Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, KinigosPsixon είπε

 

web.jpg

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ναι ή και αυτό που είναι το απλο

https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes/m/33687/Sonoff.html ή το άλλο με to rf control. 

Εγώ έχω πάρει και timer έτσι ώστε να κλείνει αυτόματα μετά από μισή ώρα ανεξάρτητα αν έχει ανοιχτεί χειροκίνητα ή οχι

Και εγω ειμαι ξεχασιαρης οποτε εβαλα στο app να κλεινει στις 11 το βραδυ καθε μερα οποτε και να το ξεχασω η σπαταλη θα γινει μεχρι τις 11 και οχι μια εβδομαδα οπως τοτε που εφυγα ταξιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, slk200gr είπε

web.jpg

Και εγω ειμαι ξεχασιαρης οποτε εβαλα στο app να κλεινει στις 11 το βραδυ καθε μερα οποτε και να το ξεχασω η σπαταλη θα γινει μεχρι τις 11 και οχι μια εβδομαδα οπως τοτε που εφυγα ταξιδι

χαχα σωστός. Απλα το timer στον πίνακα παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια, δουλεύει πάντα και κάνει μεγαλύτερη οικονομία. Δεν συζητώ το να φυγεις διακοπές να ξεχάσεις το θερμοσίφωνο και να πέσει το δίκτυο 10:59 με 11:01 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα και δεν ειναι κοστος απλα ο πινακας δεν χωραει τιποτα αλλο γιαυτο και βλεπεις το sonof ψηλοχυμα ,τρογωμαι να τον μεγαλωσω ,τρογωμαι να πεταξω μια 200 αρα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι ναι! Εγω ευτυχώς έχω χώρο αλλά σκέφτομαι μηπω ςτραβήξβ αλλο κουμπί απο το sonoff ώστε να μην ανοίγω τον πίνακα αν θέλω να το ανάψω χειροκίνητα + οτι μου την δίνει το κουμπι του sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

ναι ναι! Εγω ευτυχώς έχω χώρο αλλά σκέφτομαι μηπω ςτραβήξβ αλλο κουμπί απο το sonoff ώστε να μην ανοίγω τον πίνακα αν θέλω να το ανάψω χειροκίνητα + οτι μου την δίνει το κουμπι του sonoff

Μπα πολυ σπανια θα χρειαστει να πατησεις  το κουμπί ,βασικα εγω ουτε στο app μπαινω τον ανοιγω με την αλεξα ( ανοιξε μωρη πουτ....τον θερμοσίφωνα,αποθημενα απο τον γαμο μου)  😂😂😂😂😂😂

Επεξ/σία από slk200gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

ναι ναι! Εγω ευτυχώς έχω χώρο αλλά σκέφτομαι μηπω ςτραβήξβ αλλο κουμπί απο το sonoff ώστε να μην ανοίγω τον πίνακα αν θέλω να το ανάψω χειροκίνητα + οτι μου την δίνει το κουμπι του sonoff

https://www.fb.gr/el/exypno-spiti/aisthitires/sonoff-rele-aytomatismoy-wifi-1-kanali-me-ai8hthres-8ermokrasias-kai-ygrasias-app-android-kai-ios?ref=bestprice.gr

αυτος ο sonoff  αναφερει τtimming function αυτο είναι το timer που λές ? επίσης οι αισθητήρες που έχει πού χρησιμεύουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

https://www.fb.gr/el/exypno-spiti/aisthitires/sonoff-rele-aytomatismoy-wifi-1-kanali-me-ai8hthres-8ermokrasias-kai-ygrasias-app-android-kai-ios?ref=bestprice.gr

αυτος ο sonoff  αναφερει τtimming function αυτο είναι το timer που λές ? επίσης οι αισθητήρες που έχει πού χρησιμεύουν? 

οχι, εγω μιλάω για χρονοδιακόπτη ράγας το οποίο κλείνει αυτόματα μετά απο Χ ώρα αφου ανοιχτεί το θερμοσίφωνο. ισως να μπορείς και με αυτο το timing function αλλα δεν το προτιμώ προσωπικά, γιατι δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με το χειροκίνητο ανοιγμα του θερμοσίφωνα ενω με το χρονοδιακόπτη ράγας οτι και να γίνει ακόμη και μετα απο διακοπή ρεύματος αν για καποιο λόγω αναψει μετα απο Χ χρονο θα σβήσει.

έχεις τιποτα smart devices ηδη στο σπίτι ή θα αρχίσεις με το θερμοσίφωνο? Σκοπεύεις να επενδύσεις να πάρεις hubs κλπ ή να στήσεις home assistant?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

οχι, εγω μιλάω για χρονοδιακόπτη ράγας το οποίο κλείνει αυτόματα μετά απο Χ ώρα αφου ανοιχτεί το θερμοσίφωνο. ισως να μπορείς και με αυτο το timing function αλλα δεν το προτιμώ προσωπικά, γιατι δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται με το χειροκίνητο ανοιγμα του θερμοσίφωνα ενω με το χρονοδιακόπτη ράγας οτι και να γίνει ακόμη και μετα απο διακοπή ρεύματος αν για καποιο λόγω αναψει μετα απο Χ χρονο θα σβήσει.

έχεις τιποτα smart devices ηδη στο σπίτι ή θα αρχίσεις με το θερμοσίφωνο? Σκοπεύεις να επενδύσεις να πάρεις hubs κλπ ή να στήσεις home assistant?

όχι τώρα το ξεκινάω αλλα  αφου πιαστήκαμε με τον θερμοσίφωνα  είπα να μου λύνονται οι απορίες μια μια  ....στα σχεδια για αγορα είναι echo plus, yeelights η philips hue , logitech harmony , καποιους αισθητήρες θερμοκρασίας μέσα έξω και πιο μετά ίσως κλειδαριά καμια ρομποτική σκούπα και κάποιες κάμερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η κρίσιμη ερώτηση θες να διαθέσεις χρήματα για κάτι έτοιμο που θα δουλέψει out of the box ή θες πιο diy κατάσταση το οποίο αν και πιο οικονομικό ειναι πιο χρονοβόρο στο στήσιμο αλλα με πολλές περισσότερες δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

όχι τώρα το ξεκινάω αλλα  αφου πιαστήκαμε με τον θερμοσίφωνα  είπα να μου λύνονται οι απορίες μια μια  ....στα σχεδια για αγορα είναι echo plus, yeelights η philips hue , logitech harmony , καποιους αισθητήρες θερμοκρασίας μέσα έξω και πιο μετά ίσως κλειδαριά καμια ρομποτική σκούπα και κάποιες κάμερες 

Ψαχνω ακομα να βρω τι το θελεις το harmony τουλαχιστον απο αυτα που εχεις γραψει ως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

Ψαχνω ακομα να βρω τι το θελεις το harmony τουλαχιστον απο αυτα που εχεις γραψει ως τωρα

αποκλειστικά και μόνο για το κλιμτιστικο προς το παρών δεν είναι wifi

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Η κρίσιμη ερώτηση θες να διαθέσεις χρήματα για κάτι έτοιμο που θα δουλέψει out of the box ή θες πιο diy κατάσταση το οποίο αν και πιο οικονομικό ειναι πιο χρονοβόρο στο στήσιμο αλλα με πολλές περισσότερες δυνατότητες

μιλάς για hass έτσι... δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο πολύ εκτος και αν αυτές οι παραπάνω δυνατότητες αξίζουν τόσο ωστε να ξεκλέψω λίγο χρόνο , μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα ? δουλεύει απροβλημάτιστα ή έχει θέματα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, KinigosPsixon είπε

αποκλειστικά και μόνο για το κλιμτιστικο προς το παρών δεν είναι wifi

 Σωστος  εγω το πηρα μονο για την τιβι που ειναι lg και δεν την υποστηριζει η αλεξα εν αντιθεση με την samsung που την υποστηριζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

 Σωστος  εγω το πηρα μονο για την τιβι που ειναι lg και δεν την υποστηριζει η αλεξα εν αντιθεση με την samsung που την υποστηριζει 

οπότε τώρα μόλις ανακάλυψα οτι το θέλω και για την tv .... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

αποκλειστικά και μόνο για το κλιμτιστικο προς το παρών δεν είναι wifi

μιλάς για hass έτσι... δεν έχω δυστυχώς τον χρόνο να ασχοληθώ τόσο πολύ εκτος και αν αυτές οι παραπάνω δυνατότητες αξίζουν τόσο ωστε να ξεκλέψω λίγο χρόνο , μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα ? δουλεύει απροβλημάτιστα ή έχει θέματα ? 

Αρχικά μπορείς να ανοιγοκλείνεις την τιβι σου :P μπορείς με ενα rasberry να έχεις συσκευες με zwave,zigbee ή WiFI (χρείαζεσαι usb dongles για τα 2 πρωτα) και να τις ελέγχεις όλες απο ενα μονο hub. Ειναι παραμετροποιήσιμο όσο θες, μπορείς αν έχεις όρεξη να φτιάξεις με 10€ περιπου IR remote μεσω wifi για να ελέγχεις τις συσκευές (επικοινωνεί το remote με wifi με το rasberry απο το οποίο δέχεται εντολές και τις προωθεί στην συσκευη που θες. Μπορώ να σου πω οτι μπορείς να κάνεις οτι γουστάρεις πανω κάτω. Αν πείς τι πράγματα θα ήθελες να κάνεις μπορώ να σου πω τι γινεται κλπ.

Και βασικό για μένα είναι οτι δεν βασίζεσαι στον σερβερ καμίας εταιρείας οπως λεγαμε και σε προηγούμενα ποστ. 

Δουλεύει με Alexa + google assistant σιγουρα. μεσω κινητου κλεινω ανοιγω τιβι κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

οπότε τώρα μόλις ανακάλυψα οτι το θέλω και για την tv .... :P 

έλα να σου γλιτώσω κανα σέντς https://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes.html?keyphrase=broadlink+rm+pro

εγώ το έχω παραγγείλει ήδη απο banggood για να μπορώ να ελέγχω ότι ir και 433mhz συσκευή έχω όπως a/c και rf πρίζες

εννοείται ότι συνεργάζεται και με ifttt & alexa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...