Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, l_kostas είπε

Για αυτό το μοντέλο έλεγα.

https://www.mediamarkt.gr/product/laptop-tablet-computing/diktuaka/ip-camera/xiaomi-mi-home-security-camera-360-1080p/1346918

με το rtsp μπορείς να τις παρακολουθείς σε desktop μέσω εφαρμογής;

Την ΧΙΑΟΜΙ οχι γιαυτο τις εδωσα δεν δουλευει με RTSP 

Για τις TAPO μιλούσα που ναι μπορείς.

Για εσένα η καλύτερη λύση για θέαση μέσω υπολογιστή είναι να κατεβάσεις την επίσημη  εφαρμογή της XIAOMI.Παλιά ήταν στα κινέζικα αλλα δούλευε κανονικά.Τώρα βλέπω ότι άλλαξε προς το καλύτερο αλλα δεν την δοκίμασα.

https://www.mi.com/in/product/xiaomi-camera-viewer-app/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτη την εβδομαδα προκειται να παραγγειλω διακοπτες/πριζες. Εχω αποφασισει bticino σειρα Living now with Netatmo. Πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει 2 SHELLY PLUS 2PM για τα μοτερ που εβαλα στα ρολα.
Απλα με ολη την παραγγελια σκεφτομουν μηπως βαλω τα προιοντα της Legrand και για τα ρολα να ειναι ολα τα ιδια  ή να καρφωσω τα shelly ? Δεν ξερω απο χαρακτηριστικα για αυτο ρωταω .
Ξερω μονο οτι της Legrand ειναι zigbee .
ενω shelly wifi/bluetooth, διαβασα ομως σε κριτικες οτι εχουν πολλες επιλογες. αργοτερα θελω να ασχοληθω με home assistant .
To προιον της Legrand ειναι αυτο 
https://www.legrand.gr/el/proionta/syndedemenos-diakoptis-rolon-living-now-with-netatmo-k4027c

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mixos23 είπε

Αυτη την εβδομαδα προκειται να παραγγειλω διακοπτες/πριζες. Εχω αποφασισει bticino σειρα Living now with Netatmo. Πριν λιγο καιρο ειχα αγορασει 2 SHELLY PLUS 2PM για τα μοτερ που εβαλα στα ρολα.
Απλα με ολη την παραγγελια σκεφτομουν μηπως βαλω τα προιοντα της Legrand και για τα ρολα να ειναι ολα τα ιδια  ή να καρφωσω τα shelly ? Δεν ξερω απο χαρακτηριστικα για αυτο ρωταω .
Ξερω μονο οτι της Legrand ειναι zigbee .
ενω shelly wifi/bluetooth, διαβασα ομως σε κριτικες οτι εχουν πολλες επιλογες. αργοτερα θελω να ασχοληθω με home assistant .
To προιον της Legrand ειναι αυτο 
https://www.legrand.gr/el/proionta/syndedemenos-diakoptis-rolon-living-now-with-netatmo-k4027c

Ευχαριστω !

Πες μας το βάθος των κουτιών που έχεις....

Τα Living Light, Living Now,  έχουν βάθος μεγάλο και η έξοδος των επαφών του διακόπτη γίνεται από το πίσω μέρος .

 Επίσης το Netatmo της Legrand μόλις τώρα έβαλε υποστήριξη για IFTTT, ενώ είχε για Google Home  και Alexa.

Το κύριο πρόβλημα την Netatmo  είναι το γεγονός πως απαιτείται ουδέτερος αγωγός στον διακόπτη του Αλέ ρετούρ για να μπορέσεις με συμβατικό μπουτόν να ελέγξεις από απέναντι. Διαφορετικά πρέπει να πληρώσεις ασύρματο διακόπτη μπαταρίας που θα ματσαριστει με τον απέναντι συνδεδεμένο.

Τέλος άλλο θέμα του Netatmo είναι η μη ύπαρξη dimmer 12/24v για led ταινίες.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/6/2023 στις 9:56 ΠΜ, sagy είπε

Την ΧΙΑΟΜΙ οχι γιαυτο τις εδωσα δεν δουλευει με RTSP 

Για τις TAPO μιλούσα που ναι μπορείς.

Για εσένα η καλύτερη λύση για θέαση μέσω υπολογιστή είναι να κατεβάσεις την επίσημη  εφαρμογή της XIAOMI.Παλιά ήταν στα κινέζικα αλλα δούλευε κανονικά.Τώρα βλέπω ότι άλλαξε προς το καλύτερο αλλα δεν την δοκίμασα.

https://www.mi.com/in/product/xiaomi-camera-viewer-app/

ακριβώς ότι έψαχνα. ευχαριστώ!

Επεξ/σία από l_kostas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα λογαριασμό για Home Assistant στο pc κανω κανονικά σύνδεση χωρίς κανενα θέμα,δεν μπορω να συνδεθώ μέσω της εφαρμογής από το κινητό ούτε και από τον browser ενω η ip είναι σωστη και την βρίσκει μου βγάζει συνέχεια μη έγκυρο όνομα η κωδικό ενω ειναι σωστα.Εχει τύχει σε κάποιον αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Εκανα λογαριασμό για Home Assistant στο pc κανω κανονικά σύνδεση χωρίς κανενα θέμα,δεν μπορω να συνδεθώ μέσω της εφαρμογής από το κινητό ούτε και από τον browser ενω η ip είναι σωστη και την βρίσκει μου βγάζει συνέχεια μη έγκυρο όνομα η κωδικό ενω ειναι σωστα.Εχει τύχει σε κάποιον αλλον?

Κάνε εκκαθάριση cache κλπ...
Μπες από άλλη συσκευή...
Άλλαξε ip... Μπορεί να σε έχει βάλει σε blacklist λόγω πολλών προσπαθειών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Κάνε εκκαθάριση cache κλπ...
Μπες από άλλη συσκευή...
Άλλαξε ip... Μπορεί να σε έχει βάλει σε blacklist λόγω πολλών προσπαθειών...

Σε παλια συσκευή που εχω συνδέθηκε κατευθειαν τωρα που δοκίμασα  (mia2) στην τωρινή (s21fe)συνεχίζει να βγάζει το ιδιο μήνυμα για λάθος.

Με μια ερευνά που εκανα εχει συμβεί και σε αλλους αλλά δεν κατάφερα να βρω την λύση ,ισως παίζει κατι με τις ρυθμίσεις της συσκευής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, adtakhs είπε

Πες μας το βάθος των κουτιών που έχεις....

Τα Living Light, Living Now,  έχουν βάθος μεγάλο και η έξοδος των επαφών του διακόπτη γίνεται από το πίσω μέρος .

 Επίσης το Netatmo της Legrand μόλις τώρα έβαλε υποστήριξη για IFTTT, ενώ είχε για Google Home  και Alexa.

Το κύριο πρόβλημα την Netatmo  είναι το γεγονός πως απαιτείται ουδέτερος αγωγός στον διακόπτη του Αλέ ρετούρ για να μπορέσεις με συμβατικό μπουτόν να ελέγξεις από απέναντι. Διαφορετικά πρέπει να πληρώσεις ασύρματο διακόπτη μπαταρίας που θα ματσαριστει με τον απέναντι συνδεδεμένο.

Τέλος άλλο θέμα του Netatmo είναι η μη ύπαρξη dimmer 12/24v για led ταινίες.

 

Σε ευχαριστω.. θα μπουν καινουργια κουτια γιατι εκανα καινουργιο ηλεκτρολογικο σχεδιο στο σπιτι οποτε θα βαλω τα δικα τους. 
Στις πριζες λογικα θα πρεπει να εχει τραβηξει ηδη ουδετερο μιας και που ειναι αναγκαστικο(αν δεν ειμαι λαθος), τον ρωτησα για τους διακοπτες και μου ειπε οπου θελω θα τραβηξει απο τα μπουατ(ετσι δεν τα λενε ? :D)

Επειδη δεν εχω παραγγειλει ακομη τους διακοπτες κλπ . Θα ειναι Google Home , Alexa + IFTTT ? Θα ειναι software upgrade για την υποστηριξη ή πρεπει να προσεξω στην παραγγελια να μου φερουν καινουργια παρτιδα? 

Το ειδα αυτο με τις led ταινιες, εχω μια στον κρυφο φωτισμο αλλα ειναι της Govee οποτε θα παιζω μαζι της μεσω κινητου.Δεν ηξερα οτι υπαρχουν 230v strips. αλλα it's ok , αργοτερα αλλαζω εναν μηχανισμο και ταινια αν θελω. 
Αν και ειχα βρει αυτον τον Ιταλο που φαινεται να επαιξε 24v . μαλλον με σωστη επιλογη τροφοδοτικου ? 

Οποτε να βαλω της Legrand ή τα shelly ? τι θα κανατε εσεις ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixos23 είπε

Σε ευχαριστω.. θα μπουν καινουργια κουτια γιατι εκανα καινουργιο ηλεκτρολογικο σχεδιο στο σπιτι οποτε θα βαλω τα δικα τους. 
Στις πριζες λογικα θα πρεπει να εχει τραβηξει ηδη ουδετερο μιας και που ειναι αναγκαστικο(αν δεν ειμαι λαθος), τον ρωτησα για τους διακοπτες και μου ειπε οπου θελω θα τραβηξει απο τα μπουατ(ετσι δεν τα λενε ? :D)

Επειδη δεν εχω παραγγειλει ακομη τους διακοπτες κλπ . Θα ειναι Google Home , Alexa + IFTTT ? Θα ειναι software upgrade για την υποστηριξη ή πρεπει να προσεξω στην παραγγελια να μου φερουν καινουργια παρτιδα? 

Το ειδα αυτο με τις led ταινιες, εχω μια στον κρυφο φωτισμο αλλα ειναι της Govee οποτε θα παιζω μαζι της μεσω κινητου.Δεν ηξερα οτι υπαρχουν 230v strips. αλλα it's ok , αργοτερα αλλαζω εναν μηχανισμο και ταινια αν θελω. 
Αν και ειχα βρει αυτον τον Ιταλο που φαινεται να επαιξε 24v . μαλλον με σωστη επιλογη τροφοδοτικου ? 

Οποτε να βαλω της Legrand ή τα shelly ? τι θα κανατε εσεις ? 

 

Το budget παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Αν η εγκατάσταση είναι καινούρια και αλλάζεις καλώδια και πίνακα εγώ θα πήγαινα σε Shelly με Pro συσκευές στην ράγα,λ με τοπολογία όπως τα ρελέ καστάνιας. 

Υβριδικό πίνακα Hager Volta και lan σύνδεση.

 

Η διαφορά κόστους μεταξύ Netatmo και Shelly wifi (όχι lan) είναι μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Το budget παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Αν η εγκατάσταση είναι καινούρια και αλλάζεις καλώδια και πίνακα εγώ θα πήγαινα σε Shelly με Pro συσκευές στην ράγα,λ με τοπολογία όπως τα ρελέ καστάνιας. 

Υβριδικό πίνακα Hager Volta και lan σύνδεση.

 

Η διαφορά κόστους μεταξύ Netatmo και Shelly wifi (όχι lan) είναι μεγάλη.

Δυστυχως εχουν περασει καλωδια και ο πινακας εχει κουμπωσει στον τοιχο, αδειος βεβαια δεν εχουν μπει ασφαλειες κλπ.. υποθετω τωρα δυσκολα να γινεται αλλαγη.. εχουν περασει και lan καλωδια εκει που ηθελα..
Οποτε μαλλον θα πρεπει να μεινω με την netatmo επιλογη..
 μπορω να στησω αργοτερα home assistant με τα netatmo ?
Η επιλογη εγινε περισσοτερο απο αποψη αισθητικης περισσοτερο :D
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mixos23 είπε

Δυστυχως εχουν περασει καλωδια και ο πινακας εχει κουμπωσει στον τοιχο, αδειος βεβαια δεν εχουν μπει ασφαλειες κλπ.. υποθετω τωρα δυσκολα να γινεται αλλαγη.. εχουν περασει και lan καλωδια εκει που ηθελα..
Οποτε μαλλον θα πρεπει να μεινω με την netatmo επιλογη..
 μπορω να στησω αργοτερα home assistant με τα netatmo ?
Η επιλογη εγινε περισσοτερο απο αποψη αισθητικης περισσοτερο :D
 

Θα σου πω το πρόβλημα.

Αν έχουν περάσει καλώδια στο bticino με διακόπτες Netatmo, δεν μπορείς να κάνεις aller-retour χωρίς να τοποθετήσεις Smart διακόπτη μπαταρίας στο απέναντι σημείο.

Αυτό ανεβάζει το κόστος γιατί όπως καταλαβαίνεις για κάθε γραμμή φωτισμού πού θες να ελέγχεται από δύο και πάνω σημεία πρέπει να χρησιμοποιείς και δύο τρεις τέσσερις έξυπνους διακόπτες.

Καλό θα ήταν με βάση την τροπολογία να πάρεις δύο προσφορές μία με μετά ατμό και μία με shelly.

Επειδή έχω τις άκρες αν θες στείλε μου σε pm τι ψάχνεις ακριβώς σε κωδικολόγιο ώστε να σε βοηθήσω και από πλευράς τιμών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, tollisth είπε

Σε παλια συσκευή που εχω συνδέθηκε κατευθειαν τωρα που δοκίμασα  (mia2) στην τωρινή (s21fe)συνεχίζει να βγάζει το ιδιο μήνυμα για λάθος.

Με μια ερευνά που εκανα εχει συμβεί και σε αλλους αλλά δεν κατάφερα να βρω την λύση ,ισως παίζει κατι με τις ρυθμίσεις της συσκευής 

Επανέρχομαι τώρα το πρωί συνδέθηκε κατευθείαν με την πρώτη χωρίς κάποια αλλαγή σε κάτι από μεριά μου, άρα κόλλημα δικό του 

Επίσης κάθε φορά που ανοίγω το pc πρέπει να τρέχω το vitrual box και μετά εκκίνηση για το home assistant η γίνεται αυτόματα και μου διαφεύγει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...