Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο του το όποιο smart switch, όπως το Sonoff (αυτό έχω στο σπίτι), δεν εξασφαλίζει την αδιάλειπτη λειτουργία του θερμοσίφωνα. Χρειαζόμαστε και χειροκίνητο έλεγχο, με τις επιλογές που αναφέρθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Και αν χαλάσει το sonoff Κυριακάτικα, πώς θα δουλέψει ο θερμοσίφωνας; Θέλουμε παράλληλα τον κλασικό διακόπτη για backup.

Σύμφωνα με το παρακάτω σχέδιο. Εσύ λες για χειροκίνητο ρελέ ισχύος που μπορεί να λάβει θέση του ρελέ και του κλασικού διακόπτη στο σχέδιο.

 

Smart Boiler.png

Το sonoff δεν εξαιρεί τον ασφαλιοδιακοπτη και τον ρελέ ισχυος του πινακα,  απλα προσφερει εκτός της απομακρυσμένης διαχείρισης και ενα μπουτον που κανει την ζωη πολύ πιο εύκολη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το γράφεις με σαφήνεια, ενώ πριν έβγαινε συμπέρασμα ότι δεν χρειάζεται ο φυσικός διακόπτης.

Κι εγώ στην πρώτη αντίστοιχη εγκατάσταση πριν από χρόνια, έβαλα Sonoff και ρελέ παράλληλα με τον υπάρχοντα φυσικό διακόπτη, ενώ αργότερα σε άλλη έκανα χρήση Shelly EM με χειροκίνητο ρελέ ισχύος, αφαιρώντας τον φυσικό διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/01/2024 at 21:50, Lux Aeterna said:

Γεια χαρά! Μόλις πήρα ένα μικρό διαμέρισμα που θα ανακαινίσω εξ ολοκλήρου για ιδιοκατοίκηση. Θα ήθελα να το κάνω έξυπνο, αλλά έχω χαθεί με την τόση πληροφορία.

Γράφω ενδεικτικά τι θα με ενδιέφερε, χωρίς όμως να ξέρω τι άλλο υπάρχει.

- Ασφάλεια χώρου [πορτοπαράθυρα, ανιχνευτές κίνησης (έχω κατοικίδια, δεν ξέρω αν συνδυάζονται), κάμερες που να συνδέονται με cloud και κινητό (εσωτερικές, εξωτερικές, στην είσοδο), ενδεχομένως ανιχνευτές καπνού και διαρροής νερού]

- Διαχείριση συσκευών από το κινητό (π.χ. πότισμα στο μπαλκόκι, ταΐστρα κατοικίδιων, να μπορώ να ελέγχω τα φώτα από το κινητό)

Όπως είπα, δεν ξέρω τι άλλο υπάρχει ή θα μπορούσε να είναι απαραίτητο. Υπάρχει κάτι από το οποίο μπορώ να ξεκινήσω τη μελέτη;

Αν σε ενδιαφέρει από την αρχή να φτιάξεις νέο σύστημα για Home automation φτιάχνοντας την καλωδίωση ΞΑΝΑ να δεις σύστημα KNX (που είναι BUS) απαιτεί δική του καλωδίωση (καλώδιο KNX BUS) και δικά του actuators που θα κουμπώσουν πάνω στο πίνακά σου και θα δίνουν τις εντολές στα φώτα, ρολά ή τις συσκευές. Θα πρέπει να απευθυνθείς σε ειδικό ηλεκτρολόγο που να έχει πιστοποίηση ΚΝΧ για να έχει το πρόγραμμα για να ρυθμίσει το σύστημα (ETS). Θέλει το δικό του τροφοδοτικό μέσα στον πίνακα σου. όπου βγει καλώδιο ΚΝΧ μπορείς να βάλεις διακόπτη με 2, 4, 8 ή 9 μπουτόν ή οθόνη touch με πολλές λειτουργίες και σενάρια (πχ σενάριο home cinema κλείνει φώτα ή τα ρίχνει στο 20%, κλείνει ρολά) καθένα προγραμματίζεται ξεχωριστά όταν συνδεθεί στο BUS και πάρει δικιά του IP (εσωτερική του BUS). εξωτερικά το KNX συνδέεται σχεδόν με τα πάντα και υπάρχουν αισθητήρια ΚΝΧ πχ φωτός, υγρασίας, θερμοκρασίας που μπορούν να δώσουν εντολή σε σενάριο, πχ αισθητήρας φωτός όταν πέφτει το φως να κλείνουν τα ρολά μόνα τους ή να ανοίγουν συγκεκριμένα φώτα. Αν η θερμοκρασία πέσει κάτω από την επιθυμητή να δίνει εντολή στην ηλεκτροβάνα να ανοίξει ή στον καυστήρα (αναλόγως την εγκατάσταση) ενώ έχει και επιλογές χρονοκαθυστέρησης στον προγραμματισμό. πχ πατάς μπουτόν για να ανοίξει ο θερμοσίφωνας και ρυθμίζεις χρονοδιακόπτη στο πρόγραμμα για το κουμπί αυτό, ώστε να κλείσει μετά από κάποια ώρα μόνο του. Τα actuators για το ΚΝΧ βγαίνουν κοινά πχ ρολά και φώτα μαζί ή και ξεχωριστά. Μπορεί να συνδεθεί εξωτερικά μέσω δικτύου lan/wifi και μπορείς να έχεις εφαρμογή ios/android στο κινητό για να ανοίγεις κλείνεις θερμοσίφωνα, φώτα, ρολά μεμονωμένα ή και σε σενάρια. Πχ σενάριο γιορτής ανοίγεις όλα τα φώτα = όλα τα φώτα που έχουν συνδεθεί στο σύστημα ΚΝΧ ή και τα ρολά με ένα κουμπί που έχει προγραμματιστεί στο σενάριο αυτό. Μπορεί να συνδεθεί με αισθητήρια συναγερμού ή ξεχωριστό συναγερμό στην έξοδό του όταν χτυπήσει να δώσει εντολή να κλείσουν τα ρολά και να ανοίξουν όλα τα φώτα. Μπορείς να συνδέσεις τροφοδοτικό καμερών και να ανοίγεις κλείνεις κάμερες DVR μέσω του ΚΝΧ. Όσο πιο έμπειρο Τεχνικό βρεις να στο σχεδιάσει & προγραμματίσει τόσο μεγαλύτερη ελευθερία θα έχεις. Το πρόβλημά του είναι ότι θέλει δική του καλωδίωση για να λειτουργήσει. Αctuators απο επώνυμες μάρκες είναι ακριβά. Καυκάς τελευταία φέρνει μόνο πανάκριβες μάρκες ΚΝΧ. Αν κάποιος δεν ξέρει τι θέλει καλο είναι να περάσει την καλωδίωση απο παντού πριν για να έχει δυνατότητες στο μέλλον και να αφήσει κενά κουτιά για μελλοντικές εγκαταστάσεις και να αφήσει χώρο στον πίνακα για μελλοντικές προσθήκες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τσιγγούνα ηλικιωμένη κατεβαίνει νωρίς κάθε βράδυ και κλείνει τα φώτα στην είσοδο της πολυκατοικίας για οικονομία. Και όταν ερχόμαστε οι υπόλοιποι δεν βλέπουμε να ξεκλειδώσουμε την είσοδο. Αν βάλω ένα SonOff MiniR4 μέσα στο κουτί θα μπορώ να τα ανοίγω πριν φτάσω σπίτι, ας τα έχει κλείσει η μουρλέγκω;

- Είπα για SonOff επειδή έχω ήδη το app στο κινητό, αλλά αν υπάρχει καλύτερο σε Shelly ή άλλο, δεν έχω θέμα.
- Αυτό που γράφει στη σελίδα του προϊόντος "Detach Relay", σημαίνει ότι θα μπορώ να το ανοίγω και ας το έχει κλέισει η άλλη; Ή πρέπει να το βραχυκυκλώσω για να μένει συνέχεια ανοιχτός ο διακόπτης;
- Πρέπει να ανοίξω το κουτί πριν το παραγγείλω να δω τίποτα; Ελπίζω να χωράει ο συγκεκριμένος.

Thanks

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Balrog said:

Μια τσιγγούνα ηλικιωμένη κατεβαίνει νωρίς κάθε βράδυ και κλείνει τα φώτα στην είσοδο της πολυκατοικίας για οικονομία. Και όταν ερχόμαστε οι υπόλοιποι δεν βλέπουμε να ξεκλειδώσουμε την είσοδο. Αν βάλω ένα SonOff MiniR4 μέσα στο κουτί θα μπορώ να τα ανοίγω πριν φτάσω σπίτι, ας τα έχει κλείσει η μουρλέγκω;

- Είπα για SonOff επειδή έχω ήδη το app στο κινητό, αλλά αν υπάρχει καλύτερο σε Shelly ή άλλο, δεν έχω θέμα.
- Αυτό που γράφει στη σελίδα του προϊόντος "Detach Relay", σημαίνει ότι θα μπορώ να το ανοίγω και ας το έχει κλέισει η άλλη; Ή πρέπει να το βραχυκυκλώσω για να μένει συνέχεια ανοιχτός ο διακόπτης;
- Πρέπει να ανοίξω το κουτί πριν το παραγγείλω να δω τίποτα; Ελπίζω να χωράει ο συγκεκριμένος.

Thanks

στο κινητό, δεν έχεις φακό? :) 

Αντί να μπλέκεις σε όλο αυτό, συνενοηθείτε να βαλετε μια λάμπα που ανάβει με την κίνηση, ώστε να βλέπετε...  θα αρχίσουν να σε κατηγορούν για σπατάλη ρεύματος ή για ότι άλλο παλαβό μπορείς να σκεφτείς (κίνδυνο για ηλεκτροπληξία, κτλ κτλ)... Επίσης άλλο να παρεμβάλεσαι στην δική σου εγκατάσταση του σπιτιού και άλλο στην κοινόχρηστη...Καλή η τεχνολογία, αλλά ας την χρησιμοποιούμε εκεί που πραγματικά χρειάζεται...

 

 detach relay σημαίνει οτι το ρελέ (και άρα το φορτίο/φώς) δεν θα επειρεάζεται απο τον διακόπτη. Το φως θα παραμένει στην κατάσταση που το έχεις απο την εφαρμογή. Η θέση του διακόπτη προφανός θα περνάει στην εφαρμογή με κάποιο τρόπο ώστε να μπορείς να κάνεις αυτοματισμό... λέω γω τώρα...

 

Επεξ/σία από nkarama
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, coffeex είπε

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχει κάποια λύση που να κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα;

 

για το shelly θα βρεις στο ebay 3dprinter βασεις για ραγα din και θα το κουμπώσεις στον πίνακα. Λογικά θα βρείς και τα αρχεία online για να τις εκτυπώσεις εσύ ή σε κάποιο κατάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, coffeex είπε

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχει κάποια λύση που να κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα;

 

https://www.shelly.com/en-gr/products/product-overview/shelly-pro-em-2x50-a
https://www.shelly.com/en-gr/products/product-overview/shelly-pro-3em-120a

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα !

θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να εγκατάστησω ένα Shelly EM στον παρακάτω πίνακα .

Από ότι κατάλαβα αλλά δεν έχω και πολύ ιδέα είναι ότι δεν υπάρχει κενή θέση για τα καλώδια τροφοδισμου , αν όντως δεν υπέχει τι μπορώ να κάνω ;

 

Από αριστερά είναι 3 διακόπτες για τον θερμοσίφωνα, κουζίνα εστία , κουζίνα , σαλόνι , χωλ μπανιο , πλυντήριο , ρελε (νομίζω)

θέλω να βλέπω στις μετρήσεις την γενική εικόνα σε όλο το σπίτι.

Ρωτησα δυο ηλεκτρολόγους και μου είπαν «δεν έχω ιδέα από αυτά αλλά άμα θες σου αλλάζω τον πίνακα με 400€»

Το σπίτι το νοικιάζω. 


Ευχαριστώ 

 

 

IMG_2897.jpeg

IMG_2898.jpeg

Επεξ/σία από Beyondc27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παλιό πίνακα για αυτό σου είπαν για αλλαγή. Αν θες να βάλεις το EM γίνεται και εδώ.  Το τροφοδοτείς από υπάρχουσα ασφάλεια βάζοντας δεύτερο καλώδιο σε αυτή. Η κατανάλωση του είναι μικρή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 6:58 ΜΜ, coffeex είπε

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχει κάποια λύση που να κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα;

 

Shelly pro em 50 για μονοφασικό

Shelly pro 3 em για τριφασικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/2/2024 στις 6:58 ΜΜ, coffeex είπε

Σε ευχαριστώ.

Υπάρχει κάποια λύση που να κουμπώνει κατευθείαν στον πίνακα;

 

Στον πίνακα θα μπει, τί εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...