία VDSL είναι σχετικά καινούργια για τα δεδομένα της Ελληνικής αγοράς και όλοι οι πάροχοι σκίζονται να την προμοταρουν δίνοντας σε κάθε πελάτη την μέγιστη δυνατή ταχύτητα με σκοπό την έμμεση διαφήμιση. Όταν σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα οι πελατες ανά περιοχή ερθουν στα επιθυμητά για τις εταιρίες νούμερα τότε πολύ φοβούμαι ότι θα ρίξουν τα κονδύλια για νέο εξοπλισμό και οι σημερινές ταχύτητες ίσος να μην υπάρχουν...

Εύχομαι να διαψευστώ άλλα κάτι μου λέει πως ο μάντης Κάλχας μέσα μου την έριξε την προφητεία του.

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι. Οκ η πολυκατοικια παλια, τα καλωδια παλια αλλα αν η καμπινα ειναι εξω απο το σπιτι δεν εχεις μεγαλες απωλειες για τον λογο οτι ο χαλκος απο την καμπινα μεχρι την πολυκατοικια εχει μικρο μηκος. Βεβαια αν στην πολυκατοικια ειχες καινουργια ή εστω 5-6ετιας και ισως 10ετιας καλωδια θα επιανες λιγο παραπανω. Στο ουκλα δεν ειναι και τοσο ακριβης οι μετρησεις. Δες στο ρουτερ τι ερχεται. Αρα εισαι πολυ κοντα στην καμπινα και γιαυτο ειναι σχετικα καλη η γραμμη (τουμπανο σε σχεση με adsl βεβαια). Προφανως και εχεις fastpath με αποτελεσμα χαμηλο ping, που ειναι ιδανικο για online υπηρεσιες. Ενδεχομενως για το fastpath να εχει κοψει ελαχιστα αν η καμπινα δεν ειναι τοσο κοντα οσο φανταζομαι. Εμενα η καμπινα ειναι στα 150μετρα, γυρισα fastpath και δεν εκοψε καθολου για παραδειγμα. 49999 με 4999. Αν ο χαλκος απο την καμπινα ηταν καλυτερος (γιατι ειναι ρημαδι και το ξερω, απλα ειναι μικρο το μηκος) ή π.χ ειχα οπτικη μεχρι το σπιτι θα τερματιζα, οπως και ολοι αλλωστε. Λογικα μεχρι τελος 2018 θα καλυφθει το μεγαλυτερο κοματι της Αθηνας σε VDSL για να γυρισει και η τηλεφωνια σε VOIP. Βεβαιως και θα ειμαστε παλι πισω σε σχεση με τον υπολοιπο πολιτισμενο κοσμο και μονο για τον λογο οταν οι αλλοι ειχαν VDSL εμεις ανακαλυπταμε την πυριτιδα. Οσο για τις τιμες ειναι ακομα ακριβες και ποσο μαλλον στην συγκεκριμενη χρονικη περιοδο που πολυς κοσμος αδυνατει να εχει και τα προς το ζειν.Αρα ειναι λογικο πολλοι να μην γυριζουν σε VDSL. Ε πρεπει να βγουν και τα εξοδα του OTE αλλιως............. :) :-D.

Το χαμηλό ping στο speedtest αν και σχετικά σπάνιο είναι βασικά τυχαίο και μπορεί να γίνει και χωρίς fastpath σε Ελ server

 

Αν ειχε fastpath δε νομίζω να έπιανε παραπάνω δε νομίζω βασικά ότι το "50αρι vdsl" μπορει το vdsl να πάει και πολύ παραπάνω από αυτό που βλέπουμε σε αυτό το ss, πολύ ελάχιστο περιθώριο για άντε 47λιγο σε down και το up του είναι ηδη τελικιασμενο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλή τιμή σου έκαναν. να σε ρωτήσω μαζί με λεπτά προς σταθερά κ κινητά;

 

Αστικά, υπεραστικά και μισή ώρα κινητά. Στην αρχή μου είπαν για 27 ευρώ μαζί με κάμποσες ώρες στα κινητά (μπορεί και απεριόριστα δεν θυμάμαι) αλλά επειδή στο τηλέφωνο δεν μιλάω καθόλου τους είπα τι καλύτερο μπορεί να γίνει αν βγάλω τα κινητά. 

 

Μου πρόσθεσαν απλά αυτή την μισή ώρα και το πήγα στα 22 ευρώ τελική τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστικά, υπεραστικά και μισή ώρα κινητά. Στην αρχή μου είπαν για 27 ευρώ μαζί με κάμποσες ώρες στα κινητά (μπορεί και απεριόριστα δεν θυμάμαι) αλλά επειδή στο τηλέφωνο δεν μιλάω καθόλου τους είπα τι καλύτερο μπορεί να γίνει αν βγάλω τα κινητά. 

 

Μου πρόσθεσαν απλά αυτή την μισή ώρα και το πήγα στα 22 ευρώ τελική τιμή. 

Μαζί με τα 20 ευρώ τέλι σύνδεσης η χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλό ping στο speedtest αν και σχετικά σπάνιο είναι βασικά τυχαίο και μπορεί να γίνει και χωρίς fastpath σε Ελ server

 

Αν ειχε fastpath δε νομίζω να έπιανε παραπάνω δε νομίζω βασικά ότι το "50αρι vdsl" μπορει το vdsl να πάει και πολύ παραπάνω από αυτό που βλέπουμε σε αυτό το ss, πολύ ελάχιστο περιθώριο για άντε 47λιγο σε down και το up του είναι ηδη τελικιασμενο

Εχει fastpath γιαυτο εχει χαμηλο ping και την γραμμη λιγο χαμηλοτερα. Αν ηταν ποιο κοντα στην καμπινα ενδεχομενως δεν θα ειχε αυτη την απωλεια. Η οποια ειναι αμελητεα γιατι σε online παιχνιδια μας ενδιαφερει το χαμηλο ping. Χωρις fastpath δεν υπαρχει περιπτωση το ping να ειναι τοσο χαμηλο. Το ping δεν ειναι τυχαιο καθολου. Εγχ εχω μονιμα κατω απο 5 ή εως 5. Και επειδη η καμπινα ειναι πολυ κοντα δεν εχω χασει καθολου ταχυτητα. Στο ρουτερ ειναι τερματισμανο 49999 και 4999.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει fastpath γιαυτο εχει χαμηλο ping και την γραμμη λιγο χαμηλοτερα. Αν ηταν ποιο κοντα στην καμπινα ενδεχομενως δεν θα ειχε αυτη την απωλεια. Η οποια ειναι αμελητεα γιατι σε online παιχνιδια μας ενδιαφερει το χαμηλο ping. Χωρις fastpath δεν υπαρχει περιπτωση το ping να ειναι τοσο χαμηλο. Το ping δεν ειναι τυχαιο καθολου. Εγχ εχω μονιμα κατω απο 5 ή εως 5. Και επειδη η καμπινα ειναι πολυ κοντα δεν εχω χασει καθολου ταχυτητα. Στο ρουτερ ειναι τερματισμανο 49999 και 4999.

το καλύτερό μου test: και σίγουρα δεν έχω fastpath, με 49999 kbps τόσο βγάζεις δεν πάει παραπάνω 

 

και το ping τυχαία ήταν τόσο, συνήθως είναι 8-9-10 στους ελληνικούς server που γίνεται το τεστ, γιατί σε ξένους server που παίζεις online τα νούμερα είναι πολύ μεγαλύτερα και τα ψίχουλα του fastpath δεν αξίζουν το κόπο να μπεις στη διαδικασία

 

afeaf.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπαρια. το ποσοστο ειναι χαμηλοτερο μιας και στις αναφορες οι δικοι μας δινουν την εικονικη ταχυτητα. Η πουστια δε που παιζει ο οτε που στην vdsl 30 κλειδωνει 17 και οταν ζητας να στο ριξει στο 24αρι που ειναι πιο κοντα στο κατεβαζει στο 11αρι. Ο αρχων την κλεψιας με τους υπολοιπους να ακολουθουν φυσικα. Ν. Ηρακλειο αττικης κιολας οχι σε καποιο χωριο τερμα θεου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...