Προς το περιεχόμενο

AM4 - Ryzen - CPU + RAM Overclocking Thread


Spartan117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 360 rad τελικά μια χαρά, τεστάρω τώρα το σύστημα και η 1080 Ti overclocked 1.0vcore 2025MHz και +750 στις μνήμες παίζει περίπου στους 44-48 βαθμούς σε 4K 100% load στο Far Cry 5. Ο 1700 στους 45-55. Αρκετά χαρούμενος από τα αρχικά αποτελέσματα :D

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την μεγαλύτερη διαφορα την είδα σε GPU, CPU έπεσε καμια 15-20 βαθμούς αλλα η GPU έπεσε 30+. Αυτά τρέχοντας fan σε 800-1000RPM. Και επειδή οι Pascal γουστάρουν πολύ το νερό μπορώ και τρέχω 2050 core με μόλις 1.0 vcore ενώ πριν έτρωγε σκαλώματα στα 2012. Και όλα είναι αθόρυβα, το συνιστώ το setup για οποιον θέλει να πληρώσει κάτι παραπάνω για καλή ψύξη και δεν θέλει να φτιάξει custom loop.

Επεξ/σία από Spartan117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p95zhuov.png

^ P95 blend test 13600 MB ram στα 3.6 με 1.2 vcore. Pump 100% (είναι αθόρυβο) και τα fans 700RPM idle και περίπου 1000RPM σε full load. Απολύτως αθόρυβο το σύστημα και δεν περνάει 58C αφού κάνει stabilize η θερμοκρασία του νερού :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

p95zhuov.png

^ P95 blend test 13600 MB ram στα 3.6 με 1.2 vcore. Pump 100% (είναι αθόρυβο) και τα fans 700RPM idle και περίπου 1000RPM σε full load. Απολύτως αθόρυβο το σύστημα και δεν περνάει 58C αφού κάνει stabilize η θερμοκρασία του νερού :D

Με γειες :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, petranthe είπε

Spartan βάλε καμιά φώτο με τα blokia να ζηλέψουμε λίγο :)

Δεν έχω την καλή την κάμερα τώρα που είμαι Λονδίνο και είμαι με το κινητό αλλα κάτι θα γίνει :D

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με γειες :)

Ευχαριστώ! Με βλέπω για full custom loop την επομενη φορα που θα ασχοληθώ με watercooling. Το MLC kit ίσως μου δώσει το θάρρος να το κάνω :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

 

Ευχαριστώ! Με βλέπω για full custom loop την επομενη φορα που θα ασχοληθώ με watercooling. Το MLC kit ίσως μου δώσει το θάρρος να το κάνω :P

Xωρο να εχεις στο case και δεν εχεις τπτ να φοβασαι :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/news-story/msi-x470-gaming-pro-carbon-ac-photos-also-surface-online.html

2 8πινά?! Και ίσως και 8 phase αν δεν κάνουν πάλι καμιά τσιπιά με 2x4.

Ετοιμάζει τίποτα kinky η amd με κανέναν 2800x :)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, ilos said:

http://www.guru3d.com/news-story/msi-x470-gaming-pro-carbon-ac-photos-also-surface-online.html

2 8πινά?! Και ίσως και 8 phase αν δεν κάνουν πάλι καμιά τσιπιά με 2x4.

Ετοιμάζει τίποτα kinky η amd με κανέναν 2800x :)?

Ναι αλλα τοτε δεν θα ειχε και η asus 2 8pin? Αν θυμαμαι καλα ειναι 4 + 8, σωστα?

Παντως αν ετοιμαζει κατι που χρειαζεται 2 8pin μιλαμε για 9590k καταστασεις. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, strawman είπε

Ναι αλλα τοτε δεν θα ειχε και η asus 2 8pin? Αν θυμαμαι καλα ειναι 4 + 8, σωστα?

Παντως αν ετοιμαζει κατι που χρειαζεται 2 8pin μιλαμε για 9590k καταστασεις. 

 

 

Που ξέρεις μπορεί να ετοιμάζεται APU με VEGAAAAAARA ..... :P

 

H GIGA πάντως φέρνει 8 +4

 

aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS8x

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχω εναν ryzen 5 1600 με μια 980ti και b350 tomahawk μητρικη..Το θεμα μου ειναι οτι εχω κανει oc, μεσο bios σε cpu και ram στα 3.9 και ενω οταν ανοιγω hwmonitor και cpuz μου δειχνει κανονικα την συχνοτητα που εχω βαλει οταν ανοιγω task manager δεν μου γραφει πανω απο 3.2..Τελικα τι ισχυει απο τα δυο ο task manager η απο τα 2 προγραμματα...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sothrhsgr είπε

Καλησπερα εχω εναν ryzen 5 1600 με μια 980ti και b350 tomahawk μητρικη..Το θεμα μου ειναι οτι εχω κανει oc, μεσο bios σε cpu και ram στα 3.9 και ενω οταν ανοιγω hwmonitor και cpuz μου δειχνει κανονικα την συχνοτητα που εχω βαλει οταν ανοιγω task manager δεν μου γραφει πανω απο 3.2..Τελικα τι ισχυει απο τα δυο ο task manager η απο τα 2 προγραμματα...;;

Το task manager λέει ότι θέλει, το HWiNFO είναι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο task manager στο performance πάνω δεξιά γράφει base speed, αυτή είναι και η κανονική συχνότητα. Το "speed" δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει και αν επηρεάζεται από τα power states αλλά και σε μένα δείχνει ότιναναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...