Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ποιο Sonoff έχεις? Στο απλό ΔΕΝ γίνεται ηλεκτρολογικά. Θες το mini που έχει έξτρα επαφές, ή το shelly 2.5

Sonoff T0, τα γνωστά του τοίχου.

Επειδή όπως πάει θα μου μείνουν όλα τα sonoff (για λόγους ομοιομορφίας τα πήρα όλα), υπάρχει κάτι να κάνω με χρήση και sonoff t0 και mini;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, AgMa είπε

Sonoff T0, τα γνωστά του τοίχου.

Επειδή όπως πάει θα μου μείνουν όλα τα sonoff (για λόγους ομοιομορφίας τα πήρα όλα), υπάρχει κάτι να κάνω με χρήση και sonoff t0 και mini;

Δεν ξέρω πώς δουλεύει το software του sonoff και αν παίρνει τέτοια λειτουργία, αλλά μάλλον θα γίνεται, με  software-ικό τρόπο. Δηλαδή, πες ότι σε μια κρεββατοκάμαρα έχεις 3 διακόπτες για το φως, 1 στην είσοδο και 2 δεξιά-αριστερά από το κρεββάτι. Συνδέεις ηλεκτρολογικά τον έναν μόνο να ανοίγει την λάμπα, και οι άλλοι δύο συνδέονται αλλά χωρίς να ελέγχουν το φως ηλεκτρολογικά. Μετά φτιάχνεις σενάρια όποιος από τους 3 πατηθεί, να πάει να αλλάξει κατάσταση στον "κεντρικό" που ελέγχει το φως.
Αν δεν το κάνει το software του sonoff, είναι 100% σίγουρο ότι θα μπορείς να το κάνεις αν στήσεις homeassistant και φορτώσεις εκεί τους διακόπτες σου.

Θα υπάρχει ένα μικρό lag ίσως μέχρι να εκτελεστεί το σενάριο μερικά milisecond, αλλά οκ... Έχει και στο youtube σχετικά βιντεάκια!
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρω πώς δουλεύει το software του sonoff και αν παίρνει τέτοια λειτουργία, αλλά μάλλον θα γίνεται, με  software-ικό τρόπο. Δηλαδή, πες ότι σε μια κρεββατοκάμαρα έχεις 3 διακόπτες για το φως, 1 στην είσοδο και 2 δεξιά-αριστερά από το κρεββάτι. Συνδέεις ηλεκτρολογικά τον έναν μόνο να ανοίγει την λάμπα, και οι άλλοι δύο συνδέονται αλλά χωρίς να ελέγχουν το φως ηλεκτρολογικά. Μετά φτιάχνεις σενάρια όποιος από τους 3 πατηθεί, να πάει να αλλάξει κατάσταση στον "κεντρικό" που ελέγχει το φως.
Αν δεν το κάνει το software του sonoff, είναι 100% σίγουρο ότι θα μπορείς να το κάνεις αν στήσεις homeassistant και φορτώσεις εκεί τους διακόπτες σου.

Θα υπάρχει ένα μικρό lag ίσως μέχρι να εκτελεστεί το σενάριο μερικά milisecond, αλλά οκ... Έχει και στο youtube σχετικά βιντεάκια!
 

αυτο εχω κανει εγω (sonoff & xiaomi aqara) το προβλημα ειναι οταν τρωει κόλλημα στο HA και τρέχουν στο repeat τα automation και αναβοσβήνουν τα φώτα για κανα λεπτο :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν ξέρω πώς δουλεύει το software του sonoff και αν παίρνει τέτοια λειτουργία, αλλά μάλλον θα γίνεται, με  software-ικό τρόπο. Δηλαδή, πες ότι σε μια κρεββατοκάμαρα έχεις 3 διακόπτες για το φως, 1 στην είσοδο και 2 δεξιά-αριστερά από το κρεββάτι. Συνδέεις ηλεκτρολογικά τον έναν μόνο να ανοίγει την λάμπα, και οι άλλοι δύο συνδέονται αλλά χωρίς να ελέγχουν το φως ηλεκτρολογικά. Μετά φτιάχνεις σενάρια όποιος από τους 3 πατηθεί, να πάει να αλλάξει κατάσταση στον "κεντρικό" που ελέγχει το φως.
Αν δεν το κάνει το software του sonoff, είναι 100% σίγουρο ότι θα μπορείς να το κάνεις αν στήσεις homeassistant και φορτώσεις εκεί τους διακόπτες σου.

Θα υπάρχει ένα μικρό lag ίσως μέχρι να εκτελεστεί το σενάριο μερικά milisecond, αλλά οκ... Έχει και στο youtube σχετικά βιντεάκια!
 

Επειδή από ηλεκτρολογικά δεν γνωρίζω και επομένως δεν έχω εικόνα του πώς είναι η καλωδίωση σε αλέ ρετουρ, έλεγα αν γινόταν σε όλο αυτό να αποφύγω scenes και γενικά software αλλά μάλλον είναι δύσκολο.

Και αν υποθέσουμε ότι για κάποιον λόγο το software πατώντας έναν διακόπτη δεν αλλάξει την κατάσταση του κεντρικού;

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/5/2020 στις 9:18 ΠΜ, Xdanger είπε

1197964339_aleretour.png.aae9a4f609153321b2e5533a7ba0c260.png

Για διακόπτες αλε ρετουρ αυτή είναι η συνδεσμολογία; οπότε τραβάμε στον δεύτερο διακόπτη και ουδέτερο και φάση;

Με αυτό το σχέδιο μπορείς να βάλεις αλε ρετουρ, με sonoff mini μόνο αν τραβήξεις και άλλη γραμμή από τον πρώτο διακόπτη στον δεύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Επειδή από ηλεκτρολογικά δεν γνωρίζω και επομένως δεν έχω εικόνα του πώς είναι η καλωδίωση σε αλέ ρετουρ, έλεγα αν γινόταν σε όλο αυτό να αποφύγω scenes και γενικά software αλλά μάλλον είναι δύσκολο.

Και αν υποθέσουμε ότι για κάποιον λόγο το software πατώντας έναν διακόπτη δεν αλλάξει την κατάσταση του κεντρικού;

Δεν ξέρω με τους διακόπτες που έχεις πάρει, αν γίνεται ηλεκτρολογικά, γιατί οι διακόπτες ale-retour από ότι ξέρω έχουν συγκεκριμένη λειτουργικότητα εκ κατασκευής. Επίσης σε sonoff mini - shelly ξέρω ότι γίνεται συνδέοντας κοινούς διακόπτες να επιτύχεις αλέ-ρετούρ αποτέλεσμα αλλά για 2 διακόπτες, όχι για 3 που είναι σύνηθες ας πούμε, σε μια κρεββατοκάμαρα.

Νομίζω το softwareικό είναι το πιο εύκολο σενάριο!

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

αυτο εχω κανει εγω (sonoff & xiaomi aqara) το προβλημα ειναι οταν τρωει κόλλημα στο HA και τρέχουν στο repeat τα automation και αναβοσβήνουν τα φώτα για κανα λεπτο 😛

Μήπως έχεις γράψει κάτι λάθος στο automation και πέφτει σε loop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

 

Μήπως έχεις γράψει κάτι λάθος στο automation και πέφτει σε loop?

νομιζω δεν το εχω βαλει να κανει ελεγχο το state του 2ου διακοπτη οποτε απλα το αλλαζει . Γενικα τον εναν θα τον καταργησω εντελως και θα βαλω πριζα στη θεση του γιατι εω παρει ασυρματο διακοπτη και ειναι κομπλε με αυτο. Απλα δεν ξερω πως πρεπει να βαλω τα καλωδια για να δουλευει σαν πριζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spect~ είπε

νομιζω δεν το εχω βαλει να κανει ελεγχο το state του 2ου διακοπτη οποτε απλα το αλλαζει . Γενικα τον εναν θα τον καταργησω εντελως και θα βαλω πριζα στη θεση του γιατι εω παρει ασυρματο διακοπτη και ειναι κομπλε με αυτο. Απλα δεν ξερω πως πρεπει να βαλω τα καλωδια για να δουλευει σαν πριζα

Αν έχεις "έξυπνους" διακόπτες με ένδειξη state, τότε μάλλον ναι, χρειάζεται να κάνεις και ελέγχους state. Αν ήταν απλά sonoff/shelly χωμένα πίσω από κοινούς διακόπτες τότε δεν θα χρειαζόταν, απλά με αλλαγή state σε οποιοδήποτε από τους διακόπτες, άλλαζες το state του κεντρικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 10:09 ΜΜ, AgMa είπε

Καλησπέρα, επειδή έχει αρχίσει να γίνεται λίγο δυσανάγνωστο το θέμα, μια βοήθεια για το πώς θα συνδέσω διακόπτη sonoff αλέ ρετουρ; Θα το συνδέσει ο κουνιάδος μου που είναι ηλεκτρολόγος, απλά να του δείξω το σχεδιάγραμμα γιατί λέει ότι δεν γίνεται.

Δες στα παρακάτω links:

https://www.itead.cc/sonoff-mini.html

και:

 

Στις 17/8/2020 στις 10:54 ΠΜ, gippas είπε

Εγώ ως πιο χρήσιμα θα σου έλεγα:

- ...

- Αν έχεις αυτόνομη θέρμανση έξυπνο θερμοστάτη

- .....

Μπορείς να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για την χρήση του θερμοστατη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνδέσω συναγερμό Paradox στο Homekit; Ψάχνω για επίσημη υποστήριξη Homekit, όχι μέσω Homebridge κτλ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2020 στις 1:58 ΜΜ, mixos23 είπε

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες...
εχω μια απορια σχετικα με τον εξυπνο θερμοστατη. εννοεις τον κεντρικο του σπιτιου? μπορεις να μου πεις με λιγα λογια γιατι/πως μας οφελει ο εξυπνος θερμοστατης?
Θα μπει αυτονομος λεβητας αεριου στο σπιτι.. και κατι ακομη,στο σχεδιο ειναι να μπουν θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα,πρεπει να βαλω και εκει κατι αντιστοιχο? 
Ελπιζω να μην ρωταω πολλα :)

Ναι, εννοώ τον κεντρικό του σπιτιού. Ένας έξυπνος θερμοστάτης όπως ο Nest πχ θεωρητικά έχει τη δυνατότητα να μαθαίνει τις συνήθειες σου και να προσαρμόζει την θερμοκρασία ανάλογα, προσφέροντας οικονομία. Επίσης μπορείς να ενεργοποιείστε/απενεργοποιείς τη θέρμανση εξ αποστάσεως, ή και να βάλεις αυτοματισμούς όπως πχ να ανάβει/σβήνει όταν είσαι σε κάποια απόσταση από το σπίτι. Υπάρχουν και κάποιοι όπως ο Eve έχουν και βαλβίδες για να ρυθμίζουν τη θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο.

Τώρα το ποιός ταιριάζει στις ανάγκες σου, πρέπει να το δεις ο ίδιος :) Οι πιο γνωστοί στην Ευρώπη είναι ο Nest, ο Eve ο Tado και ο Netatmo, αν και δεν έχουν όλοι επίσημη διανομή στη χώρα μας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα το echo dot 3rd gen και λαμπες xiaomi έγχρωμες. Συνδεσα την alexa, συνδεσα τις wifi smart λαμπες με την εφαρμογη της xiaomi home , εμαθα στην alexa την εφαρμογη αυτη αλλα δεν μου εμφανιζει τις λαμπες για να τις χειριστώ φωνητικα. Ξερει καποιος τι παιζει?? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 7NationArmy είπε

Αγορασα το echo dot 3rd gen και λαμπες xiaomi έγχρωμες. Συνδεσα την alexa, συνδεσα τις wifi smart λαμπες με την εφαρμογη της xiaomi home , εμαθα στην alexa την εφαρμογη αυτη αλλα δεν μου εμφανιζει τις λαμπες για να τις χειριστώ φωνητικα. Ξερει καποιος τι παιζει?? Ευχαριστω

Λάμπες xiaomi ή yeelight?

Αν θες δώσε link. Αν είναι yeelight χρησιμοποίησε εκείνο το app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Λάμπες xiaomi ή yeelight?

Αν θες δώσε link. Αν είναι yeelight χρησιμοποίησε εκείνο το app

Xiaomi mi ενχρωμες απο το kaizer 10.50€ περιπου η μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ. Τις έχω πάνω από ένα μήνα και δεν έχω καταφέρει να τις συνδέσω με το echo dot. 

Έχω δοκιμάσει και τις 2 εφαρμογές αλλά δεν... 

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο με τους servers. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...