Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, WizeMan είπε

Έχω πάρει τους T1 αλλά το blocking factor είναι ότι θέλουν ουδέτερο για να παίξουν. Είχες τον ουδέτερο στους διακόπτες σου εσύ ή έκανες κάποια μόντιφα? Επίσης πως τους βίδωσες στο κουτί χωρίς νύχια διακόπτη?

χρησιμοποίησα μόνο τα σημεία που απο κάτω είχα πρίζα οπότε περνούσε μέσα απο το κουτί ουδέτερος (είμαι μετά απο ανακαίνιση και δεν ήθελα να ανοίγω φρεσκοβαμμένα κουτιά απο πάνω)

στο βίδωμα απλά έβγαλα το ένα νύχι απο τον παλιό διακόπτη και το χρησιμοποίησα στην τρύπα που έχει για το ειδικό κυτίο ο sonoff - μιά χαρά έκατσε και με ένα μόνο νύχι

το μόνο κακό είναι ότι στο άσχετο έχω ghost switching και απ ότι διάβασα είναι λόγω των παρεμβολών που τρώει ο διακόπτης απο το ρεύμα που περνάει...

οποτε καλύτερα μην βάλεις τέτοιο διακόπτη σε κρεβατοκάμαρα εκτός αν θέλεις να ξυπνάς μέσα στην νύχτα απο φωτορυθμικά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, samniotis είπε

χρησιμοποίησα μόνο τα σημεία που απο κάτω είχα πρίζα οπότε περνούσε μέσα απο το κουτί ουδέτερος (είμαι μετά απο ανακαίνιση και δεν ήθελα να ανοίγω φρεσκοβαμμένα κουτιά απο πάνω)

στο βίδωμα απλά έβγαλα το ένα νύχι απο τον παλιό διακόπτη και το χρησιμοποίησα στην τρύπα που έχει για το ειδικό κυτίο ο sonoff - μιά χαρά έκατσε και με ένα μόνο νύχι

το μόνο κακό είναι ότι στο άσχετο έχω ghost switching και απ ότι διάβασα είναι λόγω των παρεμβολών που τρώει ο διακόπτης απο το ρεύμα που περνάει...

οποτε καλύτερα μην βάλεις τέτοιο διακόπτη σε κρεβατοκάμαρα εκτός αν θέλεις να ξυπνάς μέσα στην νύχτα απο φωτορυθμικά!

(Νομίζω στο T1 έχουν βάλει low pass filter και δεν κάνει ghost switching.)

Οποτε μπορώ να πάρω νύχια διακόπτη από κατάστημα με ηλεκτρολογικά και να παίξω μπάλα. Συνδετήρες για διακλάδωση του ουδέτερου και είμαι κομπλέ.

ειμαι τυχερός που σχεδόν κάτω από όλους τους διακόπτες υπάρχει πρίζα.

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο όσο futuristic και να λένε ότι είναι το design του διακόπτη, το WAF είναι αρκετά χαμηλό και επίσης θα προτιμούσα και ο ίδιος να έβρισκα διακόπτες που μοιάζουν με τους μηχανικούς (όπως πχ της Xiaomi που ενώ παίζουν τέλεια με το Home Assistant δυστυχώς δεν χωράνε στα δικά μας κουτιά)

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, WizeMan είπε

(Νομίζω στο T1 έχουν βάλει low pass filter και δεν κάνει ghost switching.)

Οποτε μπορώ να πάρω νύχια διακόπτη από κατάστημα με ηλεκτρολογικά και να παίξω μπάλα. Συνδετήρες για διακλάδωση του ουδέτερου και είμαι κομπλέ.

ειμαι τυχερός που σχεδόν κάτω από όλους τους διακόπτες υπάρχει πρίζα.

Πάντως για να λέμε του στραβού το δίκιο όσο futuristic και να λένε ότι είναι το design του διακόπτη, το WAF είναι αρκετά χαμηλό και επίσης θα προτιμούσα και ο ίδιος να έβρισκα διακόπτες που μοιάζουν με τους μηχανικούς (όπως πχ της Xiaomi που ενώ παίζουν τέλεια με το Home Assistant δυστυχώς δεν χωράνε στα δικά μας κουτιά)

Αν έχουν βάλει ήδη lps στο Τ1 τότε μάλλον δεν έκαναν και πολύ καλή δουλειά.....

εκτός αν παίζει το άλλο θέμα που διαβάζω, όπου έχουν οι διακόπτες random on-off λόγω αποσύνδεσης του wifi

σκέψου ότι εγώ έχω σε απόσταση 5 μέτρων απο τον Τ1 το xiaomi mi router 3 σε full σήμα οπότε λίγο δύσκολο να φταίει το ρούτερ για αποσυνδέσεις, άρα αν είναι αυτό, φταίει το wifi του διακόπτη

όπως και να χει το αποτέλεσμα μετράει και αυτό είναι τα άσχετα on off όποτε του καπνίσει

στην κουζίνα και στο μπάρ δεν με ενοχλεί και τόσο, αν μείνει ανοιχτό απλά το κλείνω και στην τελική είναι και led οι λαμπτήρες οπότε δεν καίνε και τίποτα,

αλλά στην κρεβατοκάμαρα δεν είμαστε για τέτοια μες στην νύχτα 👻

αν με το waf αναφέρεσαι στην σύζυγο, εκεί απλά παίζεις το χαρτί ¨ασφάλεια¨ οπου βάζεις τα φωτα να ανοιγουν απομακρυσμένα ή με timer όταν λείπετε για να νομίζουν οι κλέφτες ότι κάποιος είναι μέσα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, samniotis είπε

Αν έχουν βάλει ήδη lps στο Τ1 τότε μάλλον δεν έκαναν και πολύ καλή δουλειά.....

εκτός αν παίζει το άλλο θέμα που διαβάζω, όπου έχουν οι διακόπτες random on-off λόγω αποσύνδεσης του wifi

σκέψου ότι εγώ έχω σε απόσταση 5 μέτρων απο τον Τ1 το xiaomi mi router 3 σε full σήμα οπότε λίγο δύσκολο να φταίει το ρούτερ για αποσυνδέσεις, άρα αν είναι αυτό, φταίει το wifi του διακόπτη

όπως και να χει το αποτέλεσμα μετράει και αυτό είναι τα άσχετα on off όποτε του καπνίσει

στην κουζίνα και στο μπάρ δεν με ενοχλεί και τόσο, αν μείνει ανοιχτό απλά το κλείνω και στην τελική είναι και led οι λαμπτήρες οπότε δεν καίνε και τίποτα,

αλλά στην κρεβατοκάμαρα δεν είμαστε για τέτοια μες στην νύχτα 👻

αν με το waf αναφέρεσαι στην σύζυγο, εκεί απλά παίζεις το χαρτί ¨ασφάλεια¨ οπου βάζεις τα φωτα να ανοιγουν απομακρυσμένα ή με timer όταν λείπετε για να νομίζουν οι κλέφτες ότι κάποιος είναι μέσα 😉

WAF = Wife acceptance factor οποτε καλά κατάλαβες!

Δυστυχώς δεν μασάει με τα περί ασφαλείας κλπ... αν και απ’ ότι έχω καταλάβει κάνει υπομονή μέχρι να βαρεθώ 😂.

Νομιζώ το Touch είναι παλιότερο μοντέλο από το Τ1 στο οποίο έχουν βάλει LPF. Σε κάθε περίπτωση, περιμένω να μου έρθει ένας USB to Serial για να φλασάρω τα T1 με Tasmota και να παίζω μπάλα με Home Assistant. Μόλις γίνει αυτό θα βάλω ένα διακόπτη δοκιμαστικά σε βοηθητικό / δευτερεύον φως και θα σας πω για ghost switching.

Για την ώρα παίζω μπάλα με Yeelight bulbs υπνοδωμάτιο και σαλόνι τα οποία είναι πολύ καλά όμως έχουν θέματα συνδεσιμότητας με το Home Assistant ορισμένες φορές. Ειδικά του υπνοδωματίου που βρίσκεται λίγο μακρυά από το router. Επίσης το αρνητικό με τα smart bulbs είναι πως αν τα σβήσεις από το διακόπτη γίνονται εντελώς dumb για αυτό θέλω διακόπτες. Τα xiaomi για εμένα είναι τα καλύτερα αλλά οι in wall switches δεν χωράνε στα στρογγυλά κουτιά που έχουμε στην Ελλάδα... 😕

Επεξ/σία από WizeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι παραπάνω κερδίζεις με το home assistant?

εγω ας πούμε θα θεωρούσα too good to be true να μπορούσα να παίζω εκτός απο τους διακόπτες, τις πρίζες και την smart tv 

και με τις υπόλοιπες wifi συσκευές μου (5 digoo ip cam, smart doorbell με camera, gree a/c, pi3, tv box κτλ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, samniotis είπε

τι παραπάνω κερδίζεις με το home assistant?

εγω ας πούμε θα θεωρούσα too good to be true να μπορούσα να παίζω εκτός απο τους διακόπτες, τις πρίζες και την smart tv 

και με τις υπόλοιπες wifi συσκευές μου (5 digoo ip cam, smart doorbell με camera, gree a/c, pi3, tv box κτλ)

Απο το κινητο μπορώ να πω στην Google assistant μου να ανοίξει την τηλεόραση. Γενικά με το home assistant μπορείς να συνδεθείς σχεδόν με τα πάντα. Τουλάχιστον τα γνωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, samniotis είπε

τι παραπάνω κερδίζεις με το home assistant?

εγω ας πούμε θα θεωρούσα too good to be true να μπορούσα να παίζω εκτός απο τους διακόπτες, τις πρίζες και την smart tv 

και με τις υπόλοιπες wifi συσκευές μου (5 digoo ip cam, smart doorbell με camera, gree a/c, pi3, tv box κτλ)

Οι δυνατότητες με το home assistant είναι απεριόριστες. Πέρα από το integration με google assistant, Alexa & πολύ σημαντικό για εμένα HomeKit συσκευών που δεν υποστηρίζουν κανονικά, το μεγάλο ατού είναι οι αυτοματισμοί.

Σπυ δίνω για παράδειγμα screenshots από το μέχρι τώρα (πολύ απλοϊκό) setup μου που δεν χρησιμοποιεί ούτε καν το 2% των δυνατοτήτων:

 

BC991324-64FD-419A-B963-52C1FE364F15.jpeg

CE39C2EB-F4F6-4850-9995-D00810DFB132.jpeg

D2997157-28F8-431D-BBEB-BCDD2DECEF06.jpeg

AB1886EB-DBB3-49BC-8B10-6C2D93575D3C.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
29 λεπτά πριν, WizeMan είπε

Οι δυνατότητες με το home assistant είναι απεριόριστες. Πέρα από το integration με google assistant, Alexa & πολύ σημαντικό για εμένα HomeKit συσκευών που δεν υποστηρίζουν κανονικά, το μεγάλο ατού είναι οι αυτοματισμοί.

Σπυ δίνω για παράδειγμα screenshots από το μέχρι τώρα (πολύ απλοϊκό) setup μου που δεν χρησιμοποιεί ούτε καν το 2% των δυνατοτήτων:

BC991324-64FD-419A-B963-52C1FE364F15.jpeg

CE39C2EB-F4F6-4850-9995-D00810DFB132.jpeg

D2997157-28F8-431D-BBEB-BCDD2DECEF06.jpeg

AB1886EB-DBB3-49BC-8B10-6C2D93575D3C.jpeg

Αν θες πέρνα απο το αλλο θρεντ που έφτιαξα μόνο για Home Assistant για βοηθεία κλπ. Εχω μπερδευτεί λίγο με το mqtt και γενικά έχω ενα θέμα, νομίζω λόγω router. Δεν μου δουλεύει καμία σελίδα αν δεν κάνω port forward πρώτα και νομίζω έχει να κανει με το ρουτερ που λογικα δεν υποστηρίζει loopback address. Εχεις ιδέα? 

 

Εχεις σετάρει mqtt mosquitto?

 

12 ώρες πριν, samniotis είπε

τι παραπάνω κερδίζεις με το home assistant?

εγω ας πούμε θα θεωρούσα too good to be true να μπορούσα να παίζω εκτός απο τους διακόπτες, τις πρίζες και την smart tv 

και με τις υπόλοιπες wifi συσκευές μου (5 digoo ip cam, smart doorbell με camera, gree a/c, pi3, tv box κτλ)

αν θες ελα απο το αλλο θρεντ και εσύ να μην τα μπερδέψουμε ολα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω και ένα broadlink rm pro που έχει skill στην alexa

πιστεύω ότι έτσι θα μπορώ να ελέγχω 433 & ir συσκεύες όπως a/c, led κουζίνας, ασύρματες πρίζες κτλ

ώστε έτσι να συμπληρώσω λίγο το πάζλ μαζί με τις wifi συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, samniotis είπε

εγώ σκέφτομαι να παραγγείλω και ένα broadlink rm pro που έχει skill στην alexa

πιστεύω ότι έτσι θα μπορώ να ελέγχω 433 & ir συσκεύες όπως a/c, led κουζίνας, ασύρματες πρίζες κτλ

ώστε έτσι να συμπληρώσω λίγο το πάζλ μαζί με τις wifi συσκευες

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει η ιδέα των πολλών gateway. Εδώ και το Xiaomi Aqara gateway σκέφτομαι να το φουντάρω και να πάρω ένα usb zigbee stick. O μόνος λόγος που το κρατάω μέχρι στιγμής είναι σε περίπτωση που σκάσει κάτι στο Rpi να το έχω back up για τα automations.

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αν θες πέρνα απο το αλλο θρεντ που έφτιαξα μόνο για Home Assistant για βοηθεία κλπ. Εχω μπερδευτεί λίγο με το mqtt και γενικά έχω ενα θέμα, νομίζω λόγω router. Δεν μου δουλεύει καμία σελίδα αν δεν κάνω port forward πρώτα και νομίζω έχει να κανει με το ρουτερ που λογικα δεν υποστηρίζει loopback address. Εχεις ιδέα? 

Εχεις σετάρει mqtt mosquitto?

αν θες ελα απο το αλλο θρεντ και εσύ να μην τα μπερδέψουμε ολα μαζι.

MQTT δεν έχω σετάρει ακόμα (περιμένω το usb to serial για να φλασάρω τα Sonoff T1 πρώτα)

Για αυτό που λες ότι δεν σου δουλεύει καμία σελίδα, βάζεις http://local_rpi_ip:8123 όταν είσαι στο τοπικό δίκτυο και δεν παίζει;

Για remote access εννοείται πρέπει να ανοίξεις την 8123 και θα σου πρότεινα για λόγους ασφαλείας:

  1. Να ανοίξεις μια άλλη port που κοιτάει στην τοπική 8123
  2. Να ενεργοποιήσεις authentication

Τώρα για το NAT Loopback, αν δεν υποστηρίζει το modem/router σου, τότε αναγκαστικά όταν βρίσκεσαι στο τοπικό δίκτυο πρέπει να χρησιμοποιείς την τοπική ip του Rpi σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μιληστε λιγο ελληνικα ,ενω εχω αρκετα συστηματα εξυπνου σπιτιού πλεον σας εχω χασει ,δεν καταλαβαινω πια τιποτα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

Ρε παιδιά μιληστε λιγο ελληνικα ,ενω εχω αρκετα συστηματα εξυπνου σπιτιού πλεον σας εχω χασει ,δεν καταλαβαινω πια τιποτα 😁

www.hass.io

Έχει components για τα περισσότερα smart stuff που κυκλοφορούν στην αγορά και μπορείς να κανεις αυτοματισμούς κλπ. Σκέψου το σαν ένα custom Hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2018 στις 2:43 ΜΜ, slk200gr είπε

ακου ξεκινησες ορμητικα ,plus η dot η μονη διαφορα ειναι οτι το Plus εχει καλυτερο ηχο αν σε ενδιαφερει το παιρνεις αν παιζει σε ενισχυτη με ηχεια οπως εγω παρε το dot.to harmony το πηρα σε οτι ανεφερες δεν νομιζω να το χρειαζεσεις παρα μονο αν εχεις συσκευη που να μην υποστηριζει wifi και ειναι infrared.ο θερμοσιφονας ειναι ευκολο το εκανα και εγω με εναν sonoff διακοπτη και ενα ρελε μικρο κοστος δουλευει αψογα και με την αλεξα,Ηub καπου θα χρειαστεις αλλα μην αγχωνεσαι απο την αρχη ασε που πολλες φορες δινουν προσφορα το hub μαζι

ενα λινκ για το sonof που πήρες θα με εξυπηρετούσε https://www.fb.gr/el/exypno-spiti/aisthitires/sonoff-rele-aytomatismoy-wifi-1-kanali-me-ai8hthres-8ermokrasias-kai-ygrasias-app-android-kai-ios?ref=bestprice.gr αυτο πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Ναι ή και αυτό που είναι το απλο

https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes/m/33687/Sonoff.html ή το άλλο με to rf control. 

 

Εγώ έχω πάρει και timer έτσι ώστε να κλείνει αυτόματα μετά από μισή ώρα ανεξάρτητα αν έχει ανοιχτεί χειροκίνητα ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...