Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Υπερβολικό μου ακούγεται αλλά οκ. 

δυστυχως το ΗΑ δε κρατάει logs τόσο παλιά οπότε δε μπορώ να το αποδείξω.. δεν έχω βάλει και grafana....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, nkarama είπε

δυστυχως το ΗΑ δε κρατάει logs τόσο παλιά οπότε δε μπορώ να το αποδείξω.. δεν έχω βάλει και grafana....

Δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Μια χαρά. Αν μπορεί κάποιος να το προσθέσει σχετικά ευκολα (πότε πράγματι δεν είναι ενεργό το νυχτερινό ενώ θα έπρεπε) είναι οκ.

Από την άλλη δεν βρίσκω τόσους πρακτικούς λόγους για να γίνει. πχ έχω πλυντήριο και ενώ έχει νυχτερινό το διακόπτουν. (φυσικά κοιμάμαι). Δεν νομίζω ότι θα έμπαινα στην διαδικασία να το κλείσω και όταν επανέλθει να το ανοίξω. 

Θεωρητικά η αντλία θερμότητας πρέπει να δουλεύει συνεχόμενα. Άρα και πάλι δεν θα την έκλεινα.

Για τον θερμοσίφωνα (επειδή έχω ηλιακό) τον χρησιμοποιώ από Νοέμβριο μέχρι Μάρτιο και πάλι ελάχιστα. Αν πρέπει να κάνω μπάνιο το πρωί όταν ξυπνήσω θα ανάψει μισή ώρα νωρίτερα. Αλλά πρέπει να ανάψει αφού πρέπει να κάνω μπάνιο..

Τέλος πάντων. Ο καθένας ανάλογα με την χρήση που κάνει πορεύεται..  

Να ρωτήσω όμως, τι χρειάζεται για να βλέπει κανείς αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό στον πινακα?

Έχω ηλεκτρικό μετρητη με νυχτερινό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Να ρωτήσω όμως, τι χρειάζεται για να βλέπει κανείς αν είναι ενεργοποιημένο το νυχτερινό στον πινακα?

Έχω ηλεκτρικό μετρητη με νυχτερινό κλπ.

Δεν φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν φαίνεται.

αφου κάπως το βλέπει ο φίλος παραπάνω.. αυτό ρωτάω πως?

Στις 15/6/2022 στις 1:46 ΜΜ, dimitris_sal είπε

Καλησπέρα
Καμία ιδέα πως μπορώ να ενσωματώσω στο ha ένδειξη για το πότε εχει ενεργοποιηθεί το "νυχτερινό" ρεύμα. Έχω στον πίνακα το λαμπάκι που με ενημερώνει αλλα θα ήθελα με κάποιο τρόπο να το εχω και στο ha για να το χρησιμοποιήσω σε αυτοματισμούς.

εδώ @liakjim

 

edit: βρήκα αυτό.. με τον ηλεκτρισμό δεν το έχω καθόλου αλλά μάλλον αυτό έχει κάνει ο φίλος. κάποιος μάλιστα αναφέρει ότι χωρίς αυτοματισμό κλείνει το ρεύμα στις συσκευές όταν δεν είναι ενεργό το νυχτερινο

 

"
Ναι (αυτός είναι ο σκοπός του). Το καλώδιο από τη χελώνα της ΔΕΗ σου στέλνει ΟΥΔΕΤΕΡΟ. Αρα στο ρελέ βάζεις μόνιμα φάση στην μια ακίδα του πηνίου και στην άλλη την ένδειξη του νυχτερινού. Εσύ έβαλες ρελέ και δεν έπαιξε;"

νυχτερινό οπλίζει ρελε?? (hlektronika.gr)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Από την άλλη δεν βρίσκω τόσους πρακτικούς λόγους για να γίνει. πχ έχω πλυντήριο και ενώ έχει νυχτερινό το διακόπτουν. (φυσικά κοιμάμαι). Δεν νομίζω ότι θα έμπαινα στην διαδικασία να το κλείσω και όταν επανέλθει να το ανοίξω. 

Ο βασικότερος λόγος, είναι οτι επειδή ξεχνάω (μεγαλώνουμε γμτ) το εχω βάλει να μου στέλνει Push Notification οταν ενεργοποιηθεί το νυχτερινό.  Ετσι θυμάμαι και ανάλογα τον καιρό κτλ ανάβω τον θερμοσίφωνα (μακρόθεν και αυτό). Ηλιακό έχω αλλά λόγω κεραμοσκεπής και κλήσης αυτής, το χειμώνα έχω ελάχιστο ζεστό νερό... 

Επίσης μου θυμίζει αν έχω ετοιμάσει κανα πλυντήριο να το βάλω, κτλ... γενικά για υπενθύμιση περισσότερο το έχω... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε κάποια πρόταση για smart dimmer (χωνευτό); Έχω συμβατικό φωτιστικό με led λάμπες και μέχρι στιγμής έχω έναν απλό dimmer. Περίμενα ότι θα υπήρχαν πιο πολλές επιλογές αλλά με μια αναζήτηση βλέπω μόνο Fibaro και Legrand Valena Allure αν δεν χάνω κάτι άλλο. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Θέλουν και οι δύο αυτοί (Fibaro, Legrand) κάποιο gateway;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, konnak είπε

Παιδιά έχετε κάποια πρόταση για smart dimmer (χωνευτό); Έχω συμβατικό φωτιστικό με led λάμπες και μέχρι στιγμής έχω έναν απλό dimmer. Περίμενα ότι θα υπήρχαν πιο πολλές επιλογές αλλά με μια αναζήτηση βλέπω μόνο Fibaro και Legrand Valena Allure αν δεν χάνω κάτι άλλο. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Θέλουν και οι δύο αυτοί (Fibaro, Legrand) κάποιο gateway;

Για τι τεχνολογία σε ενδιαφέρει; Wifi, zigbee, z-wave;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Theo X είπε

Για τι τεχνολογία σε ενδιαφέρει; Wifi, zigbee, z-wave;

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση. Google Home είναι το smart σύστημα που έχω συμβατές συσκευές στο σπίτι, καλό θα ήταν να είναι συμβατό, αλλά και μια εφαρμογή απλή στο κινητό θα αρκούσε αν δεν βρίσκαμε συμβατότητα με Google Home.

Αν είναι zigbee ή z-wave προφανώς θα χρειαστώ και κάποιο gateway. Το βασικό μου θέμα είναι να είναι καλαίσθητος ο διακόπτης/dimmer στον τοίχο. Ο Fibaro φαίνεται όμορφος γενικά. Και μου κάνει εντύπωση ότι για την ευρωπαϊκή αγορά δεν φαίνεται να υπάρχει ποικιλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα WiFi για απλότητα και χωρίς gateway ή Zigbee για δυνατότητες. Το Z-Wave για μένα έχει χάσει την δυναμικότητα του τα τελευταία χρόνια, ενώ παραμένει ακριβό. Για το θέμα καλαισθησίας, αν έχεις ήδη διακόπτες, υπάρχουν και λύσεις για χωνευτούς smart διακόπτες οι οποίοι κρύβονται πίσω από τον υπάρχων (πχ Shelly Dimmer 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Μια ερώτηση για αρχάριους.. :rolleyes:

Εχω δυο ρολλα ηλεκτρικά στο εξοχικό,ενα μονό μικρο κι ενα τεράστιο ,το κεντρικό το οποίο και θέλω να χειρίζομαι απο μακριά.

Προμηθεύτηκα λοιπόν ενα Sonoff Dual R3 να κάνω απόπειρα να το συνδέσω,αλλα σκάλωσα με το καλήμερα γιατί ενώ ο διακόπτης   του είναι διπλός,μέσα έχει μόνο ένα καλώδιο ! 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχουμενη!

Ευχαριστω

Screenshot_1.jpg

Επεξ/σία από babisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, babisa είπε

Καλησπέρα

Μια ερώτηση για αρχάριους.. :rolleyes:

Εχω δυο ρολλα ηλεκτρικά στο εξοχικό,ενα μονό μικρο κι ενα τεράστιο ,το κεντρικό το οποίο και θέλω να χειρίζομαι απο μακριά.

Προμηθεύτηκα λοιπόν ενα Sonoff Dual R3 να κάνω απόπειρα να το συνδέσω,αλλα σκάλωσα με το καλήμερα γιατί ενώ ο διακόπτης   του είναι διπλός,μέσα έχει μόνο ένα καλώδιο ! 

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχουμενη!

Ευχαριστω

Screenshot_1.jpg

Καλησπέρα. Τι εννοείς έχει μόνο ένα καλώδιο; Αν καταλαβαίνω καλά από την φωτογραφία ο διακόπτης είναι με δυο επαφές (μια για ανέβασμα και μια για κατέβασμα του ρολού). Σ αυτόν έχεις μια φάση (μαύρο καλώδιο) και δίνει και στις δυο επαφές του διακόπτη. Το καφέ και μπλε πρέπει να είναι επιστροφή προς το μοτέρ. Αυτό μπορείς να το επαληθεύσεις μ ένα πολύμετρο. Αν επαληθεύσεις ότι το μπλε δεν είναι ουδέτερος αλλά επιστροφή θα πρέπει να φέρεις εκεί ουδέτερο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Τι εννοείς έχει μόνο ένα καλώδιο; Αν καταλαβαίνω καλά από την φωτογραφία ο διακόπτης είναι με δυο επαφές (μια για ανέβασμα και μια για κατέβασμα του ρολού). Σ αυτόν έχεις μια φάση (μαύρο καλώδιο) και δίνει και στις δυο επαφές του διακόπτη. Το καφέ και μπλε πρέπει να είναι επιστροφή προς το μοτέρ. Αυτό μπορείς να το επαληθεύσεις μ ένα πολύμετρο. Αν επαληθεύσεις ότι το μπλε δεν είναι ουδέτερος αλλά επιστροφή θα πρέπει να φέρεις εκεί ουδέτερο.

 

Καλημέρα

Έχεις δίκιο φίλε μου,τα χρώματα με μπέρδεψαν , και δεν είχα και πολυήμερο μαζί μου..

Αλλα θα έχω τώρα το σ/κ ;)

Ευτυχώς ευθεία κάτω απ τους διακόπτες εχει πρίζα οπότε ο ουδέτερος λογικά δεν θα είναι βάσανο να βρεθεί ! 

Ευχαριστω @leuteris107

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα,

 

Σκέφτομαι να αλλάξω την ασφάλεια του θερμοσίφωνα με αυτό https://www.e-shop.gr/coolseer-wifi-circuit-breaker-2p-power-meter-version-p-PER.590855

Κάνει; η υπάρχουσα ασφάλεια είναι στα 40A, αυτή γράφει 25 έως 80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...