Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Έχεις καταλάβει γιατί ζητούν να κόβεται ο ουδέτερος αγωγός σε μόνιμα συνδεδεμένες συσκευές; 

Είναι για την προστασία των ατόμων που το χρησιμοποιούν.

Το εξηγείς λίγο, γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει. Από τί να προστατευτούν από τον ουδέτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, adtakhs said:

Έχεις καταλάβει γιατί ζητούν να κόβεται ο ουδέτερος αγωγός σε μόνιμα συνδεδεμένες συσκευές; 

Είναι για την προστασία των ατόμων που το χρησιμοποιούν.

Αν εσύ έχεις τον έλεγχο από το Smart ρελέ, για να δουλέψει το smart ρελέ απαιτείται να συνεχίζει να τροφοδοτείται με τάση.  Αυτό σημαίνει πως ο ουδέτερος αγωγός θα είναι πάντα συνδεδεμένος με το φορτίο, αφού η ασφάλεια θα παραμένει μόνιμα σηκωμένη.

Άρα ναι μεν υπάρχει δυνατότητα να κόβεται ο ουδέτερος αγωγός αλλά στην πράξη δεν κόβεται ποτέ για να μην χαθούν οι smart λειτουργίες.

Έχεις λοιπόν ακυρώσει την ύπαρξη της L+N ασφαλείας....

Δεν ισχυει αυτο που λες.

ουδετερο για την λειτουργια του son off δεν εχω παρει απο την εξοδο της ασφαλειας.

εχω παρει παραλληλα απο μια λυχνια διπλα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, adok13 είπε

Δεν ισχυει αυτο που λες.

ουδετερο για την λειτουργια του son off δεν εχω παρει απο την εξοδο της ασφαλειας.

εχω παρει παραλληλα απο μια λυχνια διπλα του.

 

Φάση από που έχεις πάρει; 

Αν κόψεις από την ασφάλεια θα κόψεις αναγκαστικά και την φάση που τροφοδοτεί το smart ρελέ.

11 ώρες πριν, mechpanos είπε

Το εξηγείς λίγο, γιατί εγώ δεν το έχω καταλάβει. Από τί να προστατευτούν από τον ουδέτερο. 

Έχει να κάνει με τις περιπτώσεις που κόβεται ο ουδέτερος .

Οι αντιστάσεις του θερμοσίφωνα και της κουζίνας, έχουν χαμηλή ωμική αντίσταση. Αυτό σημαίνει πως ο κομμένος αγωγός (ουδέτερου) θα φέρει τάση κοντά στην ονομαστική και ανάστροφα, η επιστροφή της φάσης από τον διακόπτη προς τον θερμοσίφωνα, ανάλογα την κατάσταση (έστω  κλειστός διακόπτης) θα φέρει τάση απο άλλες σε λειτουργία συσκευές.

Φαντάσου τώρα να είσαι σε μια οικία με ουδετερογείωση και με αρκετά κακή γείωση .... υψηλή αντίσταση ως προς γη.

Στην περίπτωση αυτή θα επιστρέφει από τον αγωγό της γείωσης προς το σώμα του θερμοσίφωνα .... αυτή η τάση.

Τα ρελέ διαρροής δεν μπορούν να δουν μια τέτοια κατάσταση.

Τα ίδια και χειρότερα στην άμεση γείωση , που η γη δεν μπορεί να παίξει τον pen.

 

Screenshot_2024-02-27-20-44-14-419.jpg.2c382d52e290873065d9eb367f773070.jpg

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω smart διακόπτες για τα φώτα στο σπίτι. Έχω κατεβάσει ουδέτερο στα περισσότερα.

Έψαξα λίγο αλλά έχω καποιες αποριες

Στα αλέ ρετουρ πρέπει να αλλάξω και τους δύο διακόπτες;

Έλεγα να πάρω sonoff t5 eu αλλά τους βλέπω διαθέσιμους σε λίγα καταστήματα. Είναι παλιοί τπτ; έχει βγει πιο καινούριο μοντέλο;

Ξέρει κανείς αν είναι dimmable ή πρέπει να πάρω και το D1 από πίσω ώστε να μπορώ να κάνω dimm τα φώτα;

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει συσκευή για να μετράμε την κατανάλωση ανά φάση σε 3φασικη εγκατάσταση? Της Shelly το κάνει άραγε; Τόσο live όσο και αθροιστικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tsino said:

Υπάρχει συσκευή για να μετράμε την κατανάλωση ανά φάση σε 3φασικη εγκατάσταση? Της Shelly το κάνει άραγε; Τόσο live όσο και αθροιστικά; 

Shelly 3EM

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alfaeffe είπε

Shelly 3EM

Shelly pro 3em.

Είναι μικρή η διαφορά για να πάρεις το παλαιό. 

14 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Θέλω να βάλω smart διακόπτες για τα φώτα στο σπίτι. Έχω κατεβάσει ουδέτερο στα περισσότερα.

Έψαξα λίγο αλλά έχω καποιες αποριες

Στα αλέ ρετουρ πρέπει να αλλάξω και τους δύο διακόπτες;

Έλεγα να πάρω sonoff t5 eu αλλά τους βλέπω διαθέσιμους σε λίγα καταστήματα. Είναι παλιοί τπτ; έχει βγει πιο καινούριο μοντέλο;

Ξέρει κανείς αν είναι dimmable ή πρέπει να πάρω και το D1 από πίσω ώστε να μπορώ να κάνω dimm τα φώτα;

Σας ευχαριστώ 

Μόνο το Shelly 1L δουλεύει με διακόπτες αλλέρ ρετούρ , με ή χωρίς ουδέτερο σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Shelly pro 3em.

Είναι μικρή η διαφορά για να πάρεις το παλαιό. 

Μόνο το Shelly 1L δουλεύει με διακόπτες αλλέρ ρετούρ , με ή χωρίς ουδέτερο σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις.

Αν "κατεβάσει" μόνιμη φάση & ουδέτερο στον ακραίο από το κουτί, δεν γίνεται και με το Plus 1 ή και Sonoff?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αν "κατεβάσει" μόνιμη φάση & ουδέτερο στον ακραίο από το κουτί, δεν γίνεται και με το Plus 1 ή και Sonoff?

Ναι.🙂

Και η μόνιμη φάση να είναι από την ίδια φάση του τριφασικού δικτύου.

Για αυτό είπα υφιστάμενες εγκαταστάσεις.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, adtakhs είπε

Shelly pro 3em.

Είναι μικρή η διαφορά για να πάρεις το παλαιό. 

Μόνο το Shelly 1L δουλεύει με διακόπτες αλλέρ ρετούρ , με ή χωρίς ουδέτερο σε υφιστάμενες εγκαταστάσεις.

Σε διακόπτη δεν έχει κάτι; Δεν θέλω να στριμωξω πράματα μέσα στα ήδη στενά κουτάκια.

Έλεγα να βάλω Σμαρτ διακόπτες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/11/2021 στις 12:44 ΜΜ, nkarama είπε

Η προηγούμενη εκατάσταση πρέπει να είχε έναν διπολικό διακόπτη (2 διακόπτες ενωμένους με πλαστικό) καθώς και μια 25άρα ασφάλεια η οποία βρίσκετε μετά τον διπολικό διακόπτη. 

Ετσι θα μπορείς να ανοιγοκλείνεις θερμοσίφωνα και με τον παλαιό διακόπτη, αν κάποια στιγμή χαλάσει το SONOFF,

Οι ασφάλειες ΔΕΝ υπάρχουν για να ασφαλίζουν τις συσκευές, αλλά τα καλώδια. Το sonoff δεν χρειάζετε απαραίτητα ασφάλεια, αλλά το καλώδιο που θα το τροφοδοτήσει, χρειάζεται. Ανάλογα με το τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσεις για να τροφοδοτήσεις το SONOFF ανάλογη θα είναι και η ασφάλεια.  Παρόλα αυτά αν ΔΕΝ εχεις χώρο στον πίνακα, αν πάρεις απο μια υπάρχουσα 10άρα (με ανάλογο καλώδιο ΠΑΝΤΑ) αρκεί...  Είναι αποδεκτό να χρησιμοποιήσουμε και ασφάλεια ονομαστικής τιμής μικρότερης απο την "αντοχή" του καλωδίου όπως κάνει ο συμφορουμήτης που απάντησε πριν. 

Μερικοί ορισμοί:

- Ασφάλεια ή/και μικροαυτοματος: διάταξη σχεδιασμένη να διακόπτει την παροχή όταν περάσει ρεύμα μεγαλύτερης της ονομαστικής τιμής. Είναι σχεδιασμένη για μικρό αριθμό χειρισμών. Ως εκ τούτου ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείται αντι του διακόπτη.

- Διακόπτης. Είνα σχεδιασμένος για μεγάλο αριθμό χειρισμών (ανοιγμα-κλείσιμο). Εχει και αυτός μια ονομαστική τιμή αντοχής σε ρεύμα.

- Ρελέ: Είναι στην ουσία ένας ηλεκτρονικός διακόπτης. Περιέχει έναν ηλεκτρομαγνήτη που κλείνει ή ανοίγει μια ή περισσότερες επαφές. Τα ρελέ έχουν μερικές παραμέτρους όπως:

  • Ονομαστική τιμή τάσης και έντασης (Volt και Ampere) τα οποία αντέχει η επαφή ή οι επαφές που ανοιγοκλείνει το πηνίο. (σε ένα ρελέ ισχύος πχ μπορεί να είναι 240V και 25Α). Εκεί συνδέεται το φορτίο (η κατανάλωση/η συσκευή) που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε.
  • Ονομαστικες τιμές τάσης και έντασης τα οποία χρειάζετε το βοηθητικό πηνίο για να λειτουργήσει και να "οπλίσει" δηλαδή να κλείσει τις κύριες επαφές (μπορεί να είναι πχ 220V ή 12V, και συνήθως πολύ μικρής κατανάλωσης της τάξης των mA). Χρησιμοποιώντας ρελέ, μπορούμε να ανοιγοκλείσουμε ΜΕΓΑΛΑ φορτία χρησιμοποιώντας μικρά ρεύματα ελέγχου, απο πχ έναν μικροελεγκτή.

 

Οπότε το SONOFF θα χρειαστεί να δώσει μόνο όση ένταση (ampere) χρειστεί το ρελέ για να "οπλίσει". Το ρεύμα που θα "τραβήξει" ο θερμοσίφωνας, τα 20-25Α, θα περάσει μέσα απο τις επαφές ισχύος του ρελέ. 

Καλησπέρα.

Αν σας είναι εύκολα να με Βοηθήσεις για αυτό το θέμα.

Για τη σύνδεση το sonoff στο πίνακα που εχω!

Εχω αυτό το πίνακα αυτή τη στιγμή,το ρελε ισχύος,το sonoff,καλώδιο 4mm,1,5mm!

IMG_2193.jpeg.da76383e5981dc6b9dd184c86f9957e0.jpeg

IMG_2194.jpeg.3e55922e2f5a46d00577a640c88e7005.jpeg

IMG_2195.jpeg.a7772412df06598fa3c68e825f860cfa.jpeg

Χρειάζεται  κάτι άλλο έξτρα;;

Ευχαριστω🙏

Επεξ/σία από Zao
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Zao , δεν είμαι του επαγγέλματος υπόψιν, οπότε αν πάρουμε την έγκριση από κάποιον, μήπως να έβαζες ένα ρελέ ισχύος τύπου on-off-auto; Έτσι δεν θα χάσεις την χειροκίνητη ενεργοποίηση του ρελέ αν αστοχήσει το sonoff.

Παράδειγμα ->

412501_pw_199717_pz.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Zao , δεν είμαι του επαγγέλματος υπόψιν, οπότε αν πάρουμε την έγκριση από κάποιον, μήπως να έβαζες ένα ρελέ ισχύος τύπου on-off-auto; Έτσι δεν θα χάσεις την χειροκίνητη ενεργοποίηση του ρελέ αν αστοχήσει το sonoff.

Παράδειγμα ->

412501_pw_199717_pz.jpg

Οκ,το αλλάζω αυτό,δεν εχω πρόβλημα αν χρειαστεί.

Υπαρχει κάποιο τρόπο π.χ κάποιο Φώτω που να δείξει ένα-ένα τα βήματα την σύνδεση στο πίνακα;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Zao είπε

Οκ,το αλλάζω αυτό,δεν εχω πρόβλημα αν χρειαστεί.

Υπαρχει κάποιο τρόπο π.χ κάποιο Φώτω που να δείξει ένα-ένα τα βήματα την σύνδεση στο πίνακα;

Ευχαριστώ!

Απλό είναι.

Δίνεις ρεύμα με έναν μικρό (ανάλογα με τα καλώδια που θα βάλεις) ασφαλειοδιακοπτη στο sonoff και την έξοδο στις βοηθητικές επαφές του ρελέ.

Το ρελέ παρεμβάλλεται ανάμεσα στον υπάρχον ασφαλειοδιακοπτη του θερμοσίφωνα και στον θερμοσίφωνα. Δλδ την έξοδο του ασφαλειοδιακοπτη τη δίνεις σαν είσοδο στο ρελέ και ατην έξοδο του ρελέ βάζεις τα παλιά καλώδια που τροφοδοτούν τον θερμοσίφωνα.

Πάντα με τον γενικό κάτω, καλά σφιξιματα στα καλώδια, ποτέ χαλκός εκτεθειμένος. Αν νιώθεις ότι δεν το έχεις, χίλιες φορές να έρθει επαγγελματίας και εννοείται περιμένεις να τοποθετηθεί κάποιος σχετικός του χώρου σε αυτά που έγραψα για λάθη/παραλείψεις/συμβουλές.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...