Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα σ όλους και καλή εβδομάδα. Θέλω να περάσω  Tasmota σ ένα ESP8266. Γνωρίζει κάποιος την εντολή για ν αλλάξω την πόρτα από 80 σε χχχ. Ευχαριστώ

Μόνο άμα κάνεις compile εσύ το tasmota μπορείς να του βάλεις όποια web port θέλεις. Δεν υπάρχει εντολή για να γίνει αλλαγή από user interface.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gallikan είπε

Μπορεις να βαλεις και PLEX?

Δεν το έχω δοκιμάσει σαν client γιατί το Plex το έχω μόνο στο Shield (τραβάει από το PC), αλλά δεν βλέπω γιατί όχι. Πρακτικά είναι Android TV οπότε σηκώνει όλα τα apps του store.

Το μόνο μείον για απλή καθημερινή χρήση είναι τα  μέτρια specs του, που προκαλούν ένα ελαφρύ lag κατά την πλοήγηση και 4-5 φορές που έτυχε να κάνει reboot μέσα σε ένα χρόνο χρήσης (αλλά ποτέ κατά τη διάρκεια ταινίας). Εκεί ισχύει πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις και για τα λεφτά του είναι από τις καλύτερες επώνυμες επιλογές.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nzeppos είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει σαν client γιατί το Plex το έχω μόνο στο Shield (τραβάει από το PC), αλλά δεν βλέπω γιατί όχι. Πρακτικά είναι Android TV οπότε σηκώνει όλα τα apps του store.

Το μόνο μείον για απλή καθημερινή χρήση είναι τα  μέτρια specs του, που προκαλούν ένα ελαφρύ lag κατά την πλοήγηση και 4-5 φορές που έτυχε να κάνει reboot μέσα σε ένα χρόνο χρήσης (αλλά ποτέ κατά τη διάρκεια ταινίας). Εκεί ισχύει πως ό,τι πληρώσεις παίρνεις και για τα λεφτά του είναι από τις καλύτερες επώνυμες επιλογές.

Ευχαριστω! Ολο και περισσοτερο καταληγω σε μια λυση SFF και ειτε kodi ειτε κατι αλλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα! εχω πορτα ασφαλειας σπιτι, αναρωτιεμαι αν υπαρχει καμποια ασφαλης κλειδαρια ή πως κανουμε μετατροπη να ανοιγει smart? στο σπιτι παιζω με google home,  + alexa και ξεκιναω να ξαναστηνω συντομα HA (γιατι καηκε η μητρικη απ το προηγουμενο pc 😐 )

Η λογικη μου ειναι κυριως, να μπορω πχ να ανοιξω στη γυναικα που καθαριζει τα πρωινα που εγω ειμαι δουλεια.. γιατι κλειδια δεν θα εδινα..

edit: δεν ειμαι σπιτι να βγαλω φωτο της πορτας, αλλα ειναι καπως ετσι

IMG_2806.webp

Hala.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Καλημερα! εχω πορτα ασφαλειας σπιτι, αναρωτιεμαι αν υπαρχει καμποια ασφαλης κλειδαρια ή πως κανουμε μετατροπη να ανοιγει smart? στο σπιτι παιζω με google home,  + alexa και ξεκιναω να ξαναστηνω συντομα HA (γιατι καηκε η μητρικη απ το προηγουμενο pc 😐 )

Η λογικη μου ειναι κυριως, να μπορω πχ να ανοιξω στη γυναικα που καθαριζει τα πρωινα που εγω ειμαι δουλεια.. γιατι κλειδια δεν θα εδινα..

edit: δεν ειμαι σπιτι να βγαλω φωτο της πορτας, αλλα ειναι καπως ετσι

Αν βάλεις εξυπνη κλειδαρια.. δεν θα ειναι ασφαλείας η πορτα.

ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙΣ αν θελεις να ανοιγει εξυπνα

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

 

 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω xiaomi camera η οποία ενώ έστελνε κανονικά ειδοποιήσεις κίνησης, πλέον ζητάει συνδρομή για το surveillance. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακάμψουμε ή την πάτησα; Κάποια άλλη πρόταση για πιο αξιόπιστη κάμερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2023 στις 8:50 ΜΜ, alefgr είπε

Μόνο άμα κάνεις compile εσύ το tasmota μπορείς να του βάλεις όποια web port θέλεις. Δεν υπάρχει εντολή για να γίνει αλλαγή από user interface.

Μέχρι και το Tasmota 8 κατέβαζα το αρχείο με κατάληξη .ino  και το πέρναγα με arduino IDE.  Για τις νέες εκδόσεις υπάρχει αρχείο .ino για ν αλλάξω ΙΡ και πόρτα. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! είναι να βάλω σύντομα τα Shelly Plus 2PM σε νέα ηλεκτρικά ρολά. Τι διακόπτες βάζουμε για να μην χρειάζεται να περιμένουμε να κλείσει κρατώντας πατημένο τον διακόπτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, samtwo είπε

Καλησπέρα σε όλους! είναι να βάλω σύντομα τα Shelly Plus 2PM σε νέα ηλεκτρικά ρολά. Τι διακόπτες βάζουμε για να μην χρειάζεται να περιμένουμε να κλείσει κρατώντας πατημένο τον διακόπτη?

Απλούς. Ρυθμίζεις το Shelly αν θες να το κρατάς πατημένο, ή να ανοίγει/κλείνει μέχρι τέρμα, μόνο του και αν το ξαναπατήσεις να σταματήσει εκεί που το θες.
Πάρε και RC Snubber να βάλεις, μπορεί το μοτέρ να σου κάψει τα Shelly από το arc που κάνει κατά την εκκίνηση.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Απλούς. Ρυθμίζεις το Shelly αν θες να το κρατάς πατημένο, ή να ανοίγει/κλείνει μέχρι τέρμα, μόνο του και αν το ξαναπατήσεις να σταματήσει εκεί που το θες.
Πάρε και RC Snubber να βάλεις, μπορεί το μοτέρ να σου κάψει τα Shelly από το arc που κάνει κατά την εκκίνηση.

Σε ευχαριστώ. Όταν λέμε απλούς εννοούμε με επαναφορά δηλαδή όπως οι διακόπτες για το κουδούνι? Θα παραγγείλω και RC Snubber δεν τα ήξερα. Σκέφτομαι ίσως να βάλω και ups( σαν και αυτά για pc) για να μπορώ να τα ανοίξω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Το έχει δοκιμάσει κανείς ή θα θέλει κάτι πιο εξειδικευμένο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, samtwo είπε

Σε ευχαριστώ. Όταν λέμε απλούς εννοούμε με επαναφορά δηλαδή όπως οι διακόπτες για το κουδούνι? Θα παραγγείλω και RC Snubber δεν τα ήξερα. Σκέφτομαι ίσως να βάλω και ups( σαν και αυτά για pc) για να μπορώ να τα ανοίξω σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Το έχει δοκιμάσει κανείς ή θα θέλει κάτι πιο εξειδικευμένο? 

Ναι, με επαναφορά, διπλό ένα για πάνω ένα για κάτω. Θες 2 RC snubber για κάθε ρολό (ένα για κάθε κίνηση).

Το είχα σκεφτεί κι εγώ για ups, αλλά πρέπει να παίρνουν όλα τα ρολά από την ίδια γραμμή, εκτός αν το κάνεις σε ένα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι, με επαναφορά, διπλό ένα για πάνω ένα για κάτω. Θες 2 RC snubber για κάθε ρολό (ένα για κάθε κίνηση).

Το είχα σκεφτεί κι εγώ για ups, αλλά πρέπει να παίρνουν όλα τα ρολά από την ίδια γραμμή, εκτός αν το κάνεις σε ένα...

Επειδή θα μπει και εξωτερική θερμομόνωση θα είναι σχετικά εύκολο να περαστούν πριν τα καλώδια και ενωθούν τουλάχιστον σε 2 σειρές στην μπροστά πλευρά μια και στην πίσω άλλη μια και με 2 ups να είμαι εντάξει. Θα δω βέβαια τι θα πει και ο ηλεκτρολόγος. Θα πρέπει να υπολογίσουμε τα φορτία και με προβληματίζει ότι σε περιπτώσει εντολής να ανοίξουν όλα μονομιάς θα αυξάνονται στιγμιαία τα watt κατά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνω από τα δικά μου ρολά και Shelly 2.5, το κάθε μοτέρ (Becker 20Nm) δείχνει ότι τραβάει ρεύμα 135-165 Watt. Οι καταναλώσεις είτε στα μεγάλα είτε στα μικρά παράθυρα είναι όλες σε αυτό το εύρος και πολλές φορές τα μικρότερα ρολά τραβάνε περισσότερο από τα μεγάλα. Τώρα αν με το arc τραβάει περισσότερο ρεύμα στιγμιαία, αυτό δεν φαίνεται στην κατανάλωση του Shelly αλλά φαντάζομαι σίγουρα θα επηρέαζε ένα UPS οπότε θέλει λίγο ψάξιμο τι γίνεται αν ανοίξουν ταυτόχρονα όλα τα ρολά.

Για UPS ούτε καν το σκέφτηκα για να πω την αλήθεια, αφού έχοντας μείνει στο παρελθόν σε σπίτι με ηλεκτρικά ρολά είχα απλώς το νου μου να μην εξαρτώμαι αποκλειστικά από το ρολό αν τυχόν δεν είχα ρεύμα. Για παράδειγμα είχα έξω στο μπαλκόνι σχεδόν όλα τα παπούτσια, αλλά κρατούσα πάντα κανα ζευγάρι μέσα στο σπίτι (ή ακόμα και στο πορτ-παγκάζ) για την περίπτωση που το ρεύμα κοβόταν για ώρες. Καναδυό φορές αυτό με έσωσε οπότε τελικά το έκανα συνήθεια. Αν μιλάμε για μονοκατοικία ή γενικά για ιδιόκτητο σπίτι, ίσως είναι πιο εύκολο/φθηνό να συνδεθεί απλώς μια γεννήτρια με τον πίνακα του σπιτιού και να δίνει αυτή ρεύμα όταν χρειάζεται (όχι μόνο στα ρολά αλλά παντού).

Για το άλλο που λες με το διακόπτη, φαντάζομαι αυτό που δεν θέλεις είναι κλασική μπουτονιέρα, που πρέπει να κρατάς πατημένο το κουμπί. Επειδή ούτε εγώ είχα όρεξη να κάθομαι δίπλα σε κάθε διακόπτη περιμένοντας δέκα ώρες να κλείσει το κάθε ρολό, έβαλα εξ' αρχής διπλούς διακόπτες (με αυτά τα πλακίδια για να πάρεις μια ιδέα) που λειτουργούν όπως αυτοί των φώτων. Πατάς το κάτω βελάκι προς τα κάτω, κατεβαίνει το ρολό. Πατάς το κάτω βελάκι προς τα πάνω και σταματάει στα μισά ή όπου θες (αν δεν το πειράξεις εννοείται κλείνει εντελώς και δεν χρειάζεται να πατήσεις κάτι άλλο). Το ίδιο και με το πάνω βελάκι.

Τα Shelly ρυθμίστηκαν σε Momentary Button Type και παίζουν όλα καλά, εκτός από καναδύο που συνδέθηκαν ανάποδα και έπρεπε να ενεργοποιήσω την επιλογή reverse (πραγματικά βαριέμαι να το ανοίξω για να τραμπάρω τα καλώδια). Μετά από χρήση αρκετών μηνών, το μόνο περίεργο που έχω δει ήταν τις προάλλες όταν ένα Shelly κόλλησε πάνω στο firmware update και μετά δεν δούλευε ούτε ο φυσικός διακόπτης. Έφτιαξε με reboot αφού του έκοψα το ρεύμα και του ξαναέδωσα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/5/2023 στις 3:04 ΜΜ, l_kostas είπε

έχω xiaomi camera η οποία ενώ έστελνε κανονικά ειδοποιήσεις κίνησης, πλέον ζητάει συνδρομή για το surveillance. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το παρακάμψουμε ή την πάτησα; Κάποια άλλη πρόταση για πιο αξιόπιστη κάμερα; 

Για πές το μοντέλο της κάμερας γιατί πρώτη φορά το ακούω.Είχα 3 xiaomi τις έδωσα και τώρα έχω tapo.Μεγάλο σύν πως υποστηρίζουν rtsp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2023 στις 8:50 ΜΜ, alefgr είπε

Μόνο άμα κάνεις compile εσύ το tasmota μπορείς να του βάλεις όποια web port θέλεις. Δεν υπάρχει εντολή για να γίνει αλλαγή από user interface.

Καλησπέρα. Σήμερα βρήκα ώρα και πέρασα Tasmota με compile και σύμφωνα με το παρακάτω video. Όλα μια χαρά και πέρασα και αλλαγή πόρτας. Ευχαριστώ

https://www.youtube.com/watch?v=WashxTcHiDc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...