Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει κι εγώ διαφωνώ στον τρόπο που συνδέθηκαν τα πράγματα αλλά πρώτα απόλα θα βάλω χέρι σε εσάς εδώ, που καθόσαστε και λέτε σε κάποιον άσχετο, πώς θα κάνει ηλεκτρολογικές συνδέσεις και δεν μιλάμε να αλλάξει ένα ντουί ή μια πρίζα, αλλά πράγματα μέσα στον πίνακα. Εγώ που έχω άδεια ηλεκτρολογικών εργασιών πάσης φύσεως και ισχύος, χέρι στον πίνακά μου ΔΕΝ βάζω, να δώσει 50€ να φέρει ένα ηλεκτρολόγο να του τα φτιάξει και να είναι ασφαλής αυτός και η οικογένειά του.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θέλω να βάλω ένα από τα παρακάτω μέσα σε ένα διακόπτη για να τον χειρίζομαι μέσω wifi.

Θα ήθελα να συνδεθεί με HA και να μου δίνει τη δυνατότητα dimming.

Τα παρακάτω έχουν αυτή τη δυνατότητα;

image.png.a2c3ce17517fa12fee7010b83763816d.png

 

Πέρα από το σκάψιμο που θα χρειαστεί μέσα στο κουτί, είναι κάποια άλλη ουσιαστική (και όχι οικονομική) διαφορά που έχουν τα παραπάνω μεταξύ τους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάποια κουπόνια που λήγουν αύριο και για να μην πάρω κάτι στην τύχη, ξέρει κάποιος σχετικά με το dimming που ρωτάω; (για το HA έβγαλα άκρη)

Σημείωση ότι ο διακόπτης που θέλω να τσεκάρω αρχικά, είναι ένα απλός διακόπτης χωρίς dimmer, και θα ήθελα να τον χρησιμοποιώ κανονικά ως διακόπτη και μέσω του sonoff/shelly να κάνω "dim" όταν θέλω

23 hours ago, thodoris1985 said:

Θέλω να βάλω ένα από τα παρακάτω μέσα σε ένα διακόπτη για να τον χειρίζομαι μέσω wifi.

Θα ήθελα να συνδεθεί με HA και να μου δίνει τη δυνατότητα dimming.

Τα παρακάτω έχουν αυτή τη δυνατότητα;

image.png.a2c3ce17517fa12fee7010b83763816d.png

 

Πέρα από το σκάψιμο που θα χρειαστεί μέσα στο κουτί, είναι κάποια άλλη ουσιαστική (και όχι οικονομική) διαφορά που έχουν τα παραπάνω μεταξύ τους;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, thn said:

Κανένα από αυτά που έβαλες δεν γράφουν dim, ντιπ για ντιπ

Στα shelly λέγεται dimmer.......

Ευχαριστώ πολύ.

Και δουλεύει, άσχετα με το αν ο διακόπτης είναι dimming ή όχι (αρκεί να είναι "οκ" η λάμπα), σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2024 στις 5:01 ΜΜ, mechpanos είπε

Εντάξει κι εγώ διαφωνώ στον τρόπο που συνδέθηκαν τα πράγματα αλλά πρώτα απόλα θα βάλω χέρι σε εσάς εδώ, που καθόσαστε και λέτε σε κάποιον άσχετο, πώς θα κάνει ηλεκτρολογικές συνδέσεις και δεν μιλάμε να αλλάξει ένα ντουί ή μια πρίζα, αλλά πράγματα μέσα στον πίνακα. Εγώ που έχω άδεια ηλεκτρολογικών εργασιών πάσης φύσεως και ισχύος, χέρι στον πίνακά μου ΔΕΝ βάζω, να δώσει 50€ να φέρει ένα ηλεκτρολόγο να του τα φτιάξει και να είναι ασφαλής αυτός και η οικογένειά του.

Σας ευχαριστώ για τη κρητική που κάνετε.

Εσύ ός ηλεκτρολόγος, μπορείς να μου πεις κάτι για αυτή τη σειρά εγκατάστασης;;;

IMG_2249.jpeg.5c2753ffc6d5ee317d3e50e5a075e55a.jpeg

Οσο για τα 50€ για το μάστορα,δεν είναι ότι τα τσιγκουνεύτηκα,δεν έρχεται κανένας αυτή τη εποχή λόγο πολλή δουλειάς που έχουν,είμαι κ λίγο μακριά εκεί που μένω.

Ευχαριστω!😊

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λάθος! Στα γρήγορα:

  • Ο ρελέ πρέπει να είναι παράλληλα συνδεδεμένος με τον διακόπτη και όχι την ασφάλεια.
  • Το Sonoff δεν παίρνει τροφοδοσία από ασφάλεια, αλλά από τον διακόπτη.
  • Ο διακόπτης είναι μόνιμα ΟΝ και αναγκαστικά λειτουργείς χειροκίνητα τον θερμοσίφωνα από την ασφάλεια.
  • Το led ανάβει μόνον αν ο θερμοσίφωνας ενεργοποιηθεί από το Sonoff και όχι χειροκίνητα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zao είπε

Σας ευχαριστώ για τη κρητική που κάνετε.

Εσύ ός ηλεκτρολόγος, μπορείς να μου πεις κάτι για αυτή τη σειρά εγκατάστασης;;;

IMG_2249.jpeg.5c2753ffc6d5ee317d3e50e5a075e55a.jpeg

Οσο για τα 50€ για το μάστορα,δεν είναι ότι τα τσιγκουνεύτηκα,δεν έρχεται κανένας αυτή τη εποχή λόγο πολλή δουλειάς που έχουν,είμαι κ λίγο μακριά εκεί που μένω.

Ευχαριστω!😊

 

 

Θα το πω οσο πιο απλά μπορώ.

Κανένας με α επίπεδο νόησης ακόμα περισσότερο ηλεκτρολόγος δεν θα σου πει το παραμικρό για κάτι που το λιγότερο είναι να έχεις πρόβλημα, το λίγο περισσότερο φωτιά, το χειρότερο να πας στον άλλο κόσμο εσύ η κάποιος άλλος.

Όποιος θίγεται θα πω ξύδι.

Mod δε. Υπάρχουν εδώ μέσα να μαζέψουν το χάος;

 

Απαράδεκτοι είμαστε όλοι μας.

4 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Και δουλεύει, άσχετα με το αν ο διακόπτης είναι dimming ή όχι (αρκεί να είναι "οκ" η λάμπα), σωστά;

Ξαναλέω αυτά που έβαλες δεν κάνουν dimming.

Σε shelly το dimmer τους λέγεται dimmer.

Κανονικά θέλει ουδέτερο, αν δεν έχεις λέει ότι πρέπει να έχεις πάνω από κάποια watt κατανάλωση για να δουλεύει σωστά, νωμιζω το νέο dimmer τους λέει πάνω από 10, αν δεν έχεις πάνω από αυτά τα watt είτε θες ουδέτερο είτε ένα σκατουλακι σαν πυκνωτή παράλληλα στην κατανάλωση.

 

Κατά την γνώμη μου προβλήματα σε περίπτωση που δεν έχεις ουδέτερο και θα το απέφευγα 

5 λεπτά πριν, thn είπε

Θα το πω οσο πιο απλά μπορώ.

Κανένας με α επίπεδο νόησης ακόμα περισσότερο ηλεκτρολόγος δεν θα σου πει το παραμικρό για κάτι που το λιγότερο είναι να έχεις πρόβλημα, το λίγο περισσότερο φωτιά, το χειρότερο να πας στον άλλο κόσμο εσύ η κάποιος άλλος.

Όποιος θίγεται θα πω ξύδι.

Mod δε. Υπάρχουν εδώ μέσα να μαζέψουν το χάος;

 

Απαράδεκτοι είμαστε όλοι μας.

Ξαναλέω αυτά που έβαλες δεν κάνουν dimming.

Σε shelly το dimmer τους λέγεται dimmer.

Κανονικά θέλει ουδέτερο, αν δεν έχεις λέει ότι πρέπει να έχεις πάνω από κάποια watt κατανάλωση για να δουλεύει σωστά, νωμιζω το νέο dimmer τους λέει πάνω από 10, αν δεν έχεις πάνω από αυτά τα watt είτε θες ουδέτερο είτε ένα σκατουλακι σαν πυκνωτή παράλληλα στην κατανάλωση.

 

Κατά την γνώμη μου προβλήματα σε περίπτωση που δεν έχεις ουδέτερο και θα το απέφευγα 

Επίσης δουλεύει είτε με μπουτον είτε με διακόπτη. Όχι με dimmer trailing ή leading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Zao είπε

Σας ευχαριστώ για τη κρητική που κάνετε.

Εσύ ός ηλεκτρολόγος, μπορείς να μου πεις κάτι για αυτή τη σειρά εγκατάστασης;;;

IMG_2249.jpeg.5c2753ffc6d5ee317d3e50e5a075e55a.jpeg

Οσο για τα 50€ για το μάστορα,δεν είναι ότι τα τσιγκουνεύτηκα,δεν έρχεται κανένας αυτή τη εποχή λόγο πολλή δουλειάς που έχουν,είμαι κ λίγο μακριά εκεί που μένω.

Ευχαριστω!😊

 

 

Να περιμένεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, thn said:

Ξαναλέω αυτά που έβαλες δεν κάνουν dimming.

Σε shelly το dimmer τους λέγεται dimmer.

Κανονικά θέλει ουδέτερο, αν δεν έχεις λέει ότι πρέπει να έχεις πάνω από κάποια watt κατανάλωση για να δουλεύει σωστά, νωμιζω το νέο dimmer τους λέει πάνω από 10, αν δεν έχεις πάνω από αυτά τα watt είτε θες ουδέτερο είτε ένα σκατουλακι σαν πυκνωτή παράλληλα στην κατανάλωση.

 

Κατά την γνώμη μου προβλήματα σε περίπτωση που δεν έχεις ουδέτερο και θα το απέφευγα 

Επίσης δουλεύει είτε με μπουτον είτε με διακόπτη. Όχι με dimmer trailing ή leading.

Ουδέτερος υπάρχει, αλλά και να μην υπήρχε θα κατέβαζα από το κουτί πάνω

Αναφερόμουν σε αυτό που είπες εσύ, οπότε είμαστε οκ. Το παρήγγειλα ήδη

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

Αρχικά να πω ότι θέλω να ελέγχω τον θερμοσίφωνα απομακρυσμένα και να έχω την δυνατότητα να κοιτάζω και τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού.

Για τον παραπάνω λόγο είμαι μεταξύ του Shelly Pro Em50 και του Shelly EM. 

Το πρόβλημα εντοπίζεται αυτή τη στιγμή στο γεγονός ότι έχω πολύ περιορισμένο χώρο στον πίνακα και κοιτάζω τι θα ήταν πιο πρακτικό.

Να σημειωθεί ότι ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι αυτή τη στιγμή στον πίνακα υπάρχει διπλή ασφάλεια (ή διακόπτης - δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου) στον θερμοσίφωνα ώστε να κόβεται και το ουδέτερο.

Με βάση αυτά που έχω μελετήσει εγώ θα χρειαστώ σίγουρα το Shelly καθώς και ένα ρελέ ισχύος 3 θέσεων ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον θερμοσίφωνα και χειροκίνητα.

Άρα, έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Εκτός των δύο παραπάνω τι άλλο θα χρειαστεί να αγοράσω;

2) Θα μπορούσε να βγει η διπλή υπάρχουσα ασφάλεια και να αντικατασταθεί με μία ώστε να κερδίσω λίγο χώρο;

3) Το κουμπί στο Shelly Pro EM50 θα μπορούσε να είναι χρήσιμο κάπου σε όλη αυτή τη διαδικασία ή προτιμάμε το Shelly EM γιατί μπορούμε να το κρύψουμε πίσω από τον πίνακα χωρίς την ανάγκη χρήση της ράγας;

Προφανώς οποιαδήποτε έξτρα πληροφορία για να την μεταφέρω στον ηλεκτρολόγο είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στη διαδικασία να με βοηθήσει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η διπλή ασφάλεια του θερμοσίφωνα είναι από αυτές που καταλαμβάνουν 2 θέσεις, υπάρχουν διπλές ασφάλειες που καταλαμβάνουν μόνο μία θέση. Τέτοιες έχω βάλει της Hager στο δικό μου πίνακα για θερμοσίφωνα και ηλεκτρική κουζίνα. Για τον θερμοσίφωνα θέλεις μία στα 20A πχ της Hager MJN520A.

Για έξτρα χώρο, αν η ασφάλεια της κουζίνας είναι και αυτή δύο θέσεων, μπορείς να την αλλάξεις και αυτή με μία μιας θέσης.

Σχετικά με το Shelly, έχω βάλει το απλό για τον θερμοσίφωνα και του έχω προσθέσει έξτρα μια επαφή για μπουτόν. Δεν είναι όμως απλή υπόθεση. Προϋποθέτει γνώση για την μετατροπή. Σημαντική λεπτομέρεια. Δεν δουλεύω στα Shelly το firmware της μαμάς του, αλλά έχω περάσει παντού Tasmota.

Επεξ/σία από alefgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gkate15 είπε

Καλησπέρα, ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

Αρχικά να πω ότι θέλω να ελέγχω τον θερμοσίφωνα απομακρυσμένα και να έχω την δυνατότητα να κοιτάζω και τη συνολική κατανάλωση του σπιτιού.

Για τον παραπάνω λόγο είμαι μεταξύ του Shelly Pro Em50 και του Shelly EM. 

Το πρόβλημα εντοπίζεται αυτή τη στιγμή στο γεγονός ότι έχω πολύ περιορισμένο χώρο στον πίνακα και κοιτάζω τι θα ήταν πιο πρακτικό.

Να σημειωθεί ότι ο ηλεκτρολόγος μου είπε ότι αυτή τη στιγμή στον πίνακα υπάρχει διπλή ασφάλεια (ή διακόπτης - δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου) στον θερμοσίφωνα ώστε να κόβεται και το ουδέτερο.

Με βάση αυτά που έχω μελετήσει εγώ θα χρειαστώ σίγουρα το Shelly καθώς και ένα ρελέ ισχύος 3 θέσεων ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον θερμοσίφωνα και χειροκίνητα.

Άρα, έχω τις εξής ερωτήσεις:

1) Εκτός των δύο παραπάνω τι άλλο θα χρειαστεί να αγοράσω;

2) Θα μπορούσε να βγει η διπλή υπάρχουσα ασφάλεια και να αντικατασταθεί με μία ώστε να κερδίσω λίγο χώρο;

3) Το κουμπί στο Shelly Pro EM50 θα μπορούσε να είναι χρήσιμο κάπου σε όλη αυτή τη διαδικασία ή προτιμάμε το Shelly EM γιατί μπορούμε να το κρύψουμε πίσω από τον πίνακα χωρίς την ανάγκη χρήση της ράγας;

Προφανώς οποιαδήποτε έξτρα πληροφορία για να την μεταφέρω στον ηλεκτρολόγο είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στη διαδικασία να με βοηθήσει!!!

Το ρελέ του θερμοσίφωνα που θες να βάλεις πιάνει 1 θέση και έχει και χειροκίνητο έλεγχο.

Legrand 412558

ή

Hager ERC225S

Πηγαίνει στο Shelly Pro EM 50  γιατί είναι πολύ καλύτερο σαν κατασκευή,

έρχεται με 2 Clamps οπότε μπορείς να μετρήσεις πχ γενική παροχή + θερμοσίφωνα 

έχει μεγαλύτερη ακρίβεια μετρήσεων.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adtakhs είπε

Το ρελέ του θερμοσίφωνα που θες να βάλεις πιάνει 1 θέση και έχει και χειροκίνητο έλεγχο.

Legrand 412558

ή

Hager ERC225S

Πηγαίνει στο Shelly Pro EM 50  γιατί είναι πολύ καλύτερο σαν κατασκευή,

έρχεται με 2 Clamps οπότε μπορείς να μετρήσεις πχ γενική παροχή + θερμοσίφωνα 

έχει μεγαλύτερη ακρίβεια μετρήσεων.

 

 

Διάβασα στο documentation για το Shelly Pro 50 ότι το κουμπί μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη χρήση "toggle the state of the built-in relay". 

Αν έχω καταλάβει σωστά με αυτό θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το ρελέ ισχύος τριών θέσεων και να βάζαμε ένα απλό. 

Έτσι δεν θα μπορούσαμε να κρατήσουμε την υπάρχουσα -διπλή- ασφάλεια του θερμοσίφωνα (που λογικά θα είναι πια πάντα ανεβασμένη) και με το κουμπί που έχει πάνω το shelly να ενεργοποιείται χειροκίνητα ο θερμοσίφωνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gkate15 είπε

 

Διάβασα στο documentation για το Shelly Pro 50 ότι το κουμπί μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη χρήση "toggle the state of the built-in relay". 

Αν έχω καταλάβει σωστά με αυτό θα μπορούσαμε να αποφύγουμε το ρελέ ισχύος τριών θέσεων και να βάζαμε ένα απλό. 

Έτσι δεν θα μπορούσαμε να κρατήσουμε την υπάρχουσα -διπλή- ασφάλεια του θερμοσίφωνα (που λογικά θα είναι πια πάντα ανεβασμένη) και με το κουμπί που έχει πάνω το shelly να ενεργοποιείται χειροκίνητα ο θερμοσίφωνας;

Δεν έχεις καταλάβει σωστά.

Δεν υπάρχει κανένα ρελέ 3ων θέσεων που απαιτείται να τοποθετηθεί για τον θερμοσίφωνα.

Το ρελέ ισχύος που χρειάζεται ο θερμοσίφωνας είναι ένα 2 επαφών για να κόβει φάση και ουδέτερο σε ισχύ 20Α και πάνω. 

Δηλαδή με ένα από τα παρακάτω που είναι 2 επαφών 25Α η κάθε μία είσαι οκ .

Και όλα αυτά είναι μιας θέσεως. Μιλάμε πάντα για το κύκλωμα ισχύος, δηλαδή αυτό που κόβει την τροφοδοσία του φορτίου.

Για να μπορείς να έχεις τοπικό χειρισμό υπάρχουν smart ρελέ εντολής (ελέγχου) τα οποία έχουν ενσωματωμένο τοπικό χειρισμό.

Αλλά για να έχεις τοπικό χειρισμό ακόμα και αν πάθει κάτι το smart ρελέ και δεν ανταποκρίνεται, θα πρέπει το ρελέ ισχύος να έχει ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη.

Για αυτό και χρειάζεσαι ένα από τα 

Hager ERC225S

image.png.3c61a6db55d95075e5a298f6c5322337.png

Legrand 412558

image.png.e2b599aeb6d2c17936ffff890268ff85.png

Abb EN20-20

image.png.63d3cd3eaef46153aa6728e3ca4bc2cf.png

 

 

Όλα τα παραπάνω είναι για τον έλεγχο.

Την ασφάλεια δεν την πειράζεις.

Αν είναι διπολική 2 θέσεων και δεν σου φτάνει ο χώρος, μπορείς να τοποθετήσεις μια νέα διπολική μιας θέσης.

image.png.e3faa7a23ab86dda82913bb7b221807f.png

ή

image.png.77cca10cfe5ac09b6a864f25074f115c.png

ή

image.png.a5b854514b78c5cd5e4895c23812592b.png

 

Η ασφάλεια θα είναι πάντα ανεβασμένη, η διακοπή της τροφοδοσίας του θερμοσίφωνα θα γίνεται από το ρελέ ισχύος, ενώ το ρελέ ισχύος θα παίρνει εντολή από το ενσωματωμένο ρελέ ελέγχου του smart μετρητή.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...