Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, small dj είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχει κάποιος αύξηση την κεραία σε ένα sonoff γιατί είναι πολύ μικρή να φανταστείτε το έχω πείσω από ένα καναπέ και το router είναι 5 μέτρα και δεν πιάνει ευχαριστώ 

Εγώ θα πρότεινα επίσης να κατεβάσεις ενα wifi analyzer στο κινητό και να δείς πόσα δίκτυα εκπεμπουν σε ίδιο καναλι wifi με το δικό σου. Αν είναι πολλα.... πήγαινε σε καποιο αλλο. Ίσως βοηθήσει.

1 ώρα πριν, zx1234r είπε

@fingolfingr και @panoskir ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ανοίξω κάποια στιγμή τους διακόπτες και θα το δω ή θα φωνάξω κάποιον ηλεκτρολόγο γιατί δεν νιώθω άνετα να παίζω με το ρεύμα. Όπου έχει ουδέτερο θα παίξει έξυπνος διακόπτης και όπου δεν έχει θα παίξει sonoff πριν την λάμπα. Αν με χωρίσει η γυναίκα μου θα έχει απόλυτο δίκιο.

Και εγώ το διαβάζω πολύ το θέμα αυτό γύρω γύρω στο ίντερνετ. Λένε να προσέξεις ώστε η κεραία να μην εφάπτεται με άλλη μεταλλική επιφάνεια ώστε να μην επηρεάζεται το σήμα.

Αρχικά να πω ότι σε νοιώθω. Ένας από τους λόγους που δεν αλλάζω διακόπτες είναι η γυναίκα. Ένας άλλος είναι ότι είμαι κάπως ψυχαναγκαστικός και να νευρίαζα να βλέπω άλλο στυλ διακόπτη και άλλο στυλ πρίζα :)

 

Γι αυτό λοιπόν αγόρασα shelly, αν και δεν τα έχω βάλει ακόμα. Μπαίνουν πίσω από τον υπάρχον διακόπτη (οπότε δεν τον αλλάζεις) και το λειτουργείς παράλληλα με τον διακόπτη. Ανοίγεις και κλείνεις είτε από τον διακόπτη (όπως πάντα) είτε από την εφαρμογή. Η γυναίκα δεν χρειάζεται να το μάθει ποτέ :P

Επίσης αν δεν έχεις ουδέτερο τότε ο ηλεκτρολόγος μπορεί να σου κατεβάσει. Αυτό βέβαια σημαίνει ότι θα πρέπει να ανοίξει τα κουτάκια πάνω στον τοίχο (ευθεία πάνω από τον διακόπτη). Το οποίο σημαίνει ότι μετά θα θέλεις στοκάρισμα και βάψιμο. Το θεωρώ όμως καλύτερη λύση μιας και το κάνεις μία φορά και τέλος. 

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Εγώ θα πρότεινα επίσης να κατεβάσεις ενα wifi analyzer στο κινητό και να δείς πόσα δίκτυα εκπεμπουν σε ίδιο καναλι wifi με το δικό σου. Αν είναι πολλα.... πήγαινε σε καποιο αλλο. Ίσως βοηθήσει.

Πως να το κάνω αυτό με βοηθάς λίγο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, small dj είπε

Πως να το κάνω αυτό με βοηθάς λίγο; 

Να σου πω ότι οι πιθανότητες να δουλέψει είναι λίγες αλλά.... είναι τσάμπα.

Κατεβάζεις wifi analyzer στο κινητό. Βλέπεις σε τι κανάλι εκπέμπει το wifi αλλά κυρίως αν είναι και αλλά εκεί κοντά που εκπέμπουν στο ίδιο. Αν είναι μόνο του.... το αφήνεις και κοιτάς για κάτι άλλο. Αν είναι κι αλλά στο ακριβώς ίδιο κανάλι με ισχυρό σήμα.... μπαίνεις στο modem σου και το αλλάζεις. Συνήθως είναι στην σελίδα που αλλάζει το ssid Και το pass. Επίσης συνήθως είναι στο αυτόματο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/8/2019 στις 7:10 ΜΜ, fingolfingr είπε

Λογικά θα παίζει. Και λέω λογικά γιατί ούτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγος. Αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να λειτουργεί μόνο μέσω app. Ενώ με τον διακόπτη... Λειτουργεί και απο το κουμπί.

Το πιο σωστό που έχω διαβάσει εδώ (το οποίο με έσωσε πραγματικά) είναι ότι αν ο διακόπτης έχει από κάτω πρίζα, τότε θα έχει και ουδέτερο.

οπως ειπες μπριζα = ουδετερος και οχι αν δεν βαλετε ουδετερο δεν θα παιξει ο διακοπτης 

Στις 30/8/2019 στις 10:43 ΜΜ, zx1234r είπε

Amazon.de. 89.7€. Η βανα έχει bluetooth και μαζί δίνουν και ενα τύπου bridge (το στικάκι που φαίνεται στην φωτο) και αυτό συνδέεται με wifi στο ρούτερ.  Αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως η βανα ελέγχεται και απευθείας μέσω του app χωρίς την ύπαρξη του bridge με bluetooth. Απλά με το bridge έχεις και απομακρυσμένο έλεγχο. Ναι είναι ακριβό αλλά κάνει και για μεγάλους κήπους, όχι μόνο για τις 5 γλαστρουλες μου.

λοιπον εφτιαξα ηλεκτροβανα ποτισματος με συνολικα 30 ευρω και εχω τα ιδια αποτελεσματα και για οσα φυτα θελει καποιος ;) και δεν εχει bridge

ΟΚ τωρα κατι δυσκολο , καποιοι απο εδω μεσα ισως να εχουν δοκιμασει καποιες καμερες που λεγονται CVMORE robotic eye αν ασχολειστε με home assistant θα θελα να ρωτησω αν καταφερε καποιος να τις βαλει μεσα γιατι απο οτι ξερω μαλλον δεν ειναι onvif και δεν ξερω πως να βρω το rtsp  τους καθοτι δεν εχουν ονομα χρηστη και κωδικο σε browser δεν ξερω πως μπορω να τις βαλω μεσα ξερει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Έχει βάλει κανείς shelly 1PM για απομακρυσμενη χρήση θερμοσίφωνα; Και ρωτάω για το shelly γιατί θα έχω αρκετά shelly στο σπίτι οπότε θα βόλευε να τα έχω σε μία εφαρμογή. Επίσης μπορεί να μετράει και κατανάλωση. Το ίδιο κάνει και το sonoff pow r2 αλλά.... είναι κάπως θηρίο ενώ το shelly μπορεί εύκολα να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του πίνακα.

 

 

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fingolfingr said:

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Έχει βάλει κανείς shelly 1PM για απομακρυσμενη χρήση θερμοσίφωνα; Και ρωτάω για το shelly γιατί θα έχω αρκετά shelly στο σπίτι οπότε θα βόλευε να τα έχω σε μία εφαρμογή. Επίσης μπορεί να μετράει και κατανάλωση. Το ίδιο κάνει και το sonoff pow r2 αλλά.... είναι κάπως θηρίο ενώ το shelly μπορεί εύκολα να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του πίνακα.

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Προσωπικά χρησιμοποιώ alexa , διότι το θεωρώ πιο φιλικό στη χρήση, με περισσότερες δυνατότητες από google ( προσωπική άποψη πάντα ) . Όσο για τη maic το λαμβάνω ως αστείο 😂

Για θερμοσίφωνα τώρα έχω το sonoff αλλά θέλω να πάω προς fibaro σύντομα. Έχει κανείς εμπειρία από fibaro σε θερμοσίφωνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cambo99 είπε

Προσωπικά χρησιμοποιώ alexa , διότι το θεωρώ πιο φιλικό στη χρήση, με περισσότερες δυνατότητες από google ( προσωπική άποψη πάντα ) . Όσο για τη maic το λαμβάνω ως αστείο 😂

Για θερμοσίφωνα τώρα έχω το sonoff αλλά θέλω να πάω προς fibaro σύντομα. Έχει κανείς εμπειρία από fibaro σε θερμοσίφωνα;

Προφανώς και αστειευομουν για την maic.

 

Τι παραπάνω θα προσφέρει ο fibaro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, fingolfingr said:

Προφανώς και αστειευομουν για την maic.

Τι παραπάνω θα προσφέρει ο fibaro?

Απλά έχω και άλλες fibaro συσκευές και γι'αυτό ρωτάω. Τελευταία έχω πάρει και 2 διακόπτες fibaro dimmer walli και 2 fibaro walli πρίζες οι οποίες είναι υπέροχες στο μάτι και εύκολα στη χρήση. Δίνουν μια premium - smart όψη στον τοίχο ! Ακριβά ακόμη όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Έχει βάλει κανείς shelly 1PM για απομακρυσμενη χρήση θερμοσίφωνα; Και ρωτάω για το shelly γιατί θα έχω αρκετά shelly στο σπίτι οπότε θα βόλευε να τα έχω σε μία εφαρμογή. Επίσης μπορεί να μετράει και κατανάλωση. Το ίδιο κάνει και το sonoff pow r2 αλλά.... είναι κάπως θηρίο ενώ το shelly μπορεί εύκολα να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του πίνακα.

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Και εγώ αλεξα θα προτιμούσα. Είχα Google assistant αλλά όταν την χρησιμοποιείς συνέχεια σε κουράζει αυτή η επανάληψη 2 λέξεων. Ενώ η αλεξα ακούει αμέσως. Άσε που η google θέλει εκπαίδευση για κάθε χρήστη.

Επίσης η αλεξα έχει πολλά παραπάνω σκιλλς και μεγαλύτερη υποστήριξη από hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Έχει βάλει κανείς shelly 1PM για απομακρυσμενη χρήση θερμοσίφωνα; Και ρωτάω για το shelly γιατί θα έχω αρκετά shelly στο σπίτι οπότε θα βόλευε να τα έχω σε μία εφαρμογή. Επίσης μπορεί να μετράει και κατανάλωση. Το ίδιο κάνει και το sonoff pow r2 αλλά.... είναι κάπως θηρίο ενώ το shelly μπορεί εύκολα να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του πίνακα.

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Δεν φταίνε τα sonoff, πρέπει να παρεμβάλεις ενα ρελε ισχύος για να διαχειριστείς τον θερμοσίφωνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Google όμως έχουμε την ελπίδα για σύντομη υποστήριξη Ελληνικών...στην Alexa? Και γενικά πώς τα πάει με τα ελληνικά; Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κάτι, προσεχώς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Στην Google όμως έχουμε την ελπίδα για σύντομη υποστήριξη Ελληνικών...στην Alexa? Και γενικά πώς τα πάει με τα ελληνικά; Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κάτι, προσεχώς.

Κανένα από τα δύο δεν τα πάει καλά με τα ελληνικά και ούτε έχει βγει κάποια ανακοίνωση από την google ότι πχ το 2022 θα έχει ελληνικά... οπότε σε αυτό το κομμάτι είναι το ίδιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Δεν ήξερε ο ηλεκτρολόγος,ψάξε πιο πίσω σε αυτό το νήμα έχω οδηγό και φωτό άμα του τα δείξεις θα καταλάβει άμεσος ,τα sonoff δουλεύουν υποδειγματικά, δύο χρόνια που το έχω στο θερμοσίφωνα ούτε μία εμπλοκη, η Αλέξα είναι πολύ καλή έχω 3 στο σπίτι αλλά σίγουρα γρήγορα δεν θα δούμε ελληνικά,στα Αγγλικά Γερμανικά πάντως είναι μία χαρά με πολλές δυνατότητες παραπάνω από ότι δουλεύω εγώ

4 λεπτά πριν, stefanosnik είπε

Κανένα από τα δύο δεν τα πάει καλά με τα ελληνικά και ούτε έχει βγει κάποια ανακοίνωση από την google ότι πχ το 2022 θα έχει ελληνικά... οπότε σε αυτό το κομμάτι είναι το ίδιο..

Όπως έγραψα έχω Αλέξα όμως θεωρώ, πιστεύω οτι το google θα φέρει πιο γρήγορα ελληνικά, αυτή τη στιγμή μιλάω και γράφω το μήνυμα και μία χαρά τα καταλαβαίνει τα ελληνικά και μία χαρά τα γράφει γιατί άραγε να μην τα ακούει σωστά και πάλι λέω Αλεξία έχω, δεν έχω άποψη ακριβώς για το google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Δεν ήξερε ο ηλεκτρολόγος,ψάξε πιο πίσω σε αυτό το νήμα έχω οδηγό και φωτό άμα του τα δείξεις θα καταλάβει άμεσος ,τα sonoff δουλεύουν υποδειγματικά, δύο χρόνια που το έχω στο θερμοσίφωνα ούτε μία εμπλοκη, η Αλέξα είναι πολύ καλή έχω 3 στο σπίτι αλλά σίγουρα γρήγορα δεν θα δούμε ελληνικά,στα Αγγλικά Γερμανικά πάντως είναι μία χαρά με πολλές δυνατότητες παραπάνω από ότι δουλεύω εγ

Του είχα στείλει τις φωτό, τις μελέτησε και το έκανε έτσι. Ρελέ έχει βάλει. Πως το σύνδεσε... Αυτός ξέρει. Θα φέρω άλλον με περισσότερη εμπειρία σε smart γιατί θέλω κι αλλα.

Για το Shelly το σκεφτόμουν γιατί έχει και μέτρηση κατανάλωσης. Βέβαια δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας αλλά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Του είχα στείλει τις φωτό, τις μελέτησε και το έκανε έτσι. Ρελέ έχει βάλει. Πως το σύνδεσε... Αυτός ξέρει. Θα φέρω άλλον με περισσότερη εμπειρία σε smart γιατί θέλω κι αλλα.

Για το Shelly το σκεφτόμουν γιατί έχει και μέτρηση κατανάλωσης. Βέβαια δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας αλλά...

Αν έχεις χώρο στον πίνακα μπορείς να βάλεις μετρητή ολικής κατανάλωσης όπως εγώ ,οκ δεν είναι Σμαρτ ,δεν το δείχνει στο κινητό αλλά μου δείχνει την ολική κατανάλωση απλά πρέπει να πηγαίνω στον πινακα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...