Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και συγνώμη για την ερώτηση. Είμαι 100% σίγουρος πως έχει απαντηθεί αλλά με ένα γρήγορο search δεν έβγαλα άκρη.

Θέλω πρίζα (χωνευτή ή κουμπωτή δεν έχω θέμα) πάνω στην οποία θα συνδεδεί πολύμπριζο στο οποίο είναι συνδεδεμένο το ρούτερ του ΟΤΕ και ένα microtik. Εκτός από τη σταθερή γραμμή του ΟΤΕ πάνω στο mikrotik υπάρχει και εξτρα σύνδεση σε άλλο 4G ρούτερ, έτσι όταν πέφτει η σύνδεση στον ΟΤΕ να γυρίζει αυτόματα σε 4G και να μην μένει χωρίς ίντερνετ η εταιρεία.

Αυτό που θέλω από την πρίζα είναι να έχει τη δυνατότητα να δουλεύει local (μέσω app?web interface?) χωρίς την ανάγκη σύνδεσης σε wifi ώστε να μπορώ να κάνω restart τα router/mikrotik.

Λόγω χώρου, περίεργης κατασκευής και λόγω του ότι αναγκάζομαι να βρίσκομαι εκτός για πολλές ώρες, είναι μανούρα να ανοιγοκλείνω το πολύμπριζο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, nkarama είπε

Αλλο ο γενικός διακόπτης, άλλο η ασφάλεια... η ασφάλεια τι γράφει να μας πεις... Μονοφασικό ή τριφασικό έχεις?

Βγάλε μια φώτο καλύτερα.

Αν κρινω απο το διακοπτη Μονοφασικο. Απογευμα που θα ειμαι σπιτι θα βγαλω και θα ανεβασω. 

Αν εισαι ηλεκτρολογος ή ξερεις εχω καποιες ερωτησεις ακομη για αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Για καποιον που ξερει, ο γενικος στο σπιτι γραφει 63Α 380V~. Θα πρεπει να παρω το EM με 50 ή 120Α?

120A αν εχεις 3φασικο εννοειτε θα παρεις 3x120Α...

εχω το 3φασικο shelly ευκολη εγκατασταση και πολυ αξιοπιστες μετρησεις,πλεον στελνω την μετρηση στον δεδηεε απο το shelly,δεν χρειαζεται να κατεβω στο ρολοι.Η εφαρμογη του θελει δουλιτσα γιατι στερηται αρκετα features οπως ημερισια/νυχτερινη καταναλωση,μηνιαια κ.τ.λ.Χρησιμοποιω μονο τις μετρησεις και ολα τα υπολοιπα τα κανει το OpenHab.

610091870_Screenshot(54).png.c413907ae228ae8d9b2c74e20822b8a2.png1469742562_Screenshot(55).png.a88988a5f8e4155a8b7f6b05c9ee6b14.png

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

120A αν εχεις 3φασικο εννοειτε θα παρεις 3x120Α...

εχω το 3φασικο shelly ευκολη εγκατασταση και πολυ αξιοπιστες μετρησεις,πλεον στελνω την μετρηση στον δεδηεε απο το shelly,δεν χρειαζεται να κατεβω στο ρολοι.Η εφαρμογη του θελει δουλιτσα γιατι στερηται αρκετα features οπως ημερισια/νυχτερινη καταναλωση,μηνιαια κ.τ.λ.Χρησιμοποιω μονο τις μετρησεις και ολα τα υπολοιπα τα κανει το OpenHab.

Μονοφασικο εχω απλα δεν ξερω αν πρεπει να παρω το 120Α και ποσο επηρεαζει γενικοτερα. Δηλαδη Αν παρω το 120Α για να ειμαι σιγουρος θα εχω θεμα στις μετρησεις αν χρειαζομουν πχ το 50Α;

Αυτο ειναι που θελω να πετυχω και εγω, να μην βγαινω στο ρολοι καθε φορα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξερω οτι εχει απαντηθει αλλα με ποιο τρόπο μπορω να εχω τη θερμοκρασια στο νερο του θερμοσίφωνα; ειναι μεγαλος αυτος που εχω τωρα και αργει οποτε θελω να ξερω ευκολα τι θερμοκρασια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nkarama είπε

Αλλο ο γενικός διακόπτης, άλλο η ασφάλεια... η ασφάλεια τι γράφει να μας πεις... Μονοφασικό ή τριφασικό έχεις?

Βγάλε μια φώτο καλύτερα.

 

 

Για δώσε λινκ να μην ψάχνω... και εγώ έχω ήδη στον πίνακα ένα D1 για να ελέγχει θερμοσίφωνα και να ανιχνεύει την ενεργοποίηση μειωμένου τιμολογίου ώστε να μου στέλνει push notification οπότε θα με ενδιέφερε να τα κάνω όλα integrate εκεί...

 

https://www.thingiverse.com/thing:4819680

https://forum.cpha.pt/t/como-construir-um-contador-de-energia-de-3-canais/7578/3

Parla italiano αλλά Με Google translator μεταφράζεις άψογα,εγώ πάντως ξέμειναν από PZEM που χρειάζομαι 2 ακόμα...για δοκιμές να υπάρχουν

Επεξ/σία από Vasilica89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, kostaskontis είπε

120A αν εχεις 3φασικο εννοειτε θα παρεις 3x120Α...

εχω το 3φασικο shelly ευκολη εγκατασταση και πολυ αξιοπιστες μετρησεις,πλεον στελνω την μετρηση στον δεδηεε απο το shelly,δεν χρειαζεται να κατεβω στο ρολοι.Η εφαρμογη του θελει δουλιτσα γιατι στερηται αρκετα features οπως ημερισια/νυχτερινη καταναλωση,μηνιαια κ.τ.λ.Χρησιμοποιω μονο τις μετρησεις και ολα τα υπολοιπα τα κανει το OpenHab.

Spoiler

spacer.png

αυτος ειναι ο πινακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spect~ είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

spacer.png

αυτος ειναι ο πινακας.

Δεν φαίνεται ο πίνακας αλλά τα 50Α είναι ~12 KW σε 1φασικό. Νομίζω ότι η παροχή σου είναι παραπάνω, καλύτερα να πας στα 120Α.

Για το θέμα του ηλιακού, έχεις δυνατότητα ρεύματος και wi-fi κοντά στον ηλιακό; Ένα shelly 1 με ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μέσα σε κυάθιο, θα έκανε την δουλειά μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν φαίνεται ο πίνακας αλλά τα 50Α είναι ~12 KW σε 1φασικό. Νομίζω ότι η παροχή σου είναι παραπάνω, καλύτερα να πας στα 120Α.

Αν θυμάμαι καλά οι μονοφασικές παροχές στην Ελλάδα είναι 8ΚVA ή 12KVA (ενισχυμενο μονοφασικό)

Οπότε η ασφάλεια θα είναι 50Α στην δεύτερη περίπτωση. Μονοφασική με μεγαλύτερη ασφαλεια δεν υπάρχει παρα μόνο σε επαγγελματικό ρεύμα.

27 λεπτά πριν, mechpanos είπε

καλύτερα να πας στα 120Α.

Για να είναι σίγουρος, ναι, αν  και το 50άρι να πάρει δεν σημαίνει οτι θα καεί. Αλλωστε αν οι καταναλώσεις του φτάσουν ποτέ τα 50Α συνολικά, θα έχει άλλα προβλήματα... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nkarama είπε

Αν θυμάμαι καλά οι μονοφασικές παροχές στην Ελλάδα είναι 8ΚVA ή 12KVA (ενισχυμενο μονοφασικό)

Οπότε η ασφάλεια θα είναι 50Α στην δεύτερη περίπτωση. Μονοφασική με μεγαλύτερη ασφαλεια δεν υπάρχει παρα μόνο σε επαγγελματικό ρεύμα.

Για να είναι σίγουρος, ναι, αν  και το 50άρι να πάρει δεν σημαίνει οτι θα καεί. Αλλωστε αν οι καταναλώσεις του φτάσουν ποτέ τα 50Α συνολικά, θα έχει άλλα προβλήματα... :)

-> Έχεις δίκιο! Οι μονοφασικές είναι στα 8kva - 35A η Νο3 και στα 12kva - 50A η Νο5 (μέσα στον πίνακα...και ασφαλίζονται 35 και 63Α αντίστοιχα στο ρολόι.) Οπότε και το 50 είναι αρκετό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
56 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Δεν φαίνεται ο πίνακας αλλά τα 50Α είναι ~12 KW σε 1φασικό. Νομίζω ότι η παροχή σου είναι παραπάνω, καλύτερα να πας στα 120Α.

Για το θέμα του ηλιακού, έχεις δυνατότητα ρεύματος και wi-fi κοντά στον ηλιακό; Ένα shelly 1 με ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μέσα σε κυάθιο, θα έκανε την δουλειά μια χαρά.

Ευχαριστω και τους 2 σας. Οποτε παω για την 50Α. Και θα βαλω το shelly στη θεση του sonoff για το θερμοσιφωνο αφου εχει αυτη τη δυνατότητα.

 

57 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Για το θέμα του ηλιακού, έχεις δυνατότητα ρεύματος και wi-fi κοντά στον ηλιακό; Ένα shelly 1 με ένα αισθητήριο θερμοκρασίας μέσα σε κυάθιο, θα έκανε την δουλειά μια χαρά.

Ναι εχω ρευμα και WiFi. Εχεις πληροφορίες για το εγχείρημα αυτο τι χρειαζεται και πως μπαινει;

 

Κατι ακόμη, περισσότερο εγκυκλοπεδικα για την ωρα γατι εχω αλλα εξοδα. Σκεφτομαι σε βαθος χρονου να αλλαξω τον πινακα (ασφαλειες κλπ) και να  βαλω της Shelly τα Pro 4PM, 1PM κλπ που μετρανε καταναλωση και μπορεις να κλεισεις και παροχη αν θες κλπ. Βλεπω οτι πχ το Pro 4PM λεει μεχρι καθε καναλι ειναι μεχρι 16Α και συνολο 40Α. Αφου καποιες ειναι 16Α θα μπορω να αντικαταστήσω είτε 2χ16Α ειτε 4χ10Α για να ειμαι ασφαλής σωστά;

Εννοω να καταργησω 2 ασφαλειες 16Α και να συνδεση τα καλωδια στο Shelly Pro 4PM ή να καταργησω 4χ10 που θα συνδεθουν στο shelly. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ευχαριστω και τους 2 σας. Οποτε παω για την 50Α. Και θα βαλω το shelly στη θεση του sonoff για το θερμοσιφωνο αφου εχει αυτη τη δυνατότητα.

 

Ναι εχω ρευμα και WiFi. Εχεις πληροφορίες για το εγχείρημα αυτο τι χρειαζεται και πως μπαινει;

 

Κατι ακόμη, περισσότερο εγκυκλοπεδικα για την ωρα γατι εχω αλλα εξοδα. Σκεφτομαι σε βαθος χρονου να αλλαξω τον πινακα (ασφαλειες κλπ) και να  βαλω της Shelly τα Pro 4PM, 1PM κλπ που μετρανε καταναλωση και μπορεις να κλεισεις και παροχη αν θες κλπ. Βλεπω οτι πχ το Pro 4PM λεει μεχρι καθε καναλι ειναι μεχρι 16Α και συνολο 40Α. Αφου καποιες ειναι 16Α θα μπορω να αντικαταστήσω είτε 2χ16Α ειτε 4χ10Α για να ειμαι ασφαλής σωστά;

Εννοω να καταργησω 2 ασφαλειες 16Α και να συνδεση τα καλωδια στο Shelly Pro 4PM ή να καταργησω 4χ10 που θα συνδεθουν στο shelly. 

To Shelly 1 έχει το temperature addon που συνδέεις επάνω του αισθητήριο. Μπορεί να έχει και το sonoff αντίστοιχο! Ψάξε εχει βιντεάκια youtube για αυτή τη δουλειά.

Για τα 4Pro PM δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις, με αυτά κάνεις έλεγχο φορτίων απλά δεν έχεις τα shelly μέσα στον διακόπτη αλλά στον πίνακα, και έχουν και ethernet όχι μόνο wi fi. Δεν υποκαθιστούν τον ρόλο της ασφάλειας σε καμία περίπτωση!
Σε μια ασφάλεια 10Α πχ αν περάσει το ρεύμα τα 10Α, σε συγκεκριμένα milisecond πρέπει να έχει κόψει, το Shelly δεν μπορεί να το κάνει αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, mechpanos είπε

To Shelly 1 έχει το temperature addon που συνδέεις επάνω του αισθητήριο. Μπορεί να έχει και το sonoff αντίστοιχο! Ψάξε εχει βιντεάκια youtube για αυτή τη δουλειά.

Για τα 4Pro PM δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις, με αυτά κάνεις έλεγχο φορτίων απλά δεν έχεις τα shelly μέσα στον διακόπτη αλλά στον πίνακα, και έχουν και ethernet όχι μόνο wi fi. Δεν υποκαθιστούν τον ρόλο της ασφάλειας σε καμία περίπτωση!
Σε μια ασφάλεια 10Α πχ αν περάσει το ρεύμα τα 10Α, σε συγκεκριμένα milisecond πρέπει να έχει κόψει, το Shelly δεν μπορεί να το κάνει αυτό!!!

Ειχα καταλαβει λαθος, Νομιζα οτι ουσιαστικα κανει και τη δουλεια της ασφάλειας. Οκ ακυρο τότε.! Ισως παρω ομως ενα για να βαλω κουζινα κλπ για να μπορω να τα κλεινω αν χρειαστει.

Σχετικα με τον αισθητήρα. Σε ποιο σημειο παει; βγαζεις το "θερμομετρο" που δειχνει την θερμοκρασια του νερου και το βαζεις εκει; μπορεις να εχεις και τα δυο; δηλαδη και τον αισθητηρα και το θερμομετρο που εχει απο μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ειχα καταλαβει λαθος, Νομιζα οτι ουσιαστικα κανει και τη δουλεια της ασφάλειας. Οκ ακυρο τότε.! Ισως παρω ομως ενα για να βαλω κουζινα κλπ για να μπορω να τα κλεινω αν χρειαστει.

Σχετικα με τον αισθητήρα. Σε ποιο σημειο παει; βγαζεις το "θερμομετρο" που δειχνει την θερμοκρασια του νερου και το βαζεις εκει; μπορεις να εχεις και τα δυο; δηλαδη και τον αισθητηρα και το θερμομετρο που εχει απο μονο του

https://www.iliosak.gr/ilektriki-antistasi-iliakoy-termosifona-f140-me-2-kyatia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ειχα καταλαβει λαθος, Νομιζα οτι ουσιαστικα κανει και τη δουλεια της ασφάλειας. Οκ ακυρο τότε.! Ισως παρω ομως ενα για να βαλω κουζινα κλπ για να μπορω να τα κλεινω αν χρειαστει.

Σχετικα με τον αισθητήρα. Σε ποιο σημειο παει; βγαζεις το "θερμομετρο" που δειχνει την θερμοκρασια του νερου και το βαζεις εκει; μπορεις να εχεις και τα δυο; δηλαδη και τον αισθητηρα και το θερμομετρο που εχει απο μονο του

Οι ηλιακοί εκεί που παίρνουν την αντίσταση, έχουν δίπλα ακριβώς μια υποδοχή που λέγεται "κυάθιο" και είναι για να βάζεις αισθητήρια, θερμοστάτες κλπ. Θα πρέπει να ανοίξεις την τάπα του χώρου της ηλ. αντίστασης, και να δεις. Μπορεί το ένα να έχει πιαστεί από τον θερμοστάτη, και να έχει άλλη μια υποδοχή ταπωμένη, οπότε παίρνεις ένα κυάθιο αισθητηρίου και το βάζεις εσύ. Οι υδραυλικοί και οι ηλεκτρολόγοι τα ξέρουν αυτά συνήθως. Επίσης έχει σημασία ότι επειδή θα βάλεις αυτοματισμό με αισθητήριο, δεν σημαίνει ότι μπορείς να καταργήσεις τον θερμοστάτη! Αυτός θα υπάρχει πάντα, για ασφάλεια!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...