Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το VID είναι 1.35, άμα δεις στο CPU Core Voltage SVI2 TFN εκεί είναι η τάση που του δίνεις.

 

Καταλαβα και νομιζα οτι εχω βαλει πολυ και πλεον το κατεβασα στο CPU Core Voltage SVI2 TFN λεει 1.294v

A0

 

pstatecalc3-png.20814

A0 ???? δεν ηξερα οτι παιρνει κια γραμματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραξες κατι στο bios μηπως κουνα το ποντικι και ανοιγει?

 

Το προβλημα που ειχα με την πτωση της αποδοσης μου το εκανε ξανα σημερα. Εκανα επαναφορα και σαν τελευταιο σημειο ειχε το Dip4 error.

Aπό ότι διαβασα ειναι error του asus ai suit.

Μετα απο την επαναφορα ξαναεπεστρεψαν οι επιδοσεις.

 

Δεν το ξαναπερναω και ελπιζω να μην μου ξανασυμβει γτ εχει αρχισει και μου τη δινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραξες κατι στο bios μηπως κουνα το ποντικι και ανοιγει?

 

Το προβλημα που ειχα με την πτωση της αποδοσης μου το εκανε ξανα σημερα. Εκανα επαναφορα και σαν τελευταιο σημειο ειχε το Dip4 error.

Aπό ότι διαβασα ειναι error του asus ai suit.

Μετα απο την επαναφορα ξαναεπεστρεψαν οι επιδοσεις.

 

Δεν το ξαναπερναω και ελπιζω να μην μου ξανασυμβει γτ εχει αρχισει και μου τη δινει...

 

Εβγαλα την μπαταρια το εβγαλα απο το ρευμα πατησα καμια 5-6 φορες το power και πλεον κλεινει κανονικα.

 

Τωρα εχω αλλο προβλημα δεν μου παιρνει offset ρευμα

 

Κανω reset το bios μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios κανω disable το core performance boost μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios παω pstep και βαζω την τιμη 88 σε 98 για 3.8Ghz μετα save & exit

Μπαινω ξανα bios βλεπω οτι μου δινει 1.351v και το βαζω offset -0.050 για να παει 1.300v save & exit

Μπαινω ξανα bios για να βαλω τις μνημες στα 3200 να βαλω το LLC level 2 και το pstep3 disable save & exit

 

Οταν μπω Windows το HWinfo μου λεει οτι εχω CPU Core Voltage (SVI2 TFN) 1.351v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο bios και κοιτα στο offset τι τιμη εχει παρει.Επισης στο bios στο monitoring τι ρευμα διχνει? Το θεμα με τα rgb το εφτιαξες τελικα?

 

Το offset εστρωσε μονο του πλεον εχω 1.306v

 

Εκανα αυτο με το S5 που μου γραφεις αλλα εσβησαν εντελως τα φωτα ακομα κια οταν δουλευει ο υπολογιστης μπηκα στο AURA τα εβαλα στο ON αλλα παλι οταν σβηνω τον υπολογιστη τα φωτα της μητρικης κανουν rgb μονο η καρτα γραφικων σβηνει εντελως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο off απο το aura ,μπες στο bios

Advanced - Onboard Devices Configuration- ενεργοποιησε το RGB led lighting μονο βαλε off το on sleep

Ξεχασα πριν να σου πω οτι μετα το s5 πρεπει να τα ξαναβαλεις on γιατι στα απενεργοποιει.

Σε εμενα δουλευει κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλτο off απο το aura ,μπες στο bios

Advanced - Onboard Devices Configuration- ενεργοποιησε το RGB led lighting μονο βαλε off το on sleep

Ξεχασα πριν να σου πω οτι μετα το s5 πρεπει να τα ξαναβαλεις on γιατι στα απενεργοποιει.

Σε εμενα δουλευει κομπλε

 Το εκανα δεν μου δουλευει.

 

Εγω εχω τα led στο κοκκινο και την καρτα γραφικων και την μητρικη οταν σβηνω τον υπολογιστη η καρτα σβηνει αλλα η μητρικη ξεκιναει loop σε RGB

 

Μηπως εκει που το βαζουμε S5 θελει την επιλογη S4/S5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις. Και εμενα ετσι ηταν εσβηνε του επεξεργαστη και εμενε της μητρικης σε rgb loop αλλα οταν αλλαξα το erp εσβηναν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις. Και εμενα ετσι ηταν εσβηνε του επεξεργαστη και εμενε της μητρικης σε rgb loop αλλα οταν αλλαξα το erp εσβηναν ολα.

 

Τελικα θελει το S4/S5 αλλα προσεξα οτι αργει υστερα να ξεκινησει ο υπολογιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...