Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιστρέφω στη συζήτηση. Ψάχνω να βρω ένα smart switch για ρολό παντζούρι ώστε να αντικαταστήσω τον κλασικό up/down διακόπτη. Βρήκα κάποια online, αλλά δεν έχω ιδέα τι κοιτάω.

-Έχει να προτείνει κάποιος κάτι που ενδεχομένως να το έχει δουλέψει ήδη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, M A T R I X είπε

Επιστρέφω στη συζήτηση. Ψάχνω να βρω ένα smart switch για ρολό παντζούρι ώστε να αντικαταστήσω τον κλασικό up/down διακόπτη. Βρήκα κάποια online, αλλά δεν έχω ιδέα τι κοιτάω.

-Έχει να προτείνει κάποιος κάτι που ενδεχομένως να το έχει δουλέψει ήδη; 

Bάλε ενα shelly 2.5 και όποιο button θέλεις,  χρειάζεσαι ουδέτερο.

9 ώρες πριν, mechpanos είπε

Έχω ha. Τώρα μου έβαλες δίλημμα. Ή θα πάρω ένα shelly button να στέλνει την εντολή στο 3EM και με timer να κλείνει ή θα το αλλάξω με shelly1 + μπουτόν ράγας. Έχω ένα κόλλημα και θέλω όλα να είναι και hard wired πες ότι πέφτει το homeassistant, πες ότι κλείνει το cloud της shelly, να μπορώ να δουλέψω manual. Το πλεονέκτημα με το shelly button είναι ότι δεν πρέπει να φωνάξω ηλεκτρολόγο για να μου το φτιάξει. Αλλά θα τον φωνάξω έτσι κι αλλιώς, γιατί αντί για ρελέ ισχύος, μου έβαλε ρελέ καστάνιας και θέλει άλλαγμα :) 

Μπορείς να έχεις ενα ισχύος το οποίο θα οπλίζει παράλληλα από ενα shelly ή από ένα διακόπτη με το χέρι, στήν 2η περίπτωση (διακόπτης) θα πρέπει να τον κλείσεις και με το χέρι.

συνδεσμολογία : μπουτόν ράγας ή διακόπτης, μετα το Shelly μετά παράλληλα στο ισχύος μετά ασφάλεια 20Α και μετά στον θερμοσίφωνα. (ασφαλίζεις και το Shelly και τον διακόπτη)

ΠΡΟΣΟΧΗ !! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΧΥΟΣ (σε περίπτωση 3φασικου) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ SHELLY ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ 380V.

Καλό ειναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο αν δεν γνωρίζεις.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, purif είπε

Καλησπερίζω την παρέα.

Φίλος αγοράζει καινούριο σπίτι (είναι υπό κατασκευή) και κοιτάει να το κάνει όλο smart. Δηλαδή θέλει ηλεκτρολογικό πίνακα και πίνακα ελέγχου για να μπορεί να χειρίζεται τα φώτα, ηλεκτρικά ρολά, τέντες, θερμοσίφωνα, αντλία θερμότητας, φαν κόιλ, συναγερμό, κάμερες, γκαραζόπορτα, κλειδαριά πόρτας εισόδου (και ότι άλλο μπορώ να ξεχνάω) από εκεί αλλά και μέσω κινητού.

Επειδή είμαστε και οι 2 παντελώς άσχετοι, ξέρετε κάποιον που μπορεί να επευθυνθεί για μελέτη; Η' μπορείτε να μου πείτε προς τα που να κοιτάξει; (κυρίως αυτό γιατί ο κατασκευαστής του σπιτιού από ότι μου είπε, δε δέχεται εξωτερικό συνεργείο οπότε περιορίζει τις επιλογές του)

Θέλει κάτι καλό και επώνυμο ώστε να συνεργάζονται όλα μεταξύ τους χωρίς να χρειάζεται 15 διαφορετικές εφαρμογές.

Ευχαριστώ!

δεν χρειαζονται κατα την γνωμη μου υπερβολες τυπου KNX και τα λοιπα....Ουδετερους παντου,ανετα κουτια διακοπτου,ethernet οπου χρειαζεται και ενας χωρος που να μαζευονται ολα ομορφα και νοικοκυρεμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

δεν χρειαζονται κατα την γνωμη μου υπερβολες τυπου KNX και τα λοιπα....Ουδετερους παντου,ανετα κουτια διακοπτου,ethernet οπου χρειαζεται και ενας χωρος που να μαζευονται ολα ομορφα και νοικοκυρεμενα.

Να κάνουμε μια σύζητηση πάνω σε αυτό που αναφέρεις σχετικά με το ΚΝΧ, πάμε σε ένα παράδειγμα, για ένα σαλόνι με τραπεζαρία, θέλεις τουλαχιστόν 3 διπλούς διακόπτες για κεντρικό φωτισμό, κάποιον κρυφό, τραπεζαρία, εξώπορτα και διάδρομο, ειναι και άλλα ας μείνουμε σε αυτά.

Θέλουμε λοιπόν 3 διακόπτες διπλούς και 3 shelly (ας πούμε οτι βάζουμε shelly), συνολικό κόστος για 6 ανάματα (20€ / διπλό διακόπτη και 25€ / Shelly) σύνολο 135€.
Ένας διακόπτης MDT με 16 ανάματα (short/long press) κοστίζει περίπου 130€.

Αξιοπιστία shelly και KNX χαώδης, εγκατάσταση ηλεκτρολόγου 40% κάτω σε υλικά και εργασία.

Δεν υπάρχει σύγκριση σε καινούργια εγκατάσταση.

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, netvoice είπε

Θέλουμε λοιπόν 3 διακόπτες διπλούς και 3 shelly (ας πούμε οτι βάζουμε shelly), συνολικό κόστος για 6 ανάματα (20€ / διπλό διακόπτη και 25€ / Shelly) σύνολο 135€.

....τα φουσκωνεις λιγο ,3 διπλα smart switches εχουν 20-25 ευρω αρα 60 αντε 80 ευρω χωρις εξτρα καλωδια,και διαφορα μπλιμπλικια.Anyway το θεμα μου εμενα ειναι οτι η τεχνολογια sh προχωραει με αλματα οποτε γιατι να δωσεις χρημα σε υλικο και υποδομη που σε 5 χρονια δεν θα χρειαζεσαι?Εαν ο πελατης σπαει χρημα οκ ,αλλα εαν ειναι καποιος μεσαιας ταξης θεωρω οτι πρεπει να φτιαξει μια σωστη βαση και απο εκει να παιξει μπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

....τα φουσκωνεις λιγο ,3 διπλα smart switches εχουν 20-25 ευρω αρα 60 αντε 80 ευρω..

Σε ποια Smart switch αναφέρεσε ?

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, netvoice είπε

συνδεσμολογία : μπουτόν ράγας ή διακόπτης, μετα το Shelly μετά παράλληλα στο ισχύος μετά ασφάλεια 20Α και μετά στον θερμοσίφωνα. (ασφαλίζεις και το Shelly και τον διακόπτη)

ΠΡΟΣΟΧΗ !! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ Η ΤΡΟΦΟΔΟΣΙΑ ΤΟΥ ΙΣΧΥΟΣ (σε περίπτωση 3φασικου) ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ SHELLY ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ 380V.

Καλό ειναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο αν δεν γνωρίζεις.

Γνωρίζω αλλά σκιάζομαι τα ρεύματα. Φωνάζω τον ηλεκτρολόγο, του λέω τι και πώς, μου το φτιάχνει με ασφάλεια και όλα κομπλέ. Ναι το 3em θα το πάρω από τον ηλιακό και θα βάλω ένα Shelly1 με μπουτον ράγας. Θα αλλάξω και το ρελέ γιατί μπερδεύτηκε και μου έφερε καστανιάς.  Ασφάλεια νομίζω έχω 16Α . 

2 ώρες πριν, netvoice είπε

εν υπάρχει σύγκριση σε καινούργια εγκατάσταση.

Ναι αλλά θα πρέπει να βάλεις και το κόστος του καλωδίου.

 

Περί αξιοπιστίας: από 20 Shelly 2.5 έχω χάσει ήδη 1και άλλο 1 μου κάνει κόλπα με αποσυνδέσεις και μάλλον θέλει προσθήκη rc snubber για να μην καεί οριστικά.

Εξαρτάται όλη η λειτουργία, από το πόσο καλά θα παίξει το wi fi σε κάθε θέση...

Δεν λέω γαμάτο, μου βγήκε πολύ φθηνότερα από κάτι προσφορές για knx που είχα πάρει που ήταν +1000€ μόνο εργασία και ενδεχομένως έχω και καλύτερο τελικό αποτέλεσμα λόγω ενοποίησης με homeassistant κλπ(που και το knx συνδέεται!), αλλά τα θεματακια του τα έχει,είναι υλικά για χόμπι και όχι επαγγελματικού επιπέδου που τα βάζεις και ξενοιαζεις. Εγώ επειδή ασχολούμαι και μου αρέσει δεν έχω πρόβλημα, αν όμως θες να είσαι απόλυτα ήσυχος η λύση είναι προς knx μεριά. Ζυγίζεις και παίρνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ανθρωποι! πουλαω 2 ηχεια Google home max charcoal... τα εχω στις αγγελιες... στα 300 ευρω

ειναι smart και νομιζω οτι καποιον μπορει να ενδιαφερουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ΗΑ εχω βαλει το Integration της tp link, ετσι ωστε με την πριζα kp155 να βλεπω καταναλωσεις κλπ.
 
αλλα ομως μετα απο διακοπες ρευματος, 'χανω' τη συνδεση με τη πριζα, και πρεπει παλι να τη περασω απο την αρχη, δηλ pairing τη πριζα με ρουτερ.ειναι με στατικη Ip σε mini pc
 
ξερεις καποιος καποιο τροπο να γλυτωσω απο αυτη τη διαδιακασια?
 
 
επισης να ξεκινα αυτοματα το ΗΑ μετα απο διακοπη ρευματος πως μπορω να το κανω? εχει καποιος κανενα λινκ απο οδηγιες?
ευχαριστω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zaq1 είπε
στο ΗΑ εχω βαλει το Integration της tp link, ετσι ωστε με την πριζα kp155 να βλεπω καταναλωσεις κλπ.
 
αλλα ομως μετα απο διακοπες ρευματος, 'χανω' τη συνδεση με τη πριζα, και πρεπει παλι να τη περασω απο την αρχη, δηλ pairing τη πριζα με ρουτερ.ειναι με στατικη Ip σε mini pc
 
ξερεις καποιος καποιο τροπο να γλυτωσω απο αυτη τη διαδιακασια?
 
 
επισης να ξεκινα αυτοματα το ΗΑ μετα απο διακοπη ρευματος πως μπορω να το κανω? εχει καποιος κανενα λινκ απο οδηγιες?
ευχαριστω

Aπο το BIOS μπορεις να το κάνεις να ξεκινάει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, netvoice είπε

Aπο το BIOS μπορεις να το κάνεις να ξεκινάει αυτόματα.

να ξεκιναει το ΗΑ, οπου ειναι σε VM σε μινι pc εννοω, οχι το pc πως να ξεκιναει.

ακυρο, το βρηκα τελικα, θενκς

 

Επεξ/σία από navger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 8:14 ΜΜ, netvoice είπε

Να κάνουμε μια σύζητηση πάνω σε αυτό που αναφέρεις σχετικά με το ΚΝΧ, πάμε σε ένα παράδειγμα, για ένα σαλόνι με τραπεζαρία, θέλεις τουλαχιστόν 3 διπλούς διακόπτες για κεντρικό φωτισμό, κάποιον κρυφό, τραπεζαρία, εξώπορτα και διάδρομο, ειναι και άλλα ας μείνουμε σε αυτά.

Θέλουμε λοιπόν 3 διακόπτες διπλούς και 3 shelly (ας πούμε οτι βάζουμε shelly), συνολικό κόστος για 6 ανάματα (20€ / διπλό διακόπτη και 25€ / Shelly) σύνολο 135€.
Ένας διακόπτης MDT με 16 ανάματα (short/long press) κοστίζει περίπου 130€.

Αξιοπιστία shelly και KNX χαώδης, εγκατάσταση ηλεκτρολόγου 40% κάτω σε υλικά και εργασία.

Δεν υπάρχει σύγκριση σε καινούργια εγκατάσταση.

Πολύ καλή η σύγκριση και ρεαλιστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά. Δεν θες τροφοδοτικό, μπουτόν και ενεργοποιητή; Μετά δεν θες και ένα IP interface για να έχεις την δυνατότητα να το κάνεις smart ή να το συνδέσεις απλά με το κινητό; Το κόστος του KNX είναι τεράστιο για μικρή εγκατάσταση. Ίσως έχει νόημα σε μεγάλες αλλά σε καμία περίπτωση σε μικρές.

Βασιλιάς το KNX αλλά ο βασιλιάς θέλει και παλάτι.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, kifinas είπε

Μακάρι να ήταν τα πράγματα τόσο απλά. Δεν θες τροφοδοτικό, μπουτόν και ενεργοποιητή; Μετά δεν θες και ένα IP interface για να έχεις την δυνατότητα να το κάνεις smart ή να το συνδέσεις απλά με το κινητό; Το κόστος του KNX είναι τεράστιο για μικρή εγκατάσταση. Ίσως έχει νόημα σε μεγάλες αλλά σε καμία περίπτωση σε μικρές.

Βασιλιάς το KNX αλλά ο βασιλιάς θέλει και παλάτι.

Κι όμως ειναι....

Τροφοδοτικό  200€ 
Ενεργοποιητης 24 on/off 430€ 

Ip module 170€

Αξιοπιστία, σταθερότητα, επεκτασιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, netvoice είπε

Κι όμως ειναι....

Τροφοδοτικό  200€ 
Ενεργοποιητης 24 on/off 430€ 

Ip module 170€

Αξιοπιστία, σταθερότητα, επεκτασιμότητα.

τσαμπα πραμμα ,σαν να παιρνεις 3 σονοφ να ουμε :) 

περαν της πλακας αυτο που ηθελα να πω ο kifinas το ειπε καλυτερα,για μικρες κατοικιες δηλαδη 70,80 αντε 100 τμ δεν συμφερει το KNX.Εχει εφαρμογες σε πολλες αλλες περιπτωσεις και ειναι αρκετα καλο σε αυτο που κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...