Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν χρησιμοποιείτε Home Assistant θεωρώ ότι είναι προτιμότερο να πάτε σε μια λύση 

https://sonoff.tech/product/gateway-and-sensors/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-plus-e/

ή

https://sonoff.tech/product/gateway-and-sensors/sonoff-zigbee-3-0-usb-dongle-plus-p/

Τα έχω ο ίδιος και δουλεύουν αψεγάδιαστα. 

 

Το ZigBee είναι protocol.

Γενικά οποιαδήποτε ZigBee συσκευή συνδέεται με οποιαδήποτε άλλη ανεξαρτήτου κατασκευαστή.

Είναι offline και είναι ταχύτατο.

 

 

Επεξ/σία από panzertank
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιο Hub/bridge έχεις πάρει....

Το dongle συνδέεται κατευθείαν με USB στο home assistant και δεν χρειάζεται κάποιο integration οποιασδήποτε εταιρείας. Δουλεύει κατευθείαν με ZHA ή για όποιον το προτιμά με MQTT.

Είναι πλήρως offline και δεν χρειάζεται router/wifi για να λειτουργήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κάνω μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι και ένα κομμάτι που έχω απορίες είναι η τοποθέτηση ledοταινίας και διακοπτών.

Όσων αφορά του διακόπτες, είναι καλύτερα να πάω σε zigbee με hub ή σε ανεξάρτητους wi-fi διακόπτες. Προτιμώ γενικά zigbee και μόνο το hub να συνδέεται με το router αλλιώς αν κάθε συσκευή συνδέεται με το router θα υπερφορτώσω το σύστημα. Επίσης το θεωρώ καλύτερο και από θέμα ακτινοβολίας αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Γενικά λέω να πάω προς Vallena Life Netatmo της legrand. Απόσο θυμάμαι τα κουτιά είναι τα παλία, δηλαδή χωρίς βίδες και όχι βαθιά οπότε micromodules οπως shelly δε θα τα χωράει. Οπότε με αυτούς δε θα έχω θέμα γιατί θα μπουν με αυτάκια.
Περί αυτού αξίζει να ξηλώσω τα παλιά και αν βάλω καινούργια πιο βαθιά και με βίδες;

Έτσι να μπορώ να βάλω σε όλο το σπίτι απλούς διακόπτες της σειράς Life και στο σαλόνι σε κάποια φώτα καθώς και στα ηλεκτρικά ρολά, έξυπνους διακόπτες.

Όσον αφορά τα ηλεκτρικά ρολά θα πρέπει να πρεοσέξω κάτι όπως το RC Snubber που λέτε για shelly?

 

Επόμενη ερώτηση είναι για τις ledoταινίες. Στο χώρο του σαλονιού το ένα κομμάτι θα έχει περιμετρικό κρυφό φωτισμό και το άλλο εσωτερικό κρυφό. Οι ledοταινίες δε με νοιάζει να είναι RGB αλλά θέλω να κάνουν dimming.

Εγώ θα ήθελα να ανοιγωκλείνω τις led με netatmo smart διακόπτη και το dimming δε με νοιάζει να είναι smart. Σε αυτήν την περίπτωση τι επιλογές έχω;
Εϊτε να βάλω έξτρα μπουτον (δε θέλω έναν έξτρα διακόπτη μονο για dimming), είτε bluetooth είτε τηλεχειριστήριο (τουλάχιστον υπάρχει κάποιο universal για να μη χρειάζομαι 2)?
Αν ανοιγοκλείνω τη ledotainia με τον netamo διακόπτη το dimmer θα θυμάται το προηγούμενο state?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Επεξ/σία από furiousboy13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν προχωρήσεις σε οτιδήποτε κάτσε και σκέψου αν μελλοντικά θα θελήσεις να προσθέσεις και άλλες έξυπνες λειτουργίες στο σπίτι σου εκτός απο τα φώτα και αν αυτά που θα θελήσεις να προσθέσεις αργότερα θα συνδιάζονται και θα τα χειρίζεσαι όλα απο μία εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2023 στις 4:30 ΜΜ, jkoukos είπε

Ο Shelly 1 PM έχει LAN και WiFi και μετρά κατανάλωση (PM=Power Meter).

Ο Shelly 1 pro έχει μόνον WiFi και δεν μετρά κατανάλωση.

Ο κινέζος έχει WiFi και μετρά κατανάλωση.

Το shelly pro 1 έχει και Lan και Wifi και ΔΕΝ μετρά κατανάλωση.

Το καλύτερο όμως είναι ένα Shelly EM που έρχεται στο ίδιο κόστος και μετρά δύο καταναλώσεις ! 

Δηλαδή με δύο αρπαγές πιάνεις κεντρική γραμμή και την συσκευή που σε ενδιαφέρει ! 

Πάμε και σε κάτι άλλο.

 

Έστω πως δεν υπάρχει ουδέτερος στους διακόπτες ρόλων .

 

Τι κάνουμε εκεί και ποια είναι η πιο cost effective λύση; 

Η πιο cost effective λύση είναι η:

 

Α) 

Τοποθέτηση του ρελέ shelly plus 2pm εντός του ρόλου.

Β) Χρήση ενός απλού μπουτόν των 2-4€ για διακόπτη ρόλων.

 

Το σχέδιο παρακάτω.

 

shellyplus2pm(1).png.9caf7509aebebf72f70d575445cd7da0.png

10 ώρες πριν, furiousboy13 είπε

Καλησπέρα, κάνω μια μικρή ανακαίνιση στο σπίτι και ένα κομμάτι που έχω απορίες είναι η τοποθέτηση ledοταινίας και διακοπτών.

Όσων αφορά του διακόπτες, είναι καλύτερα να πάω σε zigbee με hub ή σε ανεξάρτητους wi-fi διακόπτες. Προτιμώ γενικά zigbee και μόνο το hub να συνδέεται με το router αλλιώς αν κάθε συσκευή συνδέεται με το router θα υπερφορτώσω το σύστημα. Επίσης το θεωρώ καλύτερο και από θέμα ακτινοβολίας αλλά αυτό είναι μεγάλη κουβέντα.

Γενικά λέω να πάω προς Vallena Life Netatmo της legrand. Απόσο θυμάμαι τα κουτιά είναι τα παλία, δηλαδή χωρίς βίδες και όχι βαθιά οπότε micromodules οπως shelly δε θα τα χωράει. Οπότε με αυτούς δε θα έχω θέμα γιατί θα μπουν με αυτάκια.
Περί αυτού αξίζει να ξηλώσω τα παλιά και αν βάλω καινούργια πιο βαθιά και με βίδες;

Έτσι να μπορώ να βάλω σε όλο το σπίτι απλούς διακόπτες της σειράς Life και στο σαλόνι σε κάποια φώτα καθώς και στα ηλεκτρικά ρολά, έξυπνους διακόπτες.

Όσον αφορά τα ηλεκτρικά ρολά θα πρέπει να πρεοσέξω κάτι όπως το RC Snubber που λέτε για shelly?

 

Επόμενη ερώτηση είναι για τις ledoταινίες. Στο χώρο του σαλονιού το ένα κομμάτι θα έχει περιμετρικό κρυφό φωτισμό και το άλλο εσωτερικό κρυφό. Οι ledοταινίες δε με νοιάζει να είναι RGB αλλά θέλω να κάνουν dimming.

Εγώ θα ήθελα να ανοιγωκλείνω τις led με netatmo smart διακόπτη και το dimming δε με νοιάζει να είναι smart. Σε αυτήν την περίπτωση τι επιλογές έχω;
Εϊτε να βάλω έξτρα μπουτον (δε θέλω έναν έξτρα διακόπτη μονο για dimming), είτε bluetooth είτε τηλεχειριστήριο (τουλάχιστον υπάρχει κάποιο universal για να μη χρειάζομαι 2)?
Αν ανοιγοκλείνω τη ledotainia με τον netamo διακόπτη το dimmer θα θυμάται το προηγούμενο state?

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια.

Σε netatmo μπορείς να ανοιγοκλείνεις ΚΑΙ να ντιμάρεις Led ταινίες ΑΝ χρησιμοποιήσεις Triac τροφοδοτικό.

Προσοχή στα Watt που μπορεί να σηκώσει το dimmer (μόνο αυτό με τον ουδέτερο).

Υπάρχουν 2-3 τροφοδοτικά που έχουν δοκιμαστεί.

Δεν είναι πάντως ότι καλύτερο το netatmo για led ταινίες.

Και κάτι ακόμα.

Αν έχετε παλαιά κουτιά και θέλετε να βάλετε Shelly συσκευές η παλιά Schneider Sedna είναι η πιο λεπτή σειρά διακοπτών που σας δίνει το δικαίωμα να τα τοποθετήσετε.

Οι διακόπτες ρόλων της εταιρείας έχουν βάθος, αλλά εκεί επιλέγεις την λύση με μονό μπουτόν που ρίχνει και το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά κάνω και γω μια ανακαίνιση στο σπίτι και μετά τα Shelly 2pm που έβαλα στα ρολλα με μπουτον διακόπτη και δουλεύει άψογα ψανχω να βρω τι Dimmer θα βάλω στα φώτα και με τι διακόπτη. 

Κοιτάζω το Shelly dimmer και φανταζομαι θα μπαίνει με μπουτον διακόπτη και μόλις το κρατάς πατημένο θα αυξομειωνει την ένταση. Ετσι το έχω δοκιμάσει με άλλη κινεζική εταιρεία και δεν είναι τόσο βολικό και θα προτιμούσα περιστροφικο διακόπτη. Να σημειώσω ότι κάποια από αυτά θα είναι alleretour. Υπάρχει καμία ιδέα ή άλλος τρόπος για τα Dimmer? Εσάς τι σας έχει βολέψει? 

 

Επεξ/σία από samtwo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2023 στις 1:36 ΠΜ, samtwo είπε

Καλησπέρα παιδιά κάνω και γω μια ανακαίνιση στο σπίτι και μετά τα Shelly 2pm που έβαλα στα ρολλα με μπουτον διακόπτη και δουλεύει άψογα ψανχω να βρω τι Dimmer θα βάλω στα φώτα και με τι διακόπτη. 

Κοιτάζω το Shelly dimmer και φανταζομαι θα μπαίνει με μπουτον διακόπτη και μόλις το κρατάς πατημένο θα αυξομειωνει την ένταση. Ετσι το έχω δοκιμάσει με άλλη κινεζική εταιρεία και δεν είναι τόσο βολικό και θα προτιμούσα περιστροφικο διακόπτη. Να σημειώσω ότι κάποια από αυτά θα είναι alleretour. Υπάρχει καμία ιδέα ή άλλος τρόπος για τα Dimmer? Εσάς τι σας έχει βολέψει? 

 

Θέλει dimmer 2 μπορεί να δουλέψει με διπλό μπουτόν μπροστά, όπου το ένα μπουτόν είναι για την αύξηση και το άλλο για την μείωση.

Αλλά επειδή είναι σε αλέ ρετούρ κύκλωμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μονά μπουτόν και το Shelly bypass eu στην κλέμα μεταξύ φάσης και ουδέτερου στο φωτιστικό.

Περιστροφικά dimmer πλέον σπάνια βρίσκεις και δεν νομίζω να υπάρχουν σε Smart.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2023 στις 8:22 ΠΜ, adtakhs είπε

Θέλει dimmer 2 μπορεί να δουλέψει με διπλό μπουτόν μπροστά, όπου το ένα μπουτόν είναι για την αύξηση και το άλλο για την μείωση.

Αλλά επειδή είναι σε αλέ ρετούρ κύκλωμα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μονά μπουτόν και το Shelly bypass eu στην κλέμα μεταξύ φάσης και ουδέτερου στο φωτιστικό.

Περιστροφικά dimmer πλέον σπάνια βρίσκεις και δεν νομίζω να υπάρχουν σε Smart.

Σε ευχαριστώ είσαι κατατοπιστικότατος! έχω κάποιες απορίες ακόμα: σε ledοταινία που θέλω να αυξομειώνω την ένταση θα προτιμήσω τo Shelly RGBW2 Smart Mini Dimmer και ας μην χρησιμοποιώ rgb και οχι το dimmer2 σωστά?

Για shelly απλό on of και ίσως και σε κάποια με αλέ ρετούρ τι να πάρω εχει τόσα πολλά που μπερδεύτηκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, samtwo είπε

Σε ευχαριστώ είσαι κατατοπιστικότατος! έχω κάποιες απορίες ακόμα: σε ledοταινία που θέλω να αυξομειώνω την ένταση θα προτιμήσω τo Shelly RGBW2 Smart Mini Dimmer και ας μην χρησιμοποιώ rgb και οχι το dimmer2 σωστά?

Για shelly απλό on of και ίσως και σε κάποια με αλέ ρετούρ τι να πάρω εχει τόσα πολλά που μπερδεύτηκα ?

Είτε Rgbw είτε απλή παίρνεις το shelly Rgbw.

Το δουλεύεις με μπουτόν που ντιμάρει με παρατεταμένο πάτημα τοπικά.

Για απλό on off παίρνεις στο shelly plus1pm και το δουλεύεις και αυτό με μπουτόν είτε σε απλό είτε σε αλέ ρετούρ.

https://www.meidanis.gr/el/shelly-plus-1pm-mini-wifi-bt-rele-1-epafi-16a-eisodo-mpouton-metrisi-katan-sis-neas-genias-allterco-163-shellyplus1pm.html

Αν δεν υπάρχει ουδέτερος τότε και μόνο τότε θα δουλέψεις με το shelly 1l & shelly bypass στην κλέμα.

https://www.meidanis.gr/el/shelly-1l-smart-mini-rele-leitourgia-horis-oudetero-upostirixi-ale-retour-horis-allagi-kalodion-163-shelly1l.html

https://www.meidanis.gr/el/shelly-bypass-hrisi-me-suskeues-shelly-1l-dimmer-2-se-kuklomata-horis-oudetero-allterco-163-shellybypasseu.html

Σε ποια περιοχή είσαι;

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Είτε Rgbw είτε απλή παίρνεις το shelly Rgbw.

Το δουλεύεις με μπουτόν που ντιμάρει με παρατεταμένο πάτημα τοπικά.

Για απλό on off παίρνεις στο shelly plus1pm και το δουλεύεις και αυτό με μπουτόν είτε σε απλό είτε σε αλέ ρετούρ.

https://www.meidanis.gr/el/shelly-plus-1pm-mini-wifi-bt-rele-1-epafi-16a-eisodo-mpouton-metrisi-katan-sis-neas-genias-allterco-163-shellyplus1pm.html

Αν δεν υπάρχει ουδέτερος τότε και μόνο τότε θα δουλέψεις με το shelly 1l & shelly bypass στην κλέμα.

https://www.meidanis.gr/el/shelly-1l-smart-mini-rele-leitourgia-horis-oudetero-upostirixi-ale-retour-horis-allagi-kalodion-163-shelly1l.html

https://www.meidanis.gr/el/shelly-bypass-hrisi-me-suskeues-shelly-1l-dimmer-2-se-kuklomata-horis-oudetero-allterco-163-shellybypasseu.html

Σε ποια περιοχή είσαι;

 

Σε ευχαριστώ ! είμαι επαρχία, Σπάρτη και ετοιμάζω σιγά σιγά την παραγγελία.  Για επιβεβαίωση το shelly Rgbw δεν δουλεύει σε αλερ ρετουρ ούτε παίρνει διπλό  μπουτόν για αυξομείωση παρά μονό μπουτόν .

Το shelly plus1pm μπορεί να το δουλεύεις με κλασικό διακόπτη  πάνω κάτω είτε σε απλό είτε σε αλέ ρετούρ μήπως σε κάποια σημεία κρατήσω κάποιους διακόπτες? έχει κάποια μειονεκτήματα αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, samtwo είπε

Σε ευχαριστώ ! είμαι επαρχία, Σπάρτη και ετοιμάζω σιγά σιγά την παραγγελία.  Για επιβεβαίωση το shelly Rgbw δεν δουλεύει σε αλερ ρετουρ ούτε παίρνει διπλό  μπουτόν για αυξομείωση παρά μονό μπουτόν .

Το shelly plus1pm μπορεί να το δουλεύεις με κλασικό διακόπτη  πάνω κάτω είτε σε απλό είτε σε αλέ ρετούρ μήπως σε κάποια σημεία κρατήσω κάποιους διακόπτες? έχει κάποια μειονεκτήματα αυτό?

Καλημέρα.

 

Όλα μπορούν να δουλέψουν από 2 σημεία με dimming & aller retour μόνο όμως με μπουτόν.

Προσοχή στο rgbw2 και σε όλα τα ντίμερ που παίζουν με 24v.

1) χρειάζεται μόνιμη τάση στο τροφοδοτικό.

2) η έξοδος του τροφοδοτικού πηγαίνει στο dimmer .

3) από την έξοδο του τροφοδοτικού (24v μην βάλεις 12v) παίρνει το κύκλωμα ελέγχου του dimmer την τάση για τον έλεγχο του dimmer.

 

Δες το σχέδιο.

Προφανώς και αν μπουν 2 μπουτόν παράλληλα, θα έχεις έλεγχο από 2 πλευρές.

Γίνεται με την υπάρχουσα καλωδίωση αλλερ ρετούρ με μικρές αλλαγές.

Ειδικά με την χρήση του ανορθωτη, το μαύρο κουτάκι στο δεύτερο σχέδιο.

 

IMG_20230705_065417.jpg.cdce9f5a83319af8f576ba416b8aae00.jpg

 

shelly-rgbw2.jpg.f21681664ef1ff228a180e357a3110ce.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2023 στις 8:45 ΜΜ, adtakhs είπε

Σε netatmo μπορείς να ανοιγοκλείνεις ΚΑΙ να ντιμάρεις Led ταινίες ΑΝ χρησιμοποιήσεις Triac τροφοδοτικό.

Προσοχή στα Watt που μπορεί να σηκώσει το dimmer (μόνο αυτό με τον ουδέτερο).

Υπάρχουν 2-3 τροφοδοτικά που έχουν δοκιμαστεί.

Δεν είναι πάντως ότι καλύτερο το netatmo για led ταινίες.

Ευχαριστώ για την απάντηση!! Υπάρχει κάποιο link από το τροφοδοτικό που αναφέρεις? Αυτό ειναι τροφοδοτικό με ενσωματωμένο dimmer ή το dimmer το αναλαμβάνει ο διακόπτης?

Εκει θα μπορει να ενωθεί δλδ ένας τέτοιος διακοπτης και να δουλευει το dimming απο τον διακόπτη και από την εφαρμογή;

https://www.legrand.gr/el/proionta/syndedemenos-diakoptis-me-oydetero-me-dynatotita-dimmer-valena-life-with-netatmo-white-752184?category_id=70046

 

Στις 4/7/2023 στις 8:09 ΜΜ, adtakhs είπε

Είτε Rgbw είτε απλή παίρνεις το shelly Rgbw.

Το δουλεύεις με μπουτόν που ντιμάρει με παρατεταμένο πάτημα τοπικά.

Αν δεν πάω στην πάνω λύση άλλη λύση είναι να πάρω απλό διακόπτη με δυνατότητα dimming legrand valena life και να βάλω από πίσω αυτό; Αυτό με τι dimmer/τροφοδοτικό συνδέεται; Υπάρχει κάποιο link?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...