Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

για αυτον μιλαμε ε;

sorry εγω καταλαβα για ενδιαμεσους που μπαινουν πισω απο τον διακοπτη τυπου shelly.Εγω εχω aqara και κανα 2 sonoff touch(που ειναι οντως δυσχρηστοι) διακοπτες αλλα overall αφου πλεον οι αυτοματισμοι μας εχουν πλεον κατασταλαξει, σπανια χρησιμοποιουμε διακοπτη στο σπιτι μας τουλαχιστον για τα φωτα....

Επεξ/σία από kostaskontis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν πολυγουσταρω WiFi. Ειναι πρακτικα το πιο ευκολο και απλο αλλα μετα μπουκωνεις πολυ το δικτυο σου

ίσως είχα χάσει κάτι από την συζήτηση, αλλά και οι tuya wifi είναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Δεν πολυγουσταρω WiFi. Ειναι πρακτικα το πιο ευκολο και απλο αλλα μετα μπουκωνεις πολυ το δικτυο σου

Γιατί και οι tuya τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, userAnon είπε

αλλα μετα μπουκωνεις πολυ το δικτυο σου

γιαυτο και λεμε πως οταν αποφασισεις να φτιαξεις το Smarthome σου (δεν μου αρεσει καθολου αυτος ο ορος αλλα anyway) τοτε το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να επενδυσεις σε ενα σταθερο δικτυο ως βαση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kostaskontis είπε

τοτε το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να επενδυσεις σε ενα σταθερο δικτυο ως βαση.

στον @Spect~ πες το. :)

εγώ wifi local προτιμώ, και με περίπου 80 συσκευές είναι οκ, προς το παρόν.

έχει ένα δίκιο (θεωρητικά) αλλά τα zigbee (αν και έχω deconz) έτσι και δεν κάτσουν καλά στις συνδέσεις έχουν θέμα.. άσε τι γίνεται αν πρέπει να στήσεις το δικτυο από την αρχή. Και με την επέκταση δικτύου προσωπικά έχω θέμα. άλλες συσκευές πιάνουν άλλες όχι όταν είναι πάνω από 6-7 μέτρα από την πηγη. (και με repeater μερικές φορές)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

στον @Spect~ πες το.

ναι σορρυ ,λαθος λογω κεκτημενης

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχει ένα δίκιο (θεωρητικά) αλλά τα zigbee (αν και έχω deconz) έτσι και δεν κάτσουν καλά στις συνδέσεις έχουν θέμα.. άσε τι γίνεται αν πρέπει να στήσεις το δικτυο από την αρχή. Και με την επέκταση δικτύου προσωπικά έχω θέμα. άλλες συσκευές πιάνουν άλλες όχι όταν είναι πάνω από 6-7 μέτρα από την πηγη. (και με repeater μερικές φορές)

οπως και στα wifi ετσι και στο zigbee.Θελει καλο στησιμο απο την αρχη.Μελετημενες αγορες zigbee certified και οχι οτι ναναι.Παντα βεβαια θα υπαρχει καποια "ατακτη" συσκευη που θα κανει τα δικα της...Και λιγο προσοχη στις παραμβολες με το wifi...Θα ηταν καλα να παιζουν ολες οι μαρκες ομορφα μεταξυ τους αλλα απεχουμε πολυ ακομα απο αυτο το ιδανικο σεναριο.Αλλα ολα παιχνιδι ειναι :) αν βαριεσε να παιζεις παιρνεις τα παντα π.χ Aqara και δουλευουν ολα jet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

γιαυτο και λεμε πως οταν αποφασισεις να φτιαξεις το Smarthome σου (δεν μου αρεσει καθολου αυτος ο ορος αλλα anyway) τοτε το πρωτο που εχεις να κανεις ειναι να επενδυσεις σε ενα σταθερο δικτυο ως βαση. 

Σε αυτή τη φάση είμαι τώρα γιατί μετακόμισα στο μεγάλο σπίτι οπότε δεν έχω τίποτα για την ώρα. 

Για δώσε μου παράδειγμα σταθερού δικτύου. 

Γενικα  στόχος είναι να έχω subnet για iot και ένα άλλο για τα υπόλοιπα. Πως θα το καταφέρω αυτό είναι άλλη συζήτηση. Απλά είναι και ότι έχουν πέσει όλα τα έξοδα μαζί και το τελευταίο που μπορώ να δώσω είναι λεφτά για το έξυπνο σπίτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 λεπτά πριν, marksk είπε

εκεί θα πας με το budget 

έχει με 100 έχει με 200 έχει με 300 και πάει λέγοντας 

 

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Απλά δεν έχω ιδέα τι αξίζει, τι να  κοιτάξω, τι να προσέξω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Spect~ είπε

Εχει βαλει κανεις διακοπτες σε κλασσικα κουτια χωρις σκαψιμο κλπ; της xiaomi που ειναι για τετοια κουτια μπαινουν; εννοω το εχει δοκιμασει κανεις;

Έχω βάλει εγώ κάτι girier zigbee χωρίς ουδέτερο,σε κουτί χάρτινο του 70 με λίγο γυαλοχαρτο περιμετρικά μπήκε και χωρίς να χρειαστεί να μπουν βίδες 

https://a.aliexpress.com/_m0tnU7M

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχει βάλει κανεις Shelly 3M στον κεντρικό πίνακα για την κατανάλωση να μου πει πως συνδέεται και τι χρειάζεται; το 50Α clamp τι ειναι;γιατι χρειαζεται και που μπαινει; 

Δεν θα το βαλω εγω απλα θελω να ξερω γιατι ειναι και λιγο παλιομοδίτες οι ηλεκτρολογοι :P

Αν καταλαβα καλα δινεις ρευμα στο Shelly απο τον πινακα οπως έχουν όλες οι συσκευες και μετα συνδεεις καποιο clamp στο shelly και το βαζεις στο αντίστοιχ καλώδιο σωστά; Ερωτήσεις πανω σε αυτο

Θελουμε 50Α ή 120Α για να το βάλουμε στην κεντρική παροχή για να μετράει την συνολική κατανάλωση ; Παίζει ρόλο πως θα μπει ο σφιγκτηρας(clamp)qΣΕ ποιο σημείο θα πρέπει να μπει; φαντάζομαι στο καλώδιο της φασης που έρχεται απο τ ρολοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...