Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Συνήθως πρώτα κάνεις τι θες σε cpu και μετά σε μνήμες

Ανάποδα.

Όταν κάνεις πιο γρήγορη τη μνήμη, οι πυρήνες της CPU μπορούν να δουλέψουν πιο εντατικά και αυτό σημαίνει ότι μπορεί να θέλουν παραπάνω Vcore για να σταθεροποιηθούν.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 hours ago, kostas123pao said:

Ειναι οι τιμές στην 3η στήλη alt.2 και τις δοκιμάσει όλες που έχει το calculator (procODT 60/68.6/53). Στα συγκεκριμένα settings δεν περνάω ποτε tm5 όσο ταση και αν βάλω....απλά κάνω τώρα δοκιμές με τις αντιστάσεις μπας και πετυχω τπτ καλυτερο.... για αυτο ρωτάω είναι φυσιολογικό να μην μπορώ να παίξω 14-14-17-14 GD=on στα 3200 με rev e???

Τα random blackscreens τα τρωω στα 14-17-17-17 στα 3200 αν έχω vsoc κάτω από 1.075V.  Δηλαδή αυτά είναι τα καλύτερα timings που έχω πετύχει χωρίς προβλήματα και μου φαίνονται πολύ χαλαρά σε σχέση με τα timings που έχουν πετυχει άλλοι.

Να έχω πετύχει σε τοσο μαπα κομμάτι cpu που να μην σηκώνει κάτι καλύτερο???

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατί το θέμα έχει καταντήσει κυπριακό

Με XMP δουλεύει? με Stock stock χωρίς XMP και τίποτα δουλεύει?

2 hours ago, Πέτρος said:

Fml...

Stock cpu, 0 errors

UV cpu,  1 error

UV cpu+0.01 αύξηση vdimm, 25errors

Άντε να δούμε τώρα.

Μάλλον τέντωσες πολύ το UV και crasharoun τα cores σε light load όπως TM5

2 hours ago, Sakiz105 said:

Συνήθως πρώτα κάνεις τι θες σε cpu και μετά σε μνήμες. Οπότε τέλειωνε με cpu και μετά ξεκινάς μνήμες από την αρχή.

Μην γίνεις σαμποταζνικ και τρως με δυο πιρούνια :D

I do not condone or associate in any way!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Devastor είπε

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι γιατί το θέμα έχει καταντήσει κυπριακό

Με XMP δουλεύει? με Stock stock χωρίς XMP και τίποτα δουλεύει?

 

Με στοκ ραμ κανενα θέμα, με xmp που το είχα δοκιμάσει πολύ πιο παλιά δεν είχα κάποιο θέμα απ όσο θυμάμαι. Βεβαια δεν έχω ιδέα τι timings είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

Συνήθως πρώτα κάνεις τι θες σε cpu και μετά σε μνήμες. Οπότε τέλειωνε με cpu και μετά ξεκινάς μνήμες από την αρχή.

Μην γίνεις σαμποταζνικ και τρως με δυο πιρούνια :D

Σχεδον με εκανες να γελασω, αλλα τουλαχιστον ξερω οτι πρωτα πειραζεις rams :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει καποιος κανονας για trdwr και twrrd?

Εχουν καποιο relation μεταξυ τους ή απλα να προσπαθησω  as low as possible?

Auto timings στο mobo ειναι 18 & 7 στα 3733mhz και προς το παρον ειναι stable στο 10 & 4 αντιστοιχα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, SabotazNic said:

Σχεδον με εκανες να γελασω, αλλα τουλαχιστον ξερω οτι πρωτα πειραζεις rams :) 

Εγώ θυμάμαι να προσπαθείς και τα 2 ταυτόχρονα εξου και τα "2 πιρούνια". Και τουλάχιστον κάποιοι ξέρουνε οτι το 1.35v σε Zen2 δεν είναι safe αλλά οκ οτι πείς :)

1 hour ago, dimi_33 said:

Yπαρχει καποιος κανονας για trdwr και twrrd?

Εχουν καποιο relation μεταξυ τους ή απλα να προσπαθησω  as low as possible?

Auto timings στο mobo ειναι 18 & 7 στα 3733mhz και προς το παρον ειναι stable στο 10 & 4 αντιστοιχα. 

 

 

Το TRDWR είναι TRCDRD/2 σύνήθως. Σε καλά Samsung dies είναι TRCDRD/2-1 ενώ σε Micron dies (λόγω PCB design) πάνε TRCDRD/2-2. Τo TWRRD απλά βάζει extra latency σε περίπτωση που αγνοήσεις αυτόυς τους κανόνες ή όταν το TRCDRD δεν είναι ζυγός αριθμός

Πχ με TRCDRD 15 πάει 7/3 

P.S: Αν έχεις extra όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά εδώ 

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Devastor είπε

Εγώ θυμάμαι να προσπαθείς και τα 2 ταυτόχρονα εξου και τα "2 πιρούνια". Και τουλάχιστον κάποιοι ξέρουνε οτι το 1.35v σε Zen2 δεν είναι safe αλλά οκ οτι πείς :)

Ειχα τελειωσει με τις ραμ, αλλα οκ, βρηκα απο αλλου εξηγηση γτ δεν ειναι safe το manual oc :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Devastor είπε

Εγώ θυμάμαι να προσπαθείς και τα 2 ταυτόχρονα εξου και τα "2 πιρούνια". Και τουλάχιστον κάποιοι ξέρουνε οτι το 1.35v σε Zen2 δεν είναι safe αλλά οκ οτι πείς :)

Το TRDWR είναι TRCDRD/2 σύνήθως. Σε καλά Samsung dies είναι TRCDRD/2-1 ενώ σε Micron dies (λόγω PCB design) πάνε TRCDRD/2-2. Τo TWRRD απλά βάζει extra latency σε περίπτωση που αγνοήσεις αυτόυς τους κανόνες ή όταν το TRCDRD δεν είναι ζυγός αριθμός

Πχ με TRCDRD 15 πάει 7/3 

P.S: Αν έχεις extra όρεξη για διάβασμα ρίξε μια ματιά εδώ 

Oντως πολυ υλικο το link :) . Thank you !

Βλεπω παντως οτι στα dual rank δεν μπορεις να εφαρμοσεις τον ιδιο κανονα για το trdwr, oποτε οπως ειπες, πας σε trdwr=trcdrd/2 (πανω κατω) ενω για το twrrd πρεπει να ειναι twrrd timing * scl value= less or close to trcdwr.

Οποτε θεωρητικα για μενα τα σωστα values ειναι trdwr=10( εχω trdcdrd=21) και twrrd=4(ή 5) [εχω trcdwr=21 / SCL=4). Aν κατεβασω trcdwr κατεβαινω και twrrd λογικα.

testing time :)

 

 

Επεξ/σία από dimi_33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, dimi_33 said:

Oντως πολυ υλικο το link :) . Thank you !

Βλεπω παντως οτι στα dual rank δεν μπορεις να εφαρμοσεις τον ιδιο κανονα για το trdwr, oποτε οπως ειπες, πας σε trdwr=trcdrd/2 (πανω κατω) ενω για το twrrd πρεπει να ειναι twrrd timing * scl value= less or close to trcdwr.

Οποτε θεωρητικα για μενα τα σωστα values ειναι trdwr=10( εχω trdcdrd=21) και trdwr=4(ή 5) [εχω trcdwr=21 / SCL=4). Aν κατεβασω trcdwr κατεβαινω και trdwr λογικα.

testing time :)

 

 

Όρεξη να έχεις να κάνεις τεστς και όλα βρίσκονται :)

Ναι δοκίμασε να κατεβάζεις TRCDWR απλά έχε υπόψην σου ότι με το κατέβασμα των TRCD μπορείς να παίξεις και με το TRP

Οτιδήποτε αλλαγές κάνεις κοίτα να σου δίνουνε σε επιδόσεις (Aida,membench, Sisoft sandra-Processor multi-core efficiency) αλλιώς δεν υπάρχει λόγος

Τα TRDWR/TWRRD δεν θα φανούνε στο AIDA μιάς και δεν θα σου δώσουνε κάτι σε latency αλλά σε bandwidth

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2021 στις 6:08 ΜΜ, Πέτρος είπε

Fml...

Stock cpu, 0 errors

UV cpu,  1 error

UV cpu+0.01 αύξηση vdimm, 25errors

Άντε να δούμε τώρα.

Το ότι ξαφνικά μου βγάζουν ΤΜ5 errors (1-2 τις περισσότερες φορές, με κωδικό 0 ή 1 συνήθως) όλα τα σταθερά μου προφίλ (με τον επεξεργαστή stock πάλι), πού να το αποδώσω?

Αστάθειες που δεν είχα βρει πριν?

Ζέστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μισό να βάλω το νέο Frankenstein BIOS που βγήκε και επιστρέφω να αναφέρω τα ευρήματα από τις προηγούμενες δοκιμές στις μνήμες.

Μισό...

edit:

(ok, Λίγο παραπάνω από μισό).

Με το προηγ. BIOS, το παρακάτω βγήκε free (μη δίνετε σημασία στο AIDA).

lat3466kk.png.1cf4df93e3a6578bf547532f84b58205.png

Στη συνέχεια πέρασα το νέο, έγινε ολικό wipe στα προφίλ, έτρεξα το παραπάνω για 10 κύκλους χωρίς error και μετά έβαλα το πιο σφικτό 3466 που είχα από πριν (σταθερό μέχρι πριν λίγες μέρες, αλλά όχι χτες ή σήμερα).

image.png.47904d24c901e1643e45abd2053b870c.png

Μου έβγαλε 2 "0", στον 15ο και 17ο κύκλο.

Όλα τα παραπάνω με τον επεξεργαστή stock, χωρίς uv κλπ.

Αυτά.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, ισως ειμαι στο λαθος σημειο... αλλα επειδη αυτο που με ενδιαφερει ειναι σταθερο και μονιμο OC κυριως στις μνημες θα ηθελα την γνωμη σας! θελω να αγορασω μητρικη για τον 3950x τον οποιο εχω συνδιασει με noctua dh15 se και 2x8gb gskill flare 3200c14 (samsung b-die).

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mariosfx είπε

καλησπερα, ισως ειμαι στο λαθος σημειο... αλλα επειδη αυτο που με ενδιαφερει ειναι σταθερο και μονιμο OC κυριως στις μνημες θα ηθελα την γνωμη σας! θελω να αγορασω μητρικη για τον 3950x τον οποιο εχω συνδιασει με noctua dh15 se και 2x8gb gskill flare 3200c14 (samsung b-die).

ευχαριστω :)

Εγώ στη θέση σου πρώτα θα αποφάσιζα αν θέλω B550 ή X570 και πόσο είναι το budget. Αν δεν χρειάζεσαι τα extra lanes το B550 είναι πιο καινούργιο, φτηνότερο, με λιγότερα bugs και εξίσου καλά VRM στα ακριβά μοντέλα.

Προσωπικά μπορώ να σου εγγυηθώ ότι η X570 Unify είναι καλή στο RAM OC και φυσικά σηκώνει άνετα τον 3950Χ.

Οι Asus έχουν κάποια ρύθμιση που δίνει λίγες παραπάνω επιδόσεις σε κάποιες περιπτώσεις αλλά αν σκοπεύεις να κάνεις all core OC για render σου είναι αδιάφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το budget το ειχα θέσει στα 200. αλλα ειδα την tuf x570 με το wifi και με εψησε.διαβασα πολύ καλα σχόλια για το overclock. αρα είμαστε κάπου στα 225. πιστεύεις ειναι καλη επιλογή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...