Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

δες την φωτογραφια και πες αν εχεις απορια. ΕΙναι πραγματικα απλη συνδεση 

spacer.png

Νομίζω θα τα καταφέρω με το σχεδιάγραμμα. Αν έχω κάποια απορία θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα μια βοήθεια για να επαναφέρω το ha. 

Έκανε μια διακοπή εδώ στην περιοχή μου και από τότε δεν μπορώ να επαναφέρω το ha. 

Δοκίμασα να κάνω καινούργια εγκατάσταση και πέρασα το snapshot,και πάλι τα ίδια. 

Δοκίμασα να περάσω ένα vdi αρχείο που έχω για backup το οποίο είναι 6 μήνες παλιό και πάλι τα ίδια. 

Το πρόβλημα που μου βγάζει είναι μάλλον στο Core. 

Core start / restart / update κτλπ βγάζουν το έξεις μνμ 

Πχ

 Post "http://supervisor/core/restart" context deadline exeeded (Client.Timeout exeeded while awaiting headers) 

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω. 

Το να κάνω νέα εγκατάσταση και όλα από την αρχή είναι η τελευταία λύση μάλλον. 

Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το διορθώσω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
51 λεπτά πριν, thiva7 είπε

Καλησπέρα, 

Θα ήθελα μια βοήθεια για να επαναφέρω το ha. 

Έκανε μια διακοπή εδώ στην περιοχή μου και από τότε δεν μπορώ να επαναφέρω το ha. 

Δοκίμασα να κάνω καινούργια εγκατάσταση και πέρασα το snapshot,και πάλι τα ίδια. 

Δοκίμασα να περάσω ένα vdi αρχείο που έχω για backup το οποίο είναι 6 μήνες παλιό και πάλι τα ίδια. 

Το πρόβλημα που μου βγάζει είναι μάλλον στο Core. 

Core start / restart / update κτλπ βγάζουν το έξεις μνμ 

Πχ

 Post "http://supervisor/core/restart" context deadline exeeded (Client.Timeout exeeded while awaiting headers) 

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω. 

Το να κάνω νέα εγκατάσταση και όλα από την αρχή είναι η τελευταία λύση μάλλον. 

Μήπως ξέρετε πως μπορώ να το διορθώσω? 

πως το εχεις στησει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα.

 Εχω στησει ολο το σπιτι με smartthings και γενικα το δουλεύω και μεσω google home, smart displays κλπ. Ψηνομαι για το Google Hello Doorbell, το χει βαλει κανεις σας; Κι αν ναι πως το συνδεσατε, βρηκατε καποιον ηλεκτρολογο που να ξερει να το κανει; Γιατι μου φανηκε δύσκολο για να το κανω μονος μου και ο ηλεκτρολογος μου δε ξέρει απο τετοια... (Αθηνα ειμαι αν εχετε καποιον να προτείνετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή ειμαι ακομα στη σελίδα 320 ξεκίνησα απο την 300...)
Υπάρχει κάποιο ποστ αναφοράς για εγκατάσταση smart home με HA σε νέα κατοικία;

Ποιες μάρκες ειναι πιο αξιόπιστες για πρίζες και διακόπτες; Με τις sonoff είστε ευχαριστημένοι; Απο άλλους αισθητήρες;

Ενδιαφέρομαι μονο για λύσεις χωρίς cloud. Προσανατολίζονται σε λύση με RPi, Hassio, Grafana, κλπ αλλά θέλω να αποφύγω κρεμάσματα με updates. 

Επεξ/σία από sargyrop81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής πρόβλημα και δεν ξέρω πως το λύσω. Αγόρασα εναν αισθητήρα για την πόρτα ,ώστε το ανοιγμα της πόρτας να τριγγάρει το άνοιγμα των φώτων οταν γυρίζω σπίτι.
Το πρόβλημα μου είναι πως οταν ανοίγει η πόρτα για να φύγω απ το σπίτι, πάλι θα ανάβουν τα φώτα, και αυτό δεν το θέλω,επειδή θα μένουν ανοιχτά.
Δουλεύω alexa. 
Δεν θα ενοχλούσε αν ανοιγαν σε κάθε περίπτωση τριγγαρίσματος (δηλ είτε μπαινω/είτε βγαινω απ το σπίτι) ,αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να τα σβήνω μετά από 5 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, suffocater είπε

Έχω το εξής πρόβλημα και δεν ξέρω πως το λύσω. Αγόρασα εναν αισθητήρα για την πόρτα ,ώστε το ανοιγμα της πόρτας να τριγγάρει το άνοιγμα των φώτων οταν γυρίζω σπίτι.
Το πρόβλημα μου είναι πως οταν ανοίγει η πόρτα για να φύγω απ το σπίτι, πάλι θα ανάβουν τα φώτα, και αυτό δεν το θέλω,επειδή θα μένουν ανοιχτά.
Δουλεύω alexa. 
Δεν θα ενοχλούσε αν ανοιγαν σε κάθε περίπτωση τριγγαρίσματος (δηλ είτε μπαινω/είτε βγαινω απ το σπίτι) ,αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να τα σβήνω μετά από 5 λεπτά.

Υπαρχουν διαφορες λυσεις αναλογα με το πως το εχεις στησει.. πχ αν εχεις φτιαξει ζωνες μπορεις να το βαλεις να ελεγχει αν βρισκεσαι σε αυτη τη ζωνη εδω και ώρα που σηαινει οτι εισαι σπιτι ή μπηκες προσφατα.. Μπορεις να το βαλεις να ελεγχει αν τα φωτα ηταν ανοιχτα αναλογα και με την ωρα της μερας. Γενικα υπαρχουν διαφορες λυσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, suffocater είπε

Έχω το εξής πρόβλημα και δεν ξέρω πως το λύσω. Αγόρασα εναν αισθητήρα για την πόρτα ,ώστε το ανοιγμα της πόρτας να τριγγάρει το άνοιγμα των φώτων οταν γυρίζω σπίτι.
Το πρόβλημα μου είναι πως οταν ανοίγει η πόρτα για να φύγω απ το σπίτι, πάλι θα ανάβουν τα φώτα, και αυτό δεν το θέλω,επειδή θα μένουν ανοιχτά.
Δουλεύω alexa. 
Δεν θα ενοχλούσε αν ανοιγαν σε κάθε περίπτωση τριγγαρίσματος (δηλ είτε μπαινω/είτε βγαινω απ το σπίτι) ,αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να τα σβήνω μετά από 5 λεπτά.

Μπορείς να βάλεις κάποιον ανιχνευτή κίνησης έξω από την πόρτα, με condition να είναι on. 

Βεβαια για να γίνει σωστά, καλό θα είναι να γνωρίζει ο ΗΑ αν κάποιος είναι σπίτι ή όχι. Αν κάποιος είναι σπίτι ίσως να μην χρειάζεται να ανοίγει το φως. 

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για τα replies.
Δεν δουλεύω HA- όλα είναι στημένα με routines απο alexa -iftt, ούτε έχω ανιχνευτή κίνησης δυστυχώς. Ειδάλλως, απλά θα εβαζα τον ανιχνευτή κίνησης να κοιτάει στην εξώπορτα και θα το έστηνα έτσι. 
Για τον ελεγχο σε ζώνες /αν ηταν τα φώτα ανοιχτά(και άρα βρισκόμουν σπίτι) χρειάζεται το HA να υποθέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, suffocater είπε

Έχω το εξής πρόβλημα και δεν ξέρω πως το λύσω. Αγόρασα εναν αισθητήρα για την πόρτα ,ώστε το ανοιγμα της πόρτας να τριγγάρει το άνοιγμα των φώτων οταν γυρίζω σπίτι.
Το πρόβλημα μου είναι πως οταν ανοίγει η πόρτα για να φύγω απ το σπίτι, πάλι θα ανάβουν τα φώτα, και αυτό δεν το θέλω,επειδή θα μένουν ανοιχτά.
Δουλεύω alexa. 
Δεν θα ενοχλούσε αν ανοιγαν σε κάθε περίπτωση τριγγαρίσματος (δηλ είτε μπαινω/είτε βγαινω απ το σπίτι) ,αν μπορούσα με κάποιο τρόπο να τα σβήνω μετά από 5 λεπτά.

Δεν μπορείς να ρυθμίσεις να ανάβουν για συγκεκριμένο χρόνο; Εγώ έχω tuya και ο αισθητήρας στην πόρτα δίνει εντολή για να ανάψει η λάμπα για 2 λεπτά. Ανάλογα την ώρα της ημέρας με διαφορετική ένταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω εύκολες απορίες!
Εχω το conbee 2 και περιμενω να ερθουν συσκευες που θα συνδεθουν πανω του. Επισης εχω στησει HA
1) Μπορεί το conbee 2 να δουλευει ταυτόχρονα και με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz? 
2) Μπορεί μια zigbee συσκευη να δουλευει με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz?  

3) Μπορεί μια zigbee/tuya συσκευη να συνδεθει ταυτόχρονα πχ και στο tuya gateway και στο conbee? Η λογική πίσω απο αυτό είναι ότι ίσως....το σκέφτομαι ακόμα.. να έχει νόημα να έχεις και online και τοπικά accessible τις συσκευές, όπως για παράδειγμα είναι η yeelight που έχω (που ειναι μεσω wifi βεβαια....)

Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, parido είπε

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω εύκολες απορίες!
Εχω το conbee 2 και περιμενω να ερθουν συσκευες που θα συνδεθουν πανω του. Επισης εχω στησει HA
1) Μπορεί το conbee 2 να δουλευει ταυτόχρονα και με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz? 
2) Μπορεί μια zigbee συσκευη να δουλευει με ZHA και με Zigbee2MQtt ή deconz?  

3) Μπορεί μια zigbee/tuya συσκευη να συνδεθει ταυτόχρονα πχ και στο tuya gateway και στο conbee? Η λογική πίσω απο αυτό είναι ότι ίσως....το σκέφτομαι ακόμα.. να έχει νόημα να έχεις και online και τοπικά accessible τις συσκευές, όπως για παράδειγμα είναι η yeelight που έχω (που ειναι μεσω wifi βεβαια....)

Αυτα!

μα ετσι και αλλιως τις εχεις τοπικα διαθεσιμες.. Γενικα η απαντηση εινι οχι παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

μα ετσι και αλλιως τις εχεις τοπικα διαθεσιμες.. Γενικα η απαντηση εινι οχι παντως

Καλησπέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι φανταζόμουν και εγώ οτι θα είναι η απάντηση... άρα πρέπει να διαλέξω ένα απο αυτά και να φροντίζω να είναι compatible οι συσκευές που αγοράζω... σωστά;

Ποιον τρόπο σύνδεσης απο τους 3 (ZHA, Zigbee2MQtt ή deconz) έχετε διαλέξει εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...