Προς το περιεχόμενο

Ο μάγκας, ο έξυπνος, ο Ελληναρας οδηγός!!


sanaeriko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Σημερα στη γωνια του δρομου μου, παραβιασε αμαξι stop κι επεσε πανω σε μηχανη με 2 αναβατες. Για καλη τους τυχη φορουσαν κρανος κι ετσι ενω εφεραν τουμπα, γλιτωσαν τα κεφαλια τους.

Η κοπελα χτυπησε πολυ στο ποδι και μεχρι να κατεβω κατω οι γειτονες ειχαν κανει τα εξης: της εβγαλαν το κρανος και τη σηκωσαν να κατσει σε καρεκλα.

Ποτε μα ποτε δε βγαζουμε κρανος απο τραυματια!!! Και ποτε δε τον μετακινουμε!!! Κι ας μας φαινεται καλα! 

Ειχα συμμαθητη που χτυπησε με τη μηχανη κι ενω ελεγε ειμαι μια χαρα κι αισθανοταν καλα, ειχε τελικα εσωτερικη αιμορραγια κι εσβησε πριν καν φτασει στο νοσοκομειο....

Μιλησα εγω εν τω μεταξυ με το 166 κι απο την ωρα που καλεσα, εμφανιστηκε το ασθενοφορο 45' περιπου, μετα. Οποτε αν η κοπελα ειχε σοβαροτερο χτυπημα θα ειχε σβησει εκει.... Καλα παμε.

Οση ωρα δε περιμεναμε κι η κοπελα μου σφιγγε το χερι συνεχεια απο τους πονους πηγαν να της δωσουν παυσιπονα! Ρε φιλε ποση σκεψη θελει οτι αφενος δε δινεις χαπια σε ανθρωπο που δε ξερεις την κατασταση του κι αφετερου... θυμα τροχαιου ειναι θα τη βοηθησει ενα χαπι στον πονο;! 

Δε παραβιαζουμε τα γ@μημενα τα στοπ!

Δε τρεχουμε σα μαλακες μεσα στα στενα!

Φοραμε ΠΑΝΤΑ κρανος ακομα και για 1χλμ πχ.

Δεν μετακινουνε τραυματιες, δεν τους βγαζουμε τα κρανη!!! 

Νομος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δεν μετακινουνε τραυματιες, δεν τους βγαζουμε τα κρανη!!! 

Γενικά δεν αγγίζουμε τραυματία και ειδοποιούμε το 166. Βρήκε ευκαιρία ο κάθε άσχετος να το παίξει γιατρός, άκου παυσίπονα... Καλά που δεν της έδωσαν και σιρόπι για τον βήχα.

Επεξ/σία από BlueBlade
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vocals_ είπε

Πριν κανά 10ήμερο σε μια δύσκολη μέρα ξέχασα το κράνος πάνω στο μηχανάκι για μιάμιση ώρα στους Αμπελόκηπους, πρώτη φορά στα τόσα χρόνια, και εκεί το βρήκα. Μου έκανε τρελή εντύπωση και το χάρηκα, είναι και από τα ακριβά.

Δε γνωριζω τι παιζει απο Αμπελοκηπους,ειναι γκετο; :P
Παλι καλα που το βρηκες,αλλα δε μπορω να καταλαβω πως το χαρηκες,εμενα θα μου ειχαν κοπει τα ποδια.
Εδω δεν εχει ακουστει κλοπη κρανους,αλλα σιγουρα κανεις δεν αφηνει Arai επανω :P

5 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Γενικά δεν αγγίζουμε τραυματία και ειδοποιούμε το 166. Βρήκε ευκαιρία ο κάθε άσχετος να το παίξει γιατρός, άκου παυσίπονα... Καλά που δεν της έδωσαν και σιρόπι για τον βήχα.

Παγο παιδια,βοηθαει :P
Αυτες τις μερες θα παω να παρακολουθησω ενα σεμιναριο ΚΑΡΠΑ και γενικων πρωτων βοηθειων.

Θες επειδη ειμαι ολη μερα στο δρομο με το παπι λογω δουλειας,θες επειδη οδηγαω και σε πιστα,ειναι αρκετες οι πιθανοτητες να χρειαστει να προσφερω πρωτες βοηθειες και θελω να ξερω 2 πραματα που πρεπει να κανω η να ΜΗΝ κανω.  Καλο θα ηταν  να παρακινουσαμε φιλους και γνωστους να κανουν το ιδιο,γιατι ποτε δεν ξερεις ποτε θα χρειαστουν..

3 ώρες πριν, akpe είπε

τέτοιο βίντεο από ιδιώτη μπορεί υπό προϋποθέσεις να γίνει δεκτό από δικαστήριο ως στοιχείο για την αθωότητα κάποιου, αλλά όχι ως στοιχείο για την ενοχή του.

Δε μπορει να χρησιμοποιηθει γιατι πολυ απλα δε γνωριζουμε ολη την ιστορια.

Φαντασου οτι εχεις κλειδωθει εξω απο το σπιτι και φωναζεις εμενα να "διαρρηξω" το σπιτι σου.

Plot twist,εχω παει με την αδερφη σου προσφατα και θελεις να με χωσεις φυλακη,οποτε πας και κανεις καταγγελια,δειχνοντας παραλληλα ενα βιντεο που δειχνει εμενα να σπαω ενα τζαμι και να μπαινω μεσα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, talibanakos said:

Δε μπορει να χρησιμοποιηθει γιατι πολυ απλα δε γνωριζουμε ολη την ιστορια.

Φαντασου οτι εχεις κλειδωθει εξω απο το σπιτι και φωναζεις εμενα να "διαρρηξω" το σπιτι σου.

Plot twist,εχω παει με την αδερφη σου προσφατα και θελεις να με χωσεις φυλακη,οποτε πας και κανεις καταγγελια,δειχνοντας παραλληλα ενα βιντεο που δειχνει εμενα να σπαω ενα τζαμι και να μπαινω μεσα. 

 
 
 

Σύμφωνα πάντα με αυτό που είχα διαβάσει, ναι δεν θα γίνει δεκτό γιατί θα προσπαθήσω χρησιμοποιήσω το βίντεο για να προσπαθήσω να αποδείξω την ενοχή σου. Και εκεί ακριβώς ισχύει αυτό που λες πως δεν γνωρίζουμε όλη την ιστορία, αφού η απόδειξη ενοχής υποτίθεται προϋποθέτει έλλειψη κάθε αμφιβολίας. Στον αντίποδα όμως, αν εσύ έχεις βίντεο που δείχνει εμένα να σου δίνω οδηγίες για το πως να διαρρήξεις την πόρτα, είναι ξεκάθαρο πως εσύ με έχεις βάλει, και (πάντα σύμφωνα με ένα quote που είδα πριν κανά χρόνο) μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο δικαστήριο για να αθωωθώ. Αυτή είναι σημαντική διαφορά, έχει μια λογική μεν, δεν ξέρω ακόμα αν ισχύει όμως.

Συν τοις άλλοις, συνήθως στα τροχαία δεν υπάρχει δόλος (όχι δεν καταδικάζεται κάποιος με ενδεχόμενο δόλο, εννοώ δεν πάει ο άλλος επίτηδες να σε χτυπήσει), οπότε μάλλον νομικά δεν μπαίνουν στο ίδιο πλαίσιο με το παράδειγμα μας. Άλλο το να προσπαθήσω να αποδείξω πως με έβαλες εσύ να ανοίξω ένα σπίτι, άλλο το ότι ο απέναντι πάτησε διαχωριστική και με κοπάνησε. 

Σε κάθε περίπτωση έχω ρωτήσει δικό μου άνθρωπο και περιμένω ;)

Έντιτ, και μόλις μου απάντησε: Πραθέτω την απάντηση του αυτούσια, είναι αστυνομικός οπότε μάλλον κάτι παραπάνω ξέρει από εμένα:

- Τα προσωπικά δεδομένα αφορούν τα στοιχεία ταυτότητας ενός προσώπου. Δεν περιλαμβάνονται στα προσωπικά δεδομένα τα στοιχεία κυκλοφορίας του οχήματος που οδηγεί (το οποίο άλλωστε μπορεί να μην είναι καν δικό του) και η πορεία που ακολούθησε σε μια οδό. Συνεπώς η καταγραφή σε εικόνα της πορείας ενός οχήματος είναι απόλυτα νόμιμο αποδεικτικό στοιχείο σε δίκη. 

- Για αρχεία καταγραφής εικόνας πριν την 25/5/2018: Πρόβλημα υφίσταται ως προς την κάμερα καθαυτήν καθώς πολλοί τοποθετούν τέτοιες κάμερες χωρίς την νόμιμη άδεια της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα. Εξαιτίας αυτού, το βίντεο μπορεί να μην καταγράφει μεν δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα αλλά καταγράφεται από παράνομα τοποθετημένη κάμερα. Στην περίπτωση αυτή υπάρχει ζήτημα νόμιμης προέλευσης των αποδεικτικών στοιχείων. 

- Μετά τις 28/5/2018: Με τον νέο κανονισμό GDPR έπαψε η υποχρέωση γνωστοποίησης  καταγραφής εικόνας προς την ΑΠΔΠΧ και συνεπώς τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα. Το υλικό είναι αποδεκτό από το δικαστήριο αρκεί να μην έχει καταγράψει δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα.

- Σε κάθε περίπτωση, ισχύει πάντα και το άρθρο 177 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας που δίνει το δικαίωμα στον δικαστή να προσπεράσει στενούς κανόνες δικαίου όταν το επιβάλλει η φωνή της συνειδησής του, ώστε να κριθεί ορθά μια δίκη. https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/kpd/arthro-177-kodikas-poinikis-dikonomias-arhi-tis-ithikis-apodeixis

- Ερώτηση δική μου: Με λίγα λόγια μπορώ π.χ. νόμιμα να καταγράφω εικόνα και ήχο από το αυτοκίνητο μου (όπως κάνουν οι τρελαμένοι Ρώσοι), και σε περίπτωση ατυχήματος μπορώ να καταθέσω το βίντεο στο δικαστήριο (αν σε αυτό δεν φαίνονται πρόσωπα/ονόματα/δεδομένα συμμετεχόντων στο ατύχημα) για να αποδείξω την αθωότητα μου, σωστά κατάλαβα; 🙂

- Σωστά

Βέβαια θα ήθελα και τη γνώμη του @paredwse για τα παραπάνω ;)

3 hours ago, margaritagr said:

Δε παραβιαζουμε τα γ@μημενα τα στοπ!

Δε τρεχουμε σα μαλακες μεσα στα στενα!

Φοραμε ΠΑΝΤΑ κρανος ακομα και για 1χλμ πχ.

Δεν μετακινουνε τραυματιες, δεν τους βγαζουμε τα κρανη!!! 

 

ΠΟΙΟΣ ακριβώς θα τους τα μάθει αυτά; Έστω, τα τρια πρώτα τα καλύπτει ο κώδικας, όχι πως και να μάθουν τρεις νόμους θα γίνει κάτι, αλλά λέμε τώρα. Το τελευταίο; Πάω στοίχημα πως ελάχιστοι οδηγοί, για να μην πω κανένας από όσους είναι νέοι, ξέρουν έστω τα βασικά πρώτων βοηθειών. Όσο η κυκλοφοριακή αγωγή αφήνεται στα χέρια γονέων (που συνήθως είναι πιο ουγκανά στο τιμόνι απ'όσο φαίνεται) και σε σχολές οδηγών που σου μαθαίνουν ελάχιστα (εγώ δεν θυμάμαι να έμαθα πρώτες βοήθειες έστω, εσείς;) τόσο θα πιάνουν τιμόνι επιεικώς αφελής και επικίνδυνοι που αύριο-μεθαύριο μπορεί να τους βρούμε μπροστά μας.

Στο δια ταύτα, απόψε μπήκα σε αμάξι φίλου να πάμε μέχρι φαρμακείο, λίγα στενά πιο κάτω. Κάνω να βάλω ζώνη, «έλα ρε μεγάλε, με 30 πηγαίνω, τι θα πάθεις;». Πόση ταχύτητα μπορεί να αναπτύξει ο μέσος άνθρωπος, 25χαω; Ε, πάρε φόρα σε μια ευθεία, τρέξε όσο πιο γρήγορα μπορείς για να τα φτάσεις, και μετά πέσε με το κεφάλι σε ένα δέντρο, να δούμε αν θα πάθεις τίποτα. Για να είμαι και πιο δίκαιος, άρχισε να «φρενάρεις» σε απόσταση ίση με αυτή που σε χωρίζει από το τιμόνι.

Κάτι τέτοια μου σπάνε τα νεύρα ειδικά όταν τα ακούω από ανθρώπους που δεν τους έχω για χαζούς.

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, margaritagr είπε

Σημερα στη γωνια του δρομου μου, παραβιασε αμαξι stop κι επεσε πανω σε μηχανη με 2 αναβατες. Για καλη τους τυχη φορουσαν κρανος κι ετσι ενω εφεραν τουμπα, γλιτωσαν τα κεφαλια τους.

Η κοπελα χτυπησε πολυ στο ποδι και μεχρι να κατεβω κατω οι γειτονες ειχαν κανει τα εξης: της εβγαλαν το κρανος και τη σηκωσαν να κατσει σε καρεκλα.

Ποτε μα ποτε δε βγαζουμε κρανος απο τραυματια!!! Και ποτε δε τον μετακινουμε!!! Κι ας μας φαινεται καλα! 

Ειχα συμμαθητη που χτυπησε με τη μηχανη κι ενω ελεγε ειμαι μια χαρα κι αισθανοταν καλα, ειχε τελικα εσωτερικη αιμορραγια κι εσβησε πριν καν φτασει στο νοσοκομειο....

Μιλησα εγω εν τω μεταξυ με το 166 κι απο την ωρα που καλεσα, εμφανιστηκε το ασθενοφορο 45' περιπου, μετα. Οποτε αν η κοπελα ειχε σοβαροτερο χτυπημα θα ειχε σβησει εκει.... Καλα παμε.

Οση ωρα δε περιμεναμε κι η κοπελα μου σφιγγε το χερι συνεχεια απο τους πονους πηγαν να της δωσουν παυσιπονα! Ρε φιλε ποση σκεψη θελει οτι αφενος δε δινεις χαπια σε ανθρωπο που δε ξερεις την κατασταση του κι αφετερου... θυμα τροχαιου ειναι θα τη βοηθησει ενα χαπι στον πονο;! 

Δε παραβιαζουμε τα γ@μημενα τα στοπ!

Δε τρεχουμε σα μαλακες μεσα στα στενα!

Φοραμε ΠΑΝΤΑ κρανος ακομα και για 1χλμ πχ.

Δεν μετακινουνε τραυματιες, δεν τους βγαζουμε τα κρανη!!! 

Πως και δεν της έδωσε κάνα ζαναξακι καμία γιαγιά για την κρίση πανικού που θα χε πάθει λογικά η κοπέλα;;

Όσοι δεν έχουν ιδέα δεν αγγίζουν

Όσοι ξέρουν (πιστοποιημένα) μπορούν να βοηθήσουν προσωρινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα, μιας και δεν έχω δουλειά,χαζεύω βιντεάκια από μάγκες, έξυπνους αλλοδαπούς οδηγούς.

Πάμε να δούμε και τι γίνεται εκεί όξω στις πολιτισμένες χώρες. Έχει πολύ πράμα το youtube...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι αν έχει ξαναμπεί, αλλά αυτοί οι άνθρωποι είναι all the money

 

Είναι στη Ρωσία οπότε εμφανίζεται ότι μπορείται να φανταστείτε- Lada, μπράβοι, όπλα, σεκιουριτάδες, ξύλο, pepper spray, ότι ναναι μπάτσοι κλπ. 

Μόνο αρκούδες δεν έχω δει ακόμα.

Το ενδιαφέρον είναι επίσης ότι εκεί επιτρέπεται να καταγράφεις ότι θέλεις σε δημόσιο χώρο. Οπότε υπάρχει άπειρο νόμιμο υλικό, τέτοιο που οι απο δω Ευρωπαίοι δεν πρόκειται να δούμε ποτέ.

Βλέποντας πάντως πόσοι οδηγούν χύμα στα πεζοδρόμια, λέω ευτυχώς που εδώ τα πεζοδρόμια είναι 30 με 35 εκατοστά και με εμπόδια κάθε μισό μέτρο. Αλλιώς είμαι σίγουρος ότι θα είχαμε κι εδώ τέτοιους εξυπνίδηδες.

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akpe

Η φωτογράφηση πινακίδων κυκλοφορίας οχημάτων συνιστά επεξεργασία προσωπικών δεδομένων. Ο φίλος σου ο αστυνομικός κάνει λάθος :)

Για περισσότερα μπορεί να ενημερωθεί και από την ίδια την αρχή καθώς και από την νομοθεσία.
(και είναι απόλυτα σωστό το παραπάνω κατά την άποψη μου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@l337 Δίκιο έχεις όντως δεν το είχα σκεφτεί, αλλά θα ήθελα και πάλι την άποψη δικηγόρου :)

Το σωστό πάντως, γενικά, θα έπρεπε να εξετάζεται κατά περίπτωση. Άλλο πράγμα να πάρω σβάρνα τους δρόμους και να ανεβάζω πινακίδες και μάρκες σε excelάκι, άλλο να προσπαθήσω να αποδείξω από δικό μου βίντεο (το οποίο θα το δει μόνο το δικαστήριο) πως δεν είμαι υπαίτιος  ενός ατυχήματος. Στη δεύτερη περίπτωση ας πουμε το θεωρώ παράλογο να μην μπορώ να το κάνω, επειδή μπορεί να φαίνεται η πινακίδα του εμπλεκόμενου, που στο κάτω κάτω μπορεί να είναι και ο αντίδικος και ήδη τον γνωρίζει το δικαστήριο.

Δεν θέλω καν να σκεφτώ παράδειγμα με γερό ατύχημα με τραυματίες (ή ακόμα χειρότερα) που μπορεί κάποιος να βρεθεί άδικα ακόμα και με ποινικη διωξη εις βάρος του, και δεν μπορεί να αποδείξει πως δεν είναι ελέφαντας λόγω των προσωπικών δεδομένων ενός τρίτου.

Βέβαια από την άλλη, παράνομη όπως λες θεωρείται και η συλλογή, όχι μόνο η δημοσίευση (=επεξεργασία). Ξέρω πως οι περιπτώσεις του παραδείγματος μου είναι ελάχιστες, αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε να υπάρχει νομική πρόβλεψη για κάτι τέτοιο. Τεράστιο μπέρδεμα (και ίσως οφτόπικ) όμως :)

Edit: Και μόλις βρήκα πως κάτι τέτοιο μάλλον προβλέπεται, τουλάχιστον όσον αφορά τη χρήση του υλικού: αντιγράφω από εδώ:

Quote

Προκειμένου λοιπόν να πάρουμε τις απαντήσεις μας απευθυνθήκαμε στην Διεύθυνση Τροχαίας Αττικής, για να μάθουμε αν είναι παράνομη η χρήση της κάμερας εν ώρα οδήγησης, είτε αυτή βρίσκεται στο αυτοκίνητο, είτε στην μοτοσυκλέτα, είτε πάνω στο κράνος μας. Η απάντηση λοιπόν που μας δώθηκε ήταν πως «η χρήση των εν λόγω τεχνικών συσκευών δεν απαγορεύεται από τις διατάξεις του Κ.Ο.Κ., με την προϋπόθεση πως δεν επηρεάζεται η ικανότητα του οδηγού να ελέγχει το όχημά του. Σε κάθε περίπτωση, η χρήση τους θα πρέπει να πληροί τις διατάξεις του Ν.2472/1997, περί προστασίας προσωπικών δεδομένων». Αυτό σημαίνει πως δεν είναι παράνομη η χρήση τους και δεν τιμωρείται από τον Κ.Ο.Κ. εκτός αν για παράδειγμα κρατάμε την κάμερα με το χέρι…

Τι γίνεται όμως με τον περιβόητο νόμο 2472/1997 και το υλικό το οποίο καταγράφουμε; Δείτε τι μας απάντησε σχετικά η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα (Α.Π.Δ.Π.Χ.):

«Η Αρχή έχει δεχτεί πλήθος ερωτημάτων αναφορικά με τη νομιμότητα τοποθέτησης κάμερας σε αυτοκίνητα, προκειμένου να γίνεται λήψη εικόνας ώστε το καταγεγραμμένο υλικό να χρησιμοποιηθεί, σε περίπτωση ατυχήματος, από τις ασφαλιστικές εταιρείες ή από το δικαστήριο. Η Αρχή επισήμανε ότι, αναλόγως των τεχνικών χαρακτηριστικών της συσκευής, αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διαφορετικούς σκοπούς επεξεργασίας. Ως εκ τούτου, αν δεν διασφαλίζεται τεχνικώς ότι ο σκοπός της επεξεργασίας είναι μόνον η απόδειξη ατυχήματος, δεν προκύπτει αν η ανωτέρω επεξεργασία μπορεί να θεωρηθεί ως επεξεργασία που πραγματοποιείται για αποκλειστικώς προσωπικές δραστηριότητες ή όχι – οπότε και στην τελευταία αυτή περίπτωση, έχει εφαρμογή ο ν. 2472/1997.

Τελικά είναι παράνομη η χρήση της κάμερας σε αυτοκίνητο ή όχι; Η απάντηση είναι πως «όχι, δεν είναι παράνομη», τουλάχιστον προς το παρόν και μέχρι να συνεδριάσει εκ νέου η Αρχή και να αποφασίσει, όπως μας είπαν χαρακτηριστικά στην επικοινωνία μας (edit: αυτό αφορά και το «όχι, δεν είναι παράνομη» άραγε;). Εκτίμησή μας είναι πως η απόφαση της Αρχής δεν πρόκειται να απαγορεύσει την χρήση καμερών τέτοιου είδους, καθώς ασφαλιστικές αλλά και εταιρείες leasing επιθυμούν την χρήση τους και φυσικά θέλουν το υλικό καταγραφής να είναι αποδεικτικό στοιχείο σε περίπτωση ατυχήματος.

Μέχρι τότε, το αν θα μπορέσει να χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό υλικό θα αποφασίζεται μεμονωμένα και ανεξάρτητα, σε κάθε περίπτωση. Και αυτό γιατί θα πρέπει να διασφαλιστεί τεχνικώς ότι ο σκοπός της καταγραφής του video είναι μόνον η απόδειξη ατυχήματος.

 

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, αν διασφαλιστεί πως σκοπός της επεξεργασίας είναι η απόδειξη ατυχήματος, ο ν. 2472/1997 δεν εφαρμόζεται. Το θέμα είναι αν αυτό μπορεί να αποδειχτεί όταν δεν υπάρχει ατύχημα. Με σταματάνε για έλεγχο, με ρωτάνε, τους απαντάω πως «την έχω σε περίπτωση που με κοπανήσουν». Εκεί λογικά και πάλι δεν μπορεί να διασφαλιστεί ο (μελλοντικός) σκοπός μου, οπότε θεωρητικά παραβιάζω τον νόμο. Ωραία, τώρα μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο :P

Επεξ/σία από akpe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χοντρομαλακας πάει να διασχίσει κάθετα διπλό δρόμο με κατεύθυνση να μπει σε στενό που απαγορεύεται. Αφού κλείνει όλη την κυκλοφορία σταματάει και μιλάει στο κινητό. 

Επίσης τον τελευταίο καιρό βλέπω πολλές θειτσες με τεράστια suv ή τζιπακια να σέρνονται μη ξέροντας που πάνε. 

Λεφτά ξαναυπάρχουν? 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2018 στις 7:41 ΜΜ, adi32 είπε

Επίσης τον τελευταίο καιρό βλέπω πολλές θειτσες με τεράστια suv ή τζιπακια να σέρνονται μη ξέροντας που πάνε. 

 

Απλα τους δινουν μεγαλα αμαξια ωστε να μη σκοτωθουν οταν θα τρακαρουν.
Κινδυνευουν να μπει μεσα απο κανα τζαμι ο οδηγος της μηχανης που θα χτυπησουν,δε θελει πολυ να τις σκοτωσει ο αλητης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Απλα τους δινουν μεγαλα αμαξια ωστε να μη σκοτωθουν οταν θα τρακαρουν.
Κινδυνευουν να μπει μεσα απο κανα τζαμι ο οδηγος της μηχανης που θα χτυπησουν,δε θελει πολυ να τις σκοτωσει ο αλητης.

Αυτό ακριβώς. 

Εχω ακούσει πολλές άσχετες που τους παίρνει ο άντρας τους ψηλό αυτοκίνητο για να μη σκοτωθούν όταν το κοπανάνε εδώ κι εκεί. 

Οταν βλέπω suv jeep κλπ κάνω την προσευχή μου γιατί τις περισσότερες φορές το οδηγεί Χάρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adi32 είπε

Αυτό ακριβώς. 

Εχω ακούσει πολλές άσχετες που τους παίρνει ο άντρας τους ψηλό αυτοκίνητο για να μη σκοτωθούν όταν το κοπανάνε εδώ κι εκεί. 

Οταν βλέπω suv jeep κλπ κάνω την προσευχή μου γιατί τις περισσότερες φορές το οδηγεί Χάρος 

Κοιτα,η αληθεια ειναι οτι επειδη ειναι πιο ασυνηθιστα τα ακριβα τζιπ ετσι και αλλιως μας κανουν παραπανω εντυπωση στο ματι,ειδικα οταν τα οδηγει γυναικα.

Οπως και να εχει,οταν βλεπω μ@λ@κιες στο δρομο απο ακριβα τζιπ πιο συχνα τα οδηγει καποια γυναικα που δεν προσεχει επειδη παιζει με το κινητο ή οποια αλλη ασχολια εχει μεσα στο αυτοκινητο.Καμια φορα μπορει να κοιταξει και το δρομο αναμεσα στις ασχολιες της :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...