Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Πώς πεύτει η συχνότητα σε IDLE? απο την στιγμή που βάζεις στο BIOS ενα σταθερό clockspeed πώς πεύτει? Ούτε με CnQ ENABLED μου το κάνει εμένα αυτό

Σε εμένα πέφτει. Offset, CnQ enabled και όχι auto, και balanced power plan. Βέβαια η τάση δεν πέφτει ότι και να κάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kkatzos said:

Δεν έβαλε στατική τάση.

Έβαλε αρνητικό offset από ότι καταλαβαίνω. Οπότε σαν βάση έχει το Auto μείον το offset.

Στο Auto λοιπόν, ανάλογα με τη θερμοκρασία της CPU, υπάρχει μικρή (ελάχιστη θα έλεγα) αυξομείωση στην τάση,. Λογικότατο (θαρμική αντίσταση, κτλ κτλ).

Eimage.png.431fce34a5774b0331cc71c73e47e56d.png

Εδώ βλέπουμε εναν 2600 σε μια Tomahawk με αρνητικό Offset στα -0.125, LLC Auto, Cool and quiet enabled και Windows Balanced power plan.. Η τάση γιατί δεν πεύτει, ούτε η συχνότητα. Την ΙΔΙΑ ακριβώς συμπεριφορά έχει με cinebench/P95.. το μόνο που κατεβάζει την τάση είναι το LLC. Αλλο στο Auto, εκεί αφήνεις Core Performance Boost (PB2/XFR2) και απο εκεί το CPU "κρίνει" μόνο του τι θα κάνει με την τάση

7 minutes ago, yiannis1991 said:

Σε εμένα πέφτει. Offset, CnQ enabled και όχι auto, και balanced power plan. Βέβαια η τάση δεν πέφτει ότι και να κάνεις..

Αυτό που σε νοιάζει είναι το EFFECTIVE CLOCK το οποίο μπορείς να το δείς και στα 200mhz αν δεν κάνεις τίποτα.. το να πεύτει η συχνότητα σε Overclock πρώτη φορά το ακούω

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και το effective πέφτει. Εγώ έχω την απλή Toma βέβαια, μήπως έχουν κάποιες διαφορές τα bios;

LLC έχω 4 αλλά δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα στο 3700x/X570 αν βάλω σταθερό multiplier και αφήσω το vcore στο auto μετά η συχνότητα/multiplier παραμένει σταθερή. Αν δεν το έκανε θα το θεωρούσα bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Devastor είπε

Ισχύει εν τέλη αλλά τι να το κάνεις? Δεν αλλάζει κάτι.. όσο για το task manager άστο μη το κοιτάς ποτέ.. πάντα λάθος ρολόγια λέει

Καλά ναι δεν έχει διαφορά, απλά κουβέντα να γίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, elpenor said:

Εμένα στο 3700x/X570 αν βάλω σταθερό multiplier και αφήσω το vcore στο auto μετά η συχνότητα/multiplier παραμένει σταθερή. Αν δεν το έκανε θα το θεωρούσα bug.

Αν βάλεις CnQ enabled, offset και Windows balanced power plan θα πέσει, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

εγω παιζω με a tuning της asrock στα 4.0 σε 24/7 ριχνει και ρολογια και ρευμα σε idle φαση!!:D

ddd.JPG.7b22ec9a14c9363004c4e78247b29c77.JPG

λες να γίνετε και με το dragon από msi? εγώ θα ρίξω τώρα ένα φορματ γιατί το έχω γεμίσει με χίλια 2 πράγματα το pc.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

λες να γίνετε και με το dragon από msi? εγώ θα ρίξω τώρα ένα φορματ γιατί το έχω γεμίσει με χίλια 2 πράγματα το pc.. 

Bro!! Δοκίμασε  το δεν χάνεις τίποτα!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...