Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, portomarko είπε

Απο αξιοπιστία πως πάει σε βάθος χρόνου; πχ αποσυνδέσεις αν θέλεις επανεκκινησεις κλπ

σταθερό.
Δεν έχει αποσυνδέσεις, επανεκκίνηση μονον όταν του προσθέσω επιπλέον κώδικα και γίνει flash-άρισμα και οι μετρήσεις έχουν πολύ μικρή απόκλιση απο άλλους αισθητήρες.
Πχ διαφορά σε βαθμούς κελσίου παίζει στα δεκαδικά απο αυτές του shelly HT.
Το πόσες μετρήσεις στέλνει στο hassio εξαρτάται απο εμένα. Το έχω βάλει να στέλνει κάθε 2 λεπτά.

Εαν ενδιαφέρεστε μπορώ να κάνω ενα tutorial με οδηγίες και κώδικα, όπως είχα κάνει για τον αφυγραντήρα midea.

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ποιο γρήγορη λύση και χωρίς προγραμματισμό. Σ ένα nodemcu ή wemos d1 mini βάζουμε Tasmota (για ευκολία) και προσθέτουμε πάνω ένα BME280 ή DHT22 και ένα BH1750 . Παίρνουμε τις μετρήσεις κατευθείαν στο ΗΑ μέσω MQTT και μετά κάνουμε ότι αυτοματισμό θέλουμε.  

Επεξ/σία από leuteris107
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει κι αυτό.
Ο λόγος που προτίμησα το esphome έναντι του tasmota είναι γιατί έχει καλύτερη ενσωμάτωση στον home assistant.
Πχ του ορίζω τους αισθητήρες στο esphome κι όταν flashαριστεί, κάνει boot και συνδεθεί στο wifi, εμφανίζονται αυτόματα οι αντίστοιχες οντότητες στο hassio χωρις να κάνεις κάτι άλλο.
 

Στο tasmota θα πρέπει να ορίσεις την κάθε μια οντότητα ως mqtt platform μέσα στο home assistant, που αν το καλοσκεφτείς είναι διπλη δουλειά.
Κ επιπλέον στο esphome το κάθε nodemcu ή wemos d1mini λειτουργούν ως ξεχωριστές συσκευές. Δηλαδή μπορείς να συνδεθείς πάνω στην ip τους και να δεις απευθείας τις μετρήσεις, κουμπιά κτλ χωρις απαραίτητα να εξαρτάσαι απο το hassio. Δεν ξέρω εαν συμβαίνει το ίδιο στο tasmota.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, _filippos_ είπε

 επιπλέον στο esphome το κάθε nodemcu ή wemos d1mini λειτουργούν ως ξεχωριστές συσκευές. Δηλαδή μπορείς να συνδεθείς πάνω στην ip τους και να δεις απευθείας τις μετρήσεις, κουμπιά κτλ χωρις απαραίτητα να εξαρτάσαι απο το hassio. Δεν ξέρω εαν συμβαίνει το ίδιο στο tasmota.

Καλημέρα. Στην εγκατάσταση του Tasmota έχεις την δυνατότητα να ορίσεις σταθερή ΙΡ (192.168.χ.χχχ) και αν θες και πόρτα (από προεπιλογή είναι η 80). Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να δεις την συσκευή  ανεξάρτητα από το ΗΑ. Επίσης όταν ορίσεις στην συσκευή MQTT αυτόματα το ΗΑ την ενσωματώνει και μπορείς να διαχειριστείς τις μετρήσεις χωρίς να τo ορίσεις στο configuration.yaml

tasmota.jpg

Επεξ/σία από leuteris107
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, dimitris_dimos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα..ψάχνω για διακόπτη για τέντες/ρολά να συνδέεται με google assistant, έχετε κάποια πρόταση; κάτι σε sonoff υπάρχει;

shelly 2.5 το έχω βάλει εγώ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimitris_dimos είπε

Καλησπέρα στην ομάδα..ψάχνω για διακόπτη για τέντες/ρολά να συνδέεται με google assistant, έχετε κάποια πρόταση; κάτι σε sonoff υπάρχει;

Σήμερα έβαλα σε γκαραζοπορτα ένα sonoff rfr2 433Mhz ανοιγοκλεινεις είτε με τηλεχειριστήριο είτε μέσω Google assistant ή ewelink. 

Επίσης μπορείς να του βάλεις διαφορά σενάρια πχ 8 το πρωί έως  6 το απόγευμα να ανοίγει και τις υπόλοιπες ώρες να κλείνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, portomarko είπε

Σήμερα έβαλα σε γκαραζοπορτα ένα sonoff rfr2 433Mhz ανοιγοκλεινεις είτε με τηλεχειριστήριο είτε μέσω Google assistant ή ewelink. 

Επίσης μπορείς να του βάλεις διαφορά σενάρια πχ 8 το πρωί έως  6 το απόγευμα να ανοίγει και τις υπόλοιπες ώρες να κλείνει. 

το rf αν δεν είναι από αυτά που αλλάζει κάθε φορά ο κωδικός τότε από άποψη ασφαλείας δεν είναι και ότι καλύτερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν είναι με κυλιόμενο κωδικό, και δεν είναι το καλύτερο.... αλλά εάν έχει ο άλλος βάλει κάτι να σου διαβάζει τους κωδικούς πιστεύω ότι θα μπορεί να μαντέψει και τον επόμενο που θα πρέπει να στείλεις. Δηλ ότι το σύστημα του θα έχει τον τρόπο να " παίξει" με τις συχνότητες για να βρει το σωστό βήμα. Τα τηλεχειριστήριο τα είχα και ταίριαξαν. Το καλό είναι ότι εκτος από το log file που κρατάει το ιστορικό εάν θες το κάνεις να σου στέλνει και notification κάθε φορά που ενεργοποιειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας κύριοι,

Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με μία αγορά που σκέφτομαι να κάνω. Σκέφτομαι να αγοράσω καινούριο θερμοστάτη αλλά να είναι vfm και σε μια αναζήτηση στο skroutz είδα την συσκεύη https://www.skroutz.gr/s/16960649/Hysen-HY08-1.html?o=Hysen+HY08-1. Η οποία έχει λίγες κριτικές αλλά θετικές. Κοίτα για ποιο γνωστές εταιρίες αλλά ανέβαιναν και τα λεφτά για την αγορά τους. Οπότε θα ήθελα να μου πείτε απόψεις και εναλλακτικές (θα προτιμούσα από μαγαζιά εντός Ελλάδος και κόστος αγοράς περίπου στα ίδια λεφτά) εάν γνωρίζετε κάποιον άλλο ή και αν ξέρετε αν είναι καλός ο συγκεκριμένος θερμοστάτης.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Αν υπάρχει ήδη thread με αντίστοιχο θέμα αν μπορείτε να μου στείλετε link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2020 στις 6:24 ΜΜ, _filippos_ είπε

Εαν ενδιαφέρεστε μπορώ να κάνω ενα tutorial με οδηγίες και κώδικα, όπως είχα κάνει για τον αφυγραντήρα midea.

Ναι ναι ναι ναι!

Επίσης να πω πως ναι θέλουμε! Να ξεκινήσει ένα νέο θέμα με τέτοια πραγματάκια!!!

Στις 3/9/2020 στις 12:09 ΜΜ, Spect~ είπε

Εχει κανεις υποψιν του κανενα πολυπριζο smart?

Και εγώ έψαχνα και με usb θύρες αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπαίνει και ΗΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/9/2020 στις 10:03 ΠΜ, acmegr7 είπε

 

Και εγώ έψαχνα και με usb θύρες αλλά δεν βρήκα κάτι που να μπαίνει και ΗΑ.

 

θα τσιμπήσω συντομα για το Project χειμερινό κρεβάτι 2020-21 (θερμαινομενο υποστρωμα και φοριση κιντων ;P)

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2020 στις 2:38 ΠΜ, Spect~ είπε

shelly 2.5 το έχω βάλει εγώ 

Δουλεύει καλά; Επίσης κάνει για όλους τους τύπους διακοπτών για ρολά (προσωπικά έχω αυτούς που τους κρατάς πατημένους μέχρι να κλείσει, έναν πάνω έναν κάτω αλλά έχω δει ότι υπάρχουν άλλοι που το πατάς πχ για να κλείσει, κλειδώνει στην θέση και μόλις κλείσει εντελώς ανοιγει). Φαντάζομαι πως αν τον χρησιμοποιείς απο την εφαρμογή, καταλαβαίνει πότε το ρολό έχει κλείσει εντελώς και σταματά τον διακόπτη, μην κάψουμε κανά μοτέρ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 λεπτά πριν, red7genius είπε

Δουλεύει καλά; Επίσης κάνει για όλους τους τύπους διακοπτών για ρολά (προσωπικά έχω αυτούς που τους κρατάς πατημένους μέχρι να κλείσει, έναν πάνω έναν κάτω αλλά έχω δει ότι υπάρχουν άλλοι που το πατάς πχ για να κλείσει, κλειδώνει στην θέση και μόλις κλείσει εντελώς ανοιγει). Φαντάζομαι πως αν τον χρησιμοποιείς απο την εφαρμογή, καταλαβαίνει πότε το ρολό έχει κλείσει εντελώς και σταματά τον διακόπτη, μην κάψουμε κανά μοτέρ :P

Αν και δεν το εχω καιρο δουλευει απροβλημάτιστα. Ναι κάνει για όλα. Στην αρχη κανεις calibrate το shelly οπου ανοιγοκλείνει 2-3 φορες το ρολό μόνο του για να βρει ποση ωρα θελει και ετσι μαθαίνει τι πρεπει να κάνει. Μπορεις να το ρυθμισεις και εσυ φυσικά αν δε θες να το κλεινει εντελώς. Επίσης μπορεις να του βαλεις οριο στη παροχη ωστε να σταματάει για να μην γινει ζημια, δηλαδη αν για παραδειγμα βρει εμπόδιο θα δώσει παραπάνω ρευμα αλλα αν δωσει πανω απο το οριο που εχεις θέσει τοτε σταματάει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν και δεν το εχω καιρο δουλευει απροβλημάτιστα. Ναι κάνει για όλα. Στην αρχη κανεις calibrate το shelly οπου ανοιγοκλείνει 2-3 φορες το ρολό μόνο του για να βρει ποση ωρα θελει και ετσι μαθαίνει τι πρεπει να κάνει. Μπορεις να το ρυθμισεις και εσυ φυσικά αν δε θες να το κλεινει εντελώς. Επίσης μπορεις να του βαλεις οριο στη παροχη ωστε να σταματάει για να μην γινει ζημια, δηλαδη αν για παραδειγμα βρει εμπόδιο θα δώσει παραπάνω ρευμα αλλα αν δωσει πανω απο το οριο που εχεις θέσει τοτε σταματάει

Κι εγώ το έβαλα πριν λίγο καιρό αλλά κάτι δεν πήγε καλά....Δεν μπορούσε να βρει το ένα στοπ από το ρολό, με αποτέλεσμα  στο μάζεμα να συνεχίζει να δίνει ρεύμα και να μην σταματάει.

Στο calibrate που το έβαλα, όταν κατέβαινε σταματάει μια χαρά στο πάνω συνεχίζει οπότε δεν μπορώ να το αφήσω να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Ήρθε ο αλουμινάς που μου έβαλε τα παράθυρα πριν μερικούς μήνες αλλά δεν κατάφερε κάτι. Περιμένω αντικατάσταση του μοτέρ εντός εγγύησης.

Αυτό με το όριο στην παροχή πόσο και πως το έχεις ορίσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...