Προς το περιεχόμενο

Intel Coffee Lake και Z370 chipset


Whitefanged

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Δεν μπόρεσα να διαβάσω τις άπειρες σελίδες που έχουν γραφτεί οπότε ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά έπεσε το μάτι μου σε αυτό https://www.techspot.com/review/1546-intel-2nd-gen-core-i7-vs-8th-gen/

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Ένας i7 7ετιας πλέον, με κλοκι στα 4,8 μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει μια χαρά σε 1440p ακόμα και σήμερα, ακόμα και τώρα που ξέφυγαν σε cores οι coffee.

 

Συμπέρασμα: παρτε κοσμε i7 και μετά πετάτε του πάνω ο,τι high end gpu βγαίνουν για 2--4 γενιές...

 

Ακόμα και σε 1080 δεν πέφτει σε unplayable lows ούτε κατά διάνοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι για 60fps gaming ειναι μια χαρα ολοι οι i7 αν υπαρχει η σωστη gpu.Οταν ξεφευγουμε ανω των 60(144-165-240hz)ειναι που φαινονται οι διαφορες των επεξεργαστων μιας και φυσικα χρειαζονται και δυνατοτερες καρτες τυπου 1080 και 1080ti.

Λογικο ουτως ή αλλως μιας και στην δευτερη περιπτωση το υπολοιπο συστημα θα κοστιζει και αναλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρονια πολλα σε ολους ηθελα να ρωτησω εχω το συστημα στην υπογραφη και θελω να παω σε i5 8400 και z370 θα χρειαστω να κανω φορματ και να ξαναεγκαταστησω τα windows ? η αν τα αλλαξω θα δουλεψει κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα...εκανα και γω κατι παρομοιο πριν λιγες μερες, ολα μειναν οπως ειχαν απλα ηθελε εκ νεου ενεργοποιηση των windows  δλδ new key!Σε μενα τουλαχιστον γιατι σε καποιους αλλους ουτε αυτο δε χρειαστηκε να κανουν, αναλογως τι windows εχεις μεσα εξαρταται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται new key. Μπορείς να επικοινωνήσεις με live chat με microsoft και σου ενεργοποιούν το ίδιο key με το νέο motherboard. Αρκεί το key που έχεις να μην ειναι OEM. Εύκολη διαδικασία, 5 λεπτά διαρκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να διαβάσω τις άπειρες σελίδες που έχουν γραφτεί οπότε ζητώ συγγνώμη αν έχει αναφερθεί ξανά, αλλά έπεσε το μάτι μου σε αυτό https://www.techspot.com/review/1546-intel-2nd-gen-core-i7-vs-8th-gen/

 

Εξαιρετικά ενδιαφέρον! Ένας i7 7ετιας πλέον, με κλοκι στα 4,8 μπορώ να πω ότι τα καταφέρνει μια χαρά σε 1440p ακόμα και σήμερα, ακόμα και τώρα που ξέφυγαν σε cores οι coffee.

 

Συμπέρασμα: παρτε κοσμε i7 και μετά πετάτε του πάνω ο,τι high end gpu βγαίνουν για 2--4 γενιές...

 

Ακόμα και σε 1080 δεν πέφτει σε unplayable lows ούτε κατά διάνοια.

τι λες φιλε μου? οτι πληρωνεις π[αιρνεις.

Αμα ηταν ετσι ολοι θα παιρναμε αυτον τον επεξεργαστη.

Πανε παιξε το Assassins Creed Origins με αυτη τη cpu Που βρηκες

...να δεις ποσα frames θα βγαλεις και μετα τα ξαναλεμε.

Όπως δείχνει εδώ

 

αξίζουν οι ram 4000Mhz . Απλά 16gb κοστίζουν όσο ένας i5 8600K .

Δε νομιζω...περισσοτερο τα timings παιζουν ρολο παρα η συχνοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δείχνει εδώ

 

 

αξίζουν οι ram 4000Mhz . Απλά 16gb κοστίζουν όσο ένας i5 8600K .

Αρα δεν αξιζουν γιατι το κοστος ειναι δυσαναλογο των επιδοσεων. Κερδιζεις 5-10(στην καλυτερη fps)σε σχεση με 3000μνημες αλλα πρεπει να δωσεις κοντα τα διπλασια για 4000μνημες,οσο δηλαδη κοστιζει η αναβαθμιση απο gtx 1070 σε 1080 ή 1080 σε 1080ti.Αρα οχι δεν αξιζουν εκτος αν καταφερει καποιος με μικροτερα timings να τις φτασει οσο μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι λες φιλε μου? οτι πληρωνεις π[αιρνεις.

Αμα ηταν ετσι ολοι θα παιρναμε αυτον τον επεξεργαστη.

Πανε παιξε το Assassins Creed Origins με αυτη τη cpu Που βρηκες

...να δεις ποσα frames θα βγαλεις και μετα τα ξαναλεμε.

 

Δε νομιζω...περισσοτερο τα timings παιζουν ρολο παρα η συχνοτητα

Το παίζω στο play χωρίς να χρειάζομαι pc του 2χιλιαρου, μην αγχώνεσαι εσύ bro.

Actually, το πλήρωσα κιόλας, εσύ? :-) (edit: I stand corrected by τον απο κάτω)

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τα windows 10 που εδιναν δωρεαν θα εχω προβλημα?

Όχι. Δεν έχεις πρόβλημα. Όταν κάνεις activation θα σου βγάλει error αλλά εκεί έχει επιλογή ότι άλλαξες hardware. Αν και πάλι δεν μπορεί να κάνει activation κανείς επί τόπου live chat με microsoft και σου τα ενεργοποιούν αυτοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δεν αξιζουν γιατι το κοστος ειναι δυσαναλογο των επιδοσεων. Κερδιζεις 5-10(στην καλυτερη fps)σε σχεση με 3000μνημες αλλα πρεπει να δωσεις κοντα τα διπλασια για 4000μνημες,οσο δηλαδη κοστιζει η αναβαθμιση απο gtx 1070 σε 1080 ή 1080 σε 1080ti.Αρα οχι δεν αξιζουν εκτος αν καταφερει καποιος με μικροτερα timings να τις φτασει οσο μπορει.

 

Παραδόξως δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά (και εγώ αυτό νόμιζα μέχρι που είδα τιμές)

TridentZ 3000 C15 16GB = 225€

TridentZ 4000 C18 16GB = 287€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδόξως δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά (και εγώ αυτό νόμιζα μέχρι που είδα τιμές)

TridentZ 3000 C15 16GB = 225€

TridentZ 4000 C18 16GB = 287€

Δεν σε καταλαβαινω.

Οι 3000αρες ram ξεκινανε απο τα 182(+6ευρω μεταφορικα)https://www.skroutz.gr/s/8002708/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C15D-16GVGB.html και φυσικα αν καποιος αγορασε και νωριτερα η χρηματικη διαφορα θα ηταν ακομα μεγαλυτερη. Τον Οκτωβριο για παραδειγμα οι 3000μνημες παιζανε στα 140-150ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκρινα τις TridentZ αν κάποιος αγοράσει τώρα. Το ποσό είχανε παλιά άλλη ιστορία, πέρασε. Στην ίδια σειρά λοιπόν η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη, αυτό λέω. Η Ripjaws είναι άλλη σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...