Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Jethro είπε

@nkarama

Κάτι δεν πάει καλά, 

Αυτή είναι η υπαρχουσα εγκατάσταση 

Mw120 γράφει ότι είναι circuit braker όπως είναι και το smart που πήρα 

Το sb240 γράφει ότι είναι διακόπτης. 

Άρα ουσιαστικά δεν είναι για αντικατάσταση της μονής; 

20220624_233918-min.jpg

Για να ακριβολογώ, εγώ είπα οτι μπορείς να αλλάξεις τον διπλό διακόπτη που τώρα έχεις με τον smart που βρήκες. Δεν αναφέρθηκα στον smart αν είναι ασφάλεια ή διακόπτης  

Ξαναλέω λοιπόν οτι το MW120 το αφήνεις εκεί που είναι. Οπως αρχικά υπέθεσα, είναι η 20Α ασφάλεια που ασφαλίζει την παροχή στο θερμοσίφωνα. 
 

Θα αλλάξεις το SB240. Αυτό είναι διακόπτης. 
 

Αυτό που πήρες είναι πράγματι ασφάλεια. Αλλά ΔΕΝ μππρείς να την χρησιμοποιήσεις σαν τέτοια γιατι η τιμή της είναι τεράστια 63Α. Άρα θα το βάλεις στην θέση του διακόπτη, και θα συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την υπάρχουσα ασφάλεια για την σωστή προστασία. Μην ανησυχείς για το οτι αντέχει λιγότερα ανοιγοκλεισίματα απο οτι ένας διακόπτης. Αφενός είναι κινέζικο και θα χαλάσει κάποια στιγμή αφετέρου επειδή είναι ονομαστικής τιμής 63A οι επαφές λογικά (είπαμε, Κίνα είναι αυτή) είναι μεγαλύτερες και θα αντέξουν παραπάνω. 
 

Ιδανικά, παρόλο που είναι μπελαλίδικο, στην θέση σου θα έβαζα ένα sonoff ή κάτι αντίστοιχο το οποίο θα οδηγούσε ένα καλό ρελέ πχ το hager ESC225  για διακόπτη. Κόστος βγαίνει περίπου ίδιο και έχεις επώνυμα και πιστοποιημένα υλικά στην διαδρομή των ισχυρών ρευμάτων σου καθώς και την ευκολία και παραμετροποίηση του sonoff (μπαίνει εύκολα στο Home Assistant, υπάρχει τεράστιο community κτλ). 
 

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/6/2022 στις 9:07 ΠΜ, kostaskontis είπε

μιας και θα αλλαξω κλιματιστικα,ποια μαρκα κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη στο να ενσωματωθει σε σμαρτ οικοσυστημα(HA,mqtt,Openhab κτλ)?

Toshiba επισης μια χαρα αν και η πλακέτα ειναι εξτρα κ κανει 80€, επισης κάπως primitive η εφαρμογή τους. Οχι οτι μας νοιαζει μεσω HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

800€ για πληρη αλλαγή πίνακα με υλικά πως σας ακούγεται; Μονο ο πινακας τεσσάρων σειρών λιανική κανει 100€ συν υλικά και διάφορα.

Συν επιτηρητή τάσης/φάσεων χωρις αντικεραυνικά. Υλικό Hager.

Επεξ/σία από Vagosman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ρε παιδια. ψαχνω για τον πινακα ρελε με wifi να γυρναει την παροχη σε μια η σε αλλη φαση.

δηλαδη να ειναι συνδεδεμενες δυο φασεις επανω και μια εξοδος και να μπορω μεσω wifi να γυρναω η στην μια εισοδο η στην αλλη.

εχετε δει κατι τετοιο? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tyf είπε

μια ερωτηση ρε παιδια. ψαχνω για τον πινακα ρελε με wifi να γυρναει την παροχη σε μια η σε αλλη φαση.

δηλαδη να ειναι συνδεδεμενες δυο φασεις επανω και μια εξοδος και να μπορω μεσω wifi να γυρναω η στην μια εισοδο η στην αλλη.

εχετε δει κατι τετοιο? 

 

 

 Για πόση ένταση?

Αν θές μεγάλα ρεύματα, τότε θα  μπορούσες πχ να χρησιμοποιησεις ένα sonoff ή κάτι αντίστοιχο με ένα τέτοιο ρελέ

https://www.hager.gr/e-catalogue/e/e/h/esc227/23280.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nkarama είπε

 Για πόση ένταση?

Αν θές μεγάλα ρεύματα, τότε θα  μπορούσες πχ να χρησιμοποιησεις ένα sonoff ή κάτι αντίστοιχο με ένα τέτοιο ρελέ

https://www.hager.gr/e-catalogue/e/e/h/esc227/23280.htm

 

 

για  την παροχη σε σπιτι. ουσιαστικα αυτο με το sonoff θα κλεινει η θα ανοίγει την φαση? το θεμα ειναι πως θα γυρναω στην δευτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nkarama είπε

Σορρυ λάθος παράθεση 

Δηλαδή εχεις τριφασικο και θελεις να μετατοπίζεις τα φορτία απο φάση σε φαση, τι νόημα έχει αυτό, ασε που εχει και κινδυνους.

6 ώρες πριν, tyf είπε

μια ερωτηση ρε παιδια. ψαχνω για τον πινακα ρελε με wifi να γυρναει την παροχη σε μια η σε αλλη φαση.

δηλαδη να ειναι συνδεδεμενες δυο φασεις επανω και μια εξοδος και να μπορω μεσω wifi να γυρναω η στην μια εισοδο η στην αλλη.

εχετε δει κατι τετοιο? 

 

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση μιας και μιλατε για ρευματα.Το κλιματιστικο που αναφερθηκα ειναι izuru eco 2 toyotomi και απο οτι μου ειπε ο εγκαταστατης η γραμμη του δεν ειναι για 24 αρι κλιματιστικο.Παρολα αυτα μου το εβαλε και μου ειπε αν μου πεφτει η ασφαλεια να την αλλαξει ο ηλεκτρολογος μου.Το ρευμα δεν πεφτει ποτε οσο δουλευει το κλιματιστικο.Εχω παρατηρησει ομως πως αν βαλω πλυντηριο πεφτει αρα μαλλον ειναι η ιδια γραμμη και ετσι αποφευγω να τα αναβω μαζι.Θεωρειτε ειναι ασφαλες να παραμεινει το κλιματιστικο σε «απλη» γραμμη και οχι για 24αρι κλιματιστικο; Μην παρουμε καμια φωτια συγγνωμη ειμαι και ασχετη απο αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, tsikorita είπε

Παιδια μια ερωτηση μιας και μιλατε για ρευματα.Το κλιματιστικο που αναφερθηκα ειναι izuru eco 2 toyotomi και απο οτι μου ειπε ο εγκαταστατης η γραμμη του δεν ειναι για 24 αρι κλιματιστικο.Παρολα αυτα μου το εβαλε και μου ειπε αν μου πεφτει η ασφαλεια να την αλλαξει ο ηλεκτρολογος μου.Το ρευμα δεν πεφτει ποτε οσο δουλευει το κλιματιστικο.Εχω παρατηρησει ομως πως αν βαλω πλυντηριο πεφτει αρα μαλλον ειναι η ιδια γραμμη και ετσι αποφευγω να τα αναβω μαζι.Θεωρειτε ειναι ασφαλες να παραμεινει το κλιματιστικο σε «απλη» γραμμη και οχι για 24αρι κλιματιστικο; Μην παρουμε καμια φωτια συγγνωμη ειμαι και ασχετη απο αυτα.

Καλό είναι να είναι σε ξεχωριστή γραμμή. Πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει και την διατομή του καλωδίου πριν κάνεις τις υπόλοιπες αλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/6/2022 στις 9:07 ΠΜ, kostaskontis είπε

μιας και θα αλλαξω κλιματιστικα,ποια μαρκα κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερη στο να ενσωματωθει σε σμαρτ οικοσυστημα(HA,mqtt,Openhab κτλ)?

Μακριά από Daikin.

Στα τελευταία μοντέλα έχει αφαιρέσει την τοπική επικοινωνία, και είναι cloud only με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Επιπλέον δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το δικό του Wifi AP (που χρησιμοποιείται για το setup) αφού το συνδέσεις στο δικό σου wifi!!! 🤣🤣🤣 Αποτέλεσμα να έχεις ένα επιπλέον (άχρηστο) δίκτυο να βοηθάει στον κορεσμό των 2.4GHz...

Δεν νομίζω να έχω δει άλλη συσκευή να κάνει τέτοια πατάτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tyf είπε

για  την παροχη σε σπιτι. ουσιαστικα αυτο με το sonoff θα κλεινει η θα ανοίγει την φαση? το θεμα ειναι πως θα γυρναω στην δευτερη. 

Παροχή σε σπίτι??? Καλύτερα να μην παίζεις και να καλέσεις έναν καλό ηλεκτρολόγο και να τον ρωτήσεις. Ειδικά αφού δεν κατάλαβες πως θα μπορούσε να γίνει με συνδιασμό sonoff και ρελέ... 

Μην σε πάρω και στο λαιμό μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GP είπε

Μακριά από Daikin.

Στα τελευταία μοντέλα έχει αφαιρέσει την τοπική επικοινωνία, και είναι cloud only με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Επιπλέον δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις το δικό του Wifi AP (που χρησιμοποιείται για το setup) αφού το συνδέσεις στο δικό σου wifi!!! 🤣🤣🤣 Αποτέλεσμα να έχεις ένα επιπλέον (άχρηστο) δίκτυο να βοηθάει στον κορεσμό των 2.4GHz...

Δεν νομίζω να έχω δει άλλη συσκευή να κάνει τέτοια πατάτα...

thnx,και ειναι και τσιμπιμενα σε τιμη τα Daikin....εχω καταληξει σε 3 μαρκες,Gree,Lg και Midea....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, plasTOST είπε

Καλό είναι να είναι σε ξεχωριστή γραμμή. Πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να δει και την διατομή του καλωδίου πριν κάνεις τις υπόλοιπες αλλαγές. 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...