Προς το περιεχόμενο

The Walking Dead Season 8 (Spoilers allowed up to Season 7)


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, Ison_ said:

" Έχω ήδη αφιερώσει πολύ χρόνο στη σειρά και θέλω τουλάχιστον να δω πως θα εξελιχθεί και το βλέπω ανελλιπώς κάθε Δευτέρα και γράφω σε forums "

Γενικά ναι... είναι λίγο η συνήθεια που δεν σε αφήνει να το εγκαταλείψεις τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν συγκρίνει την θεματολογία ο άνθρωπος, την ποιοτική διαφορά συγκρίνει. Γράφει "ουσιώδεις σκηνές διαλόγων, και όχι απλα generic για να γεμίζει το 45λεπτο". Πού είδες να αναφέρει θεματολογία;

Ναι αλλα απο την στιγμη που οι δυο σειρες ειναι τελειως διαφορετικες τι ακριβως συγκρινει?

Επισης τι ουσιωδεις διαλογους περιμενει να δει καποιος στην 8η season του walking dead με βαση και τις προηγουμενες season?Κοροιδευομαστε τωρα?

Απλα οι περισσοτεροι την ξεκινησαν και συνεχισαν να την βλεπουν την σειρα καθαρα επειδη εγινε δημοφιλης και mainstream(κοινως την εβλεπε η παρεα/γνωστοι και φιλοι) και πλεον που δεν υπαρχει το ιδιο ενδιαφερον με παλια απλα κραζουν για να κραζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ναι αλλα απο την στιγμη που οι δυο σειρες ειναι τελειως διαφορετικες τι ακριβως συγκρινει?

Για χιλιοστή φορά, την ποιότητα. Σενάριο, διάλογοι, σκηνοθεσία...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alejandro είπε

Για χιλιοστή φορά, την ποιότητα. Σενάριο, διάλογοι, σκηνοθεσία...

Και για χιλιοστη φορα λοιπον απανταω οτι αν οι δυο σειρες δεν εχουν ιδια ή παρομοια θεματολογια,η οποια συγκριση μεταξυ τους ειναι τελειως ανουσια και παραλογη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Και για χιλιοστη φορα λοιπον απανταω οτι αν οι δυο σειρες δεν εχουν ιδια ή παρομοια θεματολογια,η οποια συγκριση μεταξυ τους ειναι τελειως ανουσια και παραλογη.

Α, καλά...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Α, καλά...

Ενταξυ εσυ συγκρινε το σεναριο μιας σειρας που βασιζεται γυρω απο τους vikings και τα ταξιδια τους με μια σειρα που βασιζεται στην επιβιωση και στα ζομπι εχει λογικη αυτο το πραγμα...δεν.

Βασικα τσαμπα καθομαι και ασχολουμαι,συνεχιστε να χαλατε το θεμα κραζοντας συνεχεια. Βοηθαει παρα πολυ αυτο οσους συνεχιζουν να βλεπουν την σειρα...

Παλι καλα που στο Fear δεν εχουμε αυτα τα χαλια στο θεμα του και μπορει να γραψει καποιος 2 κουβεντες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ison_ Mε βλέπεις να γράφω συχνα εδώ μέσα? Οταν βρω όρεξη και χρόνο για χάσιμο, βλέπω μαζεμένα σε τρελό fast forward μερικά επεισόδια. Συγγνώμη, ε, δεν θα ξαναγίνει αφού σε ενοχλεί, χιουμορίστα...

@Fulgore Μάθε πρώτα να διαβάζεις τι γράφω πριν βιαστείς να μιλήσεις, αν μπορείς.
Συνέκρινα την θεματολογία?
Είδες να ΠΡΟΤΕΙΝΩ κάποια άλλη σειρά?
Έχεις σοβαρότατο πρόβλημα αντίληψης νομίζω, και -εκτός κι αν έχεις παίξει στις οικογενειακές ιστορίες (lol) και εθίγης προσωπικά- είσαι και αγενής.

Δεν το ήξερα πως πρέπει να απολογηθώ που βλέπω μια κακογραμμένη σειρά μια στο τόσο, και τολμάω να την κρίνω αρνητικά. Σας ζητώ συγγνώμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως γραφτηκε και απο αλλα μελη πιο πισω(και φαινεται και απο τα likes)το παρον θεμα πλεον δεν προσφερει απολυτως τιποτα αφου το μονο που γραφεται κυριως ειναι κραξιμο για την σειρα και τιποτα αλλο. Ακομα και να θελει δηλαδη καποιος να γραψει κατι με αυτα που βλεπει να γραφονται απλα δεν ασχολειται.

Κατα τα αλλα δεν εγραψα καπου οτι πρεπει να απολογηθεις επειδη βλεπεις την σειρα.

Εκανα την ιδια παρατηρηση που την εχουν κανει και αλλα ατομα σε παρομοιες περιπτωσεις. Οτι δηλαδη αν μια σειρα την βλεπεις με το ζορι γιατι δεν την σταματας να δεις κατι αλλο καλυτερο.

Και σαν απαντηση αυτο που ελαβα ειναι οτι ειμαι αγενης(wtf...)και οτι εχω προβλημα αντιληψης(δευτερο wtf..),επειδη ειπα οτι το παραδειγμα/συγκριση με τους Vikings ειναι ασχετο που αναφερεται συγκεκριμενα σε αυτο το θεμα και οχι σε αλλο που αφορα γενικα ολες τις σειρες.

Φιλικη συμβουλη αλλα σαν νεο μελος στο forum με ελαχιστη συμμετοχη καλο ειναι να μην κρινεις τους αλλους λες και τους ξερεις και απο χτες.Κοινως προσωπικοι χαρακτηρισμοι δεν βοηθανε σε κατι(και δεν επιτρεπονται και απο τους κανονες του forum).

 

Καλη συνεχεια απο μενα και αν κρινετε οσοι συμμετεχετε οτι το συνεχες και μονιμο κραξιμο βοηθαει σε κατι,τοτε κανενα προβλημα.

Οτι ειχα να πω και εγω και αλλα ατομα σε προηγουμενα σχολια(ή και στις προηγουμενες season που εν μερη τα ιδια γραφονταν)το εγραψα.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

αν κρινετε οσοι συμμετεχετε οτι το συνεχες και μονιμο κραξιμο βοηθαει σε κατι,τοτε κανενα προβλημα.

Σε τι να βοηθήσει ρε φίλε; Θέμα για τηλεοπτική σειρά είναι. Με τους φίλους και τους γνωστούς σου μιλάτε μόνο όταν έχετε την ίδια άποψη για κάτι; Ο καθένας εδώ μπαίνει και γράφει την προσωπική του άποψη, είτε σου αρέσει, είτε όχι. Γιατί δηλαδή θα έπρεπε να γράφουν μόνο όσοι εκθειάζουν τη σειρά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

39 λεπτά πριν, Gregory_House είπε

@Ison_ Mε βλέπεις να γράφω συχνα εδώ μέσα? Οταν βρω όρεξη και χρόνο για χάσιμο, βλέπω μαζεμένα σε τρελό fast forward μερικά επεισόδια. Συγγνώμη, ε, δεν θα ξαναγίνει αφού σε ενοχλεί, χιουμορίστα...

 

Μην το παίρνεις προσωπικά.  Στην ερώτηση "γιατί το βλέπετε αφού σας χαλάει" έρχεται πάντα η κλασική απάντηση που έγραψα. Είναι ένα deja vu που βιώνουμε εδώ και κάμποσες σελίδες και επειδή η απάντηση που δίνετε δεν είναι ειλικρινής, ε μετά πάει και λίγο στο αστείο. Αν έλεγες αντίθετα "το επίπεδο της σειράς έχει πέσει και δεν έχω πια την υπομονή που είχα στις αρχές για να βλέπω ολόκληρο επεισόδιο , ωστόσο  η σειρά συνεχίζει να με ενδιαφέρει και περιμένω κάθε εβδομάδα το νέο release" δε θα σου έλεγε κανείς τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Alejandro είπε

Σε τι να βοηθήσει ρε φίλε; Θέμα για τηλεοπτική σειρά είναι. Με τους φίλους και τους γνωστούς σου μιλάτε μόνο όταν έχετε την ίδια άποψη για κάτι; Ο καθένας εδώ μπαίνει και γράφει την προσωπική του άποψη, είτε σου αρέσει, είτε όχι. Γιατί δηλαδή θα έπρεπε να γράφουν μόνο όσοι εκθειάζουν τη σειρά;

Εγραψα πουθενα αυτο το πραγμα οτι στην σειρα πρεπει να γραφουν μονο οσοι αυτοι που την εκθειαζουν?

Με τους φιλους μου και τους γνωστους λοιπον μιας και το ανεφερες υπαρχουν αυτοι οι οποιοι βαρεθηκαν και την παρατησαν την σειρα,και υπαρχουν και αυτοι που συνεχιζουν και την βλεπουν απλα εχουν ριξει τον πηχη πιο χαμηλα και αρα δεν περιμενουν να γινει τιποτα το φοβερο και αρα δεν κραζουν σε καθε επεισοδιο. Συνηθως αν γινει κουβεντα με αυτους,γινεται στην αρχη/μεση και τελος της καθε season απο τα πραγματα που μας αρεσαν/δεν μας αρεσαν.

Και μαλιστα και εγω ο ιδιος εχω εκφρασει οπως εχω πει πιο πισω τα οποια μου παραπονα(οχι ομως κραξιμο συνεχεια για την σειρα σε καθε επεισοδιο) για την σειρα και την καθε season αλλα συνεχιζω να την βλεπω κανονικα(οπως και το Fear)επειδη δεν υπαρχει κατι αντιστοιχο σε θεματολογια οπως αυτο,αλλιως θα την ειχαν κανει drop εδω και ποσες season.

Α και φυσικα και το Vikings βλεπω,και το Westworld και αλλες πιο γνωστες σειρες,δεν εχω αφησει καποια για να βλεπω το TWD. Απλα προτιμω(λογω και χρονου)να μαζευονται αρκετα επεισοδια μαζι να τα βλεπω (συνηθως κανενα Σ/Κ)και την βλεπω πιο ευχαριστα την σειρα μιας και τουλαχιστον η συνοχη μεταξυ επεισοδιων ειναι λιγο καλυτερη ετσι.

55 λεπτά πριν, Ison_ είπε

 "το επίπεδο της σειράς έχει πέσει και δεν έχω πια την υπομονή που είχα στις αρχές για να βλέπω ολόκληρο επεισόδιο , ωστόσο  η σειρά συνεχίζει να με ενδιαφέρει και περιμένω κάθε εβδομάδα το νέο release"

Προφανως ειναι μια πιο λογικη απαντηση να δικαιολογει το γιατι καποιος συνεχιζει να την βλεπει την σειρα αλλα δεν βλεπει ολοκληρα τα επεισοδια.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβαινω τι συζητατε παραπανω αλλα anyway

μολις ειδα το επεισοδιο, αρκετα ενδιαφερον αν και με χαλασε η εξελιξη με το γιατρο και τον Ντουαιτ, το επομενο αναμενεται δυνατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως γραφτηκε και απο αλλα μελη πιο πισω(και φαινεται και απο τα likes)το παρον θεμα πλεον δεν προσφερει απολυτως τιποτα αφου το μονο που γραφεται κυριως ειναι κραξιμο για την σειρα και τιποτα αλλο. Ακομα και να θελει δηλαδη καποιος να γραψει κατι με αυτα που βλεπει να γραφονται απλα δεν ασχολειται.

Κατα τα αλλα δεν εγραψα καπου οτι πρεπει να απολογηθεις επειδη βλεπεις την σειρα.

Εκανα την ιδια παρατηρηση που την εχουν κανει και αλλα ατομα σε παρομοιες περιπτωσεις. Οτι δηλαδη αν μια σειρα την βλεπεις με το ζορι γιατι δεν την σταματας να δεις κατι αλλο καλυτερο.

Και σαν απαντηση αυτο που ελαβα ειναι οτι ειμαι αγενης(wtf...)και οτι εχω προβλημα αντιληψης(δευτερο wtf..),επειδη ειπα οτι το παραδειγμα/συγκριση με τους Vikings ειναι ασχετο που αναφερεται συγκεκριμενα σε αυτο το θεμα και οχι σε αλλο που αφορα γενικα ολες τις σειρες.

Φιλικη συμβουλη αλλα σαν νεο μελος στο forum με ελαχιστη συμμετοχη καλο ειναι να μην κρινεις τους αλλους λες και τους ξερεις και απο χτες.Κοινως προσωπικοι χαρακτηρισμοι δεν βοηθανε σε κατι(και δεν επιτρεπονται και απο τους κανονες του forum).

Καλη συνεχεια απο μενα και αν κρινετε οσοι συμμετεχετε οτι το συνεχες και μονιμο κραξιμο βοηθαει σε κατι,τοτε κανενα προβλημα.

Οτι ειχα να πω και εγω και αλλα ατομα σε προηγουμενα σχολια(ή και στις προηγουμενες season που εν μερη τα ιδια γραφονταν)το εγραψα.

Εντελώς φιλικά, εδώ και 2 σελίδες σου εξηγούν ότι συγκρίνουν το γράψιμο που υπάρχει ανάμεσα στις 2 σειρές. Το πως οι διάλογοι στην μια σειρά οδηγούν σε μια αλληλουχία πράξεων που βοηθάει στην εξέλιξη της ιστορίας, το πως αν χάσεις έστω και έναν διάλογο μεταξύ των πρωταγωνιστών, χάνεις σημαντικά κομμάτια τη υπόθεσης και πως οι διάλογοι στην άλλη σειρά δεν βοηθούν πουθενά, δεν οδηγούν πουθενά, δεν επηρεάζουν τπτ. Με άλλα λόγια και να μην υπήρχαν δεν θα άλλαζε κάτι στην ιστορία. Αυτό δεν έχει να κάνει με το αν η μια σειρά βασίζεται εν μέρη σε αληθινά γεγονότα και η άλλη σε κάτι εντελώς φανταστικό. Έχει να κάνει με την ικανότητα γραψίματος των σεναριογράφων. Με το πόσο θέλουν να επηρεάσουν την ιστορία και με το πόσο απλά την ξεχειλώνουν για να βγάλουν παραπάνω σεζόν. Τέλος, και το κράξιμο γνώμη είναι. Δλδ αν δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικό τι να πούμε; Για τις συζητήσεις που κάνει η Μάγκι ή για τα ψυχολογικά της Κάρολ; Εδώ και 3 σεζόν, η μια είναι κόπια της άλλης. Προφανώς και έχουν ξεμείνει απο έμπνευση και το ξεχειλώνουν για να αρμέξουν την αγελάδα, αντί να το κλείσουν όπως θα έκανε μια σοβαρή ομάδα σεναριογράφων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλομαπα το σημερινο αλλα ειχε δυο-τρια πραγματακια που το κρατησαν:η σκηνη με τα ζομπι που βγαινουν απο το βαλτο ηταν οτι καλυτερο εχει δειξει εδω και καιρο,καταλαβαμε οτι ο ντουαιτ ειναι με το μερος του ρικ και πιστευω εκει που μπαινει ο νταρυλ με τη μικρη αγκαλια και τους λεει οτι ο καρλ πεθαινε ηταν καπως.Μπορει να ηταν σπαστικος σαν χαρακτηρας αλλα τοσα χρονια στη σειρα ειναι καπως τωρα που τον χασαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Gkostas2007 είπε

Εντελώς φιλικά, εδώ και 2 σελίδες σου εξηγούν ότι συγκρίνουν το γράψιμο που υπάρχει ανάμεσα στις 2 σειρές.

Τέλος, και το κράξιμο γνώμη είναι. Δλδ αν δεν υπάρχει τίποτα ουσιαστικό τι να πούμε;

Προφανώς και έχουν ξεμείνει απο έμπνευση και το ξεχειλώνουν για να αρμέξουν την αγελάδα, αντί να το κλείσουν όπως θα έκανε μια σοβαρή ομάδα σεναριογράφων.

Και εγω πιο πισω ειπα το αυτονοητο.

Οτι δηλαδη το γραψιμο και οι χαρακτηρες του TWD ειναι ετσι εδω και ποσες season, δεν χαλασαν τωρα στην 8η για να μας πειραζουν τωρα περισσοτερο.

Και ναι και το κραξιμο ειναι γνωμη,οχι ομως οταν ειναι συνεχες και μονιμο σε σημειο να γεμιζει ολο το θεμα ειδικα οταν το κραξιμο γινεται για πραγματα τα οποια ισχυουν απο την δευτερη season,γνωστη και ως το μικρο σπιτι στο Λιβαδι.Αν δεν υπαρχει τιποτα το ουσιαστικο να πει καποιος απλα δεν λεει τιποτα.

Και οσο για το τελευταιο που λες δεν καταλαβαινω τι εννοεις τα περι εμπνευσης.

Η σειρα δεν αρμεγει κατι.Βασιζεται σε ενα comic για να δειξει τα περισσοτερα απο αυτα που δειχνει(μαζι βεβαια με τις οποιες προσθηκες ή φυσικα με τροποποιησεις μπορει να προκυψουν απο ξαφνικη εξοδο καποιου ηθοποιου/ρολου οπως τωρα με τον Carl).

Ειμαστε τωρα στο Volume 20-21,οποιος θελει να εχει μια γενικη αποψη για το που το πηγαινει η σειρα υπαρχει μια περιληψη απο το Wiki που δινει μια σχετικη εικονα για το τι θα γινει στην συνεχεια(κοινως σε επομενες season).Και οι επομενες season ειναι ακριβως στο ιδιο μοτιβο με την τωρινη του negan και τις προηγουμενες του Governor.

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Walking_Dead_(comic_book)

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...