Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 28/7/2018 στις 4:19 ΜΜ, djuan1988 είπε

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι όλα αυτά τα προϊόντα να έχουν υποστήριξη σε βάθος χρόνου. Δε θέλω δηλαδή σε 6-8 μήνες να σταματήσουν οι αναβαθμίσεις των εφαρμογών.

Για τις κάμερες δεν έχω κάποια συγκεκριμένη απαίτηση, θέλω απλά να δουλεύουν απροβλημάτιστα και ότι περισσότερο προσφέρουν, τόσο καλύτερα. 

Είδα τις λύσεις της Nest και τα Arlo και πραγματικά απογοητεύτηκα. Τραγικά υψηλές τιμές και ειδικά οι Nest κάμερες είναι πρακτικά άχρηστες χωρίς paid subscription. Ωραία λύση είναι τα προϊόντα της Wyze (είναι βέβαια startup, με ότι συνεπάγεται αυτό). Πάμφθηνα, με πολλές λειτουργίες, αλλά δεν τα πουλάει στην Ευρώπη και δεν έχει και timeline για το πότε θα το κάνει.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

https://www.deals365.gr/proionta-technologias/12953-exupni-kai-asurmati-kamera-esoterikou-chorou-wyze-cam-1080p-hd-me-mono-44-euro

Απλά το είδα και το αναφέρω δεν έχω ψωνίσει ποτέ ☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα σε όλους

έχω ξεκινήσει και εγώ σιγά σιγά τους αυτοματισμούς

έχω 3 touch διακόπτες sonoff και περιμένω το echo dot

εκτός απο αυτούς, τηλεόραση samsung smart 2016 και gree a/c με wifi μπορώ να ελέγχω με την alexa?

υπάρχει πουθενά κανένα βιντεάκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, samniotis είπε

καλησπέρα σε όλους

έχω ξεκινήσει και εγώ σιγά σιγά τους αυτοματισμούς

έχω 3 touch διακόπτες sonoff και περιμένω το echo dot

εκτός απο αυτούς, τηλεόραση samsung smart 2016 και gree a/c με wifi μπορώ να ελέγχω με την alexa?

υπάρχει πουθενά κανένα βιντεάκι?

Εκτος απο το κληματιστικο τα αλλα μαλλον ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί καποιος να δώσει λινκ με 

alexa (ποιο απ'ολά )

λαμπές για 3 δωμάτια και ταινία για πίσω απο την tv και την κουζίνα (της tv αν γίνεται να αναβοσβήνει ) και φωτιστικά χώρια που έχει είδα κάπου 

lg harmony(το elite πρεπει να πάρω ?)

και μετρητές θερμοκρασίας και υγρασίας εσωτερικούς και εξωτερικούς 

αυτα για άμεση αγορα

και για το μέλλον

θερμοστάτη και κλειδαριά που να ταιριάζει σε παλιού τυπου (γραμματοκιβωτίου ) και αν υπάρχει κάτι για θερμοσίφωνα καθώς και μαγνήτες (αν διάβασα καλά εδώ στις πίσω σελίδες ) για τα παράθυρα και τις πόρτες για να βλέπεις αν είναι ανοιχτά και τέλος αν γίνεται να αλλάξω τους διακόπτες με κάτι αφής που είδα smart αλλα χωρίς να τραβάω καλώδια (για ουδέτερο αν θυμάμαι πάλι καλα) .

σας ευχαριστώ τα περισσότερα τα έχω βρεί αλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτά που πρέπει να πάρω  (αγορα απο εξωτερικό αν είνια καλύτερη η τιμη φυσικά απο amazon γερμανίας έχω και άκρες να μου τα φέρουν )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιπλέον μετά απο ψάξιμο είδα οτι καλύτερος συνδυασμός είναι  echo second generation + smartthings παρα echo plus  ? αλλα έτσι είδα οτι χρειάζεται bridge για να μπορώ να ελέγχω τις λάμπες ... 

στηξν αγορά αυτών έχετε να κάνετε κάποια επισήμανση ?

Spoiler

image.png.ba7692b64a099492533ded04fa631a54.png

Spoiler

image.png.c8d5e8f31e8742ce0e88249986946c88.png

 

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για ένα smart door locker, κατά προτίμηση με fingerprints αλλά και κωδικό για τους επισκέπτες μιας κ πρόκειται για επαγγελματικό χώρο... Έχουμε τπτ καινούργιο στα υπόψιν; υπάρχει θέμα ασφάλειας η να προχωρήσω άφοβα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2018 στις 10:08 ΜΜ, samniotis είπε

καλησπέρα σε όλους

έχω ξεκινήσει και εγώ σιγά σιγά τους αυτοματισμούς

έχω 3 touch διακόπτες sonoff και περιμένω το echo dot

εκτός απο αυτούς, τηλεόραση samsung smart 2016 και gree a/c με wifi μπορώ να ελέγχω με την alexa?

υπάρχει πουθενά κανένα βιντεάκι?

Έχω πάρει τους T1 αλλά το blocking factor είναι ότι θέλουν ουδέτερο για να παίξουν. Είχες τον ουδέτερο στους διακόπτες σου εσύ ή έκανες κάποια μόντιφα? Επίσης πως τους βίδωσες στο κουτί χωρίς νύχια διακόπτη?

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 2/8/2018 στις 11:57 ΠΜ, KinigosPsixon είπε

επιπλέον μετά απο ψάξιμο είδα οτι καλύτερος συνδυασμός είναι  echo second generation + smartthings παρα echo plus  ? αλλα έτσι είδα οτι χρειάζεται bridge για να μπορώ να ελέγχω τις λάμπες ... 

στηξν αγορά αυτών έχετε να κάνετε κάποια επισήμανση ?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.ba7692b64a099492533ded04fa631a54.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.c8d5e8f31e8742ce0e88249986946c88.png

Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση το πιο οικονομικό σε χρήμα αλλα όχι σε χρόνο πιστεύω οτι ειναι Rasberry Pi + HassIO. Εγω παρέλαβα χτες και προσπαθώ να το σετάρω με το sonoff που έχω για να βάλω για αρχή το διακόπτη και μετά θα παω σε zigbee xiaomi σενσορες με zigbee usb για να τα ελέγχω μεσω ίντερνετ. Το καλο με το HassIO είναι οτι δεν βασίζεσαι στον σερβερ καμίας εταιρείας και οτι μπορεις να έχεις πολλές διαφορετικές εταιρείες και συνήθως με λιγότερα χρήματα. ΤΟ κακό είναι οτι θέλει ψάξιμο μεχρι να μάθεις και να τα σεταρεις οπως πρέπει. 

Θα ανοίξω θρεντ για το hassio για αποριες κλπ αν εχει κανεις αλλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση το πιο οικονομικό σε χρήμα αλλα όχι σε χρόνο πιστεύω οτι ειναι Rasberry Pi + HassIO. Εγω παρέλαβα χτες και προσπαθώ να το σετάρω με το sonoff που έχω για να βάλω για αρχή το διακόπτη και μετά θα παω σε zigbee xiaomi σενσορες με zigbee usb για να τα ελέγχω μεσω ίντερνετ. Το καλο με το HassIO είναι οτι δεν βασίζεσαι στον σερβερ καμίας εταιρείας και οτι μπορεις να έχεις πολλές διαφορετικές εταιρείες και συνήθως με λιγότερα χρήματα. ΤΟ κακό είναι οτι θέλει ψάξιμο μεχρι να μάθεις και να τα σεταρεις οπως πρέπει. 

Θα ανοίξω θρεντ για το hassio για αποριες κλπ αν εχει κανεις αλλος

δεν ειναι για ολους ,καλυτερα λιγα παραπανω χρηματα και το κεφαλι σου ησυχο η κανενα gadetaki λιγοτερο και να δουλευουν ολα κατευθειαν εκτος αν καποιος εχει χρονο και ορεξη για ψαξιμο ,εγω εφυγα απο αυτο το σταδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, slk200gr είπε

δεν ειναι για ολους ,καλυτερα λιγα παραπανω χρηματα και το κεφαλι σου ησυχο η κανενα gadetaki λιγοτερο και να δουλευουν ολα κατευθειαν εκτος αν καποιος εχει χρονο και ορεξη για ψαξιμο ,εγω εφυγα απο αυτο το σταδιο

ε ναι για αυτο το εγραψα οτι είναι οικονομικό σε χρήμα αλλά οχι σε χρόνο. Το μόνο κακό με τις άλλες λύσεις είναι οτι αν κάποια στιγμή ο σερβερ της εταιρείας δεν δουλεύει τοτε και εσύ δεν έχεις έλεγχο του σπιτιού σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

ε ναι για αυτο το εγραψα οτι είναι οικονομικό σε χρήμα αλλά οχι σε χρόνο. Το μόνο κακό με τις άλλες λύσεις είναι οτι αν κάποια στιγμή ο σερβερ της εταιρείας δεν δουλεύει τοτε και εσύ δεν έχεις έλεγχο του σπιτιού σου

εγω δεν θα φοβομουν αυτο ,εταιρειες σαν την wemo,sonoff,philips δεν θα εχουν θεμα, περισσοτερο να μου πεις οτι μπορουν  να χρεωσουν τις cloud υπηρεσιες ναι ,ας πουμε οι canary καμερες απο συνδρομη 48 ε το εκανε εν νυκτις 98 ε και σαλταρανε ολοι και το χειροτερο στο τσαπα προγραμμα η καμερα ειναι αχρηστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, slk200gr είπε

εγω δεν θα φοβομουν αυτο ,εταιρειες σαν την wemo,sonoff,philips δεν θα εχουν θεμα, περισσοτερο να μου πεις οτι μπορουν  να χρεωσουν τις cloud υπηρεσιες ναι ,ας πουμε οι canary καμερες απο συνδρομη 48 ε το εκανε εν νυκτις 98 ε και σαλταρανε ολοι και το χειροτερο στο τσαπα προγραμμα η καμερα ειναι αχρηστη

 

αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Γενικά για μένα οσο λιγότερο βασίζεσαι σε τρίτους τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε παιδια τι Rasberry Pi να έχουμε χρόνο να βγούμε και για κανα καφε... απλ πραγματα ... ενα echo (δεν ξερω πιο να παρω το plus η το dot 2 generation) δεν ξερω αν χρειαστεί hub μετα , λογικα ενα logitech harmony  , καμια xiaomi λαμπα,φωτιστικό, led ταινια . κανα μετρητή θερμοκρασίας και υγρασιας μέσα έξω για αρχή . μετα ίσως παω σε κλειδαριά ρομποτικη σκούπα και θερμοστάτη και αν ειναι ευκολο κατι για έλεγχο του θερμοσίφωνα . Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής . για αυτά χρειάζεται το smatthings hub ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου ξεκινησες ορμητικα ,plus η dot η μονη διαφορα ειναι οτι το Plus εχει καλυτερο ηχο αν σε ενδιαφερει το παιρνεις αν παιζει σε ενισχυτη με ηχεια οπως εγω παρε το dot.to harmony το πηρα σε οτι ανεφερες δεν νομιζω να το χρειαζεσεις παρα μονο αν εχεις συσκευη που να μην υποστηριζει wifi και ειναι infrared.ο θερμοσιφονας ειναι ευκολο το εκανα και εγω με εναν sonoff διακοπτη και ενα ρελε μικρο κοστος δουλευει αψογα και με την αλεξα,Ηub καπου θα χρειαστεις αλλα μην αγχωνεσαι απο την αρχη ασε που πολλες φορες δινουν προσφορα το hub μαζι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, KinigosPsixon said:

όχι ρε παιδια τι Rasberry Pi να έχουμε χρόνο να βγούμε και για κανα καφε... απλ πραγματα ... ενα echo (δεν ξερω πιο να παρω το plus η το dot 2 generation) δεν ξερω αν χρειαστεί hub μετα , λογικα ενα logitech harmony  , καμια xiaomi λαμπα,φωτιστικό, led ταινια . κανα μετρητή θερμοκρασίας και υγρασιας μέσα έξω για αρχή . μετα ίσως παω σε κλειδαριά ρομποτικη σκούπα και θερμοστάτη και αν ειναι ευκολο κατι για έλεγχο του θερμοσίφωνα . Η ερώτηση μου εμένα είναι η εξής . για αυτά χρειάζεται το smatthings hub ??? 

Άποψή μου μαζί με alexa πάρε και ένα πακέτο λάμπες + led ταινία + hub από philips hue , για να μπεις στον smart κόσμο εύκολα και ωραία. Μετά πας σε harmony κλπ για air condition , tv κλπ. Μην ξοδεύεις χρήματα σε πολλά φθηνά , που στο τέλος θα τα αναβαθμίσεις με κάτι πιο ακριβό ( καλή ώρα όπως philips hue ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...