Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Επανέρχομαι τώρα το πρωί συνδέθηκε κατευθείαν με την πρώτη χωρίς κάποια αλλαγή σε κάτι από μεριά μου, άρα κόλλημα δικό του 

Επίσης κάθε φορά που ανοίγω το pc πρέπει να τρέχω το vitrual box και μετά εκκίνηση για το home assistant η γίνεται αυτόματα και μου διαφεύγει? 

Κάθε φορά τρέχεις την μηχανή του virtualbox που φιλοξενεί το ha. Κάνε τις δοκιμές σου τώρα γιατί δεν είναι λύση αυτή για να το λειτουργείς, θέλεις σερβεράκι (pi, κάποιο mini pc κλπ). 
 

 

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Θα σου πω το πρόβλημα.

Αν έχουν περάσει καλώδια στο bticino με διακόπτες Netatmo, δεν μπορείς να κάνεις aller-retour χωρίς να τοποθετήσεις Smart διακόπτη μπαταρίας στο απέναντι σημείο.

Αυτό ανεβάζει το κόστος γιατί όπως καταλαβαίνεις για κάθε γραμμή φωτισμού πού θες να ελέγχεται από δύο και πάνω σημεία πρέπει να χρησιμοποιείς και δύο τρεις τέσσερις έξυπνους διακόπτες.

Καλό θα ήταν με βάση την τροπολογία να πάρεις δύο προσφορές μία με μετά ατμό και μία με shelly.

Επειδή έχω τις άκρες αν θες στείλε μου σε pm τι ψάχνεις ακριβώς σε κωδικολόγιο ώστε να σε βοηθήσω και από πλευράς τιμών.

Το κόστος το ανεβάζουν και οι διακόπτες Netatmo, έτσι κι αλλιώς. Κάτι στο οποίο εγώ διαφωνώ. Έβαλα εκεί πέρα 10 shelly 1, έβαλα και όλους τους διακόπτες Schneider Asfora "ατσάλι" και έκανα όλο το σπίτι smart στο 1/3? 1/4? 1/5???...του κόστους...
-> Εντάξει παίζει ρόλο και το διακοπτικό υλικό, άλλη ποιότητα το ένα άλλη το άλλο θα μου πεις, έχει και η Schneider διακόπτες με 50€ ο ένας ξέρω 'γω...
Το άλλο που δεν ήθελα, είναι να δεσμευτώ σε έναν προμηθευτή και σε cloud πλατφόρμες. Δεν ξέρω αν έχει local integration, αλλά η shelly όχι μόνο έχει full local, αλλά αν θες απενεργοποιείς και το cloud και παίζεις μόνο local.

Σε κόστος εγκατάστασης τα wi-fi ρελεδάκια τύπου Sonoff, Shelly κλπ είναι πάλι η πιο cost effective λύση, το χώνεις πίσω από το διακόπτη και τέλος, το μόνο που θες είναι να υπάρχει ουδέτερος και ένα βαθύ κουτί. 
Έχει το τίμημά του βέβαια, υπάρχουν γωνίες/μέρη του σπιτιού που μπορεί να μην είναι άριστη η κάλυψη wi - fi (δεν έχω αντιμετωπίσει ιδιαίτερο πρόβλημα βέβαια, σε μεζονέτα 2 ορόφων έχω από 1 Unifi AP κεντρικά σε κάθε όροφο και πιάνουν όλες οι συσκευές)... Το άλλο είναι, ότι έτσι όπως αναγκάζεσαι να τα στριμώξεις εκεί μέσα, για να χωρέσουν, θέλει προσοχή μην φάει κανένα ζόρι καμία κλέμα, αρχίσουν οι σπινθηρισμοί και μετά από λίγο καιρό πάρεις τη συσκευή στο χέρι.
Εκεί έχει βαβούρα η αλλαγή, να φωνάζεις ηλεκτρολόγο, να ανοίγει διακόπτες, να αντικαθιστά συσκευές κλπ... Έχω αλλάξει μέχρι στιγμής 1 shelly1 και 3 shelly 2.5 για ρολά (καλά τα 2.5 τα τσιτσίρισε το μοτέρ, θέλει RC Snubber στην εγκατάσταση, τώρα βέβαια έχει βγει καινούργια έκδοση η παλιά πρέπει να τα είχε τα θεματάκια της). Τουλάχιστον εγώ ξέρω από ηλεκτρολογία και κάνω τις αλλαγές μόνος μου πλέον (μετά το 1ο που παιδεύτηκα στην τοποθέτηση τα άλλα είναι παιχνιδάκι βρήκα και το εξής κόλπο: κλέμα και σύνδεση ΕΥΚΑΜΠΤΩΝ καλωδίων για το Shelly, εκείνα τα άκαμπτα που έρχονται μέσα στο κουτί, δεν παλεύονται να τα τακτοποιήσεις μετά!!!) για έναν μέσο ιδιοκτήτη όμως είναι ταλαιπωρία, αν κάτσει (σπάνιο βέβαια, αλλά αν...).
Για τις λύσεις εντός πίνακα εμένα μου αρέσουν θα τις προτιμούσα, αν υπάρχει το budget. Αλλά να πω και το άλλο...αν υπάρχει το budget, πας σε knx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κάθε φορά τρέχεις την μηχανή του virtualbox που φιλοξενεί το ha. Κάνε τις δοκιμές σου τώρα γιατί δεν είναι λύση αυτή για να το λειτουργείς, θέλεις σερβεράκι (pi, κάποιο mini pc κλπ). 
 

 

 

Ναι αυτό είδα και εγώ δεν είναι και το ποιο βολικο,πρεπει να στηθεί  κάπου το τρέχω και μετα μένει μονιμά ανοιχτο   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tollisth είπε

Επανέρχομαι τώρα το πρωί συνδέθηκε κατευθείαν με την πρώτη χωρίς κάποια αλλαγή σε κάτι από μεριά μου, άρα κόλλημα δικό του 

Επίσης κάθε φορά που ανοίγω το pc πρέπει να τρέχω το vitrual box και μετά εκκίνηση για το home assistant η γίνεται αυτόματα και μου διαφεύγει? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αντικατάστισω την κλασσική ασφάλεια του κλιματιστικου με αυτήν,υποστηρίζει από ότι βλέπω κανονικά μετρήσεις wifi google assistant και home assistant έτσι δεν είναι,υπάρχει κάτι άλλο ποιο καλό? 

https://www.skroutz.gr/s/37027649/Shelly-Pro-1pm-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-σε-Κόκκινο-Χρώμα.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή δεν είναι ασφάλεια αλλά μόνον διακόπτης (απλά smart) και μπαίνει πριν (ή μετά) την ασφάλεια στην θέση του τυχόν υπάρχοντος. Υπάρχει επίσης ο φθηνότερος που δεν έχει σύνδεση LAN (παρά μόνο WiFi).

Αν δεν βιάζεσαι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις από τα βάθη της Κίνας, που παίζουν μέσω της εφαρμογής Tuya και σε Home Assistant.

Διόρθωση! Το φθηνότερο Shelly 1pro, ΔΕΝ έχει δυνατότητα μέτρησης κατανάλωσης. Αντί αυτού άλλη επιλογή είναι το Shelly EM που δέχεται έως 2 clamps και μετρά μέσω αυτών επαγωγικά αντίστοιχες καταναλώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αυτή δεν είναι ασφάλεια αλλά μόνον διακόπτης (απλά smart) και μπαίνει πριν (ή μετά) την ασφάλεια στην θέση του τυχόν υπάρχοντος. Υπάρχει επίσης ο φθηνότερος που δεν έχει σύνδεση LAN (παρά μόνο WiFi).

Αν δεν βιάζεσαι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις από τα βάθη της Κίνας, που παίζουν μέσω της εφαρμογής Tuya και σε Home Assistant.

Δεν νομίζω ότι μετράει κατανάλωση αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Αυτή δεν είναι ασφάλεια αλλά μόνον διακόπτης (απλά smart) και μπαίνει πριν (ή μετά) την ασφάλεια στην θέση του τυχόν υπάρχοντος. Υπάρχει επίσης ο φθηνότερος που δεν έχει σύνδεση LAN (παρά μόνο WiFi).

Αν δεν βιάζεσαι υπάρχουν φθηνότερες λύσεις από τα βάθη της Κίνας, που παίζουν μέσω της εφαρμογής Tuya και σε Home Assistant.

Αν δεν κανω λάθος και αυτος που προτείνεις εχει lan απλα δεν εχει μέτρηση ενέργειας που με ενδιαφέρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αν δεν κανω λάθος και αυτος που προτείνεις εχει lan απλα δεν εχει μέτρηση ενέργειας που με ενδιαφέρει 

Ο Shelly 1 PM έχει LAN και WiFi και μετρά κατανάλωση (PM=Power Meter).

Ο Shelly 1 pro έχει μόνον WiFi και δεν μετρά κατανάλωση.

Ο κινέζος έχει WiFi και μετρά κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Ο Shelly 1 PM έχει LAN και WiFi και μετρά κατανάλωση (PM=Power Meter).

Ο Shelly 1 pro έχει μόνον WiFi και δεν μετρά κατανάλωση.

Ο κινέζος έχει WiFi και μετρά κατανάλωση.

Αυτος που ανεβασα στην αρχη ο Shelly Pro 1PM μετράει κατανάλωση

 https://www.shelly.cloud/en-gr/products/product-overview/shelly-pro-1pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έξυπνη μπρίζα της Tp-Link Tapo P110 και οι αντίστοιχες από άλλες εταιρίες για μέτρηση ρεύματος και χειρισμό μέσω wifi όταν έχουμε διακοπή ρεύματος επανέρχονται αυτόματα σε θέση on ή πρέπει να της ανοίξουμε από την εφαρμογή ή από το κουμπί γιατί θέλω να την τοποθετήσω σε airondition για να μετρήσω κατανάλωση. Αν δεν επανέρχεται σε θέση on σε ψυγείο φοβάμαι να την τοποθετήσω.Αν από την  εφαρμογή βάλω προεπιλεγμένη κατάσταση Ανοιχτό θα επανέλθει σε κατάσταση on μετά από διακοπή ρεύματος;

Επεξ/σία από fragsp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, fragsp είπε

Η έξυπνη μπρίζα της Tp-Link Tapo P110 και οι αντίστοιχες από άλλες εταιρίες για μέτρηση ρεύματος και χειρισμό μέσω wifi όταν έχουμε διακοπή ρεύματος επανέρχονται αυτόματα σε θέση on ή πρέπει να της ανοίξουμε από την εφαρμογή ή από το κουμπί γιατί θέλω να την τοποθετήσω σε airondition για να μετρήσω κατανάλωση. Αν δεν επανέρχεται σε θέση on σε ψυγείο φοβάμαι να την τοποθετήσω.Αν από την  εφαρμογή βάλω προεπιλεγμένη κατάσταση Ανοιχτό θα επανέλθει σε κατάσταση on μετά από διακοπή ρεύματος;

 

Screenshot_20230622-100828.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aqara motion sensor, μπορεί να δουλέψει μόνο του χωρίς hub μέσω της δικής του εφαρμογής; Ρωτώ επειδή έχω δει ότι λάμπες-πρίζες Meross μπορούν να το κάνουν μέσω της δικής τους εφαρμογής χωρίς να απαιτείται Apple Home Kit και άρα κάποιο hub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gousias είπε

Aqara motion sensor, μπορεί να δουλέψει μόνο του χωρίς hub μέσω της δικής του εφαρμογής; Ρωτώ επειδή έχω δει ότι λάμπες-πρίζες Meross μπορούν να το κάνουν μέσω της δικής τους εφαρμογής χωρίς να απαιτείται Apple Home Kit και άρα κάποιο hub.

Μάλλον-δεν το λέω με βεβαιότητα-δεν πρέπει να γίνεται χωρίς δικό του hub, λόγω πρωτοκόλλου Zigbee, από ότι διάβασα ως πληροφορία τώρα.

Αν κάποιος πάραυτα γνωρίζει κάτι διαφορετικό και αν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς hub...

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gousias είπε

Μάλλον-δεν το λέω με βεβαιότητα-δεν πρέπει να γίνεται χωρίς δικό του hub, λόγω πρωτοκόλλου Zigbee, από διάβασα ως πληροφορία τώρα.

Αν κάποιος πάραυτα γνωρίζει κάτι διαφορετικό και αν μπορεί να λειτουργήσει χωρίς hub...

Και αν ξέρει αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με hub zigbee άλλης εταιρείας πχ. sonoff ή θέλει μόνο το δικό του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...