Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2022 στις 11:20 ΠΜ, Theo X είπε

1)  Χρειάζεται hub.

Όχι δεν χρειάζεσαι. Μπορείς να τα ενώσεις απευθείας αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι καλή ιδέα. Έχεις μεν ασύρματο έλεγχο, χάνεις όμως το κομμάτι του "smart".

Επεξ/σία από kifinas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, kifinas είπε

Όχι δεν χρειάζεσαι. Μπορείς να τα ενώσεις απευθείας αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα πως είναι καλή ιδέα. Έχεις μεν ασύρματο έλεγχο, χάνεις όμως το κομμάτι του "smart".

Κατανοητό αυτό. Παρόλα αυτά το να δουλεύει ανεξάρτητα από το οποίο hub μου αρέσει για αρχική εγκατάσταση. 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2022 στις 6:02 ΜΜ, livadaki είπε

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι στην διαδικασία ανακαίνισης στο σπίτι και βρίσκομαι στην τοποθέτηση των κουφωμάτων που έχουν ηλεκτρικά ρολά.

Τα ρολά θα τα δουλεύω και με shelly 2.5

Στην κουζίνα υπάρχει ένα παράθυρο και ακριβώς από δίπλα η πόρτα της κουζίνας όπως φαίνεται και στην φωτογραφία. Όμως ξεχάσαμε να βγάλουμε 2 διακόπτες για κάθε ένα από τα 2 ρολά και υπάρχει ένας διακόπτης.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι αν συνδέσω και τα 2 ρολά στον ένα διακόπτη, το shelly θα μπορεί να τα δουλέψει ως ένα ρόλο; π.χ. όταν τερματίσει το ρολό του παραθύρου, θα συνεχίσει το shelly να κατεβάζει το ρολό της πόρτας και αντίστροφα στο ανέβασμα;

https://photos.app.goo.gl/26jBhQpXj57SCaJN6

Σχεδόν σίγουρα θα σου δουλέψει σωστά για φουλ άνοιγμα-κλείσιμο και στα 2*, και σχεδον σίγουρα ΔΕΝ θα δουλέψει σωστά στις ενδιάμεσες καταστάσεις (δε θα μπορεί να κάνει σωστό calibration για να του πεις "άνοιξέ τα στο 50%")

Θα μπορούσες να βάλεις 2 shelly, ώστε να μπορείς μέσω εφαρμογής-hub-HA κλπ να τα ελέγχεις ανεξάρτητα, και να συνδέσεις τον ένα διακόπτη και στα δύο - έτσι πατώντας τον φυσικό διακόπτη θα είναι σαν να πατάς τους διακόπτες και των 2 ρολών ταυτόχρονα.

Τέλος, αν εχεις χώρο δίπλα ή πάνω/κάτω από τους διακόπτες (ανάλογα τη διαρρύθμιση), το να σκαλισεις αλλη μια τρυπα για αλλον ενα διακοπτη δεν ειναι και καμια φοβερη δουλεια.

 

*Edit: αυτό ισχύει με την προπόθεση τα ρολά να σταματάνε μόνα τους - η μοναδική εμπειρία που έχω είναι με ρολά με toggle διακόπτη, τον οποίο μπορείς να τον αφήσεις σε θέση κίνησης και το ρολο θα σταματήσει μονο του οταν πρεπει. Το shelly θα καταλαβει οτι εχουν τερματισει και τα 2 οταν δει οτι δεν εχουν καταναλωση. Δεν ξερω τιποτα για τα ρολα που εχουν διακοπτη που πρεπει να τον κρατας πατημενο, μπορει να μη λειτουργουν με τον ιδιο τροπο.

 

Επεξ/σία από mezger
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

έχω μια γενική/αρχική ερώτηση για το αν δουλεύουν οι παρακάτω πρίζες με Home Assistant.

TAPO P100

DSP-W218

WIZ smart plug (https://www.skroutz.gr/s/29911126/WiZ-Smart-Plug-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-929002427614.html)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

έχω μια γενική/αρχική ερώτηση για το αν δουλεύουν οι παρακάτω πρίζες με Home Assistant.

TAPO P100

DSP-W218

WIZ smart plug (https://www.skroutz.gr/s/29911126/WiZ-Smart-Plug-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-929002427614.html)

 

Ευχαριστώ

μπορείς να φλασάρεις την WIZ με Tasmota

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 9:56 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Καλησπέρα,

έχω μια γενική/αρχική ερώτηση για το αν δουλεύουν οι παρακάτω πρίζες με Home Assistant.

TAPO P100

DSP-W218

WIZ smart plug (https://www.skroutz.gr/s/29911126/WiZ-Smart-Plug-Μονή-Εξωτερική-Πρίζα-Ρεύματος-Wi-Fi-με-Διακόπτη-Λευκή-929002427614.html)

 

Ευχαριστώ

TAPO P100 παίζουν μια χαρά, δοκιμασμένα, μέσω HACS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα παιδιά.

Έχω σετάρει κάποιες ρουτίνες στο Google Home αλλά δεν ξέρω με ποιον τρόπο να τις κάνω παύση. Τι εννοώ. Ας πούμε ότι λέγοντας τη λέξη "protection" ξεκινάει το Nest να παίζει μουσική και ενεργοποιείται η κάμερα. Πώς μπορώ με μία αντίστοιχη λέξη ή με μία μικρή εντολή να σταματήσω τον ήχο και να κλείσω την κάμερα χωρίς να πρέπει να να πω ολόκληρες φράσεις;

Λογικά πρέπει να φτιάξω άλλη μία ρουτίνα που με μία λέξη/φράση θα απενεργοποιεί αυτά που θέλω. Έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος απλά να σταματήσεις μία ρουτίνα χωρίς τη δημιουργία άλλης.

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κάποιος αν μέσω της εφαρμογή smart life μπορώ να έχω κάποιο διάγραμμα με τις καταναλώσεις από τα πριζακια μου; βλέπω ότι έχει κάτι σχετικό αλλά δεν μπορώ να βρω πως να μου δείχνει την κατανάλωση,  τώρα δείχνει όλα μηδενικά

Επίσης παιζει οι καταναλώσεις που δείχνουν τα πριζακια να μην είναι απόλυτα σωστά και να χρειάζονται κάποιο calibration ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeG είπε

Ξέρει κάποιος αν μέσω της εφαρμογή smart life μπορώ να έχω κάποιο διάγραμμα με τις καταναλώσεις από τα πριζακια μου; βλέπω ότι έχει κάτι σχετικό αλλά δεν μπορώ να βρω πως να μου δείχνει την κατανάλωση,  τώρα δείχνει όλα μηδενικά

Επίσης παιζει οι καταναλώσεις που δείχνουν τα πριζακια να μην είναι απόλυτα σωστά και να χρειάζονται κάποιο calibration ;

Τί πριζακια έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έπρεπε να σου δείχνουν. Μήπως να τα ξαναπερναγες;

επειδη δεν παιζει να το εξηγησα σωστα, το καθε plug δειχνει κανονικα καταναλωση. ειδα ομως μια επιλογη που εχει η εφαρμογη που λεγεται smart saving και θεωρησα οτι εκει μπορω να βλεπω την συνολικη καταναλωση μεσω καποιων διαγραμματων. αυτο δεν μπορω να φτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...