Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, samniotis είπε

έλα να σου γλιτώσω κανα σέντς https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes.html?keyphrase=broadlink+rm+pro

εγώ το έχω παραγγείλει ήδη απο banggood για να μπορώ να ελέγχω ότι ir και 433mhz συσκευή έχω όπως a/c και rf πρίζες

εννοείται ότι συνεργάζεται και με ifttt & alexa

Το πηρε φιλος μου ,γλυτωνεις λιγα χρηματα εγω το δικο μου το πηρα σε προσφορα απο αμαζον 62 ε αλλα πιστεψε με χανεις πολυ πραγμα σε δυνατοτητες και σε πληθώρα συσκευων ,για κολλήματα  να μην μιλησω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το πήρα για όταν είμαι στο σπίτι και θέλω να δουλέψω τις rf πρίζες του σπιτιού με την alexa, τον ενιαχυτή και το aircondition οπότε και κόλλημα να φάει με ένα ρεστάρτ το στρώνω

για εκτός σπιτιού έχει wifi το gree (που εκεί με καίει) οπότε το δουλεύω έτσι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, slk200gr είπε

Το πηρε φιλος μου ,γλυτωνεις λιγα χρηματα εγω το δικο μου το πηρα σε προσφορα απο αμαζον 62 ε αλλα πιστεψε με χανεις πολυ πραγμα σε δυνατοτητες και σε πληθώρα συσκευων ,για κολλήματα  να μην μιλησω 

μπορεις να μου πείς λίγο τι ακριβώς χάνεις σε δυνατότητες γιατί εγω σε review που διάβασα λεν καλά λόγια.. επίσης να ρωτήσω κάτι το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά είνια να ανοίξεις και να κλείσεις την tv και το aircodition ? δεν μπορεις να ανεβάσεις πχ την ένταση η να την κατεβάσεις και αντίστοιχα την θερμοκρασία ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

μπορεις να μου πείς λίγο τι ακριβώς χάνεις σε δυνατότητες γιατί εγω σε review που διάβασα λεν καλά λόγια.. επίσης να ρωτήσω κάτι το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά είνια να ανοίξεις και να κλείσεις την tv και το aircodition ? δεν μπορεις να ανεβάσεις πχ την ένταση η να την κατεβάσεις και αντίστοιχα την θερμοκρασία ? 

Γενικά αυτα μιμούνται το remote οπότε οτι  κάνεις με το κανονικό κάνεις και με αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

μπορεις να μου πείς λίγο τι ακριβώς χάνεις σε δυνατότητες γιατί εγω σε review που διάβασα λεν καλά λόγια.. επίσης να ρωτήσω κάτι το μόνο που μπορείς να κάνεις με αυτά είνια να ανοίξεις και να κλείσεις την tv και το aircodition ? δεν μπορεις να ανεβάσεις πχ την ένταση η να την κατεβάσεις και αντίστοιχα την θερμοκρασία ? 

Εχει πολλες παραπανω συσκευες στην βαση δεδομενων κατα τα αλλα οπως ανεφερε ο φιλος μπορεις να τα περασεις χειροκίνητα .Για το κληματιστικο δεν ξερω γιατι τα δικα μου ειναι wifi αλλα νομιζω πως μπορεις να αλαξεις σιγουρα την θερμοκρασια μεσα απο το app με αλεξα δεν ειμαι σιγουρος.Στην τιβι ανεβασω κατεβασω την ενταση  με αλεξα οπως επισης και προγραμμα και να ενεργοποιησω το Nvidia shield και πολλα αλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, samniotis είπε

με αλεξα μπορείς να ελέγχεις το κλιματιστικό? ρωτάω γιατί και μένα wifi είναι (gree) και το ΄χω απορία...

Αν η Αλεξα επικοινωνεί με το hub σου και αυτό  επικοινωνεί με το κλιματιστικό τότε ναι. Εγώ πχ ότι βάζω στο home assistant φαίνεται και στο Google assistant στο κινητό και μπορώ να το ελέγξω  μέσω voice command

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, samniotis said:

με αλεξα μπορείς να ελέγχεις το κλιματιστικό? ρωτάω γιατί και μένα wifi είναι (gree) και το ΄χω απορία...

 

Το ελέγχω με το harmony hub και μέσω Alexa. Το harmony hub μπορεί να ¨μάθει" όλες τις εντολές που στέλνεις με το κομπιούτερ του κλιματιστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,

ενδοαφερομαι να ξεκινήσω και εγώ να ασχολούμαι με αυτά και θέλω να κάνω μια βασική ερώτηση: 

Alexa ή Google assistance? Δεν θέλω DIY πράγματα, θέλω έτοιμες λύσεις!  Αυτό για το οποίο ενδοαφερομαι σε πρώτη φάση είναι να ελέγχω τα φώτα, μετά να μπορώ να ελέγχω θερμοστάτη, την πόρτα να κλειδώνω, το air condition και τέτοια. Όποτε οι γνωστές με μεγαλύτερη εμπειρία τι έχουν να προτείνουν Alexa ή Google;; Απ’οτι καταλαβαίνω η Alexa είναι πολύ καλύτερη Ε;

Επεξ/σία από leonidas_fs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Στις 5/8/2018 στις 4:26 ΜΜ, WizeMan είπε

Για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει η ιδέα των πολλών gateway. Εδώ και το Xiaomi Aqara gateway σκέφτομαι να το φουντάρω και να πάρω ένα usb zigbee stick. O μόνος λόγος που το κρατάω μέχρι στιγμής είναι σε περίπτωση που σκάσει κάτι στο Rpi να το έχω back up για τα automations.

MQTT δεν έχω σετάρει ακόμα (περιμένω το usb to serial για να φλασάρω τα Sonoff T1 πρώτα)

Για αυτό που λες ότι δεν σου δουλεύει καμία σελίδα, βάζεις http://local_rpi_ip:8123 όταν είσαι στο τοπικό δίκτυο και δεν παίζει;

Για remote access εννοείται πρέπει να ανοίξεις την 8123 και θα σου πρότεινα για λόγους ασφαλείας:

  1. Να ανοίξεις μια άλλη port που κοιτάει στην τοπική 8123
  2. Να ενεργοποιήσεις authentication

Τώρα για το NAT Loopback, αν δεν υποστηρίζει το modem/router σου, τότε αναγκαστικά όταν βρίσκεσαι στο τοπικό δίκτυο πρέπει να χρησιμοποιείς την τοπική ip του Rpi σου...

Χωρίς να έχω ασχοληθεί, νομίζω οτι και μετα τις δυο μπορείς να κάνεις οτι θες και οτι περισσότερο εξαρτάται απο τα smart hubs/πραγματα που θα αγοράσεις, αν και γενικα πλεον σχεδον ολα υποστηριζουν τα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, leonidas_fs είπε

Καλησπέρα παιδιά,

ενδοαφερομαι να ξεκινήσω και εγώ να ασχολούμαι με αυτά και θέλω να κάνω μια βασική ερώτηση: 

Alexa ή Google assistance? Δεν θέλω DIY πράγματα, θέλω έτοιμες λύσεις!  Αυτό για το οποίο ενδοαφερομαι σε πρώτη φάση είναι να ελέγχω τα φώτα, μετά να μπορώ να ελέγχω θερμοστάτη, την πόρτα να κλειδώνω, το air condition και τέτοια. Όποτε οι γνωστές με μεγαλύτερη εμπειρία τι έχουν να προτείνουν Alexa ή Google;; Απ’οτι καταλαβαίνω η Alexa είναι πολύ καλύτερη Ε;

Σχεδόν οποιαδήποτε πλέον smart συσκευή υποστηρίζει και τα δύο.  Έχοντας το google home δεν έχω συναντήσει ακόμα συσκευή που δεν την ελέγχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αν μπορείς ανέπτυξε το λιγο αυτο

Απλα η σλεξα εχει πανω απο 16000 skills σε διαφορες κατηγοριες η google προς ρο παρων ειναι πολυ πισω σε αυτο,βεβαια ποσο χρησιμο ειναι αυτο στην ελλαδα δεν ειμαι σιγουρος εξω σιγουρα παιζει ρολο,,σε θεματα χειρισμού συσκευων και οι 2 ειναι το ιδιο ,ολοι οι κατασκευαστές υποστηριζονται και απο τους 2 εξαιρεση η φτηνες εξυπνες λαμπες του ικεα TRÅDFRI που δεν υποστηρίζονται απο την google ,παντος οποιο και να παρει καποιος δεν χανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά -και πάλι-. Μόλις παρηγγειλα το echo plus (που έχει hub built in), και πήρα και 3 λάμπες Phillips. Εγώ για να ελέγχω την τηλεόραση, aircondition κτλ θα χρειαστώ το harmony hub της Logitech σωστά; Αυτό παίζει με όλες τις μάρκες τηλεοράσεων, air condition κτλ;

Και τέλος αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να ρυθμίζω τον θερμοστάτη στο σπίτι. Φαντάζομαι αυτό είναι σχετικά εύκολο, σωστά (λογικά θα θέλει αλλαγή θερμοστάτη μόνο). Ξέρουμε κανέναν θερμοστάτη που να παίζει με echo plus?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...