Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω τα shelly 1 και shelly 2.5 για μόνους και διπλούς διακόπτες. Ήθελα να ρωτήσω .. πρέπει να έχω μόνιμα τους διακόπτες στο ON για να παίζουν; Θα τα δουλεύω με Google home. 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, JT71 είπε

Καλησπέρα. Θέλω να παραγγείλω τα shelly 1 και shelly 2.5 για μόνους και διπλούς διακόπτες. Ήθελα να ρωτήσω .. πρέπει να έχω μόνιμα τους διακόπτες στο ON για να παίζουν; Θα τα δουλεύω με Google home. 

Ευχαριστώ 

Έχω πάρει κι εγώ 2 από το καθένα αλλά δεν τα έχω περάσει ακόμα.

 

Πριν τα πάρω ρώτησα το ίδιο με εσένα. Από ότι μου είπαν λειτουργεί παράλληλα. Δηλαδή μπορεί να ανοίγει χειροκίνητα από τον διακόπτη και να κλείνει από την εφαρμογή ή και το ανάποδο. Ήταν βασικό για εμένα γιατί μόνο εγώ θα τα χρησιμοποιώ με εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έχω πάρει κι εγώ 2 από το καθένα αλλά δεν τα έχω περάσει ακόμα.

Πριν τα πάρω ρώτησα το ίδιο με εσένα. Από ότι μου είπαν λειτουργεί παράλληλα. Δηλαδή μπορεί να ανοίγει χειροκίνητα από τον διακόπτη και να κλείνει από την εφαρμογή ή και το ανάποδο. Ήταν βασικό για εμένα γιατί μόνο εγώ θα τα χρησιμοποιώ με εφαρμογή.

Είναι όντως σημαντικό. Αλλιώς θα λειτουργεί σαν smart bulb που όλο κ κάποιος την ξεχνάει στο off. Όσο το έψαξα δεν βρήκα σιγουρη απάντηση .. γι αυτό ρώτησα μήπως κάποιος τα έχει δουλέψει; Μετά υπάρχει κ η λύση του smart switch αλλά δεν θα ήθελα να πάω σε αυτήν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, για να είμαι ειλικρινής , δεν κοίταξα όλες τις σελίδες και ίσως έχει ξανά γραφτεί. Σκέφτομαι να βάλω ασύρματο συναγερμό ( Xiaomi) . Ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση που κάποιος μπλοκάρει το σήμα που δουλεύουν ( αν δεν κάνω λάθος 2.4 ghz. ) τι γίνεται; Σταματάνε τα πάντα να δουλεύουν;. Έχει κάποιος εμπειρία;. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος μπορεί μια βοήθεια τι να επιλέξω παρακαλώ

Έχω πλεον αρκετές ασύρματες συσκευές στο διαμέρισμα. (Φωτα, dimmer, τέντες πατζούρια, θερμοστάτη,ari condition, θυροτηλεόραση)

Προς το παρόν εχουν συνδεθεί όλα με google home και δουλεύουν μια χαρά.

Το πρόβλημα που έχω και χρειάζομαι βοήθεια είναι ότι το router της Cosmote βρίσκεται στο κέντρο του διαμερίσματος (100 τμ) και ενώ μέσα στο σπίτι το wifi σήμα είναι καλό

στην μπροστινή βεράντα σχεδόν εξαφανίζεται. 

Η ερώτηση λοιπόν είναι τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο να αγοράσω, αρχικά για να έχω καλό σήμα και στην βεράντα αλλά και σε σχέση με το μέλλον όπου σκέφτομαι κάποια στιγμή (από του χρόνου και έπειτα) να έβαζα home assistant.

Ιδανικά θα ήθελα να έχουν το ίδιο ssid γιατί όλες οι συσκευές είναι σεταρισμένες με την ονομασία του ρουτερ της Cosmote

Καλύτερα λοιπόν να πάω για wifi repeater ή για access point και ποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όποιος μπορεί μια βοήθεια τι να επιλέξω παρακαλώ

Έχω πλεον αρκετές ασύρματες συσκευές στο διαμέρισμα. (Φωτα, dimmer, τέντες πατζούρια, θερμοστάτη,ari condition, θυροτηλεόραση)

Προς το παρόν εχουν συνδεθεί όλα με google home και δουλεύουν μια χαρά.

Το πρόβλημα που έχω και χρειάζομαι βοήθεια είναι ότι το router της Cosmote βρίσκεται στο κέντρο του διαμερίσματος (100 τμ) και ενώ μέσα στο σπίτι το wifi σήμα είναι καλό

στην μπροστινή βεράντα σχεδόν εξαφανίζεται. 

Η ερώτηση λοιπόν είναι τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο να αγοράσω, αρχικά για να έχω καλό σήμα και στην βεράντα αλλά και σε σχέση με το μέλλον όπου σκέφτομαι κάποια στιγμή (από του χρόνου και έπειτα) να έβαζα home assistant.

Ιδανικά θα ήθελα να έχουν το ίδιο ssid γιατί όλες οι συσκευές είναι σεταρισμένες με την ονομασία του ρουτερ της Cosmote

Καλύτερα λοιπόν να πάω για wifi repeater ή για access point και ποιο?

To SSID είναι το τελευταιο που θα πρεπει να σε ανησυχεί. Κλείνεις του Modem, φτιάνεις ενα με το ίδιο ssid Και pass στο reperater.

 

Όσο για το ποιο.... εγώ εχω εδώ και περιπου 2 χρόνια ενα Xiaomi WiFi Router 3G. Πιάνει με ευκολία σε όλο το σπίτι Είμαι στον 1ο και πιάνει εύκολα στον 3ο (πχ αναπαραγωγή plex ή netflix). Επίσης πιάνει σχεδόν σε όλο το τετράγωνο. Με το που στρίβω στο στενό μου δλδ πιάνει σήμα. Το interface βέβαια είναι στα κινέζικα αλλά να είναι καλά ο google chrome και η μετάφραση. Ίσως να υπάρχουν και καλύτερα (και πιο καινούργια) άλλα.... κάτι τέτοιο θα σου κάνει την δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

To SSID είναι το τελευταιο που θα πρεπει να σε ανησυχεί. Κλείνεις του Modem, φτιάνεις ενα με το ίδιο ssid Και pass στο reperater.

Όσο για το ποιο.... εγώ εχω εδώ και περιπου 2 χρόνια ενα Xiaomi WiFi Router 3G. Πιάνει με ευκολία σε όλο το σπίτι Είμαι στον 1ο και πιάνει εύκολα στον 3ο (πχ αναπαραγωγή plex ή netflix). Επίσης πιάνει σχεδόν σε όλο το τετράγωνο. Με το που στρίβω στο στενό μου δλδ πιάνει σήμα. Το interface βέβαια είναι στα κινέζικα αλλά να είναι καλά ο google chrome και η μετάφραση. Ίσως να υπάρχουν και καλύτερα (και πιο καινούργια) άλλα.... κάτι τέτοιο θα σου κάνει την δουλειά σου.

Αυτό συνδέεται με καλώδιο ή μέσω wifi με το ρουτερ της Cosmote? Από ότι μου είπαν στην Cosmote δεν μπορώ να ακυρώσω το router τους γιατί περνάει η τηλεφωνία μέσα από αυτό)

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Αυτό συνδέεται με καλώδιο ή μέσω wifi με το ρουτερ της Cosmote? Από ότι μου είπαν στην Cosmote δεν μπορώ να ακυρώσω το router τους γιατί περνάει η τηλεφωνία μέσα από αυτό)

Ευχαριστώ!

Δεν είπε κανείς να το ακυρώσεις. Είπα απλά να κλείσεις το wifi της cosmote και να δουλεύεις με του xiaomi ή ότι άλλο αποφασίσεις. Κάτι που σίγουρα γίνεται.

Εγώ το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο με το Modem του παρόχου. Λογικά γίνεται και με wifi αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί το έχω μόνο για τα κινητά τις smart συσκευές. Οι υπολογιστές είναι όλοι με καλώδιο/powerlines. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Δεν είπε κανείς να το ακυρώσεις. Είπα απλά να κλείσεις το wifi της cosmote και να δουλεύεις με του xiaomi ή ότι άλλο αποφασίσεις. Κάτι που σίγουρα γίνεται.

Εγώ το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο με το Modem του παρόχου. Λογικά γίνεται και με wifi αλλά δεν το έχω ψάξει γιατί το έχω μόνο για τα κινητά τις smart συσκευές. Οι υπολογιστές είναι όλοι με καλώδιο/powerlines. 

Ερώτηση: Μπορούν να έχουν και τα 2 την ίδια SSID?

Σκέφτομαι ότι μπορώ να το συνδέσω στο σαλόνι ενσύρματα και με αυτό τον τρόπο να επεκτείνει το Wifi στην βεράντα (είναι μετά το σαλόνι).

Νομίζω ότι έτσι θα έχει καλύτερη απόδοση (και μέσα στο σαλόνι) το δύκτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ερώτηση: Μπορούν να έχουν και τα 2 την ίδια SSID?

Σκέφτομαι ότι μπορώ να το συνδέσω στο σαλόνι ενσύρματα και με αυτό τον τρόπο να επεκτείνει το Wifi στην βεράντα (είναι μετά το σαλόνι).

Νομίζω ότι έτσι θα έχει καλύτερη απόδοση (και μέσα στο σαλόνι) το δύκτιο.

Φίλος είχε πριν από κάποια χρόνια ένα τέτοιο repeater. Αυτό συνδέθηκε στο wifi του σπιτιού και έβγαζε ένα νέο wifi με το ίδιο SSID/pass. Όταν απομακρυνόσουν και δεν έπιανε το ένα, συνδεόσουν αυτόματα στο άλλο. Βολικό. Εκείνος όμως είχε θέμα. Το Modem ήταν στον 1ο και το repeater στον 2ο. Έφευγε από τον 1ο πχ με το Laptop και πήγαινε στον 2ο, όταν λόγω απόστασης το σήμα ήταν χαμηλό από το modem δεν έκανε το laptop σύνδεση στο repeater που ήταν δίπλα. Έπρεπε να χάσει εντελώς την σύνδεση με το ένα για να πιάσει το άλλο. Ίσως να υπάρχει κάποια ρύθμιση για να διορθωθεί αλλά....εγώ χρησιμοποιώ μόνο το wifi του xiaomi και πιάνει παντού. Σε όλο το σπίτι και πολύ παραπέρα.

 

Ίσως κάποιος άλλος να έχει κάποια καλύτερη ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ερώτηση: Μπορούν να έχουν και τα 2 την ίδια SSID?

Σκέφτομαι ότι μπορώ να το συνδέσω στο σαλόνι ενσύρματα και με αυτό τον τρόπο να επεκτείνει το Wifi στην βεράντα (είναι μετά το σαλόνι).

Νομίζω ότι έτσι θα έχει καλύτερη απόδοση (και μέσα στο σαλόνι) το δύκτιο.

Εννοείται ότι μπορούν. Δεν υπάρχει θέμα. Η συσκευή θα μπαίνει σε όποιο έχει καλύτερο σήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εννοείται ότι μπορούν. Δεν υπάρχει θέμα. Η συσκευή θα μπαίνει σε όποιο έχει καλύτερο σήμα...

Θα μπαίνει σε όποιο έχει καλύτερο σήμα ή όπως λέει ο φίλος παραπάνω θα πρέπει να αποσυνδεθώ πρώτα για να βρει το καλύτερο σήμα.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση σχετική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...