Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Gizmox είπε

Ο broker χρειάζεται ανεξαρτήτως home assistant. Και το domoticz και το openhab τον χρειάζονται εφόσον έχεις συσκευές που "μιλάνε" με mqtt messages.

Αν π.χ. δουλεύεις Home Assistant και το native ESPHome δεν θα χρειαζόσουνα broker.

Αν πας σε λύση tasmota, espeasy etc τότε χρειάζεσαι broker.

Το state του relay μπορείς να το δεις από το shelly app ή από τον controller που χρησιμοποείς (στην δική μου περίπτωση το Home Assistant).

Στην περίπτωση του αλέ ρετουρ το shelly θα πρέπει να μπει στον διακόπτη που δίνει τη φάση στο φως οροφής. Και φυσικά θα πρέπει να κατεβάσεις ξεχωριστή φάση και ουδέτερο σε εκείνο το διακόπτη γιατί στην ουσία η φάση που περνάει από τους διακόπτες για να καταλήξει να δώσει ρεύμα στο φως χρησιμοποιείται μόνο σαν state change για να καταλάβει το shelly και να ανοίξει το relay και συνδέεται στο SW pin.

περι φασης και ουδετερου τα γνωριζω ηδη εχω wifi διακοπτες και πατερα ηλεκτρολογο  lol το θεμα μου εινια απλα οτι εχω διακοπτες που μοιαζουν με sonoff wall switches απλα δεν θελω να τα tasmotaσω ( λολ) ελεγα μηπως μπορουσε να μπει mqtt χωρις να πειραχτουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

48 λεπτά πριν, kama28 είπε

περι φασης και ουδετερου τα γνωριζω ηδη εχω wifi διακοπτες και πατερα ηλεκτρολογο  lol το θεμα μου εινια απλα οτι εχω διακοπτες που μοιαζουν με sonoff wall switches απλα δεν θελω να τα tasmotaσω ( λολ) ελεγα μηπως μπορουσε να μπει mqtt χωρις να πειραχτουν 

Δυστυχώς δεν γίνεται να μπει χωρίς κάποιο custom firmware.

Ή το έχει από μόνο του όπως το shelly ή το tasmotiazeis όπως λες κι εσύ.

Πάντως η λύση του shelly είναι ιδανική θα έλεγα αφού κρατάς τους ήδη υπάρχοντες διακόπτες σου και κρατάς το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα όπως επίσης δεν μπλέκεις με διακόπτες που θέλεις αλλαγή κουτιού σε τετράγωνο ή έστω αλλαγή σε στρόγγυλο με βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Broadlink rm pro+ στο σαλόνι για να χειρίζομαι τηλεόραση, ενισχυτή, κλιματιστικό, λάμπα κλπ.

Εφ'οσον υποστηρίζει Rf θα μπορεί να παίξει κάποιο θερμόμετρο, να βλέπω θερμοκρασία-υγρασία εκτός σπιτιού;

Έχει το δικό του βέβαια, γύρω στα 60€ που κάνει κι'αλλα πράγματα αλλά η θερμοκρασία μ'ενδιαφέρει πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Broadlink rm pro+ στο σαλόνι για να χειρίζομαι τηλεόραση, ενισχυτή, κλιματιστικό, λάμπα κλπ.

Εφ'οσον υποστηρίζει Rf θα μπορεί να παίξει κάποιο θερμόμετρο, να βλέπω θερμοκρασία-υγρασία εκτός σπιτιού;

Έχει το δικό του βέβαια, γύρω στα 60€ που κάνει κι'αλλα πράγματα αλλά η θερμοκρασία μ'ενδιαφέρει πρακτικά.

το rf (radio frequency)  ειναι εντολη ( συναγερμοι αυτοκινητων , χειρισμος  γκαραζοπορτας οχι ομως στα 433mhz)  δεν εχω δει ποτε να παιρνει ενδειξεις  ποσο μαλλον μεσω εφαρμογης , αν θελεις θερμοκρασια/υγρασια μεσω εφαρμογης δοκιμασε το sonoff t16 και θα με θυμηθεις 

γνωριζει κανεις τις καμερες cvmore και αν ναι μηπως εχει καταφερει κανεις να τις βαλει στο home assistant ?

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Καλησπέρα παιδιά, έχω το Broadlink rm pro+ στο σαλόνι για να χειρίζομαι τηλεόραση, ενισχυτή, κλιματιστικό, λάμπα κλπ.

Εφ'οσον υποστηρίζει Rf θα μπορεί να παίξει κάποιο θερμόμετρο, να βλέπω θερμοκρασία-υγρασία εκτός σπιτιού;

Έχει το δικό του βέβαια, γύρω στα 60€ που κάνει κι'αλλα πράγματα αλλά η θερμοκρασία μ'ενδιαφέρει πρακτικά.

Δεν νομίζω να το καταφέρεις ποτέ αυτό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, small dj είπε

Δεν νομίζω να το καταφέρεις ποτέ αυτό. 

Με αυτό εδώ μπορείς να ρυθμίσεις μόλις σκοτεινιάσει πχ να ανάψει η λάμπα.

Ή μόλις πάει η θερμοκρασία 32, να ανάψει κλιματιστικό.

Θα δοκιμάσω σύντομα μιας και δεν βλέπω άλλη λύση!

https://cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=161865&check=skroutz__9check&skr=skr15946&a=2&cat_id=090521962185

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2019 στις 7:20 ΜΜ, small dj είπε

Broadlink φθηνό και ωραίο 

Άσχετα με τον κόστος πιο είναι καλύτερο?

Από άποψη  συνδεσιμότητας,  να μην μου βγάλει την πίστη για να συνδέσω μια συσκευή και να μην έχει αποσύνδεσεις συνέχεια...   Και πιο αναγνωρίζει Περισσότερες συσκευές?

Και άλλη μια ερώτηση,  την σκούπα της xioami   μπορείς να την δουλεύεις με αυτά? Δλδ να λέω στην alexa  και μέσο ( harmony / broandlink) να ξεκινάει?

Harmony ή  broandlink??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Με αυτό εδώ μπορείς να ρυθμίσεις μόλις σκοτεινιάσει πχ να ανάψει η λάμπα.

Ή μόλις πάει η θερμοκρασία 32, να ανάψει κλιματιστικό.

Θα δοκιμάσω σύντομα μιας και δεν βλέπω άλλη λύση!

https://cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=161865&check=skroutz__9check&skr=skr15946&a=2&cat_id=090521962185

μα γιατι να δωσει τοσα λεφτα οταν υπαρχει το sonoff th16? https://www.linkshop.gr/smarthome/sonoff/sonoff-th16-16a-temperature-kai-humidity-monitoring-wifi-smart-switch-module.html

2 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Άσχετα με τον κόστος πιο είναι καλύτερο?

Από άποψη  συνδεσιμότητας,  να μην μου βγάλει την πίστη για να συνδέσω μια συσκευή και να μην έχει αποσύνδεσεις συνέχεια...   Και πιο αναγνωρίζει Περισσότερες συσκευές?

Και άλλη μια ερώτηση,  την σκούπα της xioami   μπορείς να την δουλεύεις με αυτά? Δλδ να λέω στην alexa  και μέσο ( harmony / broandlink) να ξεκινάει?

Harmony ή  broandlink??? 

harmony ηταν παντα εγγυηση αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι μπορει να συνδεθει παντου αν θες να εχεις το κεφαλακι σου σιγουρο και να συνδεεται με την σκουπα τοτε πας σε  home assistant  ( windows 10 η raspberry pi 3, αλλα αν θες κατι να χειριζεται παντα θα πρεπει να εχεις  κατι που δεν θα κλινει οπως ενα raspberry ) και ενοποιεις τα παντα μεταξυ τους εγω αυτο εκανα και εχω υσηχασει 

 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας να κάνω μια ερώτηση μπορώ από μια εφαρμογή να χειρίζομαι όλες τις έξυπνες συσκευές πχ sonoff broadlink yeelight και άλλα χωρίς να έχω στήσει raspbery pi η υπολογιστή να τρέχει 24/7 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, small dj είπε

Γειά σας να κάνω μια ερώτηση μπορώ από μια εφαρμογή να χειρίζομαι όλες τις έξυπνες συσκευές πχ sonoff broadlink yeelight και άλλα χωρίς να έχω στήσει raspbery pi η υπολογιστή να τρέχει 24/7 ;

αν θες να αυτοματοποιησεις οχι δεν γινεται αν θες να χειριζεσαι υπαρχουν πολλες εφαρμογες που παιρνουν τις πιο δημοφιλεις συσκευες αλλα οχι sonoff , εκτος αν τα εχεις βαλει με tasmota τοτε μπορεις να χρησιμοποιεις το yeti, εχω ολη την γκαμα απο sonoff και το broadlink rm mini 3 μιας που τα ανεφερες

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν θες να αυτοματοποιησεις οχι δεν γινεται αν θες να χειριζεσαι υπαρχουν πολλες εφαρμογες που παιρνουν τις πιο δημοφιλεις συσκευες αλλα οχι sonoff , εκτος αν τα εχεις βαλει με tasmota τοτε μπορεις να χρησιμοποιεις το yeti, εχω ολη την γκαμα απο sonoff και το broadlink rm mini 3 μιας που τα ανεφερες

Θέλω να χειρίζομαι μόνο. Το θέλω γιατί έχω στο κινητό 6-7 εφαρμογές για το έξυπνο σπίτι στην οικογένεια μου δεν θέλουν να έχουν τόσες πολλές εφαρμογές και για αυτό θέλω να έχουν αυτοί ένα app για όλα 

Επεξ/σία από small dj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, small dj είπε

Θέλω να χειρίζομαι μόνο. Το θέλω γιατί έχω στο κινητό 6-7 εφαρμογές για το έξυπνο σπίτι στην οικογένεια μου δεν θέλουν να έχουν τόσες πολλές εφαρμογές και για αυτό θέλω να έχουν αυτοί ένα app για όλα 

αν θες για sonoff και broadlink δεν υπαρχει κατι προςτο παρων που να τα βαζει μεσα σε  μια εφαρμογη διοτι οι κινεζοι δεν θελουν να μοιραζονται τις συνδεσεις με αλλες εφαρμογες το μονο π ξερω οτι το κανει αυτο ειναι μονο το home assistant  και αυτο αν δεν εχεις εγκατεστημενο client πουθενα δεν μπορεις να εχεις android app homeassistant 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν θες για sonoff και broadlink δεν υπαρχει κατι προςτο παρων που να τα βαζει μεσα σε  μια εφαρμογη διοτι οι κινεζοι δεν θελουν να μοιραζονται τις συνδεσεις με αλλες εφαρμογες το μονο π ξερω οτι το κανει αυτο ειναι μονο το home assistant  και αυτο αν δεν εχεις εγκατεστημενο client πουθενα δεν μπορεις να εχεις android app homeassistant 

Απογοήτευση. Η οικογένεια μου θέλει να έχει πρόσβαση και αυτή σε sonoff yeelight broadlink με μόνο μία εφαρμογή γιατί λένε ότι τρώει πολύ χορό να έχεις 15 εφαρμογές στο κινητό. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, small dj είπε

Απογοήτευση. Η οικογένεια μου θέλει να έχει πρόσβαση και αυτή σε sonoff yeelight broadlink με μόνο μία εφαρμογή γιατί λένε ότι τρώει πολύ χορό να έχεις 15 εφαρμογές στο κινητό. Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. 

σορρυ το ιδιο ηθελα κι εγω και εμθα με τον δυσκολο τροπο 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...